Darmowe Porady Dietetyka

WAŻNE: Zadawanie pytań tymczasowo wstrzymane. Wkrótce pytania będą wznowione (w nowej, ulepszonej formie).


Witaj!


Na tej stronie ZA DARMO odpowiadam na wszystkie pytania związane ze:
  • zdrowym odżywianiem, 
  • odchudzaniem i dietami,
  • żywieniem w chorobach,
  • dietetyką ogólnie.

Kim jestem i dlaczego możesz mi zaufać?

Nazywam się Paulina Styś-Nowak, jestem dietetykiem i autorką tej strony. Ukończyłam studia na kierunku Dietetyka na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Moją misją jest promowanie zdrowego odżywiania wśród Polaków. Dzięki osobom takim jak Ty jest nas coraz więcej!

W 2012 roku założyłam cojesc.net. Dzisiaj to jedna z najważniejszych i najbardziej rzetelnych polskich stron na temat zdrowego odżywiania. W 2014 roku wydałam swoją pierwszą książkę - "20 kroków do zdrowia".

Oczywiście jako dietetyk zajmuje się także układaniem indywidualnych diet (więcej szczegółów tutaj).

Jestem zagorzałą przeciwniczką wszelkiego rodzaju sensacji, teorii spiskowych i rygorystycznych "diet cud". W swojej pracy trzymam się tylko faktów i sprawdzonych informacji, wspomagając się zawsze najnowszymi badaniami i rzetelnymi publikacjami naukowymi.

Jeżeli wyznajesz podobne przekonania... To jesteś we właściwym miejscu!

Jak możesz zadać swoje pytanie?


Wystarczy napisać je w komentarzu poniżej! Na pytania odpowiadam w każdy poniedziałek od 8:00 do 14:00. Pytania, na które nie uda mi się odpowiedzieć w tym czasie, "przechodzą" na kolejny tydzień.
10 strona komentarzy (Od 15.02.2016 - AKTUALNIE)
9 strona komentarzy (Od 18.01.2016 - 15.02.2016)
8 strona komentarzy (Od 07.12.2015 - 18.01.2016)
7 strona komentarzy (Od 09.11.2015 - 06.12.2015)
6 strona komentarzy (Od 25.04.2015 - 08.11.2015)
5 strona komentarzy (Od 02.04.2015 - 25.04.2015)
4 strona komentarzy (Od 27.02.2015 - 01.04.2015)
3 strona komentarzy (Od 27.01.2015 - 26.02.2015)
2 strona komentarzy (Od 04.01.2015 - 26.01.2015)
1 strona komentarzy (Od 09.11.2014 - 03.01.2015)

Chcesz podziękować? To proste!


Wystarczy, że udostępnisz tą stronę na Facebooku, Google czy zwyczajnie powiesz o niej znajomym.  Dzięki!

Chcesz zdrowo schudnąć?

Pobierz za darmo mój jadłospis odchudzający 1500kcal.

Pobierz za darmo

1 991 komentarzy:

  1. Odpowiedź na pytanie z poprzedniej strony:

    "Witam. Bardzo lubię dania z makaronem, nie jestem jednak zbytnio przekonana do smaku makaronu pełnoziarnistego. Czy owy makaron mogę zastąpić bezglutenowym z mąki kukurydzianej?"

    Witaj,

    Jeśli pełnoziarnisty Ci nie odpowiada to może być pszenny z pszenicy durum, kukurydziany czy nawet żytni lub gryczany :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedź na pytanie z poprzedniej strony:

    "Witam Pani Paulino przez ostatnie dwa tygodnie zamiast tradycyjnego śniadania robię koktajl odchudzający z awokado, gruszką, jabłkiem, selerem...(bardzo dobry. Brak zapotrzebowania na inne jedzenie. Na obiad jem filety z kurczaka według Pani przepisów również bardzo dobre, zupa około 150 kcl. Waga ani drgnie. Fakt obecnie nie mogę ćwiczyć (sprawy zdrowotne) ale myślę,że przy takiej dawce kalorii powinien być jakiś efekt. Co robię nie tak? Pozdrawiam"

    Myślę, że powodem może być zbyt mała ilość kalorii (gdy jemy za mało to metabolizm spowalnia i efekt jest odwrotny od zamierzonego).

    Proszę podać Pani wzrost, masę ciała i wiek. Obliczę zapotrzebowanie i będę mogła coś więcej doradzić :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Odpowiedź na pytanie z poprzedniej strony:

    "Witam :) Chciałabym wiedzieć czy zjedzenie na kolację po treningu węglowodanów to dobry pomysł (2-3 godziny przed snem)? Wiem, że po treningu należy je uzupełnić, ale boje się, że moje starania pójdą na marne :("

    Witaj,

    Pewnie, że dobry. Nie ma powodu do obaw. Pamiętaj, że nie tyje się ani nie chudnie od samych węglowodanów tylko od ogólnej ilości kalorii.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  4. Odpowiedź na pytanie z poprzedniej strony:

    "Witam, właśnie rozpoczynam swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem i mam kilka pytań 1. Jak często można jeść ziemniaki 2. Czym najlepiej solić potrawy? 3. Czy chrupki kukurydziane to zdrowa przekąska? 4. Czy cukier trzcinowy jest rzeczywiście zdrowszy od tego białego? 5. Czy mogę zrobić ketchup z pomidorów z puszki, ponieważ te świeże zimą nie są zbyt smaczne? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.."

    Witaj!

    1. Jeśli je lubisz to nawet 2 - 3 razy w tygodniu.
    2. Jeżeli chcemy uzyskać słony smak to nie ma innej opcji jak sól. Oczywiście chodzi o to żeby sól ograniczać i zmniejszać swoje "zapotrzebowanie" na słony smak. Dlatego też część soli warto zastępować innymi przyprawami oraz ziołami.
    3. Niestety nie - w praktyce są to puste kalorie, nie dające uczucia sytości.
    4. Nie. Ma więcej składników mineralnych, ale przy zwyczajowym spożyciu są to i tak śladowe ilości (no chyba, że ktoś codziennie je kilogram cukru, ale to niekoniecznie dobry pomysł ;)).
    5. Tak, jak najbardziej.

    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Odpowiedź na pytanie z poprzedniej strony:

    "Dzień dobry, pytanie odnośnie soli w diecie. Czy duże ilości są niewskazane tylko i wyłącznie ze względu na ciśnienie a co za tym idzie czy jest jakikolwiek powód, dla którego osoby z niskim ciśnieniem (nie jest to niedociśnienie ale jest ono regularnie troszkę poniżej normy)powinny ją w diecie ograniczać? I jeszcze jedno pytanie, co może Pani powiedzieć o wszelkich przetworach warzywnych typu kiszonki, przeciery, warzywa konserwowe i owocowych typu dżemy, kompoty (przygotowane bez lub z małą zawartością cukru)? Ile ze swoich właściwości zachowują i jak możemy je liczyć w diecie? Czy na przykład w miesiącach zimowych mogą stanowić dodatek do obiadu a świeże warzywa bardziej do kolacji? Generalnie jak ma to się do zalecanej porcji warzyw i owoców (zmniejszyć czy pozostawić dalej na takim samym poziomie czyli 5 i 3 porcje)? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam ;) PS: Pomimo przeczytania wielu artykułów i odwiedzenia wielu stron o odżywianiu to mogę powiedzieć, że ta strona po trafieniu na nią pomogła znaleźć wiele ciekawych informacji i przepisów, polecam znajomym i świetna sprawa, że są osoby, które potrafią się dzielić swoją wiedzą i pasją w ten sposób, równocześnie pomagając innym ;)"

    Witaj,

    Każdy powinien ograniczać sól, ponieważ zbyt duże jej ilości stanowią dodatkowo czynnik ryzyka rozwoju raka żołądka.

    Tego typu przetwory stanowią fajne urozmaicenie diety, szczególnie zimą gdy dostęp do świeżych warzyw jest ograniczony. Tak więc od czasu do czasu, jako dodatek jak najbardziej. Ale nie jako podstawa ;) Szczególnie jeśli chodzi o przetwory z dodatkiem cukru (również warzywa) - tutaj uważamy na ilości.

