Darmowe Porady Dietetyka

WAŻNE: Zadawanie pytań tymczasowo wstrzymane. Wkrótce pytania będą wznowione (w nowej, ulepszonej formie).


Witaj!


Na tej stronie ZA DARMO odpowiadam na wszystkie pytania związane ze:
  • zdrowym odżywianiem, 
  • odchudzaniem i dietami,
  • żywieniem w chorobach,
  • dietetyką ogólnie.

Kim jestem i dlaczego możesz mi zaufać?

Nazywam się Paulina Styś-Nowak, jestem dietetykiem i autorką tej strony. Ukończyłam studia na kierunku Dietetyka na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Moją misją jest promowanie zdrowego odżywiania wśród Polaków. Dzięki osobom takim jak Ty jest nas coraz więcej!

W 2012 roku założyłam cojesc.net. Dzisiaj to jedna z najważniejszych i najbardziej rzetelnych polskich stron na temat zdrowego odżywiania. W 2014 roku wydałam swoją pierwszą książkę - "20 kroków do zdrowia".

Oczywiście jako dietetyk zajmuje się także układaniem indywidualnych diet (więcej szczegółów tutaj).

Jestem zagorzałą przeciwniczką wszelkiego rodzaju sensacji, teorii spiskowych i rygorystycznych "diet cud". W swojej pracy trzymam się tylko faktów i sprawdzonych informacji, wspomagając się zawsze najnowszymi badaniami i rzetelnymi publikacjami naukowymi.

Jeżeli wyznajesz podobne przekonania... To jesteś we właściwym miejscu!

Jak możesz zadać swoje pytanie?


Wystarczy napisać je w komentarzu poniżej! Na pytania odpowiadam w każdy poniedziałek od 8:00 do 14:00. Pytania, na które nie uda mi się odpowiedzieć w tym czasie, "przechodzą" na kolejny tydzień.
10 strona komentarzy (Od 15.02.2016 - AKTUALNIE)
9 strona komentarzy (Od 18.01.2016 - 15.02.2016)
8 strona komentarzy (Od 07.12.2015 - 18.01.2016)
7 strona komentarzy (Od 09.11.2015 - 06.12.2015)
6 strona komentarzy (Od 25.04.2015 - 08.11.2015)
5 strona komentarzy (Od 02.04.2015 - 25.04.2015)
4 strona komentarzy (Od 27.02.2015 - 01.04.2015)
3 strona komentarzy (Od 27.01.2015 - 26.02.2015)
2 strona komentarzy (Od 04.01.2015 - 26.01.2015)
1 strona komentarzy (Od 09.11.2014 - 03.01.2015)

Chcesz podziękować? To proste!


Wystarczy, że udostępnisz tą stronę na Facebooku, Google czy zwyczajnie powiesz o niej znajomym.  Dzięki!

Chcesz zdrowo schudnąć?

Pobierz za darmo mój jadłospis odchudzający 1500kcal.

Pobierz za darmo

1 991 komentarzy:

  1. Czy warzywa wyliczać w bilans kaloryczny ?. Chodzi mi o bardziej kaloryczne warzywa czyli korzeniowe lub kapuste.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czego używa Pani na codzień do slodzenia ? Czy uzywa Pani czasem bialego cukru ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do ciast i wypieków staram się używać bananów i suszonych owoców, czasem miodu i bardzo małych ilości cukru.

      Słodzę kawę (niestety) łyżeczka białego cukru.

      Usuń
    2. A ksylitolu i stewi Pani uzywa ? :)

      Usuń
    3. Próbowałam :)

      Ksylitol powoduje u mnie ogromne wzdęcia (czasami sypnę go do wypieków, ale w bardzo małych ilościach), a stewia odpadła ze względu na specyficzny posmak (domownicy się buntowali) :)

      Usuń
  3. Odpowiedź na komentarz:

    "No ale co robic jak ja uwielbiam słodki smak. nie chce się odchudzać tylko utrzymac wagę. a jedzenie 5 posiłków dziennie mie przytłacza i prowadzi do obsesji, ze trzeba gotowac 5 różnych rzeczy o odpowie\dniej kaloryce. poza tym ja na prawde jak zjem obfite śniadanie to dopiero wieczorem moge coś zjesc i nie czuje się głodna. czy to jest już oznaka że mam zaburzenia hormonalne itd ?"

    Pamiętaj, że zdrowa dieta nie wymaga dużego nakładu czasu i ciągłego przygotowywania posiłków. Jeśli na śniadanie zjesz owsiankę (posiłek na słodko), to później na przekąskę zabierz ze sobą kanapkę, świeże owoce i garść orzechów. I zostaje jeszcze jeden posiłek w formie obiadokolacji. Proste :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Witaj,

    Przy prawidłowo funkcjonującym układzie pokarmowym nie ma potrzeby aż tak ścisłego przestrzegania pory picia płynów. Wytwarzamy wystarczająco duże ilości enzymów trawiennych i obawa o ich nadmierne rozcieńczenie jest prawdopodobnie nieuzasadniona.

    Szklanka wody z rana jest bardzo dobrym nawykiem. Pomaga pobudzić przewód pokarmowy do pracy :)

    OdpowiedzUsuń
  5. A nie moge odrazu budowac tkanke miesniowa bez spalania tkanki tlusczowej czy to jest nie mozliwe.
    Zawsze myslalem ze jak bede im grubszy tym bede wiekszy I potem obroce to wszystko w miesnie a tu najpierw musze spalic to wszystko?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podczas ćwiczeń tkanka tłuszczowa ulega spaleniu. Jednocześnie dochodzi do rozbudowy tkanki mięśniowej. Przy czym znaczenie ma także rodzaj wysiłku fizycznego. Wysiłek siłowy sprzyja w większym stopniu budowaniu masy mięśniowej, natomiast ćwiczenia wytrzymałościowe w przyczyniają się do redukcji tkanki tłuszczowej.

      Nawet super rozbudowane mięśnie nie będą widoczne pod dużą ilością tkanki tłuszczowej :)

      Usuń
  6. czy mogłaby Pani napisać przykładowy jadłospis dla kobiety mało aktywnej o zapotrzebowaniu 2000 kcal? bo na prawde nie wiem jak rozłozyć poszczególne makroskładniki w diecie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do dietetyka. Już 7 dniowa dieta lub zwykłe zalecenia rozjaśnią jak to ma wyglądać :)

      Pozdrawiam!

      Usuń
  7. Zamierzam przejść na dietę lekkostrawną, ale niestety unikam mleka i pszenicy. Przeglądając Twoje zalecenia i jadłospis dalej nie wiem co jeść.
    1. Na śniadanie jem kasze jaglanną, ale zawsze dodaje łyżkę albo 2 mleka kokosowego 19g/100g tłuszczu i troche pestek granata. Czy mogę tak teraz jesść?
    2. Nie wiem jakie owoce są zalecane. Co z granatem, melonem, pomarańczami i mandarynkami. Teraz na to sezon. Wiem, że gruszek nie można. Co byś zalecała?
    3. Czy mogę jeść wafle ryżowe, pieczywo chrupkie?
    4. Czy płatki owsiane namoczone na noc w mleku ryżowym i rano zagotowane wpisują się w tą dietę?
    Naprawdę jestem zrozpaczony, bo jak przeglądam zalecenia to o wiele łatwiej odżywiać się "zdrowo" niż w taki "lekki" sposób...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zamiast mleka używaj "mleka" roślinnego, np. sojowego lub ryżowego. Zwracaj uwagę aby było wzbogacane wapniem i bez dodatku cukru.

      Produkty pszenne możesz z powodzeniem zamienić na inne zboża.

      1. Tak, taka jaglanka może się pojawiać. Przy czym mleko kokosowe nie zawiera wapnia. Jeśli unikasz nabiału to warto wprowadzić mleka roślinne wzbogacane w ten pierwiastek. W przeciwnym razie będzie kłopot z jego zbilansowaniem w diecie.

      2. Wszystko zależy od powodu wprowadzenia diety łatwo strawnej. Owoce te mogą się pojawiać, przy czym cytrusy nie są już zalecane przy refluksie. Ważne jest także ustalenie indywidualnej tolerancji.

      3. Możesz.

      4. Tak, przy czym tak jak pisałam wcześniej wszystko zależy od przyczyny wprowadzenia diety i stopnia zaawansowania schorzenia. W niektórych jednostkach chorobowych (np. ostre zapalenie trzustki) unika się zupełnie błonnika pokarmowego więc tutaj płatki owsiane są dosyć ryzykownym produktem. Jednak w większości chorób są dozwolone.

      Zgadzam się w 100%! Na pewno jest więcej możliwości i urozmaicenia.

      Usuń
    2. Dziękuje za odpowiedź. Wapń przyjmuje w tabletkach 2 razy dziennie więc o to się nie martwię. Czyli mam rozumieć, że mleko kokosowe jest ok?
      Chciałem też zapytać czy krupnik na cielęcinie z kaszą jęczmienną jest dobry w takiej diecie na obiad? Czy może być zabielony śmietanką/
      3. Istniej jednak podział ogólnie na owoce lekkostrawne i mniej? Oczywiście zawsze z obraną skórką

      Usuń
    3. Jeszcze jedno pytanie. Mogę jeść takie babeczki na 2 śniadanie w diecie lekkostawnej? Do lekarza trudno się dostać... Na razie jaką dietę byś mi zalecała? Nie chce zrobić sobie krzywdy

      Usuń
    4. Mleko kokosowe jest ok. Chociaż też nie szalałabym z nim zbyt często, ponieważ zawiera sporo nasyconych kwasów tłuszczowych (tutaj trzeba wziąć pod uwagę ogólny stan zdrowia, a szczególnie parametry profilu lipidowego).

      Krupnik jak najbardziej w porządku. Śmietana 12% może być (ale tu też bierzemy pod uwagę parametry profilu lipidowego). Choć jeśli dieta jest wprowadzana z uwagi na choroby jelit to warto uważać na laktozę, często występuję nietolerancja.

      3. Tak, jest ogólny podział. Najbardziej trudno strawne są gruszki, czereśnie i śliwki. Reszta owoców wynika zazwyczaj z indywidualnej tolerancji pacjenta. W skrajnych przypadkach zdarza się, że owoce surowe są wykluczone. Wprowadza się wtedy wyłącznie owoce pieczone lub gotowane.

      O jakie babeczki chodzi?

      Rodzaj diety zależy od tego co jest problemem, jakie występuje schorzenie :)

      Tutaj taki ogólny zarys diety łatwo strawnej: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/05/7-dniowy-jadospis-odchudzajacy-dla-osob.html

      Usuń
    5. O takie http://dietetycznie-w-kuchni.blogspot.com/2015/08/dietetyczne-podjaduchy-babeczki-jaglane.html

      Usuń
    6. Tak, mogą być, przy czym dobrze jest zrezygnować z czosnku.

