Darmowe Porady Dietetyka

WAŻNE: Zadawanie pytań tymczasowo wstrzymane. Wkrótce pytania będą wznowione (w nowej, ulepszonej formie).


Witaj!


Na tej stronie ZA DARMO odpowiadam na wszystkie pytania związane ze:
  • zdrowym odżywianiem, 
  • odchudzaniem i dietami,
  • żywieniem w chorobach,
  • dietetyką ogólnie.

Kim jestem i dlaczego możesz mi zaufać?

Nazywam się Paulina Styś-Nowak, jestem dietetykiem i autorką tej strony. Ukończyłam studia na kierunku Dietetyka na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Moją misją jest promowanie zdrowego odżywiania wśród Polaków. Dzięki osobom takim jak Ty jest nas coraz więcej!

W 2012 roku założyłam cojesc.net. Dzisiaj to jedna z najważniejszych i najbardziej rzetelnych polskich stron na temat zdrowego odżywiania. W 2014 roku wydałam swoją pierwszą książkę - "20 kroków do zdrowia".

Oczywiście jako dietetyk zajmuje się także układaniem indywidualnych diet (więcej szczegółów tutaj).

Jestem zagorzałą przeciwniczką wszelkiego rodzaju sensacji, teorii spiskowych i rygorystycznych "diet cud". W swojej pracy trzymam się tylko faktów i sprawdzonych informacji, wspomagając się zawsze najnowszymi badaniami i rzetelnymi publikacjami naukowymi.

Jeżeli wyznajesz podobne przekonania... To jesteś we właściwym miejscu!

Jak możesz zadać swoje pytanie?


Wystarczy napisać je w komentarzu poniżej! Na pytania odpowiadam w każdy poniedziałek od 8:00 do 14:00. Pytania, na które nie uda mi się odpowiedzieć w tym czasie, "przechodzą" na kolejny tydzień.
10 strona komentarzy (Od 15.02.2016 - AKTUALNIE)
9 strona komentarzy (Od 18.01.2016 - 15.02.2016)
8 strona komentarzy (Od 07.12.2015 - 18.01.2016)
7 strona komentarzy (Od 09.11.2015 - 06.12.2015)
6 strona komentarzy (Od 25.04.2015 - 08.11.2015)
5 strona komentarzy (Od 02.04.2015 - 25.04.2015)
4 strona komentarzy (Od 27.02.2015 - 01.04.2015)
3 strona komentarzy (Od 27.01.2015 - 26.02.2015)
2 strona komentarzy (Od 04.01.2015 - 26.01.2015)
1 strona komentarzy (Od 09.11.2014 - 03.01.2015)

Chcesz podziękować? To proste!


Wystarczy, że udostępnisz tą stronę na Facebooku, Google czy zwyczajnie powiesz o niej znajomym.  Dzięki!

Chcesz zdrowo schudnąć?

Pobierz za darmo mój jadłospis odchudzający 1500kcal.

Pobierz za darmo

1 991 komentarzy:

  1. Witam,

    niedawno zastosowałam dość nieodpowiedzialną dietę, dzięki której schudłam z 54 kg do 48 kg, jednak niedługo potem przytyłam do 56 kg. Co mam zrobić, żeby schudnąć i utrzymać wagę? Mój metabolizm jest spowolniony, ponieważ jadłam naprawdę mało. Wiem, że stosując dietę np. 1500 kCal jeszcze bardziej bym przytyła. Dodatkowo odwodniłam się i wypicie kilku szklanek wody powodowało, że przytyłam w dzień ponad 2 kg. Pomocy... Nie jestem zadowolona ze swojej figury, przez co często jestem zdołowana. Moim problemem jest brak cierpliwości, dlatego potrzebuję diety, która szybko przyniesie efekty, jednak wiem, że musi to być odpowiedzialna dieta. Dostosuję się do wszystkiego, chcę też zacząć ćwiczyć, ale nie wiem ile i jak. Liczę na wsparcie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie,

      Myślę, że powinnaś skupić się przede wszystkim na zdrowym odżywianiu i wprowadzaniu na stałe zdrowych nawyków żywieniowych a nie konkretnych dietach. Diety niskokaloryczne oczywiście przynoszą szybkie efekty, jednak nie są one długotrwałe (zresztą sama tego już doświadczyłaś). Dlatego też spróbuj uzbroić się w cierpliwość i nie oczekuj szybkich efektów. Pomyśl raczej o swoim zdrowiu i samopoczuciu.

      Jeśli będziesz się zdrowo odżywiać i wprowadzisz regularną aktywność fizyczną to z czasem zauważysz pozytywne zmiany w swojej sylwetce. Co do samych ćwiczeń wybierz takie o umiarkowanej intensywności (np. trucht, nordic walking, basen, rower). Ćwiczenia powinny być wykonywane przez przeważającą część dni w ciągu tygodnia, jednorazowo trening powinien trwać nie krócej niż 40 minut. Najefektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej zachodzi przy ćwiczeniach o charakterze tlenowym, dlatego też nie powinny być one zbyt intensywne – zawsze ćwicz na takim poziomie, abyś mogła swobodnie rozmawiać/śpiewać/liczyć na głos ;)

      Pozdrawiam i trzymam mocno kciuki,
      Paulina

      Usuń
  2. Witam
    Zbliżają sie święta, a ja jestem na diecie.Jem troszkę ponad 1500 kcal i codziennie ćwiczę.Waga jak na razie ładnie spada , około 0,5 kg tygodniowo. To dopiero początek , bo schudłam 3 kg. Nie pozwalam sobie na żadne odchylenia , dopóki nie osiągnę celu .Nie wiem co mam zrobić, bo całe święta spędzam poza domem i nie będe miała możliwości warzyć posiłków , obliczać kaloryczności i ćwiczyć. Dlatego pytam , czy mam sobie pozwalać na taki świąteczny obiad, ciasta itp. Czy to bardzo wpłynie na moją wagę ,czy mam nic nie jeść? Proszę o pomoc .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Przepraszam, że odpisuję dopiero teraz i właściwie odpowiedź nie jest już potrzebna.

      Ja zawsze w święta polecam umiar i zdrowy rozsądek. Można ze spokojem pozwolić sobie na świąteczny obiad, kawałek ciasta i ulubioną sałatkę. Dieta to nie ma być czas ciągłego umartwiania się i wyrzeczeń. Jeśli jest dobrze i rozsądnie zaplanowana to taki świąteczny dzień nie zaburzy osiągniętych do tej pory efektów. A nawet jeśli waga na moment przestanie spadać to przecież po powrocie do diety wszystko wróci na właściwe tory ;)

      A jak Ty sobie poradziłaś przy świątecznym stole? :)

      Usuń
  3. Dzień dobry,

    Mam takie krótkie pytanie: Czy kapusta kiszona ma jakiekolwiek właściwości? Czy mogę wprowadzić ją do diety w postaci surówki (kapusta kiszona, marchewka, cebula, oliwa)? Nasłuchałam się różnych sprzecznych opinii i już właściwie nie wiem, jaka jest prawda ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry,

      Jasne, pewnie, że ma pozytywne właściwości. Zawiera mnóstwo witaminy C i do tego jest niskokaloryczna ;)

      Pozdrawiam!

      Usuń
  4. Witaj!
    Jeżeli pozwolisz chciałabym prosić Cię o poradę.Jesteś niejako specjalistką , a na pewno masz duużo większe doświadczenie , aniżeli ja.
    Może zacznę od początku. Mam na imię Ewelina i mam 22 lata. Studiuję na 3 roku prawo. Tutaj też mieszkam, stąd pochodzę. Od najmłodszych lat byłam.. pulchna. Nie miałam odstającego brzucha , podwojnego podbrodka ale ważyłam sporo. Nikt jednak ze znajomych, z rodziny kiedy mówiłam o swojej wadze, nie sadził , że waze az tyle. Nie wyglądałam na 82kg. Choruje na niedoczynnosc tarczycy i chorobe Hashi (biore Eltroxin 50mg). Kiedyś krotko przed dieta , poszłam na analize składu masy ciała i wyszło , ze 10kg to woda. Co mogłoby się zgadzac (jedyny moj napój w owym czasie to cola , ewentualnie bulion z zupek chińskich ). Od kwietnia 2013 roku zaczelam diete. Najpierw ograniczenie wszystkiego co białe , słodkie (nigdy nie jadłam fast foodów i zawsze zastanawialam sie skad taka waga , skoro jak sadzilam jem zdrowo). Owszem , zdazała sie pizza ale poza tym od 1 batonika i coli dziennie taka nadwaga? Pochodze z rodziny gdzie kroluje typowy slaski obiad (kotlet, rolada) . Potrafiłam nie jesc nic przez pol dnia i wieczorem zjadac 2 małe schabowe , ziemniaka i oczywiscie zero warzyw . Nierzadko zjadalam pol opakowania makaronu z sosem z paczki . Niemniej ciagle zastanawialam sie czy od tego jedzenia ta waga. Nie cwiczylam, wf absolutnie , kleska, porazka , mogiła. Mialam zwolnienie oczywiscie. Wracając do meritum. Ograniczylam białe produkty , potem zaczelam wszystko liczyc i doszlo do 500kcal.Schudlam z 82 kg do 43. Dzien w dzien cwiczylam minimum godzine na rowerku.Waga pieknie spadała. Jednak z czasem ktos otworzyl mi oczy i od listopada 2014 zaczelam jesc wiecej. Jem aktualnie okolo 1800kcal. Przybyło 7kg (mam nadzieje, ze choc jakis maly fragment tych kg to miesnie , 6 cm w pasie.
    Co do wagi to przestalam sie przejmowac. Chce zbudowac miesnie.Waże na dzien dzisiejszy ok 50kg (158 cm wzrostu) .Zrobilam doslownie wiekszosc badan. Na szczescie jest ok. Mam jadłospis i staram sie go trzymac 150g białka , 150 wegli i 60 tluszczu.
    Co do treningu nie jest jakis profesjonalny , zdaje sobie sprawe z tego ale wazne ,ze jest! Od listopada cwiczylam w domu ze sztanga (15kg) i sztangielkami po 6 kg na reke.Cwicze 4 dni w tygodniu 2serie x12 bez obciazenia , potem 3 x12 z obciazeniem (martwy ciag , wioslowanie sztanga, wyciskanie , przysiad ze sztanga , pompki odwrotne , koncze 20min cardio na rowerku). Kolejne 2 dni to zestaw z fitness blender https://www.youtube.com/watch?v=fcN37TxBE_s . Chciałabym zgubic tłuszcz z brzucha, zacząc jesc około 2000kcal , nie bać się że utyje. Wiem, ze mój metabolizm ucierpiał stosując nieprzemyslane diety. Prosiłabym o porade , czy taki wysiłek jest optymalny do diety 2000kcal , pomoze mi zgubic tłuszcz (zaległy na brzuchu) , no i nie utyc. Prosiłabym Cie o policzenie również mojego zapotrzebowania. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Twoje zapotrzebowanie energetyczne przy takiej intensywności i częstotliwości wysiłku wynosi ok. 2400 kcal. Myślę, że możesz stopniowo zwiększać kaloryczność diety dochodząc do tej wartości. Metabolizm może być spowolniony, aczkolwiek jeśli będziesz co tydzień dokładać dodatkowe 100 - 200 kcal to powinno to pomóc wrócić mu na właściwe tory ;)

      Co do diety, myślę, że powinnaś zmniejszyć ilość białka. Obecnie spożywasz 3g białka na kg.m.c. - to bardzo dużo i może zbyt mocno obciążać nerki. Nawet w wyczynowym sporcie nie stosuje się takich wartości. Spróbuj zmniejszyć ilość białka do 100g i zwiększyć ilość energii pochodzącej z węglowodanów - tak będzie bezpieczniej.

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  5. Witam,
    a jak w takim przypadku przedstawia się rozkład na węglowodany, białko i tłuszcze?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 150g białka , 150g wegli i 60-65g tluszczu (ok 33%/33%/35%)

      Usuń
  6. Pytanie do wiadomości z 31 marca 2015 11:58.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Optymalny rozkład składników odżywczych to 15% energii z białka, 30% energii z tłuszczu i 55% energii z węglowodanów. W przypadku diety, która ma zapewnić przyrost masy ciała można zwiększyć nieco ilość tłuszczu (do 35%) kosztem węglowodanów. Dzięki temu łatwiej zwiększyć kaloryczność posiłków bez drastycznego zwiększania objętości.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  7. Odpowiedź na komentarz:

    „Witam.
    Mam nieokreślone problemy z żołądkiem. Niemal cały czas muszę być na diecie wąrobowej, nie mogę za dlugo nie jeść, ponieważ zaraz żołądek zaczyna mnie mocniej boleć. Jest jakiś sposób, by moja dieta była mniej rygorystyczna? Dodatkowo ćwiczę gdyż chcę dostać się do policji. Jak powinnam jeść by skończyły się moje problemy i ćwiczenia były efektywniejsze?”

    Witaj,

    Przede wszystkim powinnaś udać się do lekarza. Przyczyn może być wiele (np. wrzody dwunastnicy, ale także problemy z jelitami, mimo, że wydaje się, że ból pochodzi z żołądka). Dopiero po wykonaniu odpowiednich badań i postawieniu konkretnej diagnozy będę mogła cokolwiek doradzić.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety konsultacja z lekarzem mi niewiele da, ponieważ żaden mi nie potrafi pomóc. Większość nazywa to zespołem po cholecystektomijnym i twierdzi, iż jestem młoda. szczupła to ma boleć i będzie bolało...Dlatego proszę o poradę, co mogę jeść aby złagodzić taką rygorystyczną dietę jakie są zdrowe zamienniki?

      Usuń
    2. Myślę, że mimo wszystko warto szukać takiego lekarza, który zleci dodatkowe badania, gdyż może być tak, że przyczyną problemu jest zupełnie inne schorzenie. Póki co mogę jedynie polecić dietę łatwo strawną i regularne posiłki. Założenia diety łatwo strawnej znajdziesz tutaj: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/05/7-dniowy-jadospis-odchudzajacy-dla-osob.html

      Usuń
  8. Odpowiedź na komentarz:

    „Witam Pani Paulino.

    Czy ma Pani doświadczenie w układaniu diety dla osób z migreną?
    Chodzi mi o zdrowe odżywianie a nie odchudzanie.
    Pobrałam listę prezentującą 55 zdrowych produktów i większość tych produktów mogą powodować migrenę.
    Byłam już u dietetyka, niestety bez rezultatów, Pani mnie wysłuchała po czym oświadczyła że moje wszystkie parametry są w normie, wagę mam prawidłową i może mi ułożyć zwykłą dietę na 1800 kcal. Lecz to dla mnie żadne rozwiązanie, bo ja co miesiąc zmagam się z silnymi bólami i szukam w tym kierunku pomocy. Być może spotkała się Pani z tym tematem i umiałaby coś zaproponować.

    Dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam Renata”

    Witam,

    Co prawda nie miałam jeszcze okazji układać takiej diety, więc doświadczenia niestety nie mam. Nie mniej jednak teoretyczne podstawy i wiedzę jeśli chodzi o produkty mogące powodować migrenę posiadam.

    Pozdrawiam,
    Paulina

    OdpowiedzUsuń
  9. Jak to jest w końcu z soją - zdrowa, czy nie? 2. Czy komosa ryżowa ma komplet aminokwasów jak mięso?
    z poważaniem . Waldek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Soja, z uwagi na zawartość fitoestrogenów jest polecana szczególnie dla kobiet w okresie przedmenopauzalnym, gdyż chroni przed osteoporozą i prawdopodobnie nowotworami hormonozależnymi. Soja wpływa także na obniżenie poziomu cholesterolu. W umiarkowanych ilościach, od czasu do czasu, może jak najbardziej pojawiać się w diecie.

      Zgadza się. Komosa ryżowa jest wyjątkową rośliną jeśli chodzi o skład aminokwasowy, gdyż zawiera komplet aminokwasów. Biorąc pod uwagę wysoką zawartość białka (12 - 22% suchej masy) śmiało można traktować ją jako cenne źródło pełnowartościowego białka.

      Pozdrawiam,
      Paulina

      Usuń
  10. Jestem chory i wymiotuje co kilka godzin. Czy to poważnie rozstroi mój metabolizm? Jak mogę go potem poprawić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zależy od czasu trwania wymiotów. Jeśli wymioty utrzymują się dłużej niż dobę warto zadbać o odpowiednie nawodnienie za pomocą płynów elektrolitowych (np. gastrolit). Posiłki powinny być łatwostrawne (o ile możliwe jest spożycie). Po ustąpieniu wymiotów stopniowo, w miarę apetytu, należy dietę rozszerzać.

      Usuń
  11. Witam,
    od miesiąca chodzę na fitness (3-4 razy w tygodniu), ćwiczenia wykonuję głównie ze sztangami. Zaczynam odczuwać ból kolan. Ponadto mam taka pracę, w której także nadwyrężam kolana. średnio raz na 10 minut w ciągu 8 godzin pracy wstaje z klęku więc kolana też są nadwyrężone. Czy możesz podać jak powinnam układać dietę, aby wzmocnić moje stawy?? czytałam, ze witamina C, szpinak, cebula, imbir są pomocne. Czy coś jeszcze??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Warto także zwrócić uwagę na kwasy omega 3, które wykazują działanie przeciwzapalne (mogą łagodzić zapalenia stawów). Tłuszcze te znajdziesz w tłustych rybach morskich, zmielonym siemieniu lnianym czy nasionach chia. Oczywiście obok witaminy C bardzo ważne są inne przeciwutleniacze, z tego powodu dieta powinna obfitować w warzywa i owoce. Warto także zwrócić uwagę na podaż siarki, która wchodzi w skład mukopolisacharydów budujących chrząstki i maź stawową. Do dobrych źródeł siarki należą cebula, czosnek i przyprawy (np. bazylia, goździki, mięta).

      Kluczowym elementem wpływającym na obciążenie stawów jest nadmierna masa ciała. Myślę, że warto zastanowić się nad zmianą ćwiczeń na nieco mniej nadwyrężające stawy :)

      Pozdrawiam!

      Usuń
  12. Witaj!
    Mam pewien problem. Po zaburzeniach odżywiania przytyłam bardzo dużo z wagi 37 kg do obecnych 65 przy 160 cm wzrostu. Próbuję schudnąć ale nie bardzo mi wychodzi. W tyg nie jem jakos strasznie słodyczy staram sie unikać, z fast foodami to nie problem. Jedynie bedac na weekend jem duzo. A i tak waga skacze.we wrzesniu robiłam badania wszystko ok. Źle się ze sobą czuję i nie wiem jak już do tego podejść, bo ostatnio znow mam natretne mysli o jedzeniu. Z cwiczeniami to srednio. Raz w tyg wf i w weekend pocwicze raz gora dwa. Warunki studenckie mi na czesciej niestety nie pozwalaja :( z tego wszystkiego znowu lapie "doly" i czuję się okropnie. Nie wiem jak do tego juz podejsc, jakie jest zapotrzebowanie bo kazdy kalkulator mowi co innergo. Kontrola dietetyka pewnie bylaby wskazana, ale nie wiem czy dalabym rade finansowo. Najgorzej mam wieczorami po kolacji, wtedy odczuwam mega glod. Raczej psychiczny, ale dziala od strony fizycznej. Czy moglabym prosic o rade jak do tego podejc? I jakie jest moje zapotrzebowanie, oraz sposoby na wieczorne glody?
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Myślę, że nie powinnaś skupiać się na liczeniu kalorii. Jeśli będziesz się zdrowo odżywiać i wybierać głównie produkty o niskiej gęstości energetycznej to te kilka dodatkowych kilogramów automatycznie „zniknie”. Na kolacje staraj się przygotowywać ogromne porcje sałatek typu brokuły, pomidor, sałata, inne ulubione warzywa, jajo/ryba/kurczak, grzanki, 2 łyżki sosu winegret. Takie sałatki są bardzo pożywne i mogą pomóc w zwalczaniu wieczornego głodu.

      Więcej informacji na temat zdrowej diety odchudzającej znajdziesz tutaj: http://cojesc.net/dieta-skuteczna/

      Pozdrawiam i trzymam kciuki!

      Usuń
  13. Co jest zdrowsze biały chleb czy pieczywo pełnoziarniste chrupkie, WASA itd.?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tym wypadku zdrowsze będzie chrupkie pieczywo pełnoziarniste.

      Usuń
  14. Czy ocet spirytusowy jest zdrowy? Pytam bo spozywam dużo produktów które mają go w składzie np. ćwikła, kapusta kiszona, ogórki, sałatki w słoikach. Jakie może mieć to skutki? Czy jest to zdrowe?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ani zdrowy ani szkodliwy gdy jest spożywany w umiarkowanych ilościach. Produktów z octem powinny unikać osoby z chorobą refluksową oraz wrzodami żołądka. Jeśli nie masz takich problemów to spożywanie produktów z dodatkiem octu (np. sałatek) nie powinno zaszkodzić ;)

      Usuń
  15. Witam,
    Mam 26 lat i choruję na niedoczynność tarczycy, oraz przy okazji na chorobę hashimoto. Moim problemem jest również zły stan cery (trądzik, oraz zaczerwienienie twarzy), a także wypadanie włosów (problemy te z tego co wiem mogą właśnie wynikać z mojej choroby tarczycy). Czy mogłaby mi Pani polecić jakie produkty powinnam spożywać, a czego unikać?

    Odpowiedz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      W przypadku niedoczynności tarczycy dieta ma bardzo duże znaczenie.

      Przede wszystkim należy zapewnić odpowiednią podaż jodu, który jest składnikiem hormonów tarczycy. Niedobór jodu może być także przyczyną niedoczynności tarczycy. Z tego względu warto uwzględnić w diecie 2 - 3 porcje ryb w ciągu tygodnia (np. makrela, dorsz, łosoś), które dostarczają dodatkowo niezbędnych kwasów omega 3 (w przypadku ryb tłustych).

      Bardzo ważne jest także odpowiednie spożycie żelaza i selenu - pierwiastki te też są niezbędne do produkcji hormonów tarczycy. Żelazo znajduje się nie tylko w czerwonym mięsie, ale także w rybach, nasionach roślin strączkowych, zielonych warzywach, amarantusie, komosie ryżowej, orzechach i nasionach. Selen z kolei jest obecny przede wszystkim w orzechach brazylijskich (2 łyżki tych orzechów pokrywają zapotrzebowanie na selen), a także w innych orzechach (tu już w mniejszych ilościach), mięsie indyka, śledziach czy owocach morza.

      Dieta powinna zawierać także dużo warzyw i owoców, które dostarczą odpowiednią ilość witamin antyoksydacyjnych (A, E), wpływających na aktywność tarczycy. W okresie jesienno - zimowym warto wprowadzić suplementację witaminy D (są to zalecenia dla wszystkich osób, gdyż w naszej strefie klimatycznej nie produkujemy jej odpowiednich ilości pod wpływem promieni słonecznych).

      W niektórych produktach znajdują się substancje hamujące aktywność tarczycy. Należą do nich tioglikozydy (gitrogeny) i flawonoidy (genisteina i daidzeina). Substancje te wiążą jod i sprawiają, że jest on niedostępny dla tarczycy.

      Flawonoidy występują przede wszystkim w soi. Tioglikozydy natomiast znajdują się w warzywach: brokułach, brukselce, kapuście, jarmużu, kalafiorze, rzodkiewce, rzepie. Oczywiście nie ma konieczności całkowitego eliminowania tych warzyw - wystarczy ograniczyć ich spożycie np. do jednej porcji tygodniowo. Dodatkowo gotowanie tych warzyw bez przykrycia umożliwia zmniejszenie ilości gitrogenów, które uciekają wówczas z parą wodną.

      Błędem może okazać się nadmierne ograniczanie kalorii - może to dodatkowo spowolnić przemianę materii, która i tak jest już zmniejszona z uwagi na niedoczynność tarczycy. Proszę na początek wprowadzić dietę opierającą się na zasadach zdrowego odżywiania (z uwzględnieniem powyższych wskazówek): dużo warzyw i owoców, chudy nabiał, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona, chude mięso, 2 - 3 porcje ryb tygodniowo, pełnoziarniste kasze, ograniczenie słodyczy, tłustych produktów oraz potraw smażonych.

      Jeśli wprowadzenie tych zmian nie przyniesie zadawalającego efektu można rozważyć wprowadzenie diety bezglutenowej (ewentualnie na miesiąc w celu obserwacji), gdyż u części osób chorujących na Hashimoto wykluczenie glutenu daje poprawę.

      Pozdrawiam,
      Paulina

      Usuń
  16. Witam
    Chcialam sie zapytac o jogurty bio wiem,ze cukier trzcinowy w nich zawarty jest tylko troche zdrowszy no ale jest go mniej niz w jogurcie zwyklym.Moje pytanie;mozna sobie pozwolic ok.2 razy w tygodniu na taki jogurt?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      W jogurcie naturalnym nie ma dodatku cukru (jest naturalnie występująca laktoza) dlatego też najlepiej wybierać jogurt naturalny i dodawać do niego świeże owoce ;)

      Usuń
    2. Tak wiem ze w jogurcie naturalnym nie ma cukru chodzilo mi o zwykly owocowy
      Pozdrawiam

      Usuń
    3. Ok, jogurt owocowe najlepiej ograniczyć najbardziej jak się da (myślę, że do dwóch razy w tygodniu będzie w porządku) ;)

      Usuń
    4. Bardzo dziekuje za odpowiedz

      Usuń
  17. I jeszcze jedno pytanie czy takie przyprawy co zawieraja cukier moga byc uzywane,czy jest to raczej niezdrowe?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lepiej unikać takich przypraw ;) Jeśli są odpowiedniki bez cukru to zawsze będą lepszym wyborem.

      Usuń
  18. Witam. mam 30 lat wzrost 180 i wsze 100 kg. Mam wysoki cholesterol i cukier dlatego już postanowiłem że wprowadzeni zdrowe nawyki zywieniowe ale oprócz tego chciałem zapytać czy mogę stosować tabletki piperyne forte piszą że można schudnac bezpiecznie od 4 do 6 kg miesięcznie. czy mógłbym je zastosować według pani?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Proszę na początku skupić się na zmianie nawyków żywieniowych (tutaj znajdzie Pan niezbędne wskazówki: http://cojesc.net/dieta-skuteczna/). Zapewniam, że bez suplementów uda się schudnąć w zdrowym tempie (4 kg w ciągu miesiąca). Proszę pamiętać, że nie ma magicznego środka czy cudownej tabletki, dzięki której kilogramy same znikną. Suplementy tego typu, mimo super przekonywujących opisów (pisanych przez speców od marketingu), nie muszą wcale działać. Praktycznie każdy z nas może stworzyć sobie jakąkolwiek mieszankę i sprzedawać ludziom jako cudowny środek, gdyż preparaty te nie muszą być przebadane tak jak to jest w przypadku leków.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  19. Szanowna Pani
    Obecnie odbywam kurację polegającą na „odkwaszaniu” organizmu.
    Szukając wiążących wskaźników, które produkty zakwaszają organizm, które alkalizują itp. trafiłem na Pani stronie na wskaźnik PRAL.
    Zauważyłem niewielkie, ale istotne przesunięcia w stosunku do innych tabel, które określają wskaźnik pH produktów.
    (Np.: http://addicted-to-passion.blogspot.com/2014/11/regulacja-kwasowo-zasadowa-organizmu.html).
    Wydaje się, że nie powinno być AŻ takich różnic.
    Moją uwagę zwrócił szczególnie w Pani tabeli współczynnik dla kawy (lekko alkalizujący – gdzie indziej zakwaszający w dużym stopniu. Przestałem pić kawę, której aromat i smak uwielbiam – więc PRAL dla kawy – alkalizujący, bardzo mnie zainteresował. Podobnie jest z niektórymi innymi produktami;
    W grupie orzechów – również spore przesunięcia: migdały, wg innych alkalizujące, tutaj jako alkalizujące faktycznie ostały się orzechy laskowe (gdzie indziej – kwasotwórcze.
    W dziedzinie chlebów – okazuje się, że najlepsza jest chleb pszenny z pełnego przemiału (chyba go sobie trzeba samemu upiec) bądź wręcz orkiszowy, zamiast zalecanego gdzie indziej w niewielkich ilościach chleba żytniego razowego.

    Z Pani charakterystyki współczynnika PRAL wynika, że jest on bardziej miarodajny niż tabele sporządzane w inny sposób. Jednak nie może mi się w mojej małej głowie pomieścić, w jaki sposób np. kawa może z bardzo kwasotwórczych przewędrować do – lekko alkalizujących!
    To najważniejszy problem; dodatkowe pytanie brzmi, czy proces prażenia (np. właśnie orzechów laskowych) w jakiś sposób obniża/podwyższa właściwości alkalizujące?
    Serdecznie pozdrawiam i gratuluję ciekawej strony oraz prawdziwego zaangażowania

    Marek Troszyński

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie,

      Tak jak pisałam w artykule na temat zakwaszenia (http://cojesc.net/zakwaszenie-organizmu-jak-rozpoznac-jak-leczyc-jak-unikac/) na większości stron internetowych można znaleźć pH rozmaitych produktów. Aczkolwiek naukowcy opracowali wskaźnik PRAL, który uwzględnia nie tylko zawartość białek i pierwiastków, ich biodostępność, ale także metabolizm. Dlatego też pH to zupełnie coś innego niż PRAL, stąd zapewne wynikają te różnice (pH, będące odczynem popiołu produktów nie uwzględnia ich przyswajalności przez organizm).