    Wyjątek stanowią kiszonki, ponieważ bardzo korzystnie działają na florę jelitową więc warto je jadać częściej.

    Takie przetwory uwzględniamy w porcjach warzyw i owców, ale te z dodatkiem cukru nie powinny być jadane codziennie :)

    Bardzo dziękuję za ciepłe słowa :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Odpowiedź na pytanie z poprzedniej strony:

    "Witam Pani Paulino,
    Chciałabym się dowiedzieć jakich produktów nie należy spożywać, albo ograniczyć ich spożywanie przy niedoczynności tarczycy oraz przy chorobie Hashimoto.
    Dodatkowo, nie wiem czy ma to związek z tarczycą, ale moja waga mimo iż regularnie jem skacze z dnia na dzień (0,5kg w dół, a w następny dzień 1kg do góry, kolejny dzień znowu w dół 0,5kg, później znowu do góry itp. - wahania od 0-1kg niemal każdego dnia).
    Kolejnym zapytaniem jest jakie produkty unikać, a których wręcz jeść więcej przy zespole jelita nadwrażliwego. Ta choroba już kilka lat temu został zdiagnozowana u mojego męża i chciałabym wprowadzić do jego codziennej diety produkty po których nie będzie się czuć źle, a dodatkowo go trochę wzmocnią.
    Co więcej myślimy o powiększeniu rodziny i nie wiem czym się sugerować, co jeść, co unikać.
    Z góry dziękuję za odpowiedź i za mnóstwo cennych rad, które można znaleźć na Pani wspaniałej stronie :)
    Pozdrawiam :)"

    Witam serdecznie,

    Dieta przy chorobie Hashimoto powinna być ustalona indywidualnie. I dopiero na podstawie obserwacji wyklucza się konkretne grupy produktów. Tak więc u niektórych osób wystarczy zdrowa, zbilansowana dieta (z ograniczeniem jodu, większą ilością selenu, żelaza i cynku oraz kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3), a u innych konieczne jest wykluczenie nabiału oraz glutenu.

    Myślę, że takie wahania wagi mogą wynikać z niedoczynności tarczycy. Oczywiście nie ma sensu ważyć się codziennie, ponieważ i tak nie jest to miarodajny wynik (właśnie z powodu jednodniowych wahań). Raz na 2 tygodnie w zupełności wystarczy do kontrolowania efektów diety :)

    W przypadku nadwrażliwego jelita sprawa jest równie skomplikowana jak przy Hashimoto. Najlepszym sposobem na rozpoznanie nietolerowanych produktów jest po prostu obserwacja (najlepiej sprawdza się założenie dzienniczka dietetycznego, zapisywanie posiłków wraz z godzinami i dopisywanie ewentualnych dolegliwości również z godzinami).

    Tak naprawdę nie ma ogólnych zasad w tej chorobie, ponieważ każda osoba reaguje inaczej na konkretne produkty. Oczywiście rozróżnia się postać biegunkową i zaparciową - jeśli mąż ma typowo jeden z tych problemów to można wprowadzić konkretne zalecenia. Jeśli jednak jest postać mieszana lub bez zaparć czy biegunek to kluczową sprawą jest wspomniana przeze mnie obserwacja.

    Przy planowaniu rodziny kluczową sprawą jest zdrowa dieta - nie ma super szczególnych wskazań. Dużo warzyw i owoców zapewni odpowiednią ilość kwasu foliowego, a orzechy i 2 porcje ryb tygodniowo kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3 (tutaj można jeszcze rozważyć ich suplementację).

    Pozdrawiam!
    Paulina


    OdpowiedzUsuń
  7. Odpowiedź na pytanie z poprzedniej strony:

    "Witam, mam to samo: hashimoto zdiagnozowano mi tydzień temu, niedoczynności jeszcze nie ma. Waga skacze tak samo jak w komentarzu wyżej,dodam że mam niedowage. Tsh mam 2,67, lat 29,planujemy z mężem dziecko. Lekarz przepisał mi euthyrox ale ja wolę pójść w kierunku diety. Z objawów jakie mi dokuczają na co dzień: swędzenia nóg i wskutek drapanie albo ciepła czy zimna pojawiająca się wysypka na nogach/pokrzywka, zatkany suchy nos( ostatni raz katar miałam 3 lata temu), wiecznie mi zimno,paznokcie się rozwijają, włosy łamią.bede wdzięczna o każdą rade- stronka jest cudowna!"

    Witaj,

    W Twoim przypadku warto pomyśleć nad dietą eliminacyjną, ponieważ dodatkowe objawy sugerują mocną alergię na często spożywane produkty.

    Kluczową sprawą jest zdrowa dieta obfitująca w warzywa i owoce. Spróbuj na 1 - 2 miesiące całkowicie wykluczyć nabiał (mleko i wszelkie przetwory mleczne oraz żywność, która może je zawierać). Poobserwuj czy sytuacja się poprawia.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  8. Odpowiedź na pytanie z poprzedniej strony:

    "Witam,
    chciałabym dowiedzieć się czy można spożywiać razem węglowodany złożone i białka?
    Przeczytałam jeden artykuł,gdzie było napisane,że np.kaszy,chleb nie należy jeść z mięsem lub rybą.To je się oddzielnie,bo węglowodany ulegają trawieniu w środowisku zasadowym,natomiast białka już w żolądku zaczynają rozkładać się.
    I jeszcze jedno pytanie:mam 17 lat,nie odchudzam się,po prostu chcę odżywiać się zdrowo.Nie mam czasu na treningi,zaś zrana zawsze robię gimnastykę poranną.Ile kkal należałoby spożywiać dziennie?
    Z góry bardzo dziękuję:)"

    Witaj!

    Założenia diety rozdzielnej nie mają potwierdzenia w fizjologii człowieka. Niezależnie od składu posiłku (czy są same węglowodany czy same białka)żołądek i tak wydziela kwas solny (konieczny do trawienia białka). W momencie gdy posiłek przechodzi z żołądka do jelita cienkiego trzustka pod wpływem kwaśnego odczynu pożywienia wydziela enzymy trawienne zajmujące się rozkładem węglowodanów i białek. Nie ma najmniejszego problemu z jednoczesnym trawieniem obu tych grup składników odżywczych :)

    Aby obliczyć Twoje zapotrzebowanie potrzebuje jeszcze informacji o masie ciała i wzroście ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Odpowiedź na pytanie z poprzedniej strony:

    "Witam. Jestem siedemnastoletnią dziewczyną. Mam 162 wzrostu i ważę 54 kg. Chciałabym schudnąć 6 kg. Ile kalorii powinnam dostarczać ogranizmowi? Dodam,że ćwiczę 2-3 razy w tygodniu ok.40 minut. Pozdrawiam"

    Witaj,

    Powinnaś dostarczać ok. 1700 kcal.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  10. Odpowiedź na pytanie z poprzedniej strony:

    "Witam, mam 33 lata, 173cm wzrostu i ważę 65kg,mam siedzącą pracę, nie mam żadnej aktywności fizycznej, ile kalorii powinnam jeść żeby schudnąć 5-6 kilo bez ćwiczeń.
    Pozdrawiam"

    Witaj,

    1600 kcal będzie ok ;)

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  11. Odpowiedź na pytanie z poprzedniej strony:

    "OD 3 tyg staram sie zdrowo odzywiać, mam 170 wzrostu waże ok 66 kg, 18 lat. Ćwicze ok 4 razy w tyg po 45 lub 30 min. Można robić jakieś małe ustępstwa, jeśli tak to ile razy ? Uwielbiam słodycze i ciężko mi się odzwyczaić. Mam jeszcze jedno pytanie, ile teoretycznie powinna wynosić moja waga ? Pozdrawiam i dziękuję, bo korzystam z Twoich przepisów i są świetne, szczególnie śniadania i desery :)"

    Jak 1- 2 razy na tydzień pojawi się coś mniej dietetycznego to nie będzie tragedii ;)

    Idealna masa ciała do Twojego wzrostu wynosi 60 kg.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  12. Odpowiedź na pytanie z poprzedniej strony:

    "witam,
    jestem szczupła osobą ważę około 47 kg przy wzroście 158, ale niestety zmagam się z celulitem,dodam jeszcze że ćwiczę 4-5 razy w tygodniu ale jakoś nie widzę efektów co mogę jeść by to zmienić w jakich proporcjach, ile posiłków dziennie. Dodoam jeszcze ze obecnie karmię piersią.
    Ponadto próbuje przestać jeść słodycze ale czasami to sie nie udaje:-/ ponieważ po treningu często mam na nie ochotę, co mogę jeść po treningu?"