      Usuń
  8. Czym się różnią płatki owsiane zwykłe od błyskawicznych? Które polecasz? Znalazłem informacje, że te pierwsze są mniej przetworzone, ale jakimś sposobem szybciej mi się gotują. Które mają niższy Indeks glikemiczny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Płatki owsiane zwykłe są mniej przetworzone niż błyskawiczne (wynika to ze sposobu produkcji). Błyskawicznych praktycznie wcale nie trzeba gotować (stąd może wrażenie, że się wolniej rozgotowują, ponieważ nie zagęszczają mleka). Wyższy indeks mają zdecydowanie płatki błyskawiczne.

      Usuń
    2. Przepraszam. Pomyliłem błyskawiczne z górskimi, tu jest trudny orzech do zgryzienia

      Usuń
    3. Odpowiedź znalazłam na stronie kupca: http://kupiec.pl/product_pl/21/platki_owsiane_zwykle

      Zwykłe najmniej przetworzone bo z całego ziarna owsa, górskie dodatkowo pokrojone ;)

      Usuń
  9. Do lekarza trudno się dostać... Na razie jaką dietę byś mi zalecała? Nie chce zrobić sobie krzywdy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do jakiego komentarza jest to odpowiedź?

      Niestety wiadomości przeskakują gdy nie mieszczą się na poprzedniej stronie.

      Usuń
    2. Anonimowy15 listopada 2015 11:19
      Czy to możliwe, że z powodu nietolerancji tłuszcz odkładał mi się na brzuchu i w tych okolicach jestem grubszy mimo niedowagi? Słyszałem, że działa tak kortyzol(?)

      Odpowiedz
      Odpowiedzi

      Paulina Styś-Nowak16 listopada 2015 13:30
      Tak, jest to możliwe. Przewlekły stan zapalny związany z przepuszczalnością jelitową i przedostawaniem się do krwi substancji, których normalnie być tam nie powinno prawdopodobnie może przyczyniać się do rozwoju otyłości.

      Również przewlekły stres i w efekcie przewlekły wysoki poziom kortyzolu sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha.


      Anonimowy16 listopada 2015 19:02
      Czyli mimo niedowagi jest mozliwe jest miec "brzuszek"? Jest to dla mniej problematyczne bo chciałbym przytyc (171cm przy 49.5kg), a w takim wypadku nie wiem jakie produkty nie są dla mnie wskazanie, jakie nie


      Paulina Styś-Nowak21 listopada 2015 18:45
      Czy jesteś pewien, że problemem jest nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu?

      Być może brzuch jest powiększony z uwagi na wzdęcia, wynikające z nietolerancji pokarmowej (np. laktozy, glutenu)? Czy odczuwasz jakieś dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, np. wzdęcia, bóle brzucha? Czy masz biegunki? Bardziej poszłabym w tym kierunku. Masz bardzo niską masę ciała (na podstawie BMI klasyfikuje się niedożywienie), więc nadmierna ilość tkanki tłuszczowej jest mało prawdopodobna.


      Anonimowy23 listopada 2015 13:22
      Przelewa mi się w sumie w brzuchu wieczorem. I co dziwne po obfitym posiłkiu mój brzuch jest "wklęsły". Tylko, że już naprawdę nie wiem co robić. Co radzisz?


      Paulina Styś-Nowak23 listopada 2015 14:24
      Myślę, że powinieneś iść z tym do lekarza (lekarz rodzinny powinien dać skierowanie do gastrologa lub gastroenterologa), który zleci odpowiednie badania. Szczególnie przy tak niskiej masie ciała mogą być zaburzenia wchłaniania wynikające m.in. ze stanów zapalnych jelit lub konkretnej nietolerancji. Trzeba to zbadać.


      Anonimowy23 listopada 2015 21:08
      Chyba powinienem wspomnieć, że mam bolerizoę i już 2 razy byłem na 2 tygodniowej kuracji antybiotykowej ( w przeciągu 2 lat). Wydaje mi się, że stałem się tak wrażliwy po pierwszej. Jest to możliwe, że nie powinienem jeść pszenicy przez antybiotyk..?


      Paulina Styś-Nowak29 listopada 2015 18:40
      Antybiotyki bardzo mocno wpływają na zaburzenia flory jelitowej, a to stanowi czynnik do wielu innych komplikacji zdrowotnych. Jak najbardziej może mieć to związek z problemami ze strony jelit.

      Na pewno nie zaszkodzi suplementacja probiotyku wieloszczepowego (np. San Probi Super Formula), a może przynieść dużą poprawę. Tak czy inaczej proponuję udać się do lekarza, aby wykonać podstawowe badania.

      Dopiero później można rozważać nietolerancje pokarmowe i eliminację poszczególnych produktów.

      Usuń
    3. Na ten moment rozwiązaniem może być dieta łatwo strawna (tutaj główne założenia: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/05/7-dniowy-jadospis-odchudzajacy-dla-osob.html).

      Możesz także wykluczyć mleko i ograniczyć przetwory mleczne. Przy schorzeniach jelit często współwystępuje nietolerancja laktozy, która nasila dolegliwości.

      Bez dokładnej diagnozy nie jestem w stanie nic więcej doradzić.

      Usuń
  10. Czy otręby pszenne są ok w diecie lekkostrawnej? Znalazłem taką informacje i jestem zdziwiony

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, otręby zawierają mnóstwo błonnika, który w diecie łatwo strawnej powinien zostać ograniczony.

      Usuń
  11. Dlaczego mówi się, że olej palmowy jest niezerowy. Widziałem, że ma wysoki punkt dymienia?
    Czy olej rzepakowy kujawski jest zdrowy? Jest on rafinowany, a ponoć takich należy unikać. Poddany procesom w wysokiej temperaturze, żeby był trwalszy traci swojej właściwości, tak?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olej palmowy może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka chorób układu krążenia oraz niektórych nowotworów. Wynika to z tego, że zawiera przede wszystkim nasycone kwasy tłuszczowe. Tutaj znajduje się najświeższe podsumowanie: http://www.mdpi.com/1420-3049/20/9/17339/htm

      Olej rzepakowy rafinowany jest dobrym tłuszczem do smażenia (oczywiście umiarkowanego!), ponieważ ma wyższy punkt dymienia niż oleje nierafinowane. Nie jest do końca tak, że całkowicie traci swoje właściwości. Rafinacja wpływa na usunięcie niektórych składników oleju, jednak skład tłuszczowy oleju nie zmienia się w dużym stopniu (nadal jest on Źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych).

      Usuń
  12. Witam mam pewien problem ponieważ jestem chuda i nie wiem co jest tego przyczyną. ważę ok 51kg,mój wzrost wynosi ok 164cm. mam 20 lat. najbardziej drażnia mnie moje chude ręce, moje chude raczki w nadgarstku mozna objac dosłownie dwoma palcami. Chciałabym dowiedziec sie czy moge z tym pojsc do lekarza rodzinnego i aby zlecil mi jakies badania aby sprawdzic co jest tego przyczyna oraz co zrobic aby przytyc najbardziej zalezy mi na rekach. czy moge diete polaczyc z cwiczeniami?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Oczywiście podstawowe badania warto wykonać.

      Twoja masa ciała jest na pograniczu normy. Myślę, że na początek wystarczy zdrowa dieta o zwiększonej kaloryczności. Masa ciała powinna wzrosnąć.

      Pozdrawiam!

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo za odpowiedź jest Pani fantastyczna Dziękuję za poświecony czas. Pozdrawiam serdecznie
      czy stosując dietę na przytycie można pić alkohol czy raczej trzeba go odstawić. Jeśli zastosuje sie do diety to po jakim czasie bede widziec efekty?

      Usuń
    3. Alkohol jest wysokokaloryczny i sprzyja zjadaniu większych ilości jedzenia (nie kontrolujemy ich wtedy). Tak więc w umiarkowanych ilościach nie wpłynie niekorzystnie na tempo przyrostu masy ciała (wręcz może przyspieszyć). Oczywiście nie zalecamy go jako metody na przytycie i ważny jest umiar ze względów zdrowotnych :)

      Przy zwiększeniu kaloryczności diety o dodatkowe 500 kcal w stosunku do zapotrzebowania z założenia powinno przybywać 0,5 kg na tydzień.

      Pozdrawiam :)

      Usuń
    4. Witam. Też miałam wagę na pograniczu normy (166cm i 48-54kg w wieku 15-27) i nie narzekałam ... ;-) Lepiej za dużo nie kombinuj, bo będziesz później chciała schudnąć.

      Usuń
  13. Dobry wieczór,
    Przestałam zażywać tabletki antykoncepcyjne (po ponad 10 latach stosowania bez przerwy) po ok 6 miesiącach przytyłam ok. 7 kilo. Pozostała dieta oraz aktywność bez zmian. Proszę o informację, jaki wpływ na wagę ma zaprzestanie brania tabletek (myślałam,że będzie zupełnie odwrotny - zacznę chudnąć) i czy po burzy hormonalnej waga zacznie spadać. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Każda kobieta reaguje inaczej na tabletki antykoncepcyjne (zwykle mówi się, że przyczyniają się do wzrostu masy ciała, ale zdarza się także zupełnie na odwrót). Z założenia odpowiednio dobrane tabletki antykoncepcyjne nie powinny w ogóle wpływać na masę ciała.

      Trudno powiedzieć czy stabilizacja poziomu hormonów przyczyni się do spadku masy ciała - może ona pozostać bez zmian. Myślę, że najlepiej skonsultować to z ginekologiem.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  14. zdrowo jest jeść kaszki dla dzieci ? np mleczno- wielozbożowa pełnoziarnista z bobovity ? jako przekąska między posiłkami ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sporadyczne jedzenie tego typu kaszek (bez dodatku cukru zarówno w składzie jak i dodatku podczas ich przygotowywania)na pewno nie zaszkodzi. Przy czym raczej odradzam wprowadzać ich jako stały element diety, ponieważ z automatu ograniczamy wtedy wartościowsze przekąski typu świeże owoce czy orzechy :)

      Usuń
  15. jeśli uzywam oleju kokosowowego do smażenia to powinno sie wybierać rafinowany czy nie rafinowany bo mam nierafinowany tłoczony na zimno... więc nie wiem czy powinnam na nim smażyć

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olej kokosowy z uwagi na nasycone kwasy tłuszczowe ma wysoką temperaturę dymienia. Wiec w tym wypadku można używać do smażenia oleju nierafinowanego.