      Polecam bazę produktów, gdzie można sprawdzić PRAL: http://health-diet.us/alkaline-diet/

      Po wpisaniu „coffee” okazuje się, że espresso ma bardziej alkalizujące działanie niż kawa z mlekiem ;)

      Wydaję mi się, że prażenie nie wpływa na właściwości alkalizujące/zakwaszające produktów (nigdzie nie znalazłam takiej informacji). Myślę, że jeśli już to różnice nie będą istotne, np. w podanej bazie migdały prażone mają PRAL 2,1 a nieprażone 2,3.

      Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  20. jest jakiś domowy sposób na określenie procentowej ilości tkanki tłuszczowej, czy trzeba mieć do tego specjalne przyrządy?

    OdpowiedzUsuń
  21. Jem dużo kaszy gryczanej. Przeczytałem gdzieś, że ta nieprażona (biała) jest dużo zdrowsza. Jednak nie smakuje mi ona. Jaka jest różnica? Którą polecasz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Różnica polega na tym, że ciemna jest po prostu uprażona. Zdrowsza będzie biała, gdyż podczas prażenia czy pieczenia jakiegokolwiek produktu powstają niekorzystne substancje. Aczkolwiek jeśli wolisz kaszę ciemną to nie ma powodów żeby z niej rezygnować. I tak jest to produkt zdrowy.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  22. Mam dużą nadwage mam pytanie czy jeśli pracuje na nocne zmiany to powinienem jeść w nocy około 2 w nocy ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Powinieneś zjeść dwa posiłki na nocnej zmianie, najlepiej na początku i na końcu. Unikaj jedzenia między godziną 24:00 - 5:00 (ewentualnie możesz zabrać do podgryzania świeże warzywa, np. marchewkę). Najbardziej obfity posiłek (obiad) warto zjeść w ciągu dnia.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  23. Mam wysoki cholesterol i cukier lekarz rodzinny powiedział mi że powinienem jeść biały chleb czy pani też tak uważa?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      A czy masz może dodatkowo problemy ze strony przewodu pokarmowego (np. wrzody żołądka, refluks, problemy z jelitami)? Jeśli nic takiego nie występuje zalecałabym raczej pieczywo z pełnego przemiału, np. graham.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  24. Witam. Chcialabym sie dowiedziec w jaki sposob moge przybrac na wadze? Mam 22 lata, 169 cm wzrostu i 50 kg. Nie wazne co jem (bardzo niezdrowo czy zdrowo) nie jestem w stanie przytyc. Z gory dziekuje za odpowiedz :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Tutaj znajdziesz najważniejsze wskazówki: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/04/jak-szybko-i-zdrowo-przytyc-7-dniowy.html

      Pozdrawiam ;)

      Usuń
  25. Mam pytanie. Czy konieczne jesy spożywanie 5 posiłków dziennie? A co jeżeli rozbiję je sobie na np. 7? Na przykład część drugiego śniadanis zjem o 10 a część o 12. Zjem wtedy teoretycznie 7 posiłków ale przy tej samej kaloryczności co 5. Czy mogę sobie je tak rozbijać? Dotychczas jadłam tylko 5 posiłków o stałych porach ale tak jest trudno żyć. Czy mogę jeść o dowolnych porach gdy jestem głodna ale przy tej samej kalorycznosci???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Jasne, można tak rozbijać posiłki. Jeśli ogólna kaloryczność będzie zachowana to nie ma najmniejszego problemu ;)

      Usuń
  26. Czy suszone daktyle są zdrowe? Czy dodawany jest do nich cukier?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W umiarkowanych ilościach (np. jako dodatek do koktajli, owsianek czy wypieków zamiast cukru) są jak najbardziej wskazane. Suszone daktyle zawierają mnóstwo wartości odżywczych (m.in. potasu, żelaza, magnezu, witamin z grupy B) oraz mają właściwości alaklizujące (w przeciwieństwie do cukru). Jednak z uwagi na wysoką zawartość cukrów prostych raczej należy zachować umiar w ich spożyciu i traktować ich jako osobnego posiłku (np. 100g na przekąskę).

      Może się zdarzyć, że producent dodaje do nich cukier albo syrop glukozo - fruktozowy. Koniecznie trzeba sprawdzać na etykiecie, aby nie było takich dodatków.

      Usuń
  27. Czy pasty z strączków są bardzo zdrowe???
    Przecież w wyniku 1,5 godziny gotowania groch i fasola tracą dużo wartości i witamin
    Pozdrawiam julia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Suche rośliny strączkowe nie są aż tak wrażliwe na straty składników odżywczych jak świeże warzywa (np. brokuły czy marchewka). Poza tym ich moczenie i gotowanie jest konieczne i umożliwia pozbycie się związków antyodżywczych obecnych w suchych nasionach roślin strączkowych.

      Dlatego też jak najbardziej pasty ze strączków są zdrowe ;)

      Usuń
  28. Witam,
    stosowałam już wiele diet i na początku chudnę 1-2 kg a później stop przez co tracę motywację i chęci. Jestem po ciąży dzidziuś ma 8 miesięcy nie karmię piersią:( Zależy mi na zrzuceniu przez miesiąc od 4-6 kg dodam, że biegam w domu na bieżni i biorę zielony jęczmień i nic....bardzo wolno działa mój metabolizm chyba przez ciągłe diety....byłam kiedyś u dietetyka i też po zrzuceniu 4 kg zaprzestałam diety gdyż nie chciało mi się robić tych dań, zależy mi na prostej diecie gdyż przy małym dziecku nie mam czasu na robienie sobie dodatkowego jedzenia i a szybkim zrzuceniu kiligramów proszę o pomoc lato tuż tuż a ja nie wchodzę w żadne swoje rzeczy waże 64 kg przy wzroście 165cm.

    Pozdrawiam Kasia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Proszę skupić się na zmianie nawyków żywieniowych i obniżeniu gęstości energetycznej diety. W ten sposób obniży Pani kaloryczność posiłków bez głodu, większych wyrzeczeń i przygotowywania skomplikowanych potraw. Tutaj znajdzie Pani najważniejsze wskazówki: http://cojesc.net/dieta-skuteczna/

      Myślę, że nie warto sięgać po konkretne diety. Jeśli zdrowe posiłki zagoszczą na stałe w Pani jadłospisie to efekty będą widoczne. Tym bardziej jest to ważne z uwagi na dziecko – teraz jest moment kiedy u maluszka zaczynają wyrabiać się nawyki żywieniowe. Wszystko w Pani rękach! :)

      Pozdrawiam i trzymam kciuki!

      Usuń
  29. Witam. Już od jakiegoś czasu piekę chleb z dodatkiem drożdzy. I zaczęło mnie to zastanawiać. Czy drożdze są niezdrowe? Dzieki z góry za odpowiedź

    Pozdrawiam Daria

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Nie, drożdże nie wykazują negatywnego wpływu na zdrowi e ;)

      Pozdrawiam!

      Usuń
  30. Witam, chcialabym sie dowiedziec co sadzisz o diecie weganskiej wysokoweglowodanowej. Od ponad miesiaca jestem na tej diecie i czuje sie dosc dobrze choc od kilku tygodni doskwiera mi bezsennosc. bardzo malo spie, dlugo sie wierce w lozku a poranki sa najgorsze (zawsze pracuje na rano wiec wstac musze). Czy istnieje taka mozliwosc ze dieta weganska jest powodem mojej bezsennosci? nigdy wczesniej nie mialam takich problemow. nie wiem co robic.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Jeśli taka dieta jest rozsądnie zaplanowana i Twój stan zdrowia na to pozwala to nie widzę przeciwwskazań. Być może występują niedobory składników odżywczych? Problemem może być niedobór kwasów omega 3, magnezu, żelaza czy witamin z grupy B.

      Szczególnie istotna jest witamina B12 (witamina ta powinna być suplementowana przez osoby na diecie wegańskiej), choć wydaje się, że miesiąc to za krótki czas, aby mogły pojawić się jej niedobory (witamina ta jest magazynowana w wątrobie i zwykle mamy zapasy wystarczające na 3 – 5 lat).

      Powodem problemów ze snem może być także zmniejszona podaż tryptofanu. Jest to aminokwas egzogenny (organizm go nie wytwarza), niezbędny do wytworzenia melatoniny (związku biorącego udział w regulacji cyklów snu i czuwania) oraz serotoniny, która razem z melatoniną reguluje sen. Do najbogatszych źródeł tryptofanu należą produkty wysokobiałkowe (m.in. jaja, ryby, sery, mleko). Tak więc ich wykluczenie mogło spowodować istotnie zmniejszoną podaż tryptofanu. Do wegańskich źródeł tego aminokwasu należą banany, pestki dyni, sezam, migdały i nasiona soi – spróbuj zwiększyć ich spożycie.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  31. Witam,
    jeżeli zamiast mięsa wybrałabym strączki (groch, fasola, soczewica lub ciecierzyca) to jaka powinna być to ilość (g)?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zależy od Twojego zapotrzebowania energetycznego.Tutaj znajdziesz fajnie rozpisane ilości poszczególnych produktów, które należy spożywać w zależności czy jest to dieta wegańska czy wegetariańska: http://dieta.mp.pl/diety/zdrowe_diety/show.html?id=74452

      Pozdrawiam!

      Usuń
  32. Odpowiedź na komentarz:

    "Witam
    Mam prawie 17 lat i chcę się odchudzić. Przy wzroście 166 ważę 67 kg. Obecnie jem 1500 kcal ,a w tym 205 g węglowodanów , 42 g tłuszczy i 75 g białka.. Początkowo jadłam więcej, ale waga w ogóle nie spadała, wiec ucięłam kaloryczność do 1500.Schudłam 3 kg , bo początkowo ważyłam 70 kg, przed okres około 3 miesięcy. Obecnie mimo nie dużej ilości kalorii waga w ogóle nie chce spadać, ani drgnie, zaznaczę ze ćwiczę 3-4 razy w tygodniu po około 30 minut. Proszę Panią o pomoc, nie wiem co mam zrobić, ile jeszcze powinnam schudnąć, aby ważyć prawidłowo? Zaznaczę, ze już powoli mam tego dość , stając na wadze jestem przerażona, a w dodatku mam wahania nastroju i mało energii. Moja dieta jest zdrowa , jem tylko zdrowe rzeczy, a w dodatku zero cukru."

    Witam,

    Myślę, że warto zastanowić się czy w diecie nie pojawiają się zbyt często „niewidzialne kalorie” czyli takie, których zwykle nie dostrzegamy a mogą nieźle zaburzyć zaplanowany bilans. Mam na myśli tutaj przede wszystkim soki i napoje, kawę i herbatę z dodatkiem cukru, nieodmierzanie tłuszczu na kanapkę czy do smażenia (łatwo przesadzić dodając „na oko”), czy alkohol.

    Z drugiej strony przyczyną takiego stanu rzeczy może być też za mocno obniżona kaloryczność diety. 1500 kcal to granica Twojego podstawowego zapotrzebowania energetycznego. Jeśli ograniczasz dodatkowo ilość jedzenia w stosunku do tego co jest zaplanowane w diecie (choćby nieświadomie bo np. wydaje Ci się, że dzięki temu w końcu schudniesz) to ilość dostarczanych kalorii będzie już zbyt niska i może to prowadzić do spowolnienia metabolizmu. Wydaję mi się, że to właśnie tutaj może być przyczyna (tym bardziej, że piszesz, że masz mało energii). Postaraj się zwiększyć nieco kaloryczność posiłków, a już na pewno nie ograniczaj ilości jedzenia z zaplanowanej diety na 1500 kcal. Jeśli to nie pomoże warto wykonać badania poziomu hormonów tarczycy.

    Pozdrawiam serdecznie,
    Paulina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że przyczyną faktycznie tak jak Pani pisze , może być zbyt duże obniżenie kalorii, ponieważ „niewidzialne kalorie, w mojej diecie się nie pojawiają w ogóle. Nie pije soków, nie słodzę kawy ani herbaty jak również nie jem smażonych potraw. Jak Pani sądzi o ile powinnam zwiększyć kaloryczność posiłków, by nie przytyć, a tym samym chudnąć i czuć się dobrze?

      Usuń
    2. I mam jeszcze jedno pytanie. Ile muszę jeszcze schudnąć, aby warzyć prawidłowo?
      Z góry dziękuje za odpowiedź.

      Usuń
    3. Idealna masa ciała do Twojego wzrostu wynosi 58 kg. Spróbuj zwiększyć kaloryczność diety do 1700 kcal. Super rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dodatkowo regularnej aktywności fizycznej, która dodatkowo pobudzi metabolizm do "życia". Na początek wystarczą choćby 30 minutowe ćwiczenia wykonywane przez przeważającą część dni w ciągu tygodnia.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  33. Odpowiedź na komentarz:

    " Bardzo lubię słodycze i mam pytanie, czy mogę codziennie jesć cukier? Nie chodzi mi tu o kupne batony czy ciastka, ale dodatek cukru np do herbaty, czy jogurtu naturalnego. Stosowałam juz zamienniki takie jak suszone owoce, stewia ,miód itp, ale ochota na słodycze nie mija. Na ile g cukru dziennie mogę sobie pozwolić i czy w ogóle mogę ? Proszę o pomoc .”

    Witaj,

    Zawsze warto maksymalnie ograniczyć cukier, a najlepiej całkowicie z niego zrezygnować. Dopuszczalna ilość cukrów prostych, czyli zarówno zwykłego cukru jak i cukrów zawartych w produktach (słodyczach, owocach świeżych i suszonych, nabiale, sokach, dżemach itp.) wynosi 10% spożywanej energii. Przy diecie na poziomie 2000 kcal będzie to 50g cukrów prostych na dzień.

    Być może ochota na słodycze wiąże się z niewłaściwie zaplanowanymi posiłkami? Spróbuj zwiększyć dodatek warzyw do wszystkich posiłków wytrawnych. Warzywa dają uczucie sytości dzięki czemu rzadziej sięgamy po słodkie przekąski. Pamiętaj także, że bardzo ważne są regularne posiłki, które zapobiegają gwałtownym wahaniom poziomu glukozy we krwi (to właśnie takie wahania sprawiają, że ochota na słodycze przychodzi zbyt często).

    Pozdrawiam serdecznie,
    Paulina

    OdpowiedzUsuń
  34. Witam!