    Witaj,

    Spróbuj maksymalnie ograniczyć lub wykluczyć na jakiś czas nabiał (u wielu osób pomaga to w walce z celulitem). Po treningu jest idealna pora na zdrowe desery i koktajle: tutaj znajdziesz propozycje: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/p/desery.html

    OdpowiedzUsuń
  13. Odpowiedź na pytanie z poprzedniej strony:

    "Witam. Chciałbym sie dowiedzieć jaka jest moje zapotrzebowanie kaloryczne na dzień ? Wazę 50 kg i mam 152 cm wzrostu chciałabym stracić troche na wadze. Od kilku miesięcy ćwiczę bardzo dużo ( każdego dnia po 2h) ale nie zmieniłam żadnych nawyków żywieniowych tzn jem kaloryczne posiłki i podjadam na wieczor słodycze �� myslalam ze gdy ćwiczę to i tak bede traciła na wadze ale widze jednak ze to w odżywianiu siła ?"

    Witaj,

    Zdecydowanie tak! 70% sukcesu w odchudzaniu to dieta, ponieważ bardzo łatwo jest zjeść dużo kalorii (w słodyczach, tłustych przetworach mięsnych, sokach itd.), ale żeby je spalić to trzeba bardzo mocno się napocić. Same ćwiczenia, bez zmiany diety to często syzyfowa praca.

    Powinnaś jadać ok. 1700 kcal (przy założeniu, ze pozostajesz przy takim treningu jak teraz).

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  14. Odpowiedź na pytanie z poprzedniej strony:

    "Pani Paulino, gdzie trzymac maslo orzechowe Arachidwe kupne, ale 100 % orzechow? W mieszkaniu mam temp 21 stopni, na opakowaniu pisze, ze w chlodnym miejscu, hm... troche to maslo kosztowalo, gdzie je trzymac zeby nie stracilo swoich wlasciwosci w szafce czy w lodowce? Gdzie lepiej?"

    Myślę, że najbezpieczniej będzie w lodówce, albo jakiejś chłodnej piwniczce jak jest.

    OdpowiedzUsuń
  15. Odpowiedź na pytanie z poprzedniej strony:

    "witam
    na codzień odżywiam się zdrowo. Mój problem to nabranie masy ciała. ( waga 36 kg wzrost 158 cm ) Zwiększyłam ilość przyjmowanych posiłków, jem dużo kaszy, chleba żytniego, bakali w tym przewagę orzechów włoskich i nerkowca. Waga nie drgneła.
    Od czasu do czasu zjedzenie na śniadanie kromki ciemnego pieczywa z masełkiem i lekka wartwą nutelli do zły pomysł ?
    Generalnie powrócenie w umiarkowanym stopniu do słodyczy nie zaszkodzi ?"

    Witaj,

    Może problemem są bardzo małe objętości głównych posiłków? Postaraj się zwiększyć ogólną ilość jedzenia. Coś słodkiego raz na jakiś czas na pewno nie zaszkodzi. A już najlepszym rozwiązaniem będą domowe słodycze, np:

    http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2015/10/jabka-w-migdaowym-ciescie.html
    http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/08/koktajl-nutellowy-bez-cukru.html
    http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2015/09/byskawiczny-krem-czekoladowy-dobry-dla.html
    http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/02/kruche-ciasteczka-kakaowe-bez-glutenu-i.html
    http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/01/dietetycne-ciasteczka-lepsze-od-tych-z.html

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  16. Odpowiedź na pytanie z poprzedniej strony:

    "Witam,
    zauważyłam, że jedząc twarożek na śniadanie, kolacje oraz pijąc mleczne koktaile po treningach czuję się lżej. Staram się również jeść gotowane warzywa i ograniczać mięso. Wcześniej miałam często problemy po zjedzeniu tłustych serów lub smażonych potraw.Ale pytanie mam właśnie odnośnie nabiału. Czy częste jego spożywanie w postaci białych serów i koktaili jest zdrowe, czy nie obciążam np nerek?"

    Witaj,

    Jak w każdym przypadku konieczne jest zachowanie umiaru. Dodatek produktów nabiałowych do 2 posiłków w ciągu dnia jest w porządku :)

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  17. Odpowiedź na pytanie z poprzedniej strony:

    "jakie ma pani zdanie na temat nutridrinków ?
    szczególnie dla osób walczących z anoreksją"

    Pozytywne ;) Dobry sposób na przemycenie kalorii i składników odżywczych w stosunkowo małej objętości.

    OdpowiedzUsuń
  18. Witam serdecznie Pani Paulino,
    Na wstępie chciała Pani podziękować za Pani blog o zdrowym odżywianiu. Jest rewelacyjny!!!!;)
    Mam małe pytanie dotyczącą żywienia mojego syna 8 letniego, uprawiającego sport konkretnie piłkę nożną. Wiem, że powinnam zwracać szczególną uwagę na zdrowe żywienie dziecka ( za niski poziom żelaza we krwi to jeden problem a drugi to to że jest strasznym niejadkiem). Proszę polecić mi w skrócie jakiego typu pokarmy powinnam mu podawać - wątróbka czy czerwone mięso odpadają bo syn tego nie przełknie;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam :)

      Bardzo dziękuję za miłe słowa!

      Jeżeli nie ma szans na przemycenie porcji czerwonego mięsa raz w tygodniu (chociaż może np. udałoby się w spaghetti czy domowym hamburgerze?) to proszę spróbować zwiększyć ilość ryb w diecie. Dobrym źródłem żelaza są także nasiona, pestki i orzechy, oraz rośliny strączkowe (przed gotowaniem warto je moczyć żeby zmniejszać ilość związków utrudniających wchłanianie żelaza).

      Do dobrych roślinnych źródeł żelaza należą także zielone warzywa liściaste (jarmuż, szpinak, natka pietruszki) - nie wiem co na to syn, ale super opcją byłyby zielone koktajle z dodatkiem tych warzyw ;)

      Pewne ilości żelaza można przemycić także w suszonych owocach (daktyle, figi, morele).

      Oczywiście najłatwiej przyswajalne źródła żelaza znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego, tak więc w diecie powinny pojawiać się jajka (szczególnie żółtko) oraz drób.

      Usuń
  19. Witam
    jakie powinno być moje zapotrzebowanie kaloryczne? Mam 25 lat 51 kg i 164 cm wzrostu, dodam że ćwiczę od 3-6 razy w tygodniu średnio ok. po 35min, ćwiczenia są pomieszane trochę cardio trochę siłowych. Często też chodzę do pracy pieszo tak ok. 3km łącznie w tę i z powrotem, też tak 3-5 razy w tyg. Pozdrawiam serdecznie. Daga :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Potrzebujesz ok. 2300 kcal ;)

      Pozdrawiam,
      Paulina

      Usuń
  20. Witam serdecznie,

    Od miesiąca jestem na diecie. Korzystam z wielu Pani przepisów. Ale też sama kombinuje, gotowanie to moja pasja. Ćwiczę 2-3 razy w tygodniu po godzinie. Chciałabym wiedzieć ile mniej więcej powinnam spożywać kalorii dziennie?? Żeby mój metabolizm nie zwolnił. Moje przykładowe menu:
    I śniadanie: musli Sante 2 łyzki i mleko
    II śniadanie: Chleb pełnoziarnisty 2-3kromki, sałata, pomidor, wedlina chuda
    Obiad: pstrag 150g, ryż brązowy pół woreczka i surówka z kapusty kiszonej
    Podwieczorek: koktajl owocowo-warzywny lub sam owoc jak jestem w pracy
    Kolacja: jajko sadzone na rukoli z lososiem wędzonym i ogorkiem świezym.