      Usuń
  16. Jeśli mam 167cm wzrostu , 75 kg i będę ćwiczyć 40 minut 6 razy w tygodniu , to czy 1800 kcal wystarczy by chudnac 1 kg tygodniowo?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, taka ilość kalorii będzie odpowiednia :)

      Usuń
  17. Dzień dobry,
    zamiast mięsa spożywam jaja, ryby, rośliny strączkowe albo mozarellę. Czy mozarellę mogę spożywać raz na tydzień(ok. 50g)? Czy jest to może za często?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie, że tak. Nie są to jakieś duże ilości ;)

      Usuń
  18. I czy mogłaby mi Pani doradzić, co mogłabym jeszcze jeść zamiast mięsa?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oprócz wymienionych produktów możesz dodatkowo urozmaicić dietę o przetwory sojowe, szczególnie tofu.

      Usuń
  19. Mam problem, bo od początku tego roku zaczęłam stosować dosyć rygorystyczną dietę. Mam 15 lat, ćwiczę 5/6 razy w tygodniu po ok. 1h. Jem 5 posiłków dziennie co 3/4 godziny. Ostatnio nawet po normalnym posiłku odczuwam zaraz głód, na pewno dostarczam zbyt mało kalorii, ale nie wiem, jak komponować swoje posiłki by mieć siłę i dużo energii na treningi, a chciałabym też pozbyć się kilku kilogramów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ile kalorii spożywasz teraz? Jaka jest Twoja masa ciała i wzrost?

      Nie ma innej rady jak zwiększać stopniowo kaloryczność diety. Pamiętaj, że w twoim wieku odchudzanie, a szczególnie rygorystyczne diety to nie najlepszy pomysł (możesz bardzo mocno sobie zaszkodzić).

      Usuń
  20. a co sądzisz o słodzeniu erytrytolem? Czy jest to bezpieczny zamiennik białego cukru?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, erytrytol jest bezpiecznym słodzikiem i może być używany jako zamiennik cukru.

      Usuń
  21. Witam.Mam dość poważny problem. Od 2 lat walczę z anoreksją. Niby stan mojego zdrowia jest w porządku. Mam 15 lat, wzrost 164 cm i wagę 51,5 kg. Nie mam już niedowagi. Problem tkwi w tym, że nie mam okresu. Lekarz przypuszcza też, że mam objawy ortoreksjii. Sądzi, że moja dieta może być za mało kaloryczna. Zalecił spożywanie więcej zdrowych tłuszczów. Jak mogę odzyskać miesiączkę nie przybierając dużo na wadze?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Brak okresu może być spowodowany zbyt niską ilością tkanki tłuszczowej. Może masz możliwość wykonać analizę składu ciała? Dzięki temu dowiesz się na jakim poziomie jest tkanka tłuszczowa.

      Postaraj się jadać więcej awokado, orzechów i nasion oraz umiarkowane ilości olejów roślinnych.

      Usuń
    2. Dziękuję za radę. :-)

      Usuń
  22. Co może być przyczyną uporczywych wzdęć i gazów? Odżywiam się zdrowo, np. Śniadanie jaglanka/owsianka na mleku ryżowym/sojowym z suszonymi owocami i kakao ewentualnie wiorki kokosowe drugie sniadanie zawsze same owoce lub z orzechami obiad kurczak/tuńczyk/łosoś z warzywami i kaszą/ryżem brązowym ewntualnie sałatka podwieczorek to jakaś kanapka z serkiem/awokado do tego swieze warzywa lub serek wiejski/jogutr naturalny kolacja najczęściej jajka lub jesli omlet był na sniadanie to twaróg lub serek wiejski z warzywami lub suszonymi owocami. Pije dużo wody zieloną i czerwoną herbatę, kawę rano przed śniadaniem. Najczęściej odczuwam rewolucje po obiedzie ale zdarza się i od razu po śniadaniu. Czasem przy takim samym jadlospisie występują a czasem nie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo często powodem uporczywych wzdęć jest SIBO (przerost bakterii w obrębie jelita cienkiego). Aby to sprawdzić należy wykonać wodorowy test oddechowy. Niestety nie jest on wszędzie dostępny więc musiałabyś poszukać u siebie w szpitalu lub przychodniach.

      Oczywiście to jeden z wielu powodów wzdęć. Problemem może być także nietolerancja pokarmowa (np. laktozy), zwyczajna wrażliwość na wzdymające produkty (cebule, czosnek, paprykę, kapustę itd.) lub schorzenia w obrębie jelit.

      Usuń
  23. Czy do obiadu bogatego w soczewice, cieciorke np. Wegańskie leczo potrzebny jest dodatek węglowodanowy typu kasza czy chleb? Strączki z tego co patrzę sobie pełne nie tylko białka, ale i węglowodanów

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma konieczności, ale zwykle obiad taki jest stosunkowo niskokaloryczny (jak na obiad) i warto dorzucić coś węglowodanowego ;)

      Usuń
  24. Jakie jest Twoim zdaniem najzdrowsze śniadanie kanapki, owsianka czy może jaglana? Wiem, że każdy jest inny, ale tak ogólnie patrząc

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moim zdaniem owsianka ;) Choć kanapki z pełnoziarnistego żytniego chleba, z dodatkiem dużych ilości warzyw tez są niczego sobie ;)

      Usuń
  25. Moja waga się bardzo waha. Jednego dnia zjem dużo i waże 50.5, a następnego jem zdrowo, ćwicze i się wyróżnien i rezultatem tego jest waga niższa o 2kg. W normalne dni też różni się o nawet kilogram. Czy to jest normalne?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, wiąże się to z wahaniami zawartości wody w organizmie.

      Usuń
  26. Witam. Wielkimi krokami zbliża się wigilia. Moją główną ulubioną potrawą zawsze były pierogi ruskie! niestety przez 2 lata odchudzania się i zrezygnowania z bardzo dużej ilości produktów, mój żołądek bardzo ciężko znosi obecnie ową potrawę. Zna Pani jakąś lżejszą, zdrowszą wersje pierogów ? By ciasto stało się łagodniejsze do strawienia ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Ruskich nigdy nie robiłam więc chyba nie pomogę.

      Ale może chodzi przede wszystkim o to, że jadasz pierogi odsmażone na tłuszczu? Być może jeśli zostałyby odgrzane na parze to nie byłoby takiego problemu?

      Usuń
  27. jeśli chce spalić tkankę tłuszczową to jaką aktywność fizyczną najlepiej
    wykonywać ? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najlepiej trening wytrzymałościowy o charakterze tlenowym, np. bieganie, jazda na rowerze. I nigdy w zawrotnym tempie - zawsze Ćwicz tak żebyś mogła swobodnie mówić albo śpiewać podczas ćwiczeń (wówczas świadczy to o charakterze tlenowym wysiłku i możliwości spalania tkani tłuszczowe). W momencie gdy ćwiczenia są zbyt intensywne źródłem energii stają się zapasy glikogenu.

      Warto dorzucić do tego ćwiczenia siłowe, np. 1 - 2 razy w tygodniu ;)

      Usuń
  28. Witam,

    co Pani myśli o Tagatozie do słodzenia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przejrzałam teraz na szybko badania na temat tagatozy. Uznawana jest za bezpieczny środek (może też być wykorzystywana przez cukrzyków).

      Usuń
  29. Jestem po kuracji przeciw pasożytniczej, zrezygnowałam z mąki pszennej, cukru, ziemniaków. Jem więcej ryb, jarzyn i przede wszystkim kasze: gryczananiepalona i jaglaną.Zamiast lanych klusek zupę zasypuję kaszą.Pieczywo tylko z maki orkiszowej z pełnego przemiału. Schudłam 10 kg w ciągu 6 m-cy nie ograniczając ilości lecz zmieniając sposób odżywiania. Mam problem z łączeniem pokarmów.Czy można łaczyć ciemny chleb z serem żółtym, wędliną, jajkiem np. na śniadanie. Czy jemy tylko i wyłącznie np. pieczywo ciemne z nabiałem lub tylko i wyłącznie z wędliną. Czy można łączyć mięso i kaszę . Z tym mam problem, będę wdzięczna za podpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Tak, można łączyć w jednym posiłku różne grupy produktów (np. nabiał z mięsem, mięso z kaszą itd.)

      Pozdrawiam :)

      Usuń
  30. Witam,
    Mam 15 lat, 174 cm wzrostu i ważę 62.5 kg. Mam uciążliwe wzdęcia,codziennie po posiłku brzuch staje się dużo większy niż rano po przebudzeniu. Staram się jeść zdrowo, zamieniłam wszystkie białe produkty ich razowymi odpowiednikami, ograniczylam spożycie słodyczy, rzadko jem fast foody. Chciałam się zapytać czy wie Pani czym mogą być spowodowane te wzdecia. Dodam tylko że od kwietnia zrzuciłam 7 kg poprzez rozpoczęcie zdrowego odżywiania, nie stosowałam głodówek itp. Z góry dziękuję za odpowiedź :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj :)

      Bardzo często powodem uporczywych wzdęć jest SIBO (przerost bakterii w obrębie jelita cienkiego). Aby to sprawdzić należy wykonać wodorowy test oddechowy. Niestety nie jest on wszędzie dostępny więc musiałabyś poszukać u siebie w szpitalu lub przychodniach.

      Oczywiście to jeden z wielu powodów wzdęć. Problemem może być także nietolerancja pokarmowa (np. laktozy), zwyczajna wrażliwość na wzdymające produkty (cebule, czosnek, paprykę, kapustę itd.) lub schorzenia w obrębie jelit.

      Jednak na początek polecałabym wykonanie testu na SIBO :)

      Usuń
  31. czy przez 3 dni świątecznego jedzenia słodkości moge duzo przytyć?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście może mieć to wpływ na masę ciała, jednak nie należy się zrażać. Wróć do zdrowego odżywiania i wszystko będzie ok ;)

      Usuń
  32. Dzień dobry, Mam 20 lat, a od 4 lat wiem, że mam refluks i nietolerancję laktozy. Ważę 51 kg, mam 168 cm wzrostu i nie jestem w stanie przybrać na wadzę. Odżywiam się w miarę zdrowo, szerokim łukiem omijam jedzenie typu fast-food, wszelkiego rodzaju używki. Chciałabym przytyć około 4-5 kg, a nie mam już pomysłu w jaki sposób tego dokonać, tak by nie skończyło się to dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Dodam, że często mam uczucie zmęczenia i senności.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Postaraj się zwiększyć w diecie dozwolone produkty o wysokiej gęstości energetycznej. Będzie to przede wszystkim awokado, płatki owsiane, orzechy i nasiona (zgodnie z indywidualną tolerancją), tłuste ryby, kasze i makarony oraz ograniczone ilości olejów roślinnych. Z uwagi na refluks trzeba będzie zwiększyć także objętość samych łatwo strawnych produktów.