    Od dłuższego czasu codziennie na śniadanie jem owsiankę na wodzie z bananem (mleko niestety mi nie służy). Do tej pory płatki owsiane gotowałam do momentu, aż wchłoną wodę. Właśnie usłyszałam jednak opinię, że płatków owsianych nie powinno się gotować, ponieważ to sprawia, że działają wręcz niekorzystnie i taki posiłek wcale nie jest zdrowy! Czy mogłabyś napisać coś na ten temat? W jaki sposób najlepiej przygotowywać owsiankę tak, aby była zdrowym i pożywnym śniadaniem? Czy codzienne jej jedzenie może mieć jakieś negatywne skutki? Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Szczerze mówiąc nic mi nie wiadomo, aby gotowanie płatków owsianych miało negatywny wpływ na zdrowie. Myślę, że to już szukanie dziury w całym. Codzienne jedzenie owsianki nie będzie miało negatywnych skutków. Spróbuj zastąpić wodę napojem roślinnym wzbogacanym wapniem, możesz też dodać do owsianki mak, migdały czy figi. W ten sposób zwiększysz ilość wapnia w diecie, którego niedobory mogą się zdarzyć przy wykluczeniu mleka.

      Usuń
  35. Odpowiedź na pytanie:

    „Mam problem z waga gdyz mimo cwiczen 2-3 tyg (Mel B plus bieznia) i zdrowemu odzywianiu waga stoi w miejscu. Kupilam therm line pije zielona herbate i kawe od kilku dni .Mam niedoczynnosc tarczycy i mysle ze w tym sek ... Czy stosowanie diety bezglutenowej ruszy wage w dół?”

    Witaj,

    Niestety niedoczynność tarczycy może utrudniać proces odchudzania. Przede wszystkim kluczową sprawą jest uregulowanie poziomu hormonów, w przeciwnym razie metabolizm może być mocno spowolniony i mimo wszelkich starań masa ciała nie będzie spadać. Jeśli sprawa z poziomem hormonów została już uregulowana to na początek przeanalizuj swoją dietę. To, że odżywiamy się zdrowo wcale nie musi oznaczać, że dostarczamy zmniejszoną ilość kalorii. Jeśli w diecie znajduje się dużo produktów o wysokiej gęstości energetycznej, nawet tych zdrowych (orzechy i nasiona, suszone owoce, oleje roślinne, tłuste ryby) to nie ma szans na obniżenie kaloryczności. Oczywiście te produkty powinny się znajdować, ale w umiarkowanych ilościach.

    W przypadku samej niedoczynności dieta bezglutenowa raczej nie ma uzasadnienia. Badania wskazują, że dieta ta może przynieść poprawę u osób z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy (Hashimoto). Pamiętaj, że samo wykluczenie glutenu u osób, które nie chorują na celiakię czy nadwrażliwość na gluten, nie przyczyni się do spadku masy ciała. Kluczową sprawą jest obniżenie gęstości energetycznej diety, co można ze spokojem osiągnąć na diecie z glutenem (bez wprowadzania dodatkowych ograniczeń.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  36. Odpowiedź na pytanie:

    „Dobry wieczór ! :)
    Mam pytanie, wiem że świeżo wyciśnięte soki są najlepsze, mają dużo witamin, ale co jeśli nie ma czasu by zrobić sobie taki napój ? Czy soki kupione w sklepie Z napisem '100%' także się nadają jako np. Napój do szkoły czy pracy ? Staram się pić wodę mineralną, ale czasami już jest strasznie nudna. :(

    Chciałabym także się dowiedzieć, czy węglowodany nadają się na kolację ? Bo czasem pozostaje tylko kanapka na wieczorem.

    Pozdrawiam
    Karolina”

    Witaj,

    Generalnie soki, nawet te świeżo wyciskane należy ograniczać. Najlepszym wyborem jeśli chodzi o witaminy i zawartość cukrów prostych zawsze będą owoce, gdyż zawierają one błonnik, który dodatkowo spowalnia wchłanianie cukru do krwi dzięki czemu nie powoduje zbyt wysokich skoków glukozy jak w przypadku soków, które tego błonnika są pozbawione. Dlatego też po soki sięgaj jak najrzadziej. Do picia najlepszym rozwiązaniem będzie woda, jeśli chcesz urozmaicić jej smak to warto dodać do niej plasterek cytryny, mrożone truskawki czy listki mięty. Dzięki temu nie będzie już taka nudna ;)

    Oczywiście, na kolację można sięgać po węglowodany złożone, czyli pochodzące, np. z razowego pieczywa czy kasz.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  37. Witaj,

    Płatki kukurydziane niestety nie są najlepszym wyborem, ponieważ jest to produkt wysokoprzetworzony. Mają wysoki indeks glikemiczny, dostarczają mnóstwo soli i cukru. Dlatego też jeśli je bardzo lubisz, to sięgaj po nie nieco rzadziej, np. 2 razy w ciągu tygodnia.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  38. Odpowiedź na pytanie:

    „Hej, jestem bardzo szczupły (prawie niedowaga). Mam 17 lat. Chcę zyskać 6pack. Robię abc a mięsnie brzucha które znalazłem na youtube. Trwają one 10min. Ile razy muszę je wykonywać? Ponad to 2x w tygodniu biegam na bieżni po 30min. Moje pytanie jest czy mogę jeść słodycze i ogólnie zdrowo żeby zrobić takie mięśnie? Czy musi być tak 100% zdrowo?”

    Witaj,

    Nie musi być 100% zdrowo, ale zdrowa dieta, dostarczająca odpowiedniej ilości kalorii i poszczególnych składników odżywczych na pewno pomoże osiągnąć cel. Staraj się opierać dietę na zdrowych produktach, a jak d czasu do czasu sięgniesz po słodycze to świat się nie zawali.

    Zajrzyj do tego artykułu: http://cojesc.net/aktywnosc-fizyczna-co-jesc-przed-i-po-treningu/

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  39. Odpowiedź na pytanie:

    „Czy croissanty są bardzo niezdrowe? Jak często można je spożywać?”

    Witaj,

    Niestety tak, wyroby cukiernicze są bardzo niezdrowe. Często zawierają mnóstwo cukru, białą mąkę w połączeniu z bardzo szkodliwymi tłuszczami trans. Dlatego też najlepiej spożywać je jak najrzadziej, a przy zakupie warto sprawdzać listę składników i jeśli już nie można się oprzeć to wybierać te z jak najkrótszą listą składników i bez tłuszczów utwardzonych (tłuszczów trans).

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mówię o takich prawdziwych domowych: mąka biała, dużo masła, drożdże i odrobina cukru :/

      Usuń
    2. Tego typu wypieki także warto maksymalnie ograniczać, choć z pewnością są już nieco lepszym rozwiązaniem niż te sklepowe ;)

      Usuń
  40. Witam, mam 22 lata rok temu zmieniłam nawyki żywieniowe starałam się jeść. zdrowiej. Przy spadku masy ciała zatrzymała mi się menatruacja wiem że idąc do ginekologa przepisze mi hormony, ale można przywrócić okres jakoś dieta? Co powinnam spożywać? A czego unikać żeby nie przytyć a żeby wrócił mi okres? Może jakiś przykładowy jadłospis na 1 Dzień?

    Proszę o odpowiedź

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Jaka jest Twoja masa ciała i wzrost?

      Pozdrawiam!

      Usuń
    2. 173, waga 68-69 zaczynałam z wagą 85-88kg

      Usuń
    3. A w jakim czasie doszło do utraty masy ciała? Być może tempo to było zbyt szybkie? Czy nadal stosujesz dietę odchudzającą?

      Usuń
    4. w 3 mies. schudłam 10 kg, teraz waga czasami idzie w góre czasem w dół.
      Staram się jesć zdrowo-5 posiłków (duzo warzyw, kasz) ograniczam słodycze a z fast foodami nie mam styczności

      Usuń
    5. znaczy pierwsze 3 mies, były takie że schdłam 10 kg- do wagi 75 a teraz po trochę powoli schodzi ze mnie reszta :)

      Usuń
    6. ~W tej sytuacji radziłabym się jednak udać go ginekologa. Obecna masa ciała jest za niska, również tempo odchudzania było prawidłowe. Zanim przepisze tabletki powinien wykonać badania hormonalne.

      Usuń
    7. Rozumiem że wizyta u ginekologa jest nieunikniona ale może są jakieś produkty których powinnam spożywać więcej? Może włączyć do swojej "diety" więcej tłuszczy których kiedyś unikalam?

      Usuń
    8. Witaj,

      Jak najbardziej warto włączyć do diety zdrowe tłuszcze, szczególnie awokado, orzechy i nasiona oraz tłuste ryby morskie, które zawierają kwasy omega 3.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  41. Witam serdecznie,

    W takim razie pora zapomnieć o rygorystycznych dietach i skupić się na zmianie nawyków żywieniowych na stałe. Wprowadzając zdrowe nawyki żywieniowe i obniżając gęstość energetyczną diety rozruszasz metabolizm. Pomocna będzie tutaj także aktywność fizyczna. Warto wprowadzić regularne, umiarkowane ćwiczenia (np. trucht, nordic walking, basen, rower), które dodatkowo podwyższą podstawową przemianę materii. Ćwiczenia powinny być wykonywane przez przeważającą część dni w ciągu tygodnia, jednorazowo trening powinien trwać nie krócej niż 40 minut.

    Na temat samego obniżenia gęstości energetycznej diety znajdziesz informacje tutaj: http://cojesc.net/dieta-skuteczna/

    Pozdrawiam,
    Paulina

    OdpowiedzUsuń
  42. Witam, "zdrowo" odzywiając się ograniczyłam nieświadomie znacznie kalorie. Po dłuższym czasie kiedy zorientowałam się, że mogłabym troche przytyć okazało się, że mam metablolizm w fatalnym stanie. Jak go poprawić? Chciałabym tylko troszkę nabrac wagi, a nie zamienić się w kulkę...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      W tej sytuacji należy stopniowo zwiększać kaloryczność, o 100 – 200 kcal na tydzień, dochodząc do całkowitego zapotrzebowania energetycznego. W ten sposób powinno dojść do zwiększenia podstawowej przemiany materii i wzrostu masy ciała do prawidłowej wagi.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  43. Witam
    Czy warzywa również muszę wliczać w dzienny bilans kaloryczny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Warzywa typu pomidor, sałata, ogórek, brokuły, papryka, marchew, kapusta mają na tyle mało kalorii, że nie ma konieczności wliczać ich do bilansu kalorycznego, szczególnie jeśli robisz to sama ;)

      Usuń
  44. Witam Pani Paulino!
    Mam 53 lata. Od 5 lat nie miesiączkuję i w zastraszającym tempie zaczęłam tyć. Nigdy nie byłam szczupła , ale teraz to jest mnie stanowczo za dużo. Ważę 77 kg przy wzroście 155 cm. Mam też podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów. Od 5 lat zdiagnozowano u mnie astmę.
    Wiem, że podstawowym moim błędem żywieniowym jest nadmierne objadanie się słodyczami. Ale muszę powiedzieć, że lubię też mięsko.
    Staram się zjadać 5 posiłków i nie jeść przed spaniem. Lubię bardzo surówki, sałatki i wszelakie owoce, od paru miesięcy zaczęłam piec własny chleb na zakwasie. Lubię też kasze, fasole( chociaż po nich mam wzdęcia) i ryż. Pracuję i jestem osobą aktywną. Staram się dużo ruszać i nie leżeć przed telewizorem.
    Gdyby Pani mogła coś mi poradzić, byłabym wdzięczna!
    Gruba Gocha

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Warto skupić się na obniżeniu gęstości energetycznej diety i wybieraniu zdrowych produktów. Ograniczenie słodyczy i produktów bogatych w cukier (owocowe jogurty, przetworzona żywność, soki i napoje) pomoże obniżyć trój glicerydy. Dodatkowo warto ograniczyć tłuste mięsa i nabiał oraz produkty smażone. Wprowadzenie do diety więcej tłuszczów z rodziny omega 3 (tłuste ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie) oraz jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (oliwki, awokado, oliwa z oliwek) pomoże obniżyć poziom złego cholesterolu. Podstawę każdego posiłku powinny stanowić warzywa.

      Więcej wskazówek znajdzie Pani tutaj: http://cojesc.net/dieta-skuteczna/

      W ograniczeniu słodyczy pomogą Pani wskazówki zawarte w tym artykule: http://cojesc.net/5-praktycznych-krokow-do-zerwania-ze-slodyczowym-nalogiem/

      Pozdrawiam!

      Usuń
    2. Serdeczne Dzięki!

      Usuń
  45. Witam :)

    Jeśli można, to ja mam 5 pytań, z różnych dziedzin. Proszę mi wybaczyć taką ich ilość.

    1. W artykule o zakwaszeniu organizmu, pojawiła się informacja o tym, że herbata ma działanie lekko alkalizujące. Tymczasem na innych stronach wielokrotnie spotkałam się z informacją, że ma ona działanie kwasotwórcze, a czasami nawet że silnie zakwaszające. Czy mogłabyś rozwinąć ten temat i powiedzieć, czy każda herbata, czy to czarna czy zielona działa na organizm alkalizująco?

    2. Zastanawia mnie, jak wygląda odchudzanie osoby skrajnie otyłej? Czy tutaj też stosuje się zasadę, wedle której powinna tracić od 0,5 do 1 kg tygodniowo? Załóżmy, że całkowita przemiana materii takiej osoby wynosi ponad 3000 kcal, czyli ustala się dietę na ponad 2000 kcal?

    3. Czy pomiędzy każdym posiłkiem powinna być przerwa 3 h. Czyli pomiędzy 1 a drugim śniadaniem, musi upłynąć taki sam czas, jak pomiędzy śniadaniem numer 2 a obiadem?

    4.Czy będąc na diecie redukcyjnej nie powinnam spożywać w ogóle owoców, które zawierają dużo cukru ( np banany, winogrona, a także suszone owoce- daktyle)?

    5. Jak jest z jajkami? :) Przeczytałam w czasopiśmie publikację, w której pewien doktor pisał, iż można jeść jajka w jakiej chce się ilości, gdyż tak naprawdę organizm zaczyna produkować cholesterol gdy go nie ma w organizmie. A gdy dostarczamy go z pożywieniem wszystko jest w porządku. Spotkałam się również informacją, że niewielka ilość cholesterolu, która jest w naszym organizmie, pochodzi z pożywienia, a w zasadzie sam organizm produkuje sobie ten związek. Zastanawiam się więc, jak to co jemy, wpływa na zawartość cholesterolu, jak chociażby z tymi jajkami.