    Mój wzrost 167cm, waga około 68 kg i wiek 32 lata :)

    Pozdrawiam serdecznie, Edyta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Powinna Pani spożywać ok. 1700 kcal. Taka ilość zapewni stabilny spadek masy ciała bez uszczerbku na przemianie materii :)

      Usuń
  21. Czy mleko kokokosowe jest zdrowsze/mniej zdrowe od masła?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudno porównywać między sobą produkty, które mają zupełnie inne zastosowanie (mlekiem kokosowym nie posmarujemy kanapki, a na maśle nie ugotujemy owsianki) ;)

      Usuń
  22. Witam!
    Mam pytanie: mam 15 (rocznikowo 16) lat, 156/157cm wzrostu i zastanawiam się ile teoretycznie powinnam ważyć i ile kcal przyjmować, mam ok. 5 h W-f, po za tym chodzę do szkoły na piechotę(ok 1,6 km). Poza tym chciałabym podziękować za prowadzenie tej strony. Jestem pełna podziwu dla Pani pracy:) pozdrawiam .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj!

      Idealna masa ciała w stosunku do Twojego wzrostu wynosi 53 kg (widełki 47 - 60 kg). Powinnaś jadać ok. 2200 kcal.

      Pozdrawiam i dziękuję :)

      Usuń
  23. czy muszę koniecznie ćwiczyć? stosuję dietę od 3 tygodni, chudnę od 0.5-1kg tygodniowo, jestem z siebie maksymalnie dumna bo całe moje 17 letnie życie jestem grubaskiem i pragnę coś ze sobą zrobić i NARESZCIE (po roku!!) nauczyłam się żywić tak by dawało to efekty. Niestety dzisiaj kiedy pochwaliłam się, koleżanka wyśmiała mnie że chudnę za szybko i dopadnie mnie efekt jojo a po za tym wszystko mi 'obwiśnie' jeśli nie zacznę ćwiczyć, a ja zwyczajnie nie mam na to czasu :( ledwo nadążam z liczeniem kalorii, ważeniem dań i ich przygotowaniem.. czy jest jakiś sposób na to?
    ps. kocham pani przepisy, dają tyle inspiracji <3!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Dieta to 70% sukcesu w odchudzaniu. Jeśli nie ma szans na wprowadzenie aktywności fizycznej to nie sprawi to nie ma dramatu. Mówi się trudno i stara się komponować zdrowe i smaczne posiłki.

      Tempo odchudzania jest w porządku. Jesteś młoda więc skóra powinna dostosować się do zmian :) Oczywiście zależy to także od stopnia nadwagi.

      Nie daj podciąć sobie skrzydeł! :)

      Pozdrawiam i trzymam kciuki!

      Usuń
    2. Dziękuję pani za odpowiedź, mam nadzieję, że dam radę i korzystając z pani przepisów i różnych kombinacji żywieniowych dotrzymam postanowienia :)

      Pozdrawiam i mocno dziękuję :)

      Usuń
  24. czy to prawda czy tylko mit że olej kokosowy jest milion razy zdrowszy niż normalny olej rzepakowy czy słonecznikowy? ostatnio usłyszałam że nie jest szczególnie lepszy, jest po prostu modny ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moje zdanie raczej zbliżone jest ku tej drugiej opinii :)

      Nie należy mylić właściwości orzecha kokosowego z właściwościami wyizolowanego tłuszczu z orzecha bo to jest diametralna różnica, a te drugie póki co nie mają potwierdzenia w badaniach.

      Usuń
  25. Powinnam jadać 1800 kcal, w tym 450 na sniadanie. Czy na śniadanie taka owsianka jest w porządku, jest to zbilansowany posiłek? I ile ona zawiera kalorii ? Szklanka mleka, 3 łyżki płatków owsianych, łyżeczka miodu, łyżka płaska wiórek kokosowych i pól banana i łyżeczka masła orzechowego ? Co mogę dodawac jeszcze do podstawy owsianki aby nie była nudna i dobrze zbilansowana ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak taka owsianka jest w porządku. Dostarcza 420 kcal ;)

      Do owsianki możesz dodawać także inne owoce, np. starte jabłko, zmiksowane mango, kiwi, zamiast wiórków mak czy orzechy lub migdały.

      Szukaj inspiracji na blogu: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/p/sniadania.html

      Usuń
  26. Pani Paulino,
    Od wielu lat mam problemy trawienne związane ze wzdęciami oraz odbijaniem się po posiłkach, czasem refluks (szczególnie wtedy, kiedy jem poza domem). Ostatnio przypomniało mi się, że kiedyś internistka zapisała mi na to tabletki hamujące wydzielanie kwasu solnego i wtedy nie odczuwałam absolutnie żadnych objawów. W związku z tym zaczęłam szukać informacji na ten temat i wyczytałam, że to może być problem z nadkwasotą/niedokwasotą żołądka. Mam również pionowe bruzdy na paznokciach, co ponoć pasuje do obajwów. Moje pytanie brzmi, czy poleca Pani jakieś badania, które mogłabym zrobić oraz co w takim układzie warto jeść. Co Pani myśli o sposobach zakwaszania żołądka niewielkimi ilościami octu jabłkowego? Dodam, że staram się w domu jadać zdrowo, dużo warzyw, owoców, strączków, kasz, nie jem mięsa, jem niewielkie ilości nabiału oraz jajka, ale problemy te miałam już jako nastolatka na 'tradycyjnej' diecie domowej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Na pewno warto udać się do lekarza, który powinien dać skierowanie do gastrologa. Najskuteczniejszą metodą diagnostyczną refluksu czy innych problemów z żołądkiem jest gastroskopia.

      Jeżeli jednym z objawów jest refluks to mamy raczej problem z nadmierną ilością soków żołądkowych, która jest zarzucana do przełyku. Stąd ocet może pogorszyć objawy poprzez działanie drażniące (w przypadku refluksu jest niezalecaną przyprawą).

      Zanim uda się Pani dostać na diagnostykę warto wprowadzić elementy diety łato strawnej. Tutaj znajdzie Pani najważniejsze zalecenia: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/05/7-dniowy-jadospis-odchudzajacy-dla-osob.html

      Nie chodzi o sam jadłospis tylko zalecenia znajdujące się przed nim :)

      Usuń
  27. Witam.Mam 22 lata od 3,5 lat choruje na autoimmunologicze przewlekłe zapalenie niedoczynności tarczycy i hiperprolaktynemie.stosowalam bardzo duzo diet które niestety nie pomagają ponieważ jestem uzależniona od słodyczy i dodam że niestety również jestem bulimiczka co jest dla mnie bardzo trudne.bulimi nabawiłam się po rozpoznaniu niedoczynność tarczycy gdy waga zaczęła mi gwałtownie rosnąć.,niestety nie znalazłam pomocy tzn.nie widziałam jej,pomimo że chodziłam do psychologa:( przed chorobą ważyłam 56kg wzrost 171cm.teraz ważę 95kg:( jest to straszne obciążenie psychiczne z którym nie potrafię sobie poradzić,nadodatek często mam zmiany nastroju,nie wiem czy to że względu na to że lekarze nie mogą dobrać mi odpowiedniej dawki hormonu. Czym mogłabym zastępować słodycze?jak wyrobic w sobie ponownie silna wolę i pewność siebie?czy bułki graham lub ciemne kajzerki(z Lidla) można jeść? Ile powinnam dostarczać organizmowi kalorii aby chudnac?ile wody wypijać jeśli jeżdżę na rowerku stacjonarnym po 20-30 minut dziennie,3-5razy w tygodniu.czy napoje izotoniczne oshee można pić podczas jazdy na rowerze,lub gdy pracuje w nocy?
    Bardzo proszę o odpowiedź.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj :)

      Dieta w chorobie Hashimoto powinna być dostosowana indywidualnie. Jednak myślę, że w Twoim przypadku konieczne są stopniowe zmiany, doprowadzające do celu.

      Zasadniczą zmianą powinno być ograniczenie sklepowych słodyczy i zastąpienie je zdrowymi zamiennikami, a z czasem korzystanie głównie ze świeżych owoców jako źródła słodyczy :)

      Tutaj znajdziesz wskazówki jak do tego dojść: http://cojesc.net/5-praktycznych-krokow-do-zerwania-ze-slodyczowym-nalogiem/

      Nie wiem jaki mają skład wypieki z Lidla więc trudno mi się odnieść (zawsze najpewniejszym źródłem są piekarnie, które sprzedają tradycyjne wypieki - coraz częściej można takie spotkać).