      Aby przytyć powinnaś jadać co najmniej 2500 kcal.

      Usuń
  33. Witam, co Pani sądzi o jogurcie greckim, czy osoby dbające o zdrowie powinny go unikać? Czy może być zamiennikiem śmietany?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jako zamiennik śmietany jak najbardziej. Jeśli mamy prawidłową masę ciała to na co dzień też może się pojawiać. Jeśli natomiast masa ciała jest za wysoko lepiej wybierać zwykłe jogurty naturalne, ponieważ mają mniej tłuszczy (ok. 2 - 4 g/100g, a jogurt grecki 9g/100g).

      Usuń
  34. witam
    Mam 160 cm,70 kg wagi.Chciałabym schudnąć 15 kg.Dieta 1500kcal:80g białka,220g węglowodanów,40g tłuszczu.Fitness 5 razy w tygodniu po 50 min.Będzie dobrze?Zależy mi na widocznych efektach do wiosny tzn 3 miesiące 12kg,realne?przy takich założeniach i bez ekcesów.Tzn planuje rozpustę w lutym na urodziny,ale tylko tyle.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Trochę za duża redukcja. Na początku masa ciała będzie super spadać, ale po kilku tygodniach spadek może się zatrzymać i nici z efektów. Zacznij od 1700 kcal - to już powinno wystarczyć :)

      Usuń
    2. :( no to juz nie wiem co robic,bo jadłam 1800kcal i wcale nie chudłam :(

      Usuń
    3. Skoro podejmowałaś wcześniej próby odchudzania na początek trzeba rozkręcić metabolizm, który może być zaburzony. Zwiększaj stopniowo kaloryczność diety (np. co 200 kcal na tydzień) tak żeby dojść do swojego zapotrzebowania na poziomie 2500 kcal. I dopiero później wprowadź jadłospis odchudzający.

      I koniecznie zbadaj poziom hormonów tarczycy, być może tutaj jest jakiś problem.

      Usuń
  35. Witam,
    jestem po 5-letniej kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi, które brałam aby uregulować miesiączkę i zapobiec ciągłym anemiom, które miałam przez obfite krwawienie, jednak lekarz powiedział, że miesiączki już mam unormowane i pół roku temu kazał mi odstawić tabletki. Mimo, że mam miesiączkę 5 dni średnio obfitą to mam niedobory żelaza (oraz według lekarza także cynku) we krwi i łamanie paznokci, trądzik i wypadanie włosów a po żelazie w tabletkach nie czuje się najlepiej. Jak uzupełnić niedobory witam bez tabletek i jak później utrzymać ten poziom, który później łatwo u mnie spada i sytuacja się powtarza. Czyli jakie produkty i jak często i w jakich ilościach powinnam spożywać aby wyrównane niedobory już nie powstawały.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Do najlepszych źródeł dobrze przyswajalnego żelaza należy wątróbka oraz czerwone mięso. Spróbuj wprowadzić 2 porcje wątróbki/czerwonego chudego mięsa 2 razy w tygodniu. Do tego postaraj się jadać więcej orzechów i nasion (mają sporo żelaza i cynku), pełnoziarniste przetwory zbożowe, ryby i liściaste warzywa.

      Zawsze wyżej wymienione produkty jadaj z dodatkiem warzyw i owoców (zawierają witaminę C, która zwiększa przyswajalność żelaza co jest szczególnie ważne jeśli chodzi o produkty roślinne bogate w ten składnik).

      Staraj się unikać popijania posiłków kawą i herbatą, ponieważ wpływa to na spadek wchłaniania żelaza. Tego typu napoje pij między posiłkami.

      W kontekście trądziku spróbuj ograniczyć lub na jakiś czas wyeliminować nabiał. Często pomaga to złagodzić problem.

      Usuń
  36. Witam :)
    Chciałabym zapytać o wzór, według którego mogłabym obliczyć (biorąc pod uwagę wzrost, wagę, wiek) poniżej ilu kalorii powinnam zjeść w ciągu dnia, by stracić na wadze? Widziałam w poprzednich postach już wyliczoną konkretną ilość kalorii, a zależało by mi na wzorze.
    Pozdrawiam ! Wspaniały blog.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Najpopularniejszym wzorem jest wzór Harrisa - Benedcita :)

      https://pl.wikipedia.org/wiki/Wz%C3%B3r_Harrisa_i_Benedicta

      Pozdrawiam i dziękuję :)

      Usuń
  37. Skoro różne tłuczcze mają różną temperature dumienia i np. oliwy nie powino używać się na gorąco to jak jest z tłuszczem w pokarmach? Np. Pieczenie sernika czy podgrzewanie sera, co się wtedy dzieje? Zmieniają się wtedy ich włąsciowiści i jest to zdrowe?
    I skoro pytam o ser "roztopiony". To czy taki jest tak samo zdrowy jak "niepodgrzany"?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tłuszcze nasycone (obecne w produktach zwierzęcych)mają wyższe temperatury dymienia tak więc zmiany będą tutaj zachodziły w znacznie mniejszym stopniu.

      Co do sera roztopionego to najgroźniejsza dla zdrowia jest brązowa skórka, która powstaje podczas pieczenia, ponieważ wytwarzają się wówczas związki o działaniu rakotwórczym. Dlatego też nie należy nadmiernie przysmażać czy przypiekać produktów, a jeśli już coś się "spali" do powinno powędrować do kosza.

      Usuń
  38. Czy po świętach jak w ciągu jednego dnia zjadłam dużo i odłożyło sie to w boczki to w ciągu następnych dni ten tłuszcz rozłoży mi się po ciele? (mam niedowagę i chce przytyć). Jest to troche irytujące: chude ręce i nogi, a do tego brzuszek i boczki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie, to w jakich miejscach odkłada się tkanka tłuszczowa uwarunkowane jest genetycznie.

      Usuń
  39. Witaj Paulinko
    Chciała bym się zapytać ile można maxymalnie wypić alkoholu by nie tyć? Lubie własnie na weekend wypić sobie drinka,dwa,albo winko albo najlepiej cydr Lubelski ,ale boje sie ze takie co weekend wypicie spowoduje ze bede puchnąć,co radzisz ?wiem ,ze nalepiej w ogole nie pić alkoholu ale niestety lubię w ten sposob zrelaksować się po ciężkim tygodniu pracy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      To czy tyjemy na pierwszym miejscu zależy od ogólnego bilansu energetycznego diety, a nie obecności konkretnych grup produktów. Jeśli więc na co dzień jadasz zdrowo i unikasz wysokokalorycznych potraw to takie weekendowy relaks (w granicach zdrowego rozsądku) sam w sobie nie będzie powodem wzrostu masy ciała.

      Uważaj tylko na to co jadasz do alkoholu, ponieważ wtedy zwykle tracimy kontrolę nie tylko nad ilością, ale także nad jakości przekąsek :)

      Usuń
  40. 10 grudnia postanowiłam wyrzucić z mojej diety chleb, makaron, ryż, kasze (oczywiście, wcześniej spożywałam w wersji pełnoziarnistej/żytniej) by trochę schudnąć i zrobić miejsce na święta. teraz chciałabym na nowo przywrócić te produkty do codziennej diety ale boje sie szybkiego przytycia. poleć mi co mam robić i w jaki sposób przywrócić je na nowo, z góry dziękuje! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wprowadzaj te produkty stopniowo, zwiększając co tydzień ilość porcji. Zacznij np. od wprowadzenia porcji kaszy/makaronu do obiadu, w następnym tygodniu dodaj pieczywo na śniadanie itd.

      Usuń
  41. Piszę z prośbą o kilka rad jak zdrowo przytyć. W ciągu kilku lat zmieniłam moje nawyki żywieniowe na zdrowsze ale ciągle moim celem było to aby schudnąć. Osiągnęłam już wymarzoną sylwetkę, ale ciężko jest mi przestawić się na zwiększenie kaloryczności posiłków w skutek czego ciągle chudnę. Proszę o jakieś wskazówki, które pomogą mi utrzymać sylwetkę.
    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wprowadź do diety więcej orzechów i nasiona, na przekąski skubnij kilka suszonych owoców. Dodawaj do sałatek/kanapek awokado. Przygotowuj potrawy na bazie płatków owsianych, kasz i makaronów :)

      Usuń
    2. A ja myślałam,że to jest właśnie dobre by chudnąć a nie utrzymywać wagę.Bo zrzuciłam troche kg ale za mało w daszym ciągu.Czy takich rzeczy powinnam unikać?

      Usuń
    3. W przypadku odchudzania orzechy i nasiona jemy, ale w umiarkowanych ilościach, ponieważ mają sporo kalorii. Tak więc kluczową sprawą są tutaj odpowiednie ilości :)

      Usuń
  42. Witam Pani Paulino, trenuję dość późno czasami kończę koło 21:00, 21:30, i mam problem bo nie wiem czy robię dobrze że ostatni posiłek jem godzinę przed snem ?, czytałem że powinno się jeść 3 godziny przed snem..., Zjadam np banana, mleko, albo jajka na miękko, wodę, bułkę razową. Czasami mleko z miodem i kanapkę z wędliną, staram się jeść "lekko" ale czasem trudno mi usnąć z "głodu"..., proszę o poradę, dziękuję i pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Jeśli Twój plan dnia nie pozwala na wcześniejszy trening to niech tak zostanie :) Mała kolacja będzie w porządku.

      Usuń
  43. Witam
    co sądzi pani o jednodniowej diecie owsianej stosowanej 2-3 w miesiącu. Słyszałam, że ponoć jest dobra na detoksykację. Zanim jednak zaczną ją stosować co jakiś czas wolę się upewnić czy to prawda.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Nie pomoże, nie zaszkodzi (rozumiem, że chodzi o 2 - 3 dni w miesiącu?). A już na pewno nie wpłynie na detoksykację organizmu (http://www.damianparol.com/detox/).

      Usuń
  44. Czy owsianka na mleku roślinnym jest zdrowa i pełnowartościowa? Przeczytał em, że produkty zbożowe ubogie są w niezbędną lizyne, a mleko krowie bogate jest w ten aminokwas i tak powinno się jeść. Nie wiem co mam teraz robić...
    I jeszcze jedno pytanie dotyczące owsianki. Jaki sposób jej przyrządzania preferujesz? Słyszałem, że ta gotowana bardzo szybko podnosi cukier we krwi co nie jest korzystne

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, nadal jest bardzo wartościowy posiłek. O ile jesz produkty odzwierzęce nie musisz martwić się o połączenia aminokwasów. Liczy się skład aminokwasowy z całego dnia, nie z poszczególnych posiłków.