    Bardzo dziękuję, za możliwość zadania pytań.
    Gratuluję tak fantastycznej strony, olbrzymiej wiedzy, rzetelności i pracowitości. Naprawdę Cię podziwiam! :)

    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      1. Tak jak pisałam w artykule na temat zakwaszenia (http://cojesc.net/zakwaszenie-organizmu-jak-rozpoznac-jak-leczyc-jak-unikac/) na większości stron internetowych można znaleźć pH rozmaitych produktów. Aczkolwiek naukowcy opracowali wskaźnik PRAL, który uwzględnia nie tylko zawartość białek i pierwiastków, ich biodostępność, ale także metabolizm. Dlatego też pH to zupełnie coś innego niż PRAL, stąd zapewne wynikają te różnice (pH, będące odczynem popiołu produktów nie uwzględnia ich przyswajalności przez organizm). Dotyczy to prawdopodobnie każdego rodzaju herbaty (myślę, że różnice będą niewielkie).

      2. U skrajnie otyłej osoby zwykle zaczyna się odchudzanie o dużo wyższych poziomów kaloryczności, gdyż sama PPM z uwagi na masę ciała jest wysoka. Dopiero później obniża się stopniowo kaloryczność. Zasada jest ta sama, choć w przypadku osób skrajnie otyłych masa ciała początkowo może spadać nieco szybciej i nie jest to powód do obaw.

      3. Teoretycznie tak, aczkolwiek jest to czas orientacyjny i dostosowuje się go do indywidualnego planu dnia ;)

      4. Nie, nie ma takiej konieczności. Jeśli pojawia się ochota na coś słodkiego to nawet super słodki owoc będzie lepszym rozwiązaniem niż słodycze.

      5. Wiem o jaki artykuł chodzi i niestety przedstawiona tam opinia jest mocno stronnicza, oparta w większości na przekonaniach niż na tym co mówi nauka. Zgadza się, że zdecydowana część cholesterolu jest produkowana w organizmie i ten dostarczany z pożywieniem nie ma aż tak istotnego wpływu jak przypuszczano jeszcze kilka lat temu. Z najnowszych zaleceń wykluczono nawet restrykcje związane z ograniczeniem cholesterolu. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy na poziom cholesterolu wpływa przede wszystkim jakość spożywanych tłuszczów (nasycone, jednonienasycone, wielonienasycone w tym stosunek omega 3 do omega 6, izomery trans), zawartość cukrów prostych i błonnika pokarmowego. Sam cholesterol pokarmowy nie ma aż tak dużego wpływu co wcale nie oznacza, że produkty bogate w cholesterol mogą stanowić podstawę diety, gdyż zwykle zawierają one także inne składniki wpływające negatywnie na profil lipidowy w organizmie (np. nasycone kwasy tłuszczowe).

      Co do samych jajek nie są takie złe jak kiedyś przypuszczano. WHO dopuszcza zjadanie 10 jaj tygodniowo, wliczając w to również te dodawane do potraw (np. naleśników, ciast, makaronu).

      Dziękuję i pozdrawiam :)

      Usuń
  46. Czy warzywa tracą swoje wartości (np. witaminy składniki odżywcze) podczas gotowania?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety tak, szczególnie wrażliwa jest witamina C. Aby maksymalnie ograniczyć straty witamin warto gotować warzywa na parze i starać się, aby jednak przynajmniej połowa spożywanych w ciągu dnia warzyw była w postaci surowej.

      Usuń
  47. Witam :)
    Mam ogromny problem z podjadaniem. Na okrągło jestem głodna i nie wiem co z tym zrobić:(
    I jeszcze: czy zna pani jakiś sposób na "odstawienie" słodyczy?

    Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Prawdopodobnie problem podjadania wynika w źle zorganizowanych głównych posiłkach. Staraj się zwiększyć objętość głównych posiłków, szczególnie śniadania i obiadu. Bardzo ważne są także regularne posiłki. Najlepiej zjadać ok. 4 – 5 posiłków co 3 – 4 godziny. Do każdego posiłku dodawaj duże ilości warzyw, gdyż dają uczucie sytości i skutecznie eliminują problem podjadania

      Znam :) Polecam wskazówki zawarte w tym artykule: http://cojesc.net/5-praktycznych-krokow-do-zerwania-ze-slodyczowym-nalogiem/

      Pozdrawiam!

      Usuń
  48. Witam Pani Paulino :)

    Jestem 30 letnią kobietą, 164 cm wzrostu, 76 kg wagi, o endomorficznym typie sylwetki (w przeszłości moja waga przekraczała 100 kg). 4 razy w tygodniu trenuję crossfit + ćwiczenia cardio ok. 30 minut, a pozostałe 3 dni trenuję w domu z programami fitness: firmy Beachbody, Jillian Michaels, Mika Karpenko, które bazują zarówno na podnoszeniu ciężarów, sztukach walki, ćwiczeniach siłowo-wytrzymałościowych jak i cardio. (czas trwania 1,5-2 godz.). Ze względu na inne obowiązki czasem plan ten się zmienia, ale zawsze staram się intensywnie ćwiczyć codziennie w godzinach wieczornych (max. 2 godz.) i sprawia mi to ogromną przyjemność. Moją codzienną pracę natomiast można by było określić jako siedzącą lub co najwyżej średnio aktywną (zależy od dnia).
    Moje pytania:

    1. Zwykle obliczam swoje PPM korzystając ze wzoru Harrisa i Benedicta. A jaki według Pani powinnam przyjąć dla siebie wskaźnik PAL do dalszych obliczeń całkowitej przemiany materii?

    2. Jaki procentowy/gramowy rozkład makroskładników byłby dla mnie najkorzystniejszy żeby skutecznie zredukować wagę i dostarczyć równocześnie organizmowi odpowiednią dawkę energii do intensywnego wysiłku?

    3. Co Pani myśli o zastosowaniu rotacji węglowodanów, czy to ma sens? A jeśli tak, to jak rozsądnie podejść do tego tematu?

    Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      1. Myślę, że przy takiej intensywności treningów można przyjąć PAL na poziomie 1,8.

      2. Proponuję białko w ilości 1,5 g/kg mc, tłuszcz 25 - 30% energii i węglowodany jako uzupełnienie ilości energii.

      3. Szczerze mówiąc nie „siedzę” aż tak głęboko w żywieniu sportowców i wolałabym nie radzić w tym temacie ;)

      Pozdrawiam!

      Usuń
  49. Cześć! jaki wzór na CPM jest według Ciebie najlepszy? Jest 500 różnych... Kobieta, wzrost 161 cm, lat 25, kobieta, waga 53 kg. 4-5 treningów na tydzień (1 średnio intensywne interwały, 1 wzmacniający średniointensywny, do tego 2 siłowe z dopaleniem kardio i 1 mocniejsze interwały jeśli jest siła). Poza tym bardzo siedzący tryb funkcjonowania. Jeśli możesz, napisz też wzór, z którego korzystasz, będę wdzięczna!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć!

      Zwykle korzystam z wzoru Harrisa Benedicta, za pomocą którego obliczam PPM (dla kobiet: PPM = 665,09+9,56 x masa ciała w kg +1,85 x wzrost w cm - 4,64 x wiek w latach). Następnie należy przyjąć PAL czyli wskaźnik poziomu aktywności fizycznej. CPM oblicza się mnożąc PPM razy PAL.

      Pal dla niskiej aktywności fiz. wynosi 1,5, dla umiarkowanej 1,7, zaś dla wysokiej 2,0. W Twoim przypadku przyjęłabym PAL na poziomie 1,7 – 1,8 (zależy też od czasu trwania treningu).

      Pozdrawiam!

      Usuń
  50. Chciałem Pani powiedzieć, ze jest Pani niesamowita, że odpowiada na te wszystkie pytania w taki wyczerpujący sposób. Niesamowita wiedza! Jeden z moich ulubionych blogów. Oby tak dalej :)

    OdpowiedzUsuń
  51. Co sądzi Pani o tym skłądzie chleba i co to jest grys jabłkowy?
    naturalny zakwas żytni 28% (woda, mąka żytnia), woda, pełnoziarnista mąka żytnia 20%, ziarno żyta 13,5%, siemię lniane 6%, ziarno słonecznika 3,4%, ziarno dyni 1,8%, ziarno soi 1,8%, sezam 1,4%, mak 1,1%, sól, błonnik owsiany, drożdże, grys jabłkowy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skład jest całkiem w porządku. Przypuszczam, że grys jabłkowy będzie miał formę wysuszonego i rozdrobnionego jabłka. być może pełni w chlebie funkcję dodatku smakowego.

      Usuń
    2. Dziekuję :) Kupiłam taki chlebek w Biedronce i bardzo mi posmakował... tak jak nie mogę pieczywa na zakwasie ze względu na żołądek tak po tym nie odczuwam żadych dolegliwosci a jest on urozmaiceniem w diecie (zazwyczaj jem domowy chleb na drożdżach)... jedyne co mnie zmartwiło to to ze był on pasteryzowany.. powinnam się obawiać?

      Usuń
    3. Pasteryzacja pieczywa umożliwia przedłużenie jego trwałości. Nie ma powodów do obaw ;)

      Usuń
    4. Czyli nie wpływa ona na jakość i wartość odzywczą (chodzi mi o witaminy) pieczywa ? I jeśli chodzi o skład tego cheba co podałam to gdyby nie grys jabłkowy i błonnik owsiany były dobry a nie tylko "całkiem w porządku" ?

      Usuń
    5. Ewentualne i nieuniknione straty witamin zachodzą już podczas pieczenia chleba, które odbywa się w wyższej temperaturze niż sama pasteryzacja.

      Tak, nie są to pozycje obowiązkowe w chlebie (dobry chleb obył by się bez tego typu wypełniaczy), ale nie są też szkodliwe tak więc chleb jak najbardziej można włączyć do diety. Dużym plusem jest zawartość w 100% mąki żytniej pełnoziarnistej.

      Usuń
    6. Jeszcze raz dziękuję za rozwianie moich wątpliwości... Cieszę się, że są ludzie tacy jak Pani, którzy służą radą i potrafią rozwiać wątpliwości ;) Dziękuję :)

      Chciałabym zapytać jeszcze o dwie rzeczy a mianowicie czy dodatek drożdży tutaj nie przeszkadza (chyba miał być to chleb na zakwasie) i czy istnieje możliwość że to pieczywo jest oszukane a skład jest zafałszowany? Od koleżanki wiem, ze chlebek ma lekko kwaskowaty aromat w konsystencji jest wilgotny a smaku lekko kwaskowaty (ale nie bez przesady).

      Usuń
    7. Bardzo cieszę się, że mogę pomóc :)

      Dodatek drożdży oznacza, że nie jest to pieczywo w 100% na zakwasie, często można znaleźć takie pieczywa. Skład wygląda w porządku, nie ma słodu jęczmiennego ani innych tym podobnych, które wskazywałyby, że chleb jest barwiony. Myślę, że nie ma powodu do obaw ;)

      Usuń
    8. Jeszcze raz dziękuję - jest Pani wielka :)

      Usuń
  52. Mam 35 lat, 185 cm wzrostu i ważę około 93 kg. Właśnie zacząłem przygodę z odchudzaniem, a właściwie ze spalaniem przez lata zgromadzonej tkanki tłuszczowej. Przeczytałem wiele artykułów itd. i mam już trochę mętlik w glowie. Ile powinienem dostarczać organizmowi kalorii i w jakich proporcjach ? jeżdżę na rowerze prawie codziennie, od wiosny do jesieni, po pracy do domu 17 km (zajmuje mi to godzinę), a lada chwila, jak się zrobi cieplej, będę jeździł rano także do pracy, czyli godzine rano i godzine po pracy. ("mam siedzacy tryb pracy")

    W tej chwili spożywam około 2500 kcal (50~60 % węglowodany, 20~30% białka i 20~30% tłuszcze =orzechy, migdały, słonecznik, oliwa).


    Mam właściwie trzy pytania

    1) Teoretycznie powinienem dostarczać organizmowi 2500 kcal, plus jazda na rowerze, spalam jakieś 400~ 500 kcal co daje 2100 kcal w ciągu dnia.
    Czy ilość dostarczanych kalorii jest sprzyjająca spalaniu tkanki tłuszczowej ?

    2) czy mogę wykonywać poranna jazdę na rowerze naczczo czy powinienem cos zjeść, jeśli tak to na ile przed porannym „treningiem”

    3) czy jeśli będę jeździł dwa razy dziennie, powinienem także zwiększyć ilość spożywanych kalorii do około 2800 (zakładając oczywiście ze 2500 kcal jest ta wielkością prawiodlowa wyjsciowa)?? Moim zamiarem nie jest zrzucenie 20 kg, ale koncentracja na spaleniu tkanki tłuszczowej

    z gory dziekuje za wszelkie wskazowki i odpowiedz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ok, przeczytalem Pani artykul na temat aktywnosci fizycznej... i juz wiem ze na czczo absolutnie :) tylko ze ja wstaje o 06:30 a o 7 rano jak jest cieplo to juz do pracy na rowerku smigam. wystarczy jak zjem o 6:30 ? czy przydaloby sie wczesniej wstac ? I jak to jest z tymi kaloriami, w Pani artykule, w przykladowej tabelce, zapotrzebowanie dla osob intensywnie trenujacych wskazuje nawet 3800, czy to troche nie za duzo ?? Rozumiem ze w dni beztreningowe dostarczam znowu lekko powyzej 2000 kcal ?
      przepraszam za ilosc pytan :) ale nadal mam watpliwosci

      Usuń
    2. Z moich obliczeń wynika, iż Twoje całkowite zapotrzebowanie kaloryczne (uwzględniające wysiłek fizyczny – 2 godziny jazy rowerem) wynosi ok. 3400 kcal. Aby zredukować masę ciała trzeba od tego odjąć 500 – 1000 kcal, co da 0,5 – 1 kg mniej w ciągu tygodnia. Z czasem, gdy masa ciała będzie spadać (a wraz z tym będzie spadać podstawowa przemiana materii) Twoje całkowite zapotrzebowanie energetyczne będzie niższe. I tak przy idealnej masie ciała, wynoszącej 76 kg będzie wynosić 3000 kcal.

      Rozkład poszczególnych składników odżywczych jest prawie dobry ;) Nie przesadzałabym tak z białkiem, wystarczy do 20% energii.

      1. Tak, 2500 kcal zapewni spadek masy ciała, a w połączeniu z aktywnością fizyczną przyczyni się do spalenia tkanki tłuszczowej.
      2. Możesz zjeść lekkie śniadanie o 6:30. Fajną opcją w tym przypadku będą owocowe koktajle (np. banan, truskawki/pomarańcza/jagody, płatki owsiane, jogurt naturalny, suszone daktyle, orzechy/migdały), które dostarczą stosunkowo łatwo przyswajalnej energii.
      3. Tak jak pisałam wyżej powinieneś spożywać ok. 2500 – 2800 kcal.