      Aby masa ciała spadała stopniowo i stabilnie (w zdrowym tempie) powinnaś jadać ok. 2000 kcal.

      Staraj się pić ok. 3 litrów płynów (w tym ok. 2 litry wody). Myślę, że nie ma potrzeby dostarczać płynnych kalorii w postaci napojów izotonicznych (mają one głównie zastosowanie w przypadku osób o wysokiej aktywności fizycznej).

      Pozdrawiam!

      Usuń
  28. Witam,
    jestem osobą prawie otyłą - moje bmi wynosi niemal 30. 3 miesiące temu rzuciłam palenie papierosów, ponieważ jestem w 15 tygodniu ciąży. Nigdy nie zwracałam uwagi na zdrowe odżywianie, postanowiłam jednak zmienić nawyki żywieniowe. Spróbowałam tzw. diety zbilansowanej z uwagi na maluszka. Chcę mu dostarczyć wszystkiego co niezbędne do prawidłowego rozwoju za pośrednictwem zdrowych produktów. Od 2 tygodni całkowicie odrzuciłam słodycze, słone przekąski, lody, jakiekolwiek podjadanie. Dodam, że w 1 miesiącu przytyłam 5 kg w związku z prawdopodobnie rzuceniem palenia. Teraz jem codziennie 5 "zdrowych" posiłków dziennie o stałej porze (ewentualny poślizg do 30-35 min.). Skutkuje to całkiem dobrym samopoczuciem i ... utratą wagi (zamiast przytyć po 3 tygodniach moja waga wskazuje 2 kg mniej). Czy jest to bezpieczne dla maluszka i dla mnie? Czy dalej będzie postępować moja utrata wagi? Oczywiście piję min. 2 litry wody dziennie. Pozdrawiam, PrzyszłaMama

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Jeśli nie stosujesz restrykcyjnej diety i nie chodzisz głodna nie ma powodów do zmartwień. Masa ciała z uwagi na ciąże zacznie dopiero wzrastać (najintensywniej w III trymestrze).

      Obecny spadek związany jest ze zmianą diety i tym, że masa ciała stopniowo wraca do normy. Oczywiście z uwagi na ciąże z czasem tak nie będzie, choć początkowo kilogramy mogą spadać.

      Pamiętaj tylko o jedzeniu zbilansowanych posiłków i "normalnych" porcji. Super, że zdecydowałaś się na zmianę nawyków żywieniowych teraz - dużo łatwiej będzie Ci wrócić do prawidłowej wagi po ciąży i przekazać dziecku zdrowe nawyki żywieniowe :)

      Usuń
    2. Dziękuje bardzo za odpowiedź :-)
      Zastanawia mnie jeszcze czy warto zwracać uwagę na procentowy skład ciała w wodę, tłuszcz, mięśnie? Łatwy dostęp do wag elektronicznych mierzących skład organizmu prowokuje do zastanowienia się nad tym :-). Pozdrawiam serdecznie !

      Usuń
    3. Myślę, że warto do śledzenia postępów na zasadzie jak zmienia się skład. Nie brałabym jednak na super poważnie wyników jeśli chodzi o te podstawowe, łatwo dostępne wagi (gdzie stajemy tylko stopami). Tutaj wartości są raczej orientacyjne :)

      No i ważna rzecz, w ciąży nie powinno się wykonywać pomiaru składu ciała metodą bioimpedancji (takie są zalecenia producentów wag).

      Pozdrawiam :)

      Usuń
    4. Znowu dziękuje ślicznie za odpowiedź ;-)

      Mam jeszcze jedno pytanie - wertuje pytania i cenne odpowiedzi tutaj i nie znalazłam jeszcze informacji na temat nurtujących mnie wielkości posiłków - zdrowych ;-) a wpływu na "rozpychanie żołądka". Czy Pani zdaniem wielkość jednego posiłku (przy kaloryczności do 300-500 kalorii) rozpycha faktycznie żołądek? (Np. zestaw śniadaniowy: 2 kromki chleba pełnoziarnistego (120 g), ogórek zielony(100 g), pomidor (60 g), 2 jajka (100-120g) + wędlina drobiowa (50g) )
      Załączam pozdrowienia i z góry dziękuje za odpowiedź :-)

      Usuń
    5. Takie ilości nie mają prawa "rozepchać" żołądek :) Bez obaw.

      Trzeba się dużo bardziej postarać :)

      Usuń
  29. Witam Pani Paulino!
    Obecnie jestem na diecie około 1500 kcal i 5 razy w tygodniu ćwiczę. dodam, że mam dużą nadwagę - 30kg. Mój przykładowy jadłospis wygląda tak:
    śniadanie I kcal

    actimel 1szt 88
    chleb żytni razowy 60g 141
    masło 3g 20
    szynka drobiowa 30g 37
    warzywa 20


    śniadanie II

    warzywa z oliwą 5g 45
    chleb żytni razowy 40g 89
    ser biały 50g 49
    owoc 70


    obiad

    filet drobiowy 115g 115
    jajko 1szt 20
    mąka 5g 17
    olej 10g 90
    ziemniak 150g 131
    warzywa z wody 60


    podwieczorek

    owoc 150


    kolacja

    serek gruboziarnisty 75g 75
    warzywa 30
    chleb pełnoziarnisty 60g 141


    energia 1388

    Posiłki staram się jeść co 3 godziny (8.30 11.30. 15.00 17.30 20.00) Kolacja wypada późno bo o tej godzinie wracam z pracy - czy mogę dalej tak jeść, czy lepiej przesunąć wcześniej. I drugie pytanie jak to jest z owocami bo słyszałam, że najlepiej jeść do 14, a mi najwygodniej zjeść owoc w pracy o 17.30.

    Dziękuje Asia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Przy takiej nadwadze ilość kalorii jest na pewno za mała. Nie znam Pani parametrów (wiek, wzrost, masa ciała) stąd nie mogę policzyć zapotrzebowania na energię, ale na pewno 1500 kcal to stanowczo za mało na początek. Masa ciała może ładnie spadać, ale z czasem spadek się zatrzyma i będzie problem.

      Kolacja o 20:00 może być (idealnie gdy jest na 2 godziny przed snem). Nie ma powodów żeby bać się owoców w godzinach popołudniowych. Tak więc na podwieczorek mogą być owoce :)

      Pozdrawiam!

      Usuń
  30. Mam niedowagę, zależy mi na zbudowaniu masy mięśniowej i przytyciu. Wszędzie się mówi, że 15min po treningu trzeba zjeść tego przysłowiowego banana, a godzinę po pełnowartościowy posiłek. Niestety tuż po treningu (nieważne jak bardzo był męczący) jedzeniejest ostatnią rzeczą na jaką mam ochotę, nieważne jak dawno jadłem. Ochota pojawia się dopiero po 1,5-2h. Zmuszać się jeśli zależy mi na efektach czy lepiej słuchać organizmu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj!

      Jeśli jedzenie nie przejdzie to wypijaj szklankę soku owocowego (najlepiej świeżo wyciskanego) i będzie ok ;)

      Usuń
  31. Ile powinienem jeść dziennie kalorii i jak je rozłożyć na posiłkach: śniadanie, 2 śniadanie, przekąska, obiad, kolacja. Mam 18lat, ważę 52-53kg, 171cm, uprawiam sport 3 razy w tygodniu po godzinie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Powinieneś jeść ok. 2400 kcal (+ 500 kcal jeżeli zależy Ci na przyroście masy ciała).

      Tak więc przy kaloryczności diety na poziomie 2900 kcal rozkład powinien wyglądać tak:
      - śniadanie (25% energii): 725 kcal
      - II śniadanie (10%): 290 kcal
      - przekąska (15%):435 kcal
      - obiad (30%): 870 kcal
      - kolacja (20%): 580 kcal

      Usuń
  32. Wszędzie mówią, że kuchnia włoska jest niesamowicie zdrowia. Ok, dużo świeżych warzyw, oliwa, ale ich podstawą diety jest biały makaron. Czy to faktycznie takie zdrowe

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie do końca chodzi o kuchnię włoską, lecz bardziej o dietę śródziemnomorską.