      Ja gotuję owsiankę, a indeks glikemiczny obniżam poprzez dodatek orzechów i nasiona. Nie dałabym rady jeść płatków owsianych na surowo z uwagi na wrażliwe jelita ;)

      Usuń
  45. Dobry wieczór Pani Paulino,

    mam do Pani pytanie co do przytycia. Mam 159 cm wzrostu i ważę 52 kg. Ale niestety spędza mi to sen z powiek. Mam strasznie chude nogi i ręce. Cały czas marznę. Wiem, że to na pewno nie z powodu zdrowia.
    Jaką dietę powinnam mieć? Jedynie mam problemy z kolką wątrobową niestety co powoduję, że nie mogę zjadać tłustych rzeczy. Nawet po łososiu gotowanym na parze mam boleści. Co mi Pani poleci?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Jeśli występują problemy po produktach bogatych w tłuszcze to nie ma wyjścia jak zwiększyć ogólną objętość posiłków. Być może dodatek oliwy do potraw będzie lepiej tolerowany?

      A czy wykonywała Pani ostatnio badania na poziom hemoglobiny i żelaza?

      Usuń
  46. Witam,
    chciałam dowiedzieć się, jak przechowywać orzechy. W sklepach często można zauważyć je w otwartych pojemnikach z możliwością kupienia na wagę. Czy spożywanie takich orzechów nie jest przypadkiem szkodliwe ze względu na dokonujące się niekorzystne przemiany tłuszczów w nich zawartych?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Doskonale byłoby kupować orzechy/migdały/nasiona w łupinie. Wówczas mamy 100% pewność, że wszystko jest ok jeśli chodzi o jakość tłuszczu.

      Przechowywanie rozłupanych już orzechów może wpływać na przemiany w tłuszczach. Dlatego też jeśli kupujemy już rozłupane to najlepiej w opakowaniach gdzie mamy podany termin przydatności do spożycia (wówczas jest jasne, że orzechy nie leżały przez długi czas i są świeże). A w domu przechowujmy je w ciemnym, chłodnym miejscu.

      Usuń
  47. Jeśli, chce się odchudzić, a nam PCOS, to muszę stosować jakąś specjalną dietę ? czegoś unikać ? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Przede wszystkim warto wprowadzić dietę o obniżonej ilości kalorii, ale także z uwzględnieniem zasad diety o niskim indeksie glikemicznym. Tutaj znajdziesz najważniejsze wskazówki:
      http://cojesc.net/dieta-skuteczna/
      http://cojesc.net/indeks-glikemiczny/

      Usuń
  48. Witam. Czy zupy gotowane na korpusie z kurczaka (bez skór) w dalszym ciągu są dietetyczne?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, zupy na bulionie warzywno - mięsnym z powodzeniem mogą być przygotowywane nawet na diecie czy też gdy chcemy się po prostu zdrowo odżywiać.

      Usuń
  49. Witam Pani Paulino;)Mam na imie Agnieszka i mam 23 lata.
    Mam do Pani bardzo ważne dla mnie pytanie;) czy suplementy diety są dobre dla zdrowia jeśli są z naturalnych składników np.ananas,zielona herbata,algii,guaranna,greiftut,błonnik,chrom,młody jęczmień,spirulina i chlorella?boję się stosować żeby nie było później efektu jo jo i żeby mi nie zaszkodziły.Chce zrzucić około 15 kg.Jeśli będę w miarę zdrowo jeść, ćwiczyć na siłowni i inne sporty i stosować suplementy diety do schudne? skuteczne są te suplementy?Bardzo proszę o odpowiedź będę czekać;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj!

      Przede wszystkim należy zaznaczyć, że schudnąć można bez suplementów diety. Z powodzeniem wystarczy zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna.

      Jeśli chodzi o suplementy diety reklamowane jako odchudzające (zwykle obiecują nierealne efekty) to podchodziłabym do nich z dystansem, ponieważ suplementy nie muszą przechodzić badań, a zdarzały się już sytuacje, że tego typu suplementy miały "dodatek" zakazanych i niebezpiecznych dla zdrowia substancji.

      Jeśli chodzi natomiast o suplementy zawierające naturalne składniki to myślę, że w większości przypadków nie ma powodów do obaw o bezpieczeństwo. Nieco gorzej ze skutecznością - wszystko zależy od dawki, postaci itd. (suplementy nie mają badań potwierdzających skuteczność). Tak więc nie spodziewałabym się cudów :) Na pierwszym miejscu zdrowa i zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Suplementy traktujemy raczej jako dodatek wspomagający odchudzanie.

      Usuń
  50. Ile bakalii można jeść dziennie na diecie ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zależy od kaloryczności diety oraz pozostałych składników tłuszczowych. Jeśli nie szalejemy z ilością tłuszczu wyizolowanego (masło, oliwa) co jest wskazane, to śmiało można jadać 1 - 2 garści orzechów i nasiona.

      Z kolei owoce suszone traktujmy raczej jako "słodzący" dodatek do potraw, np. owsianki, ciastek niż przekąskę, którą można bezkarnie podjadać :)

      Usuń
  51. Hej Paulinko.Powiedz mi co uważasz o takim łososiu (kąskach) kanapkowego w codziennej diecie np do kanapek własnie,sałatek etc.o to skład: łosoś atlantycki,sól,cukier,przyprawy,aromat,regulatory kwasowosci:mleczan potasu,octan potasu,dioctan sodu,wzmaczniacz smaku :glutaminian monosodowy,mi osobiście skład sie nie podoba ale kupiłam na próbe i zachwycona jestem jaki jest pyszny ale pomyślałam,że poradze się ciebie.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety skład nie jest zbyt ciekawy (z uwagi an dodatek cukru, soli i glutaminianu jest taki smaczny). Postaraj się zbyt często go nie używać ;)

      Usuń
  52. Czy woda po rodzynkach pomoże na wątrobe.


    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej Paulinko. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie zielonej kawy. Czytałam gdzies artykuł ze ma super właściwości prozdrowotne. Tak czy siak pije kawę z mlekiem to może zielona będzie lepszym rozwiązaniem? ?co uważasz? ?

      Usuń
    2. Trudno powiedzieć, jest to jedna z naturalnych metod wspomagania organizmu, na którą nie znajdziemy badań.

      Usuń
    3. Zielona kawa zamiast klasycznej na pewno nie zaszkodzi. Konkretnych badań na ten moment nie ma; poza tym badania które są prowadzone dotyczą ekstraktów zielonej kawy czyli "skondensowanych" ilości składników czynnych co ma średnie przełożenie na właściwości naparu z zielonej kawy.

      Na początek nie kupuj za dużo, podobno nie każdy daje radę pić z uwagi na smak ;)

      Usuń
  53. Czy taką dieta jest zdrowa?
    http://www.buzzfeed.com/christinebyrne/2016-clean-eating
    Czy gotowanie brokulow i ciasta jest zdrowe?
    Co myślisz ogólnie o tej diecie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dieta wygląda w porządku (oczywiście kaloryczność powinna być dobrana indywidualnie). Choć zawiera trochę za dużo białka i za mało węglowodanów.

      Brokuły najlepiej lekko podgotowywać na parze, tak żeby nadal były chrupiące. W ten sposób zachowujemy większość wartości odżywczych (w brokułach rozgotowanych w wodzie zostaje już niewiele cennych składników).

      Usuń
  54. Witam. Czytałam w Pani artykule, że należy zdecydowanie ograniczyc ilość spożywanego mięsa wiec czy jedzenie go np raz dziennie codziennie według Pani jest ok? Mam w domu na tyle miesozernych mężczyzn w domu ze przeforsowanie wege obiadow to nielada wyzwanie;)
    Mam tez drugie pyt troche z innej beczki. Proszę o podpowiedź co będzie dobre jako posiłek potreningowy gdy ćwiczenia kończę ok godz 22 lub trochę później. Trening dość intensywny ale w domu trwający ok 30, 40 min. Z góry dziękuję za odp pozdrawiam serdecznie. Szacunek za pracę włożone w prowadzenie strony. Jest bardzo pomocna!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Jeśli nie ma innej opcji to niech tak będzie. Przy czym mówimy tutaj o mięsie nieprzetworzonym. Wędliny, kiełbasy i itd. staramy się eliminować ;)

      Mimo wszystko proszę od czasu do czasu starać się przygotowywać zamiast mięsa ryby czy chociażby sadzone ;)

      Po takim treningu proszę zjeść banana lub garść rodzynek.

      Usuń
  55. Witam. Mam 22 lata i limfocytowe zapalenie jelita grubego. Lekarz uważa że dietą niczego nie naprawię ale na pewno też nie pogorszę.
    Czy wie Pani może coś na ten temat? Co powinnam jeść lub gdzie mogę się udać po poradę? Niestety większość dietetyków potrafi układać diety odchudzające, mało kto potrafi zdrowotne i dostosowane do potrzeb pacjenta.
    Będę wdzięczna za pomoc.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Dieta uzależniona będzie od nasilenia objawów (stopnia biegunek). W przypadku silnych biegunek warto wprowadzić dietę łatwo strawną, zapierającą. Podstawę będzie stanowił biały ryż, gotowana marchew (tzw. zupa marchwianka), gorzkie kakao na wodzie czy banany. Dzięki temu miejscowo można zredukować biegunkę.

      Czy miałaś wykonywane inne badania, np. w kierunku celiakii? Są to często choroby współwystępujące, więc warto poszukać dalej, tym bardziej jeśli objawy się utrzymują mimo leczenia.

      Usuń
  56. Czy owoce i warzywa muszę spożywać z jakimś tłuszczem? Czy w nich nie ma witamin rozpuszczalny w wodzie? Jakie z nich koniecznie z dodatkiem jakiegoś tłuszczu?
    2. Jak to jest, wystarczy tylko troche tego tłuszcz np. Z jednego migdala czy kubka jogurtu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, nie ma takiej konieczności. W owocach i warzywach występują przede wszystkim witaminy rozpuszczalne w wodzie (witaminy rozpuszczalne w tłuszczach występują tam gdzie znajdują się tłuszcze).

      Usuń
  57. Witam, chciałabym zapytać czy to prawda, że stosowanie oleju lnianego pomoże w obniżeniu poziomu LDL. Czy tran jest lepszy niż olej lniany tj. czy zawartość kwasów ALA w oleju lnianym, które dopiero przeskształca sie w EPA i DHA, dyskwalifikuje olej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olej lniany wbrew powszechnej opinii nie wykazuje aż takich korzyści jeśli chodzi o obniżenie cholesterolu. Dużo skuteczniejszym sposobem jest wprowadzenie do diety świeżo zmielonego siemienia lnianego (zawiera ligniny, których w oleju lnianym już nie ma). Tak więc nie ma potrzeby inwestować w olej lniany, zwłaszcza jeśli pochodzi on z półki sklepowej. Jest niezwykle niestabilny tłuszcz stąd oleje lniane, które często możemy spotkać na ryneczkach w jasnych butelkach czy nawet w ciemnym szkle ale na sklepowych półkach nie są do końca dobrym rozwiązaniem.