      W dni beztreningowe nie ma potrzeby zmniejszać ilości kalorii. Wyliczona ilość uwzględnia także częstotliwość wysiłku fizycznego (gdybyś jeździł na rowerze rzadziej to ogólne zapotrzebowanie byłoby niższe). Jeśli jest on regularny (np. nie zamierzasz przestać ćwiczyć przez najbliższy miesiąc) to nie ma potrzeby „obcinać” ilości kalorii.

      Pozdrawiam :)

      Usuń
    3. Dziekuje za naprawde szybka odpowiedz !!

      I WOW, z ta iloscia kalorii to mnie naprawde zaskoczylas. Nie myślałem ze az takie gory jedzenia powinienem pochlaniac, tym bardziej na diecie redukcyjnej. Ale jak tak troche się człowiek w tematyke zagłębi to znajduje także kilka odpowiedzi. W tamtym roku jeździłem już jak szalony na rowerze do i z pracy, czyli wspomniane dwie godziny dziennie, przez 4~ 5 miesiecy zrobiłem 2500 km, jednak poza delikatnym spadkiem masy ciala nie zauważyłem znaczących spadkow ilości tkanki tluszczowej. A to pewnie dlatego ze generalnie za malo jadlem (spozywalem glownie bialka + warzywa), jeździłem na czczo a do tego balem się tluszczy jak ognia i bardzo malo ich spożywałem. A tu widze ze organizm trzeba przyzwyczaic do stalych pełnowartościowych posiłków (bialka, wegle i tluszcze) o odpowiedniej ilości kalorii, tak aby organizm mogl pozwolic sobie na pozbycie się zapasow w postaci tluszczu. Czlowiek uczy się cale zycie….

      Dziekuje jeszcze raz za odpowiedz i porady. Trzymam kciuki za bloga… fajna sprawa, czytam i sie doksztalcam

      Jutro znowu atak z nowa wiedza i wieksza energia :) Będę eksperymentowal a wrazie dalszych pytan czy niejasności znowu będę „atakowal”

      pozdrawiam

      Usuń
    4. Bardzo proszę :)

      Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!

      Usuń
  53. Witam serdecznie,
    Mam 32 lata, ważę 60kg przy wzroście 165cm, regularnie biegam 3 razy w tygodniu (dystans tygodniowy to około 30km) i w zeszłym tygodniu zdiagnozowano u mnie niedoczynność tarczycy. Byłam przerażona, ponieważ w ciągu jednego dnia przybrałam na wadze 3kg (nie modyfikowałam diety, nie jestem przed okresem) a mój obwód w tali zwiększył się o 8cm. Nie biorę jeszcze żadnych tabletek ale jak powinna teraz wyglądać moja dieta, bardzo boję się, że przytyję, pozdrawiam Paulina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Kluczową sprawą jest uregulowanie poziomu hormonów tarczycy. Przy nieleczonej niedoczynności dochodzi do obniżenia podstawowej przemiany materii. Jeśli chodzi o dietę warto skupić się na wyborze produktów o niskiej i średniej gęstości energetycznej. Wszystkie wskazówki znajdują się tutaj: http://cojesc.net/dieta-skuteczna/

      Pozdrawiam :)

      Usuń
  54. Witam serdecznie,

    Mam pytanie odnośnie tego, jaką diete powinna pożywać osoba o wysokim poziomie cholesterolu i ze stwierdzonym nadciśnieniem. A szczególnie liczę na wskazówki jak takie odżywanie powinno wyglądać. Przeczytałam mnóstwo artykułów odnośnie diet obniżających cholesterol, ale spotykałam się ze sprzecznymi informacjami, więc wolałabym uzyskać opinię eksperta. Dodatkowo dodam, że dieta ta dotyczyłaby mężczyzny po 40. roku życia pracującego fizycznie i z nadwagą.

    Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki
    Pozdrawiam, Dagmara.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi

    1. Witam!

      Przede wszystkim należy ograniczyć spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych, czyli tłustego mięsa i wszelkich przetworów mięsnych (kiełbasy, wędliny, pasztety, parówki itd.), twardych serów, śmietany, smalcu, masła. Jeszcze istotniejsze jest wyeliminowanie z diety produktów zawierających utwardzone tłuszcze (izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych), a więc większość sklepowych słodyczy, przetworzonej żywności i twardych (kostkowych) margaryn.

      Należy natomiast zwiększyć spożycie nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza jednonienasyconych i wielonienasyconych z rodziny omega 3. Znajdziemy je w tłustych rybach morskich, orzechach i nasionach, awokado oraz zmielonym siemieniu lnianym.

      Na obniżenie poziomu cholesterolu świetnie wpłyną także duże ilości warzyw :)

      Pozdrawiam!

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo za odpowiedź! Jeszcze tylko zapytam, jak to jest z jajkami w takiej diecie? Ile można ich spożywać i czy ograniczać żółtka, który zawierają dużo cholesterolu?

      Usuń
    3. Jajka, jak i wszystkie produkty odzwierzęce warto ograniczyć w diecie obniżającej pozom cholesterolu. Bazę zawsze powinny stanowić produkty roślinne (warzywa, owoce, orzechy i nasiona, rośliny strączkowe, pełnoziarniste zboża). Dlatego też automatycznie ograniczamy jaja do ok. 3 – 5 sztuk na tydzień (włącznie z tymi wchodzącymi w skład posiłków, np. makaronów, ciast). Stara szkoła zalecała ograniczenie żółtek, ale uważam, że zgodnie z aktualnym stanem wiedzy nie ma aż takiej konieczności. Sam cholesterol pokarmowy nie ma dużego znaczenia jeśli chodzi o wpływ na cholesterol we krwi. Większe znaczenie ma jakość tłuszczy (a tutaj żółtka nie wypadają najgorzej bo mają najwięcej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych).

      Usuń
  55. Witam
    Mam do Pani takie prywatne pytanie, czy Pani jako dietetyk pozwala sobie czasem na kupne ciastka, batony, pączki, fast foody,czy takich rzeczy w ogóle nie bierze Pani pod uwagę ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam!

      Jasne, że sobie od czasu do czasu pozwalam ;)

      Usuń
    2. Ja niestety pozwalam sobie na te niezdrowe rzeczy zbyt, często. Chciałabym to zmienić tylko nie potrafię przyswoić sobie słowa od czasu do czasu . Więc pytam Pani,od czasu do czasu to co ile dni? raz w tygodniu, raz na kilka tygodni? miesięcy?

      Usuń
    3. U mnie wygląda to tak, że przez przeważającą część czasu staram odżywiać się zdrowo. A jeśli przyjdzie naprawdę wielka ochota lub okazja (np. grill, spotkanie ze znajomymi, wesele itd.) to naturalnym jest, że niczego sobie nie odmawiam. Wszystko jest dla ludzi.

      Najważniejsze, aby pracowała Pani nad swoimi nawykami, które są na co dzień. Jeśli jakiś niezdrowy nawyk pojawia się zbyt często (kilka razy w tygodniu) to oczywiście nie jest to już od czasu do czasu i nad tym właśnie trzeba pracować :)

      Bardzo ważna w tym wypadku jest definicja „od czasu do czasu”. Jeśli ktoś uwielbia sklepowe słodycze to w tym wypadku ograniczenie ich i spożywanie od czasu do czasu to będzie zapewne 2 – 3 razy w tygodniu. Ale z czasem, wraz ze zmianą nawyków (np. przygotowywanie zdrowszych wersji słodyczy w domu) ochota na sklepowe, niezdrowe łakocie mija. Wtedy od czasu do czasu będzie już może raz na tydzień. Za jakiś czas w ogóle odzwyczajamy się i od czasu do czasu jest raz na miesiąc, albo wtedy kiedy najdzie wielka ochota lub okazja ;)

      Usuń
  56. Witam,
    Jestem na diecie redukcyjnej i zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem jem 1500kcal. Nie jem w ogóle cukru , żadnych słodyczy i moje pytanie brzmi, czy moge np raz w tygodniu lub wiecej pozwolic sb np na porcje ciasta z Pani przepisu na np."Bezglutenowe i bezcukrowe ciacho a'la makowiec" lub" Drożdżówke graham ze śliwkami" Czy mam tą porcje wliczać w dzienny bilans kaloryczny? Mam to traktować jako kolacje, podwieczorek?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Pewnie, że tak, wszystko jest dla ludzi. Jeśli zdecyduje się Pani na taką zdrowszą wersję słodkości to tym bardziej ;) Ja praktycznie zawsze 1 – 2 razy w tygodniu proponuję pacjentów nieco bardziej kaloryczny, ale wartościowy deser czy ciasto.

      Warto wliczyć je w bilans kaloryczny, może być zjedzone na II śniadanie lub podwieczorek ;)

      Pozdrawiam!

      Usuń
  57. Witam,
    jestem kobietą, mam 20 lat, 166 cm wzrostu i ważę ok. 51-52 kg. Mam pytanie dotyczące mojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Niestety kalkulatory internetowe, z których korzystałam, pokazują często dosyć rozbieżne wyniki. Wydaje mi się, że prowadzę średnio aktywny tryb życia - dużo czasu w ciągu dnia spędzam na siedząco, ale czasem staram się rezygnować z komunikacji miejskiej i chodzę pieszo, ćwiczę w domu mniej więcej co drugi dzień (brzuszki, przysiady, pompki z niewielkim obciążeniem), a 3 razy w tygodniu biegam. Nie forsuję się - 20-30 min. biegu średnio szybkim tempem.
    Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Twoje zapotrzebowanie energetyczne wynosi 2300 kcal.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  58. Jaki wpływ ma sen na zdrowie i metabolizm itd.? Ile powinnien spać realnie 17latek? :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bez zbytniego rozpisywania się, sen jest oczywiście bardzo ważny :) Optymalna ilość snu to 6 – 8 godzin.

      Usuń
  59. Witaj :)
    Mam 28 lat, ważę 73 kg, wzrostu mam 165 cm.
    Po tych danych wiadomo od razu , że moim celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, brzuch mój wygląda jak ciążowy.
    Dodam, że 6 razy w tyg ćwiczę ze znaną każdemu Chodakowską, oprócz tego co drugi dzień biegam jakieś 5 km, wolno, bez pośpiechu.
    Niżej podam swój przykładowy dzienny jadłospis, możesz rzucić okiem i się wypowiedzieć ? Wydaje mi się, że jem w miarę zdrowo, ale nie jestem pewna czy odpowiednio w przypadku, gdy mówimy o spaleniu smalcu :) i przede wszystkim wydaje mi się, że jem zdecydowanie za dużo.
    Mogłabyś poprawić w tym jadłospisie co jest źle i napisać co jest ok?

    Śniadanie: 3 kromki chleba własnej roboty, z masłem, sałatą, papryką, pomidorami koktajlowymi + 2 jajka na miękko, kawa rozpuszczalna z mlekiem sojowym.
    II śniadanie: serek wiejski z pomidorami koktajlowymi
    Obiad: Barszcz czerwony, 2 podudzia duszone z warzywami, kuskus, zielona herbata.

    Trening - Chodakowska - Szok trening

    Podwieczorek: 3 kromki chleba własnej roboty z jajkiem, papryką i pomidorami koktajlowymi.
    Kolacja: jogurt naturalny mały z bananem, orzechami włoskimi, słonecznikiem, otrębami, miodem i migdałami

    Mam w związku z tym kilka pytań, starałam się bardzo dużo wychwycić u Pani, ale jest tego tak dużo, że nie jestem w stanie przeczytać wszystkiego :)
    1. Jak to jest z tym masłem orzechowym? Zdrowe ono jest czy nie? Wskazane przy redukcji czy przeciwnie? Może być formą przekąski np z waflem ryżowym i bananem?
    2. Bananem... właśnie! Jak to jest z owocami? Ja bardzo lubie owoce, ale dowiedzialam się, że nie można ich przy redukcji. Ja bardzo lubie banany i codziennie jem ze dwa, trzy. To źle? Lepiej ich nie jeść?
    3. Miód, czy on jest ok? Jeśli np codziennie robie sobie jako II śniadanie albo podwieczorek: Jogurt naturalny z bananem, miodem, otrębami, pestkami slonecznika, migdałami i orzechami włoskimi?
    4. Kawa, zdrowa czy nie zdrowa? Zwykła z rana rozpuszczalna bez cukru?
    5. Chleb, ile kromek tego chleba dziennie można jeść w przypadku redukcji? a może warto z niego całkiem zrezygnować? Sama piękę chleb (mąka pszenna, mąka żytnia, otreby, siemie lniane, słonecznik, zakwas, woda)
    6. Jajka, kocham jajka! :) Jem je zawsze ze dwa na śniadanie, ze dwa na kolacje, i to wszystko z chlebem. najczęściej na miękko.
    7. Codziennie na śniadanie owsianka. Czy wskazana? Na ogól jem z mlekiem i owocami i miodem i wloskimi orzechami i migdałami.


    Jeśli to dla Ciebie nie problem to bardzo Cię proszę o odpowiedź na moje pytania, będę niezmiernie wdzięczna. Bardzo cenię ludzi, którzy bezinteresownie dzielą się swoją wiedzą i bardzo Ci za to dziękuje, że jesteś takim człowiekiem :)
    Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj!

      Ale dużo pytań! :)

      1. Jeśli nie ma uczulenia na orzeszki arachidowe to jak najbardziej masło orzechowe jest zdrowe. Oczywiście zdrowe produkty nie muszą być od razu niskokaloryczne i tak też jest w przypadku masła orzechowego, które z uwagi na wysoką zawartość tłuszczu (zdrowego tłuszczu) ma dużo kalorii. Dlatego też nie należy jeść go łyżkami (zwłaszcza na diecie aukcyjnej), lecz z umiarem. Oczywiście może pojawiać w formie takiej przekąski.

      2. Nieprawda, owoce są wskazane także na diecie redukcyjnej. Zawsze lepiej wybrać super słodki świeży owoc niż sięgnąć po słodycze. Tak więc 2 – 3 porcje owoców na dzień z pewnością nie zaszkodzą. Generalnie fajnie by było gdybyś sięgała po różne rodzaje, nie tylko banany ;)

      3. Ok., ale bardzo małych ilościach, gdyż również jest wysokokaloryczny. Staraj się nie dodawać więcej jak łyżeczkę do takiego jogurtu. Tak jak pisałam wyżej zdrowe nie równa się niskokaloryczne (jeśli do jogurtu dodasz dużo miodu, pestek i orzechów to taki posiłek będzie miał sporo kalorii). Oczywiście nie musisz ich wykluczać, po prostu kontroluj ilość.