      Poza tym zalecany model żywienia śródziemnomorskiego odbiega od tego jak wygląda obecnie dieta w Grecji czy Włoszech (chodzi bardziej o to jak odżywiano się tam dawniej) ;)

      Usuń
  33. witam :) Mam na imię Wiola. Mam problemy z nadwagą. Próbowałam już wielu diet. Co prawda były jakieś małe efekty, ale nie na długo . Przez ok. rok odmówiłam sobie praktycznie wszystkiego jednak od pewnego czasu zaczęłam jeść te rzeczy coprawda symbolicznie i tylko okazyjnie, ale jednak zaczęłam. Nie mogę ćwiczyć ponieważ jestem osobą siedzącą. Proszę o jakąkolwiek radę co mam zrobić żebym miała jakieś widoczne efekty na dłużej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Postaw po prostu an zdrowe odżywianie! :)

      Najważniejsze wskazówki znajdziesz tutaj: http://cojesc.net/dieta-skuteczna/

      A kulinarnych inspiracji szukaj na blogu z przepisami: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/

      Usuń
  34. Witam. Chciałam spytać o dodatek do żywności... czy kwas cytrynowy to to samo co kwas cytrynowy? Czy oba te dodatki w połączeniu z benzoesanem sodu tworzą rakotwórczy be nzen?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Nie do końca rozumiem pytanie. I tu i tu podana jest nazwa "kwas cytrynowy" - domyślam się, że chodzi o kwasek cytrynowy i kwas cytrynowy występujący naturalnie?

      Generalnie nie potrafię odpowiedzieć na pytanie czy połączenie kwasu cytrynowego z benzoesanem sodu w ogóle daje taki efekt. Efekt taki obserwuje się w połączeniu benzoesanu sodu z witaminą C (kwas askorbinowy).

      Usuń
    2. Dobrze rozumiem, że benzen powstaje tylko i wyłącznie z połączenia benzoesanu sodu i kwas askorbinowy ale już benzoesan sodu i kwas cytrynowy już nie ? A czy benzoesan jest szkodliwy? Jeśli mam organizm skłonny do powstawania guzów raz na jakiś czas mogę sobie pozwolić na produkt z takim dodatkiem czy nie ?

      Usuń
    3. Jest to pytanie bardziej to technologa żywności, aczkolwiek z informacji, które zdołałam znaleźć problemem może być połączenie benzoesanu sodu i witaminy C (kwasu askorbinowego), a nie kwasu cytrynowego.

      Nie wykazano, aby sam benzoesan sodu był szkodliwy (w dawkach stosowanych w żywności). Tak więc raz na jakiś czas nie powinien zaszkodzić. Aczkolwiek szczególnie w Pani przypadku żywność przetworzona nie jest dobrym pomysłem (nie tylko z uwagi na benzoesan sodu).

      Polecam artykuł: http://cojesc.net/dieta-przeciwnowotworowa/

      Pozdrawiam!

      Usuń
  35. Lepiej zjeść pełnoziarniste pieczywo chrupkie/Wasa czy białe pieczywo?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pełnoziarniste chrupkie, choć jasne pieczywo jedzone sporadycznie (np. raz na tydzień) jest do zaakceptowania.

      Usuń
  36. Witam,
    Chciałam się dowiedzieć co pić w ciągu dnia aby nie czuć głodu. Woda niestety nie zawsze działa a duże ilości powoduję, że chodzę do toalety co 5 minut. Woda z cytryną też nie działa. Są jakieś inne sposoby aby nie czuć głodu aby w ciągu dnia, podczas zajęć nie podjadać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Przede wszystkim należy się przyjrzeć mocno diecie, ponieważ nawet podczas odchudzania, przy prawidłowo zaplanowanej diecie nie powinniśmy czuć głodu. A jeżeli jest to dieta typu głodówka lub dieta cud to lepiej z niej zrezygnować ;)

      Zadaj sobie pytanie czy na takiej diecie jesteś w stanie wytrwać do końca życia? Jeśli odpowiedź jest przecząca to nie ma sensu tracić na nią czasu.

      Płyny nie służą do zaspokajania głodu, lecz pragnienia i tutaj nie doszukiwałabym się rozwiązania.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  37. Witam
    Mam pytanie czy mogę podjadać wieczorem koło 20;00 paluchy kukurydziane ich skład to grys kukurydziany,sól potrafię zjeść pół paczki 25g czy są kaloryczne?dodam jeszcze że mam 6kg nadwagi,na kolacje z reguły zjadam sałatki różnego rodzaju.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Tego typu przekąski nie są jakoś super kaloryczne, ale trzeba też mieć na uwadze, że są raczej mało wartościowe. Idealnym rozwiązaniem jest oduczenie się podjadania czegokolwiek :)

      4 - 5 posiłków w ciągu dnia powinno wystarczyć.

      Usuń
  38. Witam , nie wiem dlaczego moje komentarze nie sa wyświetlane wiec jesli pary razy pojawi sie ta sama wiadomość to prosze sie nie dziwić jednak chciałam zapytać ile powinna ważyć 14 nastolatka przy wzroście 160? Ile kalori powinna dostarczać organizmowi dziennie ? I co zrobic aby schudnąć z dużych nóg przy wzroście 160 i wadze 43 kilo ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Idealna masa ciała do podanego wzrostu wynosi 55 kg (prawidłowy zakres to 49 - 62 kg). Niezbędna ilość kalorii to 2000 kcal. Przy czym masa ciała jest strasznie niska i warto zwiększyć ilość kalorii do 2500 kcal, aby uzyskać prawidłową wagę.

      Myślę, że przy tak znacznej niedowadze problemem jest raczej błędne postrzeganie i ocena swojego wyglądu niż faktycznie zbyt "duże" nogi.

      Pozdrawiam

      Usuń
  39. Pani Paulino
    Czy moglaby Pani wrzucić jakiś przepis na odchudzone pierogi leniwe, bo je uwielbiam i czy bedzie wielkim grzechem jak je zjem np z łyzką roztopionego masła i posype łyżeczką erytrolu, badz ksylitolu?
    bo nie wiem nigdy ile moge zjesc takich klusek zeby nie wyrządzły mi szkody...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Będę to miała na uwadze (do tej pory nie myślałam o tym, ponieważ u mnie w domu się ich nie jadało więc nie czułam wewnętrznej potrzeby na odchudzone leniwe ;)).

      Myślę, że jeśli zjesz klasyczne leniwe (np. zamiast obiadu) raz na 3 - 4 tygodnie to nie będzie dramatu).

      Pozdrawiam!

      Usuń
  40. Pani Paulino,
    Czy witaminę D można dostarczać przez pożywienie, czy jednak należy suplementować? Mam 23 lata. Wiem, że dawki w zależności od wieku są różne. A może ustala je się indywidualnie? Czuję, że mam niedobór tej witaminy (blada skóra, ziemista, przemęczenie). Sprawdziłam, że badania na niedobór tej witaminy kosztują ok. 200 zł, jest to dość dużo i nie wiem czy jest sens je robić, czy jednak można się obejść. Staram się zdrowo odżywiać, trzy razy dziennie jem warzywa i trzy razy dziennie owoce. Kiedyś suplementowałam witaminy z grupy B i C, jednak po jakimś czasie źle się czułam. Czy jest zatem sens suplementować inne witaminy przy zdrowej, zbilansowanej diecie, czy wystarczy tylko ta jedna witamina D3?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam!

      W okresie jesienno - zimowym zaleca się suplementację witaminy D. Dla osób dorosłych dawka profilaktyczna, zapobiegająca niedoborom wynosi 800 - 2000 j.m. na dobę. Nie ma szans, aby dostarczyć jej odpowiednie ilości z dietą. Latem ratuje nas produkcja w skórze, teraz jest ona jednak zerowa, stąd to zalecenie ;)

      Z tego co się orientuję badania kosztują ok. 60 - 80 zł (ale to może zależeć też od laboratorium). Jeżeli wyniki wskazywałyby na niedobory to należy suplementować większą dawkę. Jeśli nie ma niedoborów to wystarczająca będzie dawka profilaktyczna.