      Tran wpływa na obniżenie przede wszystkim triglicerydów (bez wpływu na poziom LDL). Porównując tran z olejem lnianym tran będzie lepszym rozwiązaniem, ponieważ jest bezpośrednim źródłem EPA i DHA.

      Tutaj cały artykuł na temat obniżania poziomu cholesterolu: http://cojesc.net/cholesterol/

      Usuń
  58. witam czy pani nadal sprzedaje ksiazke ?

    OdpowiedzUsuń
  59. Witam
    próbuje wyjść z diety tak żeby nie przytyć,nie liczyłam kalorii,ale jadłam owoce,wzywa, mleko 0,5% oraz jogurt naturalny. Owoce jadłam tylko na śniadanie. Wiem,ze aby nie przytyć trzeba podnosić kaloryczność o 100kal tygodniowo,jak mam to zrobić jeżeli nie liczyłam kalorii? Nie chce zaczynać liczyć kalorycznosci,bi robiłam to wcześniej i zaczęło być to trochę obsesyjnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Po prostu jedz zdrowo, ale już bez takiej ścisłej kontroli. Dodawaj do potraw orzechy i nasiona, jedz 2 - 3 porcje owoców. Przy zdrowym odżywianiu trudno przekroczyć zalecaną ilość kalorii (zwykle jada się mniej niż wynosi zapotrzebowanie).

      Usuń
  60. Witam
    Czy jeżeli chcę schudnąć kilka kilo, przy czym nie zależy mi na szybkim schudnięciu tylko stopniowo, to muszę codziennie przeliczać kalorie wszystkiego co zjem? Kiedyś próbowałam i przy moim trybie życia nie miałam na to czasu. Czy jeżeli zacznę jeść zdrowiej, unikać smażenia i tłustych rzeczy i ćwiczyć kilka razy w tygodniu to uda mi się schudnąć?
    Poza tym jestem maniaczką makaronu, jak często można go spożywać (tygodniowo) jeżeli chcę schudnąć? Oczywiście w wersji razowej z lekkimi sosami warzywnymi.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Absolutnie nie ma takiej potrzeby. Wprowadzenie zasad zdrowego odżywiania z automatu obniży gęstość energetyczną diety bez obsesji na punkcie liczenia kalorii.

      Makaron z lekkimi sosami warzywnymi możesz jadać 2 - 3 razy w ciągu tygodnia. W pozostałe dni sięgaj po kasze i ziemniaki.

      Usuń
  61. Mam dziwną przypadłość i nie wiem czy to normalne. Jak jestem najedzony to mój brzuch jest wklęsły (tak jakbym wciągal), a z kolei jak zjem mało lub jest duższa przerwa między posiłkami to robi się balon. Co to może być?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie mam pojęcia, pierwszy raz z czymś takim się spotykam :)

      Usuń
  62. witam jak powinienem rozłożyć dietę względem kalorii kiedy jem o 6 rano śniadanie przed pracą o 10.30 mam przerwę (2 śniadanie) o 17 kończę więc obiad i koło 20 kolacja aha między 10.30 a 17 jem przeważnie jakiś owoc. Pytanie jakie mnie interesuje wiem ze godziny miedzy posiłkami są dużo ale tego nie zmienię więc jak mam dobierać kalorie?? Proszę o pomoc

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proponowałabym w ten sposób:
      - śniadanie ok. 25% ogółu kalorii
      - II śniadanie ok. 15%
      - przekąska (owoce) 5%
      - obiad 35%
      - kolacja 20%

      Usuń
  63. Witam,
    Na wstępie daje dużego plusa za pomysł na stronę. Wielu dietetyków udostępnia diety,jadłospisy odpłatnie. A Pani jest inna. Każdy może coś znaleźć dla siebie i zapytać w zaciszu domowym pytanie.
    Ja pracuję na różne zmiany. Czasem zaczynam: po 6 kończę po 12, 9 kończę po 15,12 kończę o 18 a i czasem od 16 do 22:30 i jak tu trzymać się wytycznych? Dodam że ewentualne drugie śniadanie nie mam w takich godz z góry proponowanych. Przerwę mam wtedy jak jest możliwość bym na nią szła. Dlatego pytam jak mogę dostosować jadłospis do tych godzin?
    A drugie moje pytanie to jest takie. Czy nie które z proponowanych dań mogę zaserwować córce dwulatce? Brak mi czasem pomysłu co mogę jej dać a i czasu czasem nie mam na kombinowanie a wybredna jest a chciałabym żeby jadła zdrowo. Żeby wszczepić jej to od małego. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
    Monika

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa :)

      Co do rozkładu posiłków. Pamiętaj, że nie musisz trzymać się ściśle wyznaczonych godzin i nie muszą być one takie same każdego dnia. Po prostu jadaj śniadanie do godziny od momentu wstania z łóżka, po czym jedz kolejne posiłki co 3 - 4 godziny (lub wtedy kiedy masz taką możliwość). Staraj się nie doprowadzać do wystąpienia ogromnego głodu i wszystko będzie w porządku :)

      Pewnie, że tak. Dzieci w tym wieku mogą jeść praktycznie wszystko i śmiało możesz serwować jej takie same posiłki jak sobie :)

      Usuń
  64. Kiedyś dermatolog przepisała mi witaminę PP na cerę. Bardzo dobrze na nią zareagowałam. Teraz jednak mój organiznm znowu cierpi na niedobór tej witaminy. W jakiej ilości zatem
    dziennie powinnam zjadać produkty bogate w tę witaminę (np.
    brokuły,kaszę gryczaną)? Mogłaby Pani zaproponować mi przykładowe
    produkty i ich ilość na dzień? Byłabym bardzo wdzięczna :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapotrzebowanie na niacynę dla kobiet wynosi 11 mg/dobę. Do dobrych źródeł niacyny należy przede wszystkim mięso oraz podroby. Oczywiście znajduje się także w innych produktach. Oto najlepsze żródła:
      - pierś z kurczaka (w 100g jest aż 12,44 mg)
      - pierś z indyka 4,92 mg w 100g
      - wątróbka z kurczaka 10,2 mg w 100g
      - fasola biała 2,2 mg w 100g
      - soczewica 2,4 mg w 100g
      - kasza gryczana 1,95 mg w 100g
      - kasza jaglana 2,3 mg w 100g
      - groszek zielony 2,7 mg w 100g
      - daktyle suszone 2,2 mg w 100g
      - dorsz 2,29 mg w 100g
      - łosoś 7,5 mg w 100g
      - korzeń pietruszki 2 mg w 100g

      Usuń
  65. Pani Paulino, bardzo prosze o rade. Jestem weganka. Chce wprowadzic mak do diety, czy mam suchy mak mielony, na opakowaniu nie pisze jak przyrzadzac tylko,, zalac goracym mlekiem i gotowe,, czy jak lyzke maku zaleje odrobina wrzatku, poczekam z 10 min i dam do salatki czy zupy to bedzie dobrze, czy to nie jest niebezpieczne? Nie znam sie, boje sie zeby mi jakis niestrawiony mak nie zalegal w jelitach i nie gnil. Moze smieszcze, ale wazne to dla mnie jak z tym makiem jest i czy np suchy taki zmielony moge tez dodawac do koktajli np. Z gory Pani dziekuje za odp. Renata

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, mak wystarczy zalać wrzątkiem (mlekiem lub wodą) i odczekać kilkanaście minut. Ja zazwyczaj dodaję mak do owsianek i jaglanek (gotuję razem z płatkami i kaszą) tak jak tutaj:
      http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2015/03/10-najlepszych-zrode-wapnia-gdy-nie.html
      http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2015/12/owsianka-z-mango.html
      http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2015/11/owsianka-pomaranczowa-z-makiem.html

      Usuń
  66. Moja mama bardzo lubi piec ciasta, ale używa do tego margaryny Kasi. Mówię jej, że to nie jest zdrowe, ale ona nie chce zmienić swoich przepisów stosowanych od lat, mimo, że pokazywałam jej przepisy z tej strony. Czym można zamienić margarynę, żeby konsystencja ciasta nie uległa zmianie a jednocześnie było zdrowe? Mama ma podwyższony cholesterol.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudno będzie znaleźć zdrowszy zamiennik dla margaryny w tradycyjnym przepisie. W niektórych ciastach zamiast margaryny można użyć oleju roślinnego, jednak nie zawsze zda on egzamin. Najlepszym rozwiązaniem, mimo wszystko, jest wypróbowanie przepisów, które nie zawierają dodatku tłuszczu lub są to małe ilości.

      Może spróbuj przygotować takie zdrowsze ciasto i dać do spróbowania mamie? Wtedy może dać się przekonać :)

      Usuń
  67. a co myślicie i młodym jęczmieniu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Młody jęczmień prawdopodobnie pomaga obniżyć poziom cholesterolu i glukozy (prawdopodobnie, ponieważ właściwości te wymagają dokładnych badań).

      Jako, że zawiera dużo ilość nierozpuszczalnego włókna pokarmowego wykazuje korzystne działanie u osób zmagających się z zaparciami.

      Usuń
  68. Witam. Mam problem z refluksem przełyku zauważyłam, że po płatkach owsianych, ciemnym pieczywie i razowym makaronie dziwnie boli mnie brzuch oraz cofa mi się treść z żołądka natomiast po białym pieczywie czuję się dobrze jednak czytałam że ono tuczy... a chciałabym zrzucić ze 3-5 kg..czy jest jakaś alternatywa dla jasnego pieczywa? Jakie węglowodany mogę spożywać żeby mieć siłę ćwiczyć? czasem już nie wiem co można jeść przy tej dolegliwości..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      "Tuczy" przede wszystkim nadmiar kalorii w diecie, niezależnie z jakiego źródła pochodzą. Oczywiście ważne znaczenie ma także jakość produktów jednak jest to sprawa drugorzędowa.

      Pieczywo zarówno jasne jak i razowe zawierają zbliżoną ilość kalorii. Różnica polega przede wszystkim na ilości składników odżywczych i błonnika, który daje uczucie sytości, ale także ma działanie drażniące na przewód pokarmowy. Z tego powodu u osób chorobami przewodu pokarmowego zleca się ograniczenie potencjalnie zdrowych produktów (razowe pieczywo, grube kasze itd.), ponieważ często nasilają one dolegliwości związane z chorobą podstawową.