      4. W umiarkowanych ilościach jak najbardziej zdrowa (oczywiście bez cukru i śmietanki).

      5. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od Twojego zapotrzebowania i pozostałych posiłków. Można skomponować dietę tak, że danego dnia nie będzie w ogóle chleba, a kolejnego kanapki pojawią się i na śniadanie i na kolacje. Nie ma reguły :)
      Taki domowy najlepszy!

      6. WHO zaleca abyśmy jedli do 10 jaj na tydzień (włącznie z tymi w innych posiłkach, np. makaronie). Od czasu do czasu spróbuj je zamienić na coś innego – dieta powinna być urozmaicona.

      7. Jasne, może być. Staraj się urozmaicać dodatek owoców (żeby każdego dnia były różne). Co do miodu i orzechów odsyłam do punktu 3 :)

      Pozdrawiam serdecznie,
      Paulina

      Usuń
  60. 1. Wiele się mówi o utrzymaniu żołądka w cieple, trzeba jeść ciepłe śniadania i ograniczyć cytrusy. Jak się do tego odnosisz?
    2.Nie mam czasu rano gotować owsianki więc zalewam ją mlekiem, a potem podgrzewam w mikrofali (punkt wyżej). Czy jest to zdrowe? Czy może niszczy ona witaminy i jest rakotwórcza? A może po prostu na niższej mocy?
    3. Codziennie jem chleb żytni razowy na zakwasie z piekarni (4 kromki, a nawet 6). Mam problemy z wzdęciami i gazami. Probowalem już wszystkiego (odstawić nabiał, strączki) i nic. Jednak przez ostatnie kilka dni nie miałem okazji jeść chleba i dolegliwości praktycznie ustały. Czy może on być przyczyną? Co to może być za dolegliwości. Wątpię żeby jakiś gluten

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 1. Nie ma naukowych potwierdzeń tego typu teorii (o ogrzewającym i wychładzającym działaniu poszczególnych pokarmów).

      2. Podgrzewanie żywności w mikrofalówkach nie jest szkodliwe. Przeprowadzone do tej pory badania nie potwierdziły, aby używanie mikrofalówki powodowało raka (przeglądają literaturę częściej wskazuje się na ryzyko związane z promieniowaniem telefonu komórkowego).

      3. Jak najbardziej chleb razowy na zakwasie może być (i często jest) powodem wzdęć i innych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Wynika to zarówno z dużej ilości błonnika pokarmowego oraz obecności bakterii kwasu mlekowego, powstających podczas fermentacji. U wrażliwszych osób może to powodować tego typu dolegliwości.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  61. Czym różni się chleb żytni od razowego? Który jest lepszy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Są to określenia, wskazujące na różne cechy chleba. Żytni oznacza, że chleb jest wyprodukowany z żyta (w przeważającej części). Może być także mieszany, lub pszenny, orkiszowy itd. Z kolei razowy oznacza, że mąka, z które został przygotowany jest z pełnego przemiału (razowa, typ 2000). Tak więc razowy może być chleb żytni (wówczas jest z mąki żytniej razowej) jak i pszenny (z mąki pszennej razowej) ;)

      Usuń
  62. Witam.
    Od ponad 4 lat choruję na zaburzenia odżywiania. Objawia się to u mnie bardzo silną kontrolą godzin posiłków, ich ilości oraz rozkładaniu węglowodanów, białka i owoców na konkretne pory dnia. Nie mam bardzo niskiej wagi, ponieważ wynosi ona 49 kg 166 cm wzrostu, wiek 21 lat. Mój problem polega na tym, że boję się wyjść z diety, która balansuje od 4 lat w przedziale 1300-1500 kcal. Nie chce schudnąć jednak fakt zwiększenia dawki budzi lęk przed przytyciem. Mój przykładowy jadłospis:
    Śń. 4 łyżki płatków owsianych, pół szklanki mleka 2%, pół banana, dwa daktyle, 4 nerkowce +kawa z odrobiną mleka
    2 Śń. bułka razowa z dwoma łyżeczkami płaskimi avokado i 2 plastrami camemberta, warzywa (np. papryka, rzodkiewka)
    Obiad: 1/3 woreczka kaszy, ok 100/110 g piersi z kurczaka + zioła, tarte buraczki, łyżeczka oliwy
    Podwieczorek: jabłko + kawa z odrobiną mleka
    Kolacja: serek wiejski, łyżeczka dżemu, rzodkiewka, kawałek papryki
    Od czasu do czasu zdarzają się wyjścia ze znajomymi i wtedy wpada oczywiście coś mniej zdrowego :)

    Aktywności brak, aktualnie zaczęłam ćwiczyć, ale to dopiero ok. tygodnia.

    Moje bilanse są bardzo podobne, ponieważ boję się je urozmaicać. Czasem zamieniam drugie śniadanie z kolacją. Tutaj zaczyna się moje pytanie. Jak wygląda mój bilans patrząc ze strony utrzymania wagi? Słyszałam również, że warto wychodząc z diety dodawać co tydzień po 100 kcal, jednak liczę kalorie na oko i kiedy próbowałam tej metody, jeszcze bardziej się zaplątałam. Zależy mi na utrzymaniu mojej wagi, ale czuję też, że mój organizm domaga się większej ilości jedzenia. Kiedy próbuję coś dodać do posiłków lub nałożyć większą porcję, szybko się wycofuję, bo nie wiem czy to nie za dużo. Zapomniałam po prostu jak się je nie na diecie. Chciałabym znaleźć równowagę pomiędzy zdrowym a rozsądnym trybem, w którym mogę pozwolić sobie na jedzenie tego co inni.
    Chciałabym oczywiście dołączyć regularną aktywność fizyczną.
    W jaki sposób mogę rozkręcić metabolizm?
    Czy nie będąc na diecie trzeba uważać na pory jedzenia owoców czy węglowodanów?
    Czy potrzebne jest ciągłe planowanie godzin posiłków?

    Z góry ślicznie dziękuję za odpowiedź :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Jedyne co mogę Ci w tej sytuacji poradzić to z czego doskonale zdajesz sobie sprawę. Powinnaś stopniowo zwiększać kaloryczność posiłków. Nie musi wiązać się to z dokładnym liczeniem kalorii, lecz po prosty zwiększaniem porcji (np. w ciągu jednego tygodnia zwiększasz o 1/3 porcję śniadania, w kolejnym II śniadania itd.).

      Jednak obawiam się, że nie poradzisz sobie sama ze zwiększeniem porcji (z uwagi na lęk, o którym piszesz). Myślę, że w tej sytuacji powinnaś skontaktować się z psychologiem – problem siedzi w głowie i specjalista zajmujący się osobami z zaburzeniami odżywiania na pewno Ci pomoże.

      Nie musisz zwracać uwagi na pory jedzenia owoców czy węglowodanów. Szczegółowe planowanie godzin posiłków też nie jest konieczne. Najważniejsze, abyś jadła w miarę regularnie i często.

      Pozdrawiam serdecznie,
      Paulina

      Usuń
  63. Jak to jest, że nastolatki mimo tego, że jedzą tyle słodyczy są tacy szczupli?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wcale tak nie jest :) Przecież na ulicach można spotkać mnóstwo nastolatków (a nawet dzieci), które mają nadwagę i otyłość. Potwierdzają to także statystyki, które wyraźnie wskazują, że otyłość u dzieci jest poważnym problemem.

      Usuń
  64. Jak odżywiać się zdrowo podczas matury? I jak radzić sobie z tym, że egzaminy są długie, więc nie ma możliwości zjedzenia w odpowiednim momencie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podczas matury czy ważnych egzaminów warto zwrócić szczególną uwagę n kilka aspektów. Pisałam o tym tutaj: http://cojesc.net/dieta-dla-mozgu/

      Oczywiści ilość pi częstotliwość posiłków zawsze dostosowujemy do naszych obowiązków, a nie na odwrót. Po prostu należy zjeść przed egzaminem i po jego zakończeniu ;)

      Usuń
  65. Czy taki chleb jest zdrowy? http://www.jadlonomia.com/2013/04/chleb-zmieniajacy-zycie.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest zdrowy, ale nie dla wszystkich. Chlebek taki będzie zdecydowanie bardziej kaloryczny z uwagi na ilość ziaren i olej kokosowy, stąd nie sprawdzi się do końca na diecie osób, które chcą zrzucić parę kilogramów. Jest też dosyć ciężkostrawny, dlatego osoby z wrażliwszym żołądkiem i jelitami mogą odczuwać dolegliwości.

      Usuń
  66. Witam
    Co Pani sądzi o waflach ryżowych, czy mogę je na stałe uwzględnić w codziennej diecie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wafle ryżowe to produkty wyskoprzetworzone, niestety nie dostarczają nam zbyt wielu wartości odżywczych. Dlatego też proponuję nie przesadzać z ich ilością, jako mała przekąska raz na jakiś czas z dodatkiem masła orzechowego czy owoców jak najbardziej.

      Usuń
  67. Witam.
    Często gotuje z Pani przepisów,i zastanawia mnie jak Pani wylicza wartości odżywcze danej porcji. Czy dzieli Pani np. ciasto na 10 części równej wagi, czy robi to Pani tylko w przybliżeniu ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wartość odżywczą wyliczam z ilości podanych w przepisie składników. Zawsze podaję wielkość porcji w przepisie. Jeśli np. podaję wartość odżywczą dla 1/10 porcji ciasta oznacza to, że podzieliłam wszystkie składniki w przepisie na 10 i na tej podstawie policzyłam wartość dla jednej porcji.

      Usuń
  68. Witam,
    Bardzo lubię Pani bloga, często też korzystam z publikowanych przepisów. Potrzebuję porady :) co Pani sądzi o dodaniu do diety i ćwiczeń wspomagacza odchudzania w postaci owoców goji lub na czczo soku z cytryny lub sody? Zmieniłam radykalnie odżywianie, uprawiam regularnie sport jednak waga nie wiele drgnęła, w obwodzie też nie widzę zmian. chciałabym wspomóc jakoś ten proces

    pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Proszę pamiętać, że nie ma takich cudownych środków, których wprowadzenie spowoduje, że masa ciała automatycznie zacznie spadać :) Jak najbardziej może Pani wprowadzić do diety owoce goji (wykazują wiele korzystnych właściwości), woda z sokiem z cytryny również nie zaszkodzi. Aczkolwiek myślę, że warto jeszcze raz przeanalizować swoją dietę. To, że zmieniliśmy dietę na zdrowszą nie oznacza, że obniżyliśmy jej kaloryczność (jest mnóstwo zdrowych produktów, które są jednocześnie wysokokaloryczne).

      Jeśli jednak jest Pani przekonana, że dieta jest odpowiednia pod tym względem to warto wykonać także badania w kierunku niedoczynności tarczy oraz hormonalne.

      Pozdrawiam,
      Paulina

      Usuń
  69. Dzień dobry, tak więc i ja postanowiłam zadać pytanie, dziękuję za taką możliwość.

    Jak poradzić sobie z uzależnieniem od słodyczy? Oduczyłam się już cukrować kawę i herbatę, aczkolwiek nie potrafię poradzić sobie z nie zjedzeniem słodczy. Gdy po posiłku nie zjem połowy tabliczki czekolady jestem nerwowa, zła na cały czas. Czy jest jakaś droga, którą powinnam pójść? Droga, która pomoże mi zjeść normalny, pełnowartościowy posiłek bez "dokładki" w postaci połowy tabliczki czekolady? Proszę o radę. Próbuję czasem oszukać się słodkim arbuzem, albo bananem, ale to działa tylko na krótką metę...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry :)

      Polecam ten artykuł: http://cojesc.net/5-praktycznych-krokow-do-zerwania-ze-slodyczowym-nalogiem/

      Problemem mogą być także źle skomponowane posiłki (np. zbyt małe porcje, zbyt rzadkie, za mała ilość węglowodanów).

      Pozdrawiam,
      Paulina

      Usuń
  70. Witam
    mam pewne pytanie chodzi o to ze nie jestem na zadnej diecie chodzi tylko zeby utrzymywac wage,nie musze liczyc kalori(nie moge spasc z wagi)dlugo juz odzywiam sie zdrowo.Jednak ostatnio zastanowil mnie fakt,ze moja mama zrobila badania (pobieranie krwi)a ona w odroznieniu do mnie je co hce i kiedy chce slodycze czesto biale pieczywo i wszystko w normie cukier,cholesterol itd.Chcialabym moc tez np jesc biale pieczywo i takie normalne rzeczy.Tylko chcialabym aby wszystko bylo w normie i moj organizm byl zadowolony.Co pani o tym sadzi?

    serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      To, że mama ma teraz dobre wyniki badań nie znaczy, że będzie tak za kilka miesięcy czy lat. To co jemy nie ma bezpośredniego przełożenia na stan zdrowia (chyba, że mówimy o alergiach gdzie efekt jest natychmiastowy). Jeśli chodzi o metaboliczne powikłania otyłości i złej diety to jest to kwestia długotrwałego ich wpływu.

      Proszę pamiętać, że wszystko jest dla ludzi i jeśli do czasu do czasu zjesz coś mniej zdrowego to świat się nie zawali. Grunt, aby dieta na co dzień była zdrowa – wówczas nie szkodzimy sobie takimi małymi odstępstwami.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  71. Dzień dobry
    mam pytanie ile powinno się jeść posiłek?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry,

      Nie ma konkretnych ram czasowych, zależy to od jego wielkości ;) Warto dokładnie przeżuwać kęsy i słuchać sygnałów sytości. Jeśli jesteśmy już najedzeni to lepiej odłożyć niedokończoną porcję i zjeść ją później gdy pojawi się głód.

      Usuń
  72. Czy kaloryczność chleba zmienia się po wysuszeniu jego na parapecie ?

    OdpowiedzUsuń
  73. Dobry wieczór!

    Pani paulino mam 173 cm wzrostu, moja waga 70 kg. Biegam troche ale teraz chce zwiekszyc częstotliwośc zazwyczaj jest to od 40-60 min starałam sie co dzień biegać, ale ponoć nie wolno więc bede biegac co 2 dzień, pytanie jakie jest moje zapotrzebowanie kaloryczne zeby schudnąć? Co powinnam jeść?
    Dodam że zazwyczaj rano jem owsianke i bez niej nie wyobrażam sobie życia. Jak powinien wyglądąc mój przyładowy jadłospis bo nie ukrywam czasami rzucam sie na słodkie, a nie powinnam. Zaczynam suplementowac sie również witaminami i chromem.

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie,

      Pani zapotrzebowani kaloryczne wynosi ok.2400 kcal. Aby schudnąć należy odjąć od tego 500 kcal. Tak więc Pani dieta powinna dostarczać ok. 1800 - 1900 kcal.