      Przy zdrowej, zbilansowanej diecie nie ma potrzeby suplementować innych witamin.

      Pozdrawiam

      Usuń
  41. Pani Paulino
    Możliwe, że takie pytanie pojawiło się już na portalu ale byłabym wdzięczna za odpowiedź. Mianowicie mam problemy z trawieniem a przede wszystkim z zaparciami. Na jednych stronach czytałam, że powinnam jeść więcej błonnika i produktów lekkostrawnych np. chleb żytni, ciemne makarony natomiast na innych otwrotnie czyli jasne pieczywo itp. Czy mogłaby mi Pani doradzić jaką dietę powinnam stosować?

    Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odpowiedź

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Przy zaparciach należy zwiększyć ilość błonnika pokarmowego, w tym produktów zbożowych z pełnego ziarna, grubych kasz, warzyw i owoców. Jednocześnie bardzo ważne jest, aby zapewniać sobie odpowiednie ilości płynów (co najmniej 2 litry), ponieważ to właśnie dzięki płynom błonnik ma szanse prawidłowo "zadziałać" w jelitach.
      W przeciwnym razie, mimo diety wysoko błonnikowej zaparcia mogą się nasilić.

      Fajną sprawą na zaparcia jest także "kleik" z nasion lnu oraz suszone śliwki namoczone w wodzie.

      Usuń
  42. Czy serek wiejski jest zdrowy? Jak go oceniasz i jak często mogę go jeść. Najchętniej sięgałbym 2-3 razy dziennie. Chodzi mi o ten lekki 150g 3%.
    Czy to prawda, że połączenia białego sera z pomidorem nie jest korzystne? Nie można go jeść z serkiem wiejskim?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Tak, serek wiejski zalicza się do zdrowych produktów. Przy czym nadmiar czegokolwiek nie jest wskazany, ponieważ dieta jest wówczas monotonna i nie dostarcza wszystkich składników odżywczych.

      A więc serek wiejski owszem, ale nie aż tak często (3 razy w tygodniu będzie ok).

      Kiedyś próbowałam znaleźć naukowego potwierdzenia szkodliwości połączenia białego sera z pomidorem, ale nie udało mi się ;)

      Usuń
  43. Zdrowszy jest napój sojowy czy ryżowy? Mam problemy z cerą trądzikową i staram się wyeliminować z diety słodycze, nabiał i produkty wysokglikemiczne. Mam nadzieję, że uda mi się wyleczyć w ten sposób trądzik, bo próbowałam już wiele maści, brałam izotek, teraz jednak mam wrażenie, że moja cera jest nadwrażliwa i zaczerwieniona po tych wszystkich kuracjach. Chciałabym dać jej teraz odpocząć od tych wszystkich specyfików i zacząć się zdrowo odżywiać. Na co warto zwrócić uwagę przy doborze żywności? Jem dużo owoców i warzyw i wolałabym uniknąć suplementacji, bo zawsze sprawdzało się to u mnie na krótszą metę. Co Pani radzi.
    P.S. Jestem wielką fanką Pani przepisów :)
    Pozdrawiam, Zuza

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba czytać składy.
      Proszę wybierać te napoje roślinne które są wzbogacane wapniem i nie mają dodatku cukru. A czy ryżowy czy sojowy to już bardziej kwestia smaku :)

      Głównymi elementami diety zwalczającej trądzik jest właśnie wyeliminowanie nabiału, produktów o wysokim IG oraz żywności przetworzonej (konserwanty i inne dodatki również często nasilają zmiany trądzikowe).

      Pozdrawiam :)

      Usuń
  44. Witam,
    Czy mogłaby pani napisać mi przykładowy jadłospis dzienny dla 14-nastolatki ? Z góry dziekuje za wszystkie porady 😀

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Niestety nie ma czegoś takiego :)

      Każda 14 latka jest inna (ma inny wzrost, masę ciała i styl życia).

      Pozdrawiam :)

      Usuń
  45. Witam, jestem dwudziestoletnią dziewczyną, ważę ok.55 kg i mam 161 cm wzrostu. Od kilku tygodni chodzę na siłownię, robię zarówno ćwiczenia cardio jak i siłowe. Chciałabym zrzucić trochę cialka a jednocześnie lekko je ujędrnić i umięśnić. Niestety efektów brak... Ile powinnam przyjmować w takim razie kalorii i jak je rozdzielac w ciągu dnia, by efekty były zauważalne?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Albo myślimy o redukcji, albo o "umięśnianiu" :) Trudno jest pogodzić te dwie rzeczy na raz.

      Twoja masa ciała jest prawidłowa więc sugerowałabym skupić się na regularnych treningach i zdrowej diecie. 2200 - 2300 kcal będzie w porządku :)

      Usuń
  46. Poszukuję informacji na temat tuńczyka. Jaką jest rybą: chudą czy tłustą? W Internecie brak zgody. Znajduję sprzeczne informacje. Część źródeł do których dotarłam zalicza tuńczyka do ryb chudych, a druga część do tłustych.
    Jeden przykład:
    http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/ryby-przeglad-najlepszych-dla-naszego-zdrowia_39570.html
    "RYBY - przegląd NAJLEPSZYCH dla naszego ZDROWIA"
    w części: "Ryby chude najlepsze, jeśli jesteś na diecie"
    jest fragment:
    "….Do ryb chudych zaliczamy zarówno gatunki słodko-, jak i słonowodne zawierające do 1 proc. tłuszczu. Ich kaloryczność wynosi 80–90 kcal w 100 g. Najpopularniejsze z nich to dorsz, tuńczyk, sola, mintaj, morszczuk, pstrąg strumieniowy….."
    Drugi przykład:
    http://vitalia.pl/artykul554_Wartosc-odzywcza-ryb.html
    "Wartość odżywcza ryb"
    w części: "Ryba rybie nierówna"
    jest fragment:
    "…..ryby tłuste: halibut, łosoś, węgorz, tuńczyk, śledź, makrela, sardynka, szprot…."
    A JAK JEST NAPRAWDĘ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 100g świeżego tuńczyka zawiera 4,61 g tłuszczu

      Dla porównania:
      - 100g łososia dostarcza 13,59g tłuszczu
      - 100 g dorsza 0,69 g tłuszczu

      Tak więc tuńczyk jest gdzieś tak pośrodku, stąd te różnorakie informacje na stronach :)

      Usuń
    2. Dziękuję za wyjaśnienia.
      Mam też prośbę. Gdzie mogłabym znaleźć wiarygodne dane dot. kalorii, tłuszczu i kwasów omega-3 ryb. Dane które znajduję są niekiedy całkiem sprzeczne w różnych źródłach.
      I przy okazji podobają mi się inne pani artykuły.

      Usuń
    3. Oj, niestety nie podlinkuję konkretnej strony. Dietetycy korzystają zwykle z tabeli wartości odżywczych wydanych przez IŻŻ.

      Dziękuję :)

      Usuń
  47. Witam !
    Jakoś od okresu kilku miesięcy staram się zdrowo odżywiać. Czy jedzenie codziennie na śniadanie owsianki z łyżką miodu i dodatkiem połowy jałbka i banana jest zdrowe? Czy między posilkami można zjeść przekąskę z dodatkiem masła orzechowego? Czy na kolacje można jest pieczywo,czy raczej coś lekkiego? Oraz czy jedząc w ciągu dnia dużo owoców mozna przytyc? I ostatnie pytanie czy nadmiar mleka w diecie ma jakieś negatywne skutki? Zdarza mi się na śniadanie jeśc owsianke po czym w ciągu dnia jeszcze jakis koktajl z owocami i mlekiem a do obiadu często dodaje jogurt naturalny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      1. Nie ma nic złego w codziennym jedzeniu owsianki. Warto ją urozmaicać poprzez dodatek różnorodnych owoców czy orzechów.
      2. Można.
      3. Można. Kanapki z dodatkiem dużych ilości warzyw i jaka/pieczonej piersi/ryby/sera są w porządku.
      4. Tyjemy od ogólnej ilości zjadanych kalorii, nie od konkretnej grup produktów (owoców, chleba, ziemniaków itd.). Problem w nadużywaniu owoców wiąże się z tym, że zwykle jemy za mało warzyw. Tak więc tutaj należy zachować równowagę.
      5. Zależy co rozumiemy przez nadmiar. 1 - 2 szklanki dziennie u osoby, która toleruje mleko jest do zaakceptowania. 1 litr to już przesada;)

      Pozdrawiam!