      Oczywiście nie przekreśla to szansy na utratę nadmiary kilogramów. Więcej wskazówek znajdziesz tutaj: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/05/7-dniowy-jadospis-odchudzajacy-dla-osob.html

      Usuń
  69. Witam, mam problem z ustaleniem pory jedzenia. Pracuje po 8 h i mam jedną przerwe w pracy, wychodzę najczęściej na przerwe po 4 h pracy czyli w połowie. Natomiast jak przychodzę do domu jestem strasznie głodna i jem dosłownie wszystko. W dni wolne nie mam problemy z porami jedzenia. Jem regularnie co 3-4 h. Natomiast w dni kiedy pracuje nie mam pojęcia jak to sensownie rozwiązać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podstawa to duże i pożywne śniadanie (np. owsianka, jaglanka), które da Ci wystarczająco dużo energii, aby w miarę możliwości nie czuć głodu do pierwszej przerwy.

      Kolejna bardzo ważna kwestia to obfite II śniadanie. Jedna kanapka nie rozwiąże tutaj problemu. Postaraj się zabierać do pracy sałatki na bazie kasz/makaronów/ryżu z dodatkiem warzyw, ale także jajka/pieczonego kurczaka/ryby/roślin strączkowych. Nie wahaj się dorzucić do tego orzechów lub nasion. Taka sałatka powinna dać wystarczającą ilość energii, aby przetrwać te kilka kolejnych godzin.

      Po powrocie z pracy możesz przekąsić świeże owoce, lub owocowy koktajl. Dzięki temu będziesz miała czas na przygotowanie obiadu.

      Tutaj znajdziesz kilka propozycji na sałatki do pracy:
      http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2016/01/ekspresowy-lunchbox-do-pracy-saatka-z.html
      http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2016/01/saatka-z-kurczakiem-i-grillowanymi-w.html
      http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/11/saatka-z-ryzem-mozzarella-i-czarnym.html
      http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/09/lunchbox-2-saatka-z-tymiankowym.html
      http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/10/zdrowy-lunchobox-do-pracy-i-szkoy.html

      Pozdrawiam :)

      Usuń
  70. Dzień dobry

    Chciałabym się zapytać czy mleko kokosowe jest zdrowe? Z tego co mi wiadomo jest bardzo tłuste i wysoko kaloryczne i do tego zawiera sporą ilość tłuszczy nasyconych. I jeszcze jedno pytanie czy jest zdrowszym wyborem niż pełno tłuste mleko krowie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry,

      Mleko kokosowe z uwagi na wysoką zawartość tłuszczów nasyconych i wysoką kaloryczność powinno być traktowane jako dodatek, urozmaicenie diety. Na pewno nie ma potrzeby, aby spożywać je codziennie.

      Jeśli nie możemy pić mleka krowiego to lepszym rozwiązaniem będą inne mleka roślinne (np. ryżowe, sojowe, migdałowe) wzbogacane wapniem, bez dodatku cukru.

      Usuń
  71. Czy możesz polecić jakąś margarynę ogólnie dostępną charakteryzującą się dobrym składem? Jaki powinien być skład idealnej margaryny? Na co zwracać uwagę? Masła niestety nie mogę jeść.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niedawno robiłam przegląd margaryn (akurat w Kauflandzie) i niestety na żadnej nie znajduje się informacja o zawartości kwasów tłuszczowych trans.

      Oczywiście w większości przypadków ich tam nie ma (chyba, że w składzie znajduję się utwardzony tłuszcz roślinny - wówczas absolutnie nie kupujemy takiej margaryny), ponieważ obecnie margaryny produkowane są w wyniki estryfikacji, a nie utwardzania.

      Nie mniej jednak nie znalazłam margaryny idealnej, którą mogłabym polecić. Zwracaj uwagę na to, aby nie zawierała w składzie tłuszczu utwardzonego (uwodornionego) i dostarczała także kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3.

      Usuń
  72. Witaj.Od tygodnia jestem na diecie,staram sie jesc zdrowe potrawy,przepisow szukalam w internecie,takim sposobem trafilam na Twoj blog,na pewno bede korzystac z Twoich przepisow,bo sa pyszne.Mam takie pytanie,czy cwiczac pol godziny na biezni(na razie tylko szybki marsz) i pol godziny na orbitreku (wg programu na orbitreku)bede chudnac,czy musze jeszcze dolaczyc inne cwiczenia?Jesli tak to jakie cwiczenia jeszcze dolaczyc?Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Przede wszystkim konieczne jest zadbanie o dietę, bo bez tego ani rusz (można biegać 10 godzin, a jak się będzie jadło same pączki i fast foody to trudno spalić taką ilość kalorii).

      Tak więc dieta + ćwiczenia, nawet te które zaplanowałaś i będzie ok. Jeśli masz możliwość warto dorzucić 1 - 2 razy w tygodniu trening siłowy :)

      Usuń
  73. Czy zapotrzebowanie na węglowodany (te 60%) mogę zaspokajać głównie warzywami? Chodzi mi o to, że nie przepadam za żadnym zbożami, ziemniakami, ryżem itd. Np. Jem na obiad pstrąga z grilla z ok.350g brokuła. Czy taka dieta jest zdrowa, nie mogę znaleźć odpowiednich informacji

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jedząc same warzywa nie ma opcji, aby pokryć 50 - 60% energii z węglowodanów. Jest to szalenie trudne :)

      Oczywiście da się taką dietę odpowiednio zbilansować jeśli chodzi o zawartość składników mineralnych i witamin, choć na pewno wymaga to dużo większej wiedzy i uwagi niż w przypadku obecności produktów zbożowych.

      A może połączenie kaszy (np. jaglanej) z owocami wchodzi w grę? Wówczas udałoby się przemycić więcej węglowodanów złożonych.

      Usuń
  74. Trenuje wieczorem, co powinnam jeść na kolacje aby nie przytyć? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mogą być kanapki lub sałatka warzywa typu mix sałat + jajko + brokuły i inne warzywa + nasiona/pestki ;)

      Usuń
  75. Witam,
    Mam takie pytanie w sklepie pojawia się coraz więcej odmian chruiące pieczywa WASA czy jest on zdrowy czy to kolejne zamienniki "zdrowych przekąsek" ?

    Dziękuje i pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Jeśli podejdziemy do niego rozsądnie tzn. nie będziemy jeść bez umiaru dlatego, że jest taki "lekki" i dietetyczny to może być wykorzystywany w diecie. Przy czym warto pamiętać, że takim Wasowym pieczywem zwykle nie najemy się tak jak klasycznym pełnoziarnistym :)

      Usuń
  76. Pani Paulino,

    Ostatnio miałam robione testy skórne na alergeny pokarmowe. Wyszło, że mam alergię na orzechy laskowe i seler. Czy to znaczy, że innych orzechów także nie powinnam jeść? Bardzo lubię nasiona słonecznika, daktyle. Zawsze jednak wtedy na opakowaniu czytam, że: ,,produkt może zawierać gluten, orzeszki ziemne, inne orzechy oraz sezam''. Czy powinnam z nasion także zrezygnować?
    Seler znajduje się natomiast w większości zup jedzonych przeze mnie, a także w wegecie. Co zrobić w tym wypadku? Nie chciałabym rezygnować z tych zup, jednak nie mam możliwości nie dodawanie tej rośliny. Dodam, że alergia na seler wyszła w proporcjach 3/6.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Myślę, że wszystko zależy od stopnia alergii. Producenci zamieszczają taką informację, ponieważ na terenie zakładu obecne są wymienione w oświadczeniu produkty alergizujące i siłą rzeczy ich niewielkie ilości mogą się przedostawać.

      Jeśli więc nie obserwujesz objawów po zjedzeniu takich produktów (z oświadczeniem o tym, że mogą zawierać inne orzechy) to prawdopodobnie nie ma konieczności ich eliminowania.

      Z wegety warto zrezygnować nie tylko z uwagi na obecność selera :) Zamiast niej możesz spróbować przygotować domowe kostki rosołowe. Przygotuj bulion drobiowo - warzywny (bez selera), następnie wyjmij warzywa i mięso, przecedź bulion przez sito i gotuj go dalej przez kilka godzin. W ten sposób otrzymasz skoncentrowany wywar, który po zamrożeniu w woreczkach do lodu świetnie sprawdzi się jako kostka rosołowa i dodatek do zup oraz innych dań.

      Usuń
  77. Jak najlepiej uzupełnić niedobór witaminy D w okresie zimowym? Czy wyłącznie poprzez suplement, czy jednak istnieje szansa dostarczenie tejże witaminy w naturalnych produktach? Czy absolutnie każdy musi dostarczać do swojego organizmu dzienną dawkę tej witaminy, czy istnieją jakieś wyjątki? ;) Proszę o odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli są niedobory potwierdzone badaniami to wyłącznie suplementacja. W okresie zimowym należy suplementować witaminę D profilaktycznie, gdyż nie mamy szans na wyprodukowanie jej przez skórę, a z dostarczenie odpowiednich ilości w diecie jest mało osiągalne i z tego powodu ok. 80% Polaków wykazuje niedobory tej witaminy.

      Usuń
  78. Witam chciałbym się zapytać jakie produkty polecałaby Pani w diecie sportowca ? Wiem że jest to pytanie bardzo złożone, ale chodzi mi głównie jakich składników odżywczych dostarczać więcej i z jakich źródeł ? Z góry dziękuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Myślę, że ten artykuł odpowie na Pani pytanie :)

      http://cojesc.net/aktywnosc-fizyczna-co-jesc-przed-i-po-treningu/

      Usuń
  79. Witam,
    choruje na niedoczynność tarczycy(z chorobą Haschimoto), przez chorobę przytyłam około 20kg, chciałabym wrócić do zdrowia i uporać się ze sporą nadwagą ( mam 158cm wzrostu, ważę 84kg). Co by mi Pani doradziła w kwestii diety? Czy powinnam się zdecydować na wizytę u dietetyka, który ułożyłby mi dietę? Staram się unikać szkodliwych rzeczy( słodkich napojów, fast foodów), nie wiem jednak czy to wystarczy...
    Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Myślę, że warto udać się do dietetyka. Stopień ograniczeń w diecie osób z Hashimoto ustala się indywidualnie i dietetyk na pewno w tym pomoże.