      Najważniejsze wskazówki znajdzie Pani tutaj: http://cojesc.net/dieta-skuteczna/

      Pozdrawiam i trzymam za Panią kciuki!

      Usuń
  74. Witam. Wiele z nas pracuje i nie zawsze może sobie pozwolić na jedzenie ciepłych dań w pracy. Czy można w diecie zmieniać kolejność posiłków a dokładnie czy obiad może być o 17 , co wtedy z kolacją . Jak to zdrowo zorganizować EwaP

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Oczywiście, nawet trzeba ;)

      Jeśli obiad o 17:00, to kolacja może być ok. 20:00.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  75. Witam Pani Paulino, mam 31 lat i jestem szcześliwą mamą 9 miesięcznej córeczki. Mam 164 cm wzrostu i 57 kg. Choruję na niedoczynność tarczycy i chorobę Hashimoto. Zawsze byłam osobą szczupła ale zaokrągloną i ważyłam ok 50-51 kg i czułam się dobrze. Jednak w chwili obecnej moja waga jest zdecydowanie za niska i czuję się w niej źle fizycznie jak i psychicznie. Proszę o informcję czy proponowana dieta 2800 kal jak zdrowo przytyć jest dietą odpowiednią dla osób z moją chorobą, mam tutaj na myśi konkretnie produkty z grupy nabiał. I jaki jest przybliżony czas na przytycie po stosowaniu ww diety. Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  76. Która bułka będzie lepszym, zdrowszym wyborem grahamka, czy żytnia (raczej z jasnej mąki)?

    OdpowiedzUsuń
  77. Witam.
    Miałabym prośbę. Trenuję dość intensywnie. Przez 3 dni ćwiczę na siłowni a przez 2 dni biegam. Ważę 55 kg przy wzroście 170 i mam 20 lat. Czy mogłaby mi Pani ułożyć dietę, albo chociaż zasugerować czego nie powinno zabraknąć w mojej diecie, czy powinnam zwiększyć ilość mięsa, które do tej pory jadłam w znikomych ilościach.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Twoje zapotrzebowanie energetyczne wynosi ok. 2600 kcal. Niestety nie jestem w stanie przygotować diety. Dużo wskazówek znajdziesz w tym artykule: http://cojesc.net/aktywnosc-fizyczna-co-jesc-przed-i-po-treningu/

      Co do mięsa, jeśli spożywasz inne produkty białkowe (jaja, nabiał, rośliny strączkowe, ryby) to nie ma konieczności zwiększania jego ilości.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  78. Witam:)
    Dopiero zaczynam swoją przygodę ze zdrową kuchnią i mam parę pytań :) Nie ukrywam, że chciałabym zrzucić parę kilogramów... chciałabym prosić Cię o ocenę mojego menu :)
    Rano, do godziny po przebudzeniu jej owsiankę, 3 godziny później owoce, na obiad makaron pełnoziarnisty lub brązowy ryż z warzywami i piersią kurczaka, 3 godziny poźniej serek wiejski. Do domu wracam ok godziny 19, ćwiczę i przygotowuję kolację, która odrazu jest moim obiadem na drugi dzień, najczęściej makaron pełnoziarnisty lub brązowy ryż z warzywami i piersią kurczaka i zjadam ją na 2 godziny przed snem. Obawiam się,że to jem na kolację nie jest prawidłowe, ale nie mam wieczorem czasu na to, żeby przygotować cos na kolację i na obiad na drugi dzień :( Proszę o pomoc :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj :)

      Twój jadłospis na pierwszy rzut oka wygląda dobrze. Kolacja taka może być, super by było gdybyś zwiększyła w niej po prostu ilość warzyw a zmniejszyła ilość pozostałych składników. Generalnie zawsze do wytrawnych posiłków dodawaj dużo warzyw, gdyż dają uczucie sytości. Zamiast ryżu i makaronu od czasu do czasu wykorzystaj kaszę (gryczaną, jaglaną, jęczmienną).

      Pozdrawiam!

      Usuń
    2. I oczywiście zamiast kurczaka warto od czasu do czasu zjeść jajo, rybę czy ser ;)

      Usuń
  79. Witam Panią,
    Zdrową kuchnią zainteresowałam się gdy na świat przyszła moja córka i to pod jej kątem staram się gotować w domu, dlatego też chciałabym poprosić o opinię na temat żywienia 3 latka :) (dziecko nie jest na nic uczulone).
    Czy w przypadku dzieci też powinno się ograniczyć spożywanie mięsa?
    Co Pani sądzi o zupach gotowanych na mięsie/kościach?
    Dużo się pisze o ograniczeniu spożywania mleka, czy w przypadku małych dzieci jest sens zamieniać mleko krowie na mleko roślinne (kokosowe, migdałowe...)?
    Czy ma Pani jakieś szczególne rady dotyczące małych dzieci? Czy też wskazania są identyczne jak te, które Pani opisała pod kątem dorosłych?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie,

      Super podejście! Bardzo się cieszę :)

      Tak, dzieci również nie powinny jeść zbyt dużych ilości mięsa. Zamiast mięsa można przygotowywać ryby, jaja czy prosty nabiałowe. Nie widzę przeciwwskazań, zupy mogą być przygotowywane na wywarze mięsno – warzywnym.

      Jeśli dziecko nie ma alergii na białka mleka krowiego to nie ma powodu wykluczać mleka z diety. A jeżeli będzie Pani chciała zamienić mleko krowie na roślinne to proszę pamiętać, aby wybierać tylko te wzbogacane wapniem (naturalnie mleka roślinne zawierają znikome jego ilości).

      W przypadku 3- latka dieta powinna wyglądać tak jak dla osoby dorosłej (oczywiście zdrowo odżywiającej się).

      Pozdrawiam!

      Usuń
  80. Witam serdecznie
    Córka ( 14 l ) chodzi 2 razy dziennie na basen ( szkoła sportowa 1,5 godziny każdy trening 11 treningów w tygodniu ) chodzi na obiady sportowe w szkole, dostaje kanapki i napój energetyczny, rano codziennie dostaje tran > przez ostatnie lata było ok > ale ostatnio nie ma zapału do niczego ( badania lekarskie krew... wszystko ok ) proszę o pomoc w diecie sportowej :)
    z góry dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Jaką córka ma masę ciała i wzrost?

      Pozdrawiam,
      Paulina

      Usuń
  81. Witam serdecznie Pani Paulino
    Od 6 lata zmagam się z zaburzeniami odżywiania. Od anoreksji, po kompulsywne objadanie, głodzenie, ortoreksje. Jestem już totalnie zmęczona i marzę o tym by zmienić swój styl życia i tak jak Pani czuć się zdrowo i w pełni energii. Nie mam pojęcia od czego zacząć bo większość pokarmów powodują u mnie wzdęcia, zaparcia na przemian z biegunkami, odbijanie :( Ciężko mi. Korzystałam kiedyś z porad dietetyka, niestety nie poradziłam sobie z menu. Nie byłam w stanie zjeść kisieli, budyni, białego chleba i posiłków tuż przed snem... Nie mam pojęcia jak ustawić sobie posiłki by odnaleźć równowagę. Czy jest Pani w stanie mi pomóc???

    Przepraszam, że zawracam Pani głowę, jeśli Pani nie ma czasu to oczywiście zrozumiem.

    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry,

      Może na początek warto zastosować dietę łatwo strawną. To powinno pomóc w "uspokojeniu" przewodu pokarmowego i zredukowaniu nieprzyjemnych objawów. Podstawowe założenia diety łatwo strawnej znajdzie Pani tutaj: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/05/7-dniowy-jadospis-odchudzajacy-dla-osob.html

      Oczywiście nie musi Pani (a w przypadku prawidłowej masy ciała nawet Pani nie powinna) wprowadzać podanej tam diety - chodzi mi o same zalecenia.

      Myślę także, że Powinna Pani skorzystać z porady psychologa, który zajmuje się zaburzeniami odżywiania.

      Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego,
      Paulina

      Usuń
  82. Jaką zawartość wapnia ma mozzarella ? Czy można ją uznać za dobre źródło wapnia, biorąc pod uwagę dużą zawartość białka (wiem, że duża ilość białka utrudnia wchłanianie wapnia)?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Mozzarella zawiera 522 mg wapnia w 100g, tak więc jak najbardziej jest to jego dobre źródło. Białko w produktach nie powoduje utrudnionego wchłaniania wapnia. Chodzi tutaj o metabolizm i całokształt diety. Dieta wysokobiałkowa może powodować zaburzenie gospodarki kwasowo – zasadowej organizmu i przez to utratę wapnia z kości.

      Pozdrawiam!

      Usuń
    2. A czy do takiej diety zalicza się również białko z warzyw strączkowych ?

      Usuń
    3. Tak, zawsze uwzględnia się białko ze wszystkich produktów. Więcej na temat zakwaszenia pisałam tutaj: http://cojesc.net/zakwaszenie-organizmu-jak-rozpoznac-jak-leczyc-jak-unikac/

      Usuń
  83. Czy aby zbudować masę mięśniową konieczne jest stosowanie odżywek białkowych? Czy odpowiednia dieta bogata w białko może dać taki sam efekt jak z odżywkami? Nie jestem zwolenniczką proszków i wolę "naturalnie" wyrzeźbić sylwetkę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jest to konieczne. Odpowiednia dieta zwykle pokrywa (i to z nawiązką) zapotrzebowanie organizmu na białko.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  84. Witam,

    Chyba zaszła pomyłka w podanych danych. Pisze Pani, że kiedyś ważyła 50 – 51 kg, a teraz 57 kg i jest to zbyt mało. Czy liczby nie powinny być na odwrót? :)

    Jeśli chodzi o niedoczynność tarczycy i chorobę Hashimoto nie ma powodu wykluczać z diety konkretnych grup produktów (w tym nabiału) o ile czuje się Pani dobrze i nie ma podejrzanych problemów zdrowotnych (np. ze skórą, zmęczeniem, nadmierną masą ciała).

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  85. Tak właśnie, pomyłka prawidłowa waga to 47 kg. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  86. Hej, co sądzisz o diecie Dr Dąbrowskiej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uważam jest ona nieco zbyt rygorystyczna, zwłaszcza pierwsze 2 – 4 tygodnie gdzie dostarczamy zaledwie 400 – 500 kcal. Co prawda spowoduje to szybki spadek masy ciała, ale przerwanie diety przyczynia się zwykle do tego, że stracone kilogramy szybko powracają. Nie da się ukryć, że jest to dieta mocno niedoborowa (brakuje białka, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i praktycznie wszystkich minerałów za wyjątkiem potasu).

      Zbilansowana dieta wegańska jak najbardziej. Jednak tak rygorystycznych postów opartych na samych warzywach i owocach raczej nie polecam, szczególnie osobom z problemami zdrowotnymi (w tym cukrzyca).

      Usuń
  87. Ok, teraz rozumiem.

    Jak najbardziej może Pani zastosować zaproponowaną przez mnie dietę 2800 kcal. Pani zapotrzebowanie energetyczne wynosi ok. 2000 kcal (jeśli jest Pani aktywna fizycznie i karmi piersią) to będzie jeszcze wyższe). Dlatego też dieta na poziomie 2800 kcal powinna spowodować przyrost masy ciała ok. 0,8 kg w ciągu tygodnia.

    OdpowiedzUsuń
  88. Mam trzy pytania:

    1. Na czym polegają zaburzenia wcześniej wspomnianej gospodraki kwasowo-zasadowej organizmu i jak tego uniknać?

    2. Jestem wegetarianką... na śniadanie zazwyczaj jem jogurt naturalny (150g) z musli i świezymi owocami lub owsiankę,
    potem kanapki z jajkiem/masłem orzechowym/kotlecikiami z warzyw strączkowych lub kotleciki z takich warzyw plus salatka
    na obiad zazwyczaj też jakieś mieszanki warzywne (z fasolą) plus kasza, soczewica, ciecierzyca....
    na kolację 1/2 kostki twarogu chudego albo ok. 100g serka capri, plus pieczywo, do tego w ciągu dnia pestki dyni, słonecznika, orzechy, owoce, warzywa

    Czy to czasem nie za dużo białka? Boję się o wcześniej wspomniane zaburzenia? Czy to jaki spożywam twaróg (chudy czy półtłusty) ma na te zaburzenia wpły?

    3. Jak rozkręcić metabolizm? Czy to co jemy i o której porze ma na to jakiś wpływ? (podobno rano nalezy jeść jajka by go rozkręcić).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 1. Pisałam o tym tutaj: http://cojesc.net/zakwaszenie-organizmu-jak-rozpoznac-jak-leczyc-jak-unikac/

      2. Myślę, że nie choć aby to ocenić musiałabym znać dokładną ilość poszczególnych produktów. Aczkolwiek samo wykluczenie mięsa znacząco obniża ryzyko zakwaszenia. Jeśli spożywasz dużo warzyw i owoców to prawdopodobieństwo zakwaszenia jest niskie.

      3. Najważniejszą sprawą są regularne posiłki (najlepiej 5 dziennie co 3 – 4 godziny). Nie można także nadmiernie obniżać ilości kalorii dostarczanych z dietą. Jeśli będziemy spożywać zbyt mało kalorii (poniżej PPM) to reakcją organizmu jest spowolnienie metabolizmu. Ma to na celu ochronę zgromadzonych zapasów i jak najdłuższe utrzymanie się przy życiu (taka pamiątka po przodkach, którzy nie mieli tak łatwo i musieli nieźle się nabiegać za jedzeniem). Biorąc pod uwagę skład diety metabolizm może przyspieszać dieta ze zwiększoną ilością białka (choć z uwagi na inne konsekwencje diety wysokobiałkowej nie należy z tym przesadzać). Bardzo ważna jest także regularna aktywność fizyczna, która podnosi podstawową przemianę materii i przyspiesza metabolizm.

      Usuń
  89. Witam.
    Ze względu na to , ze robi się coraz cieplej moi znajomi organizują co tydzień w sobotę grilla. Na co dzień odżywiam się zdrowo i jestem na diecie odchudzającej. Codziennie liczę kalorie i rozkład makroskładników. Wiec pytam Pani, czy raz w tygodniu mogę na takich spotkaniu ze znajomymi niczego sobie nie odmawiać i pozwolić na tłuste potrawy z grilla , sałatki z majonezem itp. ? Wiem, że w tedy kalorie, które mogę zjeść przekroczę na pewno dość sporo ,ponieważ jem 1600 kcal. Czy np. mam zjeść przez cały dzień bardzo mało, aby później wieczorem nie odmawiać? Nie wiem co zrobić, proszę o rade .

    OdpowiedzUsuń
  90. Czy na redukcji przy 1500 kcal, rozkład 55% węglowodanów, 20% białka i 25% tłuszczów jest dobry ?

    OdpowiedzUsuń