      Usuń
  80. Ja mam tak samo;( coś strasznego wyglądam okropnie;(

    OdpowiedzUsuń
  81. Witam,
    obecna sytuacja nie pozwala mi na pójście do dietetyka i trenera i muszę poradzić sobie sama. Dlatego mam nadzieję, że trochę mi Pani pomoże - wyliczyłam swoje zapotrzebowanie na kalorie przy pomocy kalkulatora internetowego. Nie wiem na ile takiemu ufać, ale wyliczył mi aż 2600kcal. Wydaje mi się to tak wiele i boję się, że przytyję. Z drugiej strony kiedyś ćwiczyłam a za mało jadłam przez co schudłam (chyba spaliłam mięśnie zamiast tłuszcz) lecz prędko nabawiłam się efektu jojo. Nie wiem czy 2600kcal to dobry pomysł? Odjęłam 600, by tracić tygodniowo około 0,5kg - zostaje 2000kcal do spożycia dziennie. Czy dobrze policzyłam czy dietetyk podchodzi do wyliczania zapotrzebowania na podstawie bardziej rozbudowanych informacji?
    Te 2600kcal wyliczyłam na postawie danych - kobieta, 23lata, 80kg, 169cm wzrostu, planuję ćwiczyć około 4 razy w tygodniu. Nie uwzględniłam czy cardio czy mięśniowo, ale zakładam, że pewnie przy jednym i drugim spala się te 200-400kcal.
    Drugie pytanie - czy można sobie ot tak założyć, że z dnia na dzień zacznie się jeść regularnie, 2000kcal i organizm się dostosuje czy może to być dla niego zbyt wielki szok (nagle dostaje 2000kcal jak nigdy) i w efekcie się przytyje? Szczerze mówiąc nie wiem ile obecnie jem, czy to 1300, 1800 czy 2200, nie mam pojęcia na ile jestem "ustawiona". Do tej pory prowadziłam bardzo nieregularny tryb życia, więc organizm jest przestawiony - brak śniadań, nie wiem ile kcal zjadałam, 70% pokarmu to były słodycze, pierwszy posiłek ok. 12:00-15:00 bo albo długo się spało albo nie było czasu...Teraz odstawiłam słodycze i smażone potrawy, a mimo to...przytyłam 2kg i nie wiem co robię źle. Dlatego nie wiem czy mogę z dnia na dzień przejść na inny styl życia. Bardzo prosiłabym o odpowiedź, bo strasznie boję się zacząć mimo że chcę. Już raz sobie zrobiłam krzywdę i nie chciałabym tego powtórzyć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Twoje zapotrzebowanie (przy założonych treningach) wynosi 2500 - 2600 kcal. Wiem, że z pozoru wydają się to duże liczby jednak od tego pułapy trzeba wyjść. Dlatego też zacznij od diety na poziomie 2000 kcal, aby nie doprowadzić do spowolnienia metabolizmu. Z czasem gdy masa ciała będzie stopniowo spadała podstawowa przemiana materii również będzie się delikatnie obniżała, stąd będzie można obniżyć kaloryczność diety, aby utrzymać efekt.

      Ale na początek zdrowa dieta 2000 kcal to będzie dobre rozwiązanie :)

      Usuń
  82. Witam,mam pewne pytanie
    Otóż mam 14 lat i miałam anoreksję lecz męczą mnie jeszcze godziny posiłków,chciałabym jeść kiedy chcę a nie wiem czy to będzie dobrze? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, staraj się jeść regularnie 4 - 5 posiłków dziennie w godzinach które Ci odpowiadają.

      Usuń
  83. Pani Paulino, czy dobrze robie dodajac codziennie do salatki lunchbox'owej(kasza, warzywa, cieciorka lub jajo, lub cos innego) lyzke stolowa oleju rzepakowego NIErafinowanego t oczonego na zimno ( mam taki jakis BIO) ? Czy ten olej jest konieczny bo witaminy z warzyw bez niego sie nie przyswoja? Czy tylko zbednie dodaje kalorie salatce. Drugie pytannie to czy na takim oleju Nierafinowanym zimnitloczontm rzepakowym moze gotowac zupe? Nie smaze nic nigdy, do zupy dodaje 2-3 lyzki oleju jak juz sie ugotuje- wlewam do garczka do goracej zupy, podobnie robie z innymi potrawami na cieplo czy to ok? Czy olej go zupy i innych cieplych dan trzeba na poczatku dac zeby warzywa go wchlonely bo potem tylko bedzie plywal po zupie bez wartosci? PROSZE MI TO WYJASNIC, JESTEM POCZATKUJACA W KUCHNI, A CHCE ZDROWO GOTOWAC I JESC;))) z gowy serdecznie Pani dziekuje za wskazowki ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jest to błąd - łyżka oleju do sałatki mieści się w granicach rozsądku :) Choć zawsze lepszym rozwiązaniem będą pestki czy nasiona, ponieważ oprócz zdrowych tłuszczów zawierają inne składniki odżywcze.

      Tak, olej można dodać do ugotowanej już zupy. W przypadku oleju zimnotłoczonego najlepiej zrobić to na końcu, aby jak najkrócej działała na niego temperatura (olej nie musi się wchłaniać do warzyw).

      Usuń
  84. Ile cukrów prostych mogę przyjmować w diecie 2000tys kalorii?

    OdpowiedzUsuń
  85. Dzień dobry :)
    Chciałam zapytać w jaki sposob mogę zaplanować posiłki w ciągu dnia jeżeli od poniedziałku do piątku jestem poza domem od 6 a do domu wracam na 16:30 zwykłe i 17 jem obiad ☺ chodzę spać koło 22
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj :)

      Proponuje zaplanować posiłki w następujący sposób:
      - śniadanie ok. 5:30
      - II śniadanie 10:00 - 11:00
      - przekąska 13:00 - 14:00
      - obiad 17:00
      - kolacja 20:00

      Usuń
  86. Co sadzi Pani o daktylach suszonych z bakallandu. Sa tanie w porownaniu do tych bio. Moze jednak lepiej kupowac daktye bio? Pytam bo na opakowaniu bakallandu nic nie pisze o skladzie Co chemicznego tam dodali; )) Co Pani sadzi o tej firmie i ile daktyli codziennie moge zjadac, jestem szczupla ale chce trzymac wage

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Daktyle, które nie mają na opakowaniu dwutlenku siarki czy innych nazw, które kojarzą się z laboratorium są w porządku (skoro na tych z bakallandu nie ma w ogóle składu to jest wysoce prawdopodobne, że mamy tam wyłącznie daktyle, bez żadnych dodatków :)).

      Śmiało można takie daktyle kupować. Dziennie można jadać 4 - 5 daktyli ;)

      Usuń
  87. Pani Paulino,
    Mam niedowagę, przy wzroście 168cm ważę 51 kg. Co jeść aby przytyć? Zaczęłam chudnąć 2 lata temu, gdyż przeszłam wtedy wiele stresujących sytuacji. Mam alergię na orzechy, więc to od razu należy wykluczyć. Moja cera jest sucha, pozbawiona blasku. Czuję, że brakuje mi witamin choć staram się jeść co najmniej trzy razy dziennie owoce, pije też koktajle owocowe. Ostatnio jem mniej warzyw. Co powinnam jeść, aby wyglądać i czuć się dobrze bez przyjmowania sztucznych suplementów? Dodam, że w tym roku mam obronę pracy magisterskiej a w chwili obecnej czuję ciągłe zmęczenie, przez co nie jestem w stanie pisać pracy. Jem bardzo nieregularnie, zdarza mi się wstawać bardzo późno w weekendy po tygodniu zajęć i pracy, nawet około 12. Bardzo proszę o poradę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę zwiększyć w diecie ilość kasz (szczególnie gryczanej - ma sporo magnezu, który pomaga radzić sobie w sytuacjach stresowych), kakao i gorzkiej czekolady, suszonych owoców, awokado, płatków owsianych oraz ograniczone ilości olejów roślinnych.

      Warto zastanowić się także nad regularnym zażywaniem tranu. Zawiera on korzystne tłuszcze omega 3 (przy braku orzechów w diecie zapewne pojawia się problem z ich niedoborem), działające przeciwzapalni, ale także wpływające na wygląd skóry.

      Usuń
  88. Co jeść aby wzmocnić włosy, skórę i paznokcie? Przez lato moja skóra i włosy wyglądały znacznie zdrowiej. Czy mogło to być spowodowane tym, że jadłam więcej zielonych warzyw, teraz praktycznie wcale? Staram się jeść owoce,ryby, ciemne pieczywo, pestki, tak samo jak latem, ale wyglądam i czuję się znacznie gorzej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odpowiedź na pytanie z poprzedniej strony:
      "Co jeść aby wzmocnić włosy, skórę i paznokcie? Przez lato moja skóra i włosy wyglądały znacznie zdrowiej. Czy mogło to być spowodowane tym, że jadłam więcej zielonych warzyw, teraz praktycznie wcale? Staram się jeść owoce,ryby, ciemne pieczywo, pestki, tak samo jak latem, ale wyglądam i czuję się znacznie gorzej."

      Jak najbardziej dieta bogata w warzywa i owoce wpływa korzystnie na wygląd włosów, skóry i paznokci (bardzo ważne są witaminy antyoksydacyjne).

      Powodem złego samopoczucia w okresie zimowym może być także niedobór witaminy D3. Warto wprowadzić suplementację w dawce 2000 j.m. na do dobę.

      Usuń
  89. Pani Paulino mam pytanie czy makaron jest dozwolony na redukcji? Przyznan ze znudziły mi sie kasze i ryż dlatego pytam.
    Czy lepszy jest makaron razowy czy durum ?
    Czy na diecie odchudzającej moge jesc orzechy włoskie i migdały ? Wiem ze sa bardzo kaloryczne dlatego pytam ...

    OdpowiedzUsuń
  90. Pani Paulino, czy picie kleiku ze swiezo zmielonego siemienia lnianego na czczo ( chce wzmocnic wlosy) przez okres 1 miesiaca da efekt czy to trzeba dluzej pic? Jak dlugo to pic i jakie robic przerwy zeby sie organizm strasznie nie przyzwyczail do tego i jakie robic przerwy potem, z gory dziekuje;))

    OdpowiedzUsuń
  91. Czy lyzke stolowa maku mozna jesc codziennie? Czy mozliwe jest przedawkowanie wit b 12, nie jem ZADHYCH produktow zwierzecych poza jajkami, czy suplementowac? Badalam wit b12 rok temu i byla w normie ale wtedy jadlam nabial.....

    OdpowiedzUsuń
  92. Witam,
    chciałabym zapytać jak sobie radzic żeby móc odzywiać się zdrowo a gotując dla całej rodziny?
    Przy tym żeby dostarczyć odpowiedniej ilości białka i składników odżywczych w diecie?
    czy Pani gotuje specjalnie pod swoje makro czy po prostu gotuje pani na oko nie zwracając uwagi na to żeby w każdym posiłku było białko i ile pani tego białka tłuszcu zjada?

    OdpowiedzUsuń
  93. Czym zastępować mięso , w posiłkach ? :)

    OdpowiedzUsuń
  94. Mam 168 cm wzrostu 74 kg 18 lat i ćwiczę 6 razy w tygodniu po 40 minut , najczęściej skacze na skakance. Ile kalorii jesc aby schudnąć ? :)

    OdpowiedzUsuń