      Usuń
  48. Witam Pani Paulino,
    Mam 24 lata, waga 57, wzrost 166, nie chodzę na siłownie oraz nie mam żadnego dodatkowego ruchu po za praca w sklepie gdzie w większości tylko stoje. Ile powinnam spożywać kcal by nie przytyć ? Badz nawet schudnać do Wagi 55 kg ?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      By utrzymać obecną masę ciała powinna Pani jeść 2100 kcal. Aby delikatnie schudnąć wystarczy odjąć 500 kcal, czyli wprowadzić dietę na poziomie 1600 kcal.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  49. Czy można zajadać bez problemu raz w tyg wypieki drożdżowe typu śniadaniowy rogal/bułka/ciasto drożdżowe nie traktując tego jak tzw ''cheata'' ? Czy można włączyć to na stałe do diety ? Oczywiście z mąki pełnoziarnistej i bez tony cukru.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bierzemy pod uwagę całą dietę. Na podstawie takich pojedynczych aspektów trudno coś doradzić :)

      Jeśli są to wypieki domowe, z mąki pełnoziarnistej i bez cukru lub z bardzo małymi jego ilościami, a na obiad nie idziemy do maka czy chińczyka, zaś na kolację nie serwujemy sobie mrożonych pierogów, a w międzyczasie tabliczki czekolady mlecznej, czyli jednym słowem ogólnie odżywiamy się zdrowo to takie drożdżowe wypieki będą raczej w porządku :)

      Usuń
  50. Mam pytanie czy takie dania są zdrowe i dobrze zbilansowane na lunch do pracy?
    http://www.kwestiasmaku.com/zielony_srodek/szpinak/stir_fry_kasza_gryczana/przepis.html
    http://www.kwestiasmaku.com/przepis/salatka-z-kasza-jaglana-awokado-papryka-i-pomidorkami
    Czy przy diecie ok.2200kcal to będzie ok?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, takie dania na lunch do pracy są całkiem spoko :) Docelowa porcja uwarunkowana jest ilością posiłków. Jeśli w pracy jest jeszcze jakaś przekąska to będzie ok.

      Usuń
  51. Witam . mam 19 lat . Chciałabym Panią zapytać czy to normalne , że każdego dnia muszę zjeść coś słodkiego ? Każda moja dieta kończy się porażką . Jeżeli nie zjem czegoś słodkiego to jestem zła , 'ssie' mnie żołądek i często jest mi słabo.I dziwi mnie to , że musi to być tylko czekolada. Nie ważne jaka i nie ważne co słodkiego ale musi być czekolada bądź coś zwiazane z czekoladą . Badania robiłam , wyniki ksiązkowe.Moze po prostu mam taką naturę ale czy to normalne ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Miejmy nadzieję, że to nie Twoja natura tylko wina źle zaplanowanej diety :)

      Czy nie wprowadzasz sobie zbyt dużo restrykcji zarówno w wielkości i ilości posiłków jak i ograniczaniu produktów węglowodanowych? Taka może być właśnie reakcja organizmu na zbyt małe ilości energii i węglowodanów.

      Może warto podejść do diety z innej strony :)
      Tutaj znajdziesz najważniejsze wskazówki co do sposobów na walkę ze słodyczami: http://cojesc.net/5-praktycznych-krokow-do-zerwania-ze-slodyczowym-nalogiem/

      Usuń
  52. Witam,

    Prowadzę względnie zdrowy tryb życia, staram się ćwiczyć 3 - 4 razy w tygodniu. Głównie ćwiczenia Cardio takie jak Active Walking bądź Indor Cycling. Chciałam się dowiedzieć co jeść po treningu czyli ok godziny 20:00 biorąc pod uwagę że kładę się do spania o godzinie 22:00. Zależy mi na tym aby posiłek wpłynął na większe spalanie tłuszczu po treningu. Czy w ogóle jest zalecane jedzenie czegokolwiek na 2 godziny przed snem ?
    Z góry dziękuje za pomoc.
    Pozdrawiam,
    Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Po treningu możesz ze spokojem wypić owocowy koktajl typu banan z dodatkiem zielonych warzyw i jogurtem naturalnym. Jest to dosyć łatwo strawna przekąska uzupełniająca zapasy glikogenu po treningu.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  53. Witam serdecznie. Wiadomo, że picie wody podczas diety i nie tylko jest zalecane. Pytanie tylko czy do ogólnego bilansu wypitej wody zaliczyć można wszelkie herbaty i kawy, w moim przypadku zbożowa. Gdyż samej wody nie pije tak duzo, jak herbat. Przepraszam, że dubluje komentarze, ale we wcześniejszy wkradly się małe błędy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Tak, wszystko się wlicza, przy czym jeśli są to duże ilości w stosunku do wody to efekt moczopędny może być zbyt duży. Tak więc idealnym rozwiązaniem jest gdy woda stanowi co najmniej 1/2 - 2/3 całości wypijanych płynów :)

      http://cojesc.net/fakty-i-mity-o-nawadnianiu/

      Usuń
  54. Witam!

    Potrzebuję porady. Przez miesiąc chodziłam na siłownię 4 razy w tygodniu, biegając i ćwicząc na urządzeniach, jednak nie pojawiły się żadne efekty. Razem z trenerem którego zapytałam o pomoc doszliśmy do wniosku, że najwyraźniej spożywałam za mało kalorii dziennie, a organizm się "bronił", przez to nie schudłam ani trochę. Mam też wrażenie, że piłam zdecydowanie za mało wody w tym czasie.

    Teraz "restartuję" dietę i zmieniłam nieco plan ćwiczeń, ale mam kilka pytań.

    Ważę 57,5 kg przy wzroście 169cm, mam budowę bliżej gruszki (stosunkowo płaski brzuch, wąskie ramiona, ale szerokie biodra i nogi). Chciałabym schudnąć do 5kg z tłuszczu. Wspomagam się aplikacją MyFitnessPal, której sugerowany bilans kaloryczny na diecie redukcyjnej dla mnie to 1200kcal. Nie mniej jednak, jest to wyliczone dla zerowego wysiłku fizycznego. I tu pojawia się mój problem - Pokonuję kilka razy w tygodniu, w sumie, 5km na dzień, dość szybkim chodem (ok. 9min/km) itp., też powinnam podwyższyć bilans? Po prostu przekraczać to 1200 o 100-200kcal bez większych obaw?

    Chciałam również zapytać o jedzenie po treningu - często jest tak, że czasowo koniec treningu i czas spożycia takiego posiłku nakłada mi się z normalnym "dziennym" posiłkiem. Czy wtedy, przyjmując że spaliłam jakieś 300kcal ćwicząc, a normalnie jadam posiłek ~250kcal powinnam je połączyć i spożyć jeden mający 500-550kcal?

    Często mam problem z dobiciem do tych 1200kcal jedząc "dietetycznie", przez to, że mam naprawdę małą pojemność żołądka, więc już trochę się pogubiłam w tym liczeniu bilansów i tak dalej.

    Chciałam również zapytać o dietetyczne słodkości. Jako osoba która zwalczyła już nieco swoje uzależnienie od czekolady i ciastek, trochę boję się tknąć nawet zdrowych i bardzo niskokalorycznych ciast/kremów/czekoladowych owsianek. Wiem, że ich zawartość to wciąż jednak jakiś cukier itp., ale zdaję sobie sprawę, że moja dieta jest w ten sposób nieco monotonna, a mnie jest czasem tęskno do jakiejś słodkiej zakąski. Czy w takim razie mam po prostu wliczyć takie ciacho/krem normalnie do bilansu, nie będzie to miało jakiegoś porażającego wpływu na moje odchudzanie?

    Staram się również jadać węglowodany rano/w południe, mieszany obiad, a na podwieczorek i kolację białka. Ale czy muszę się trzymać tego tak strasznie restrykcyjnie? Czy dla cukru (np. miód/białko smakowe do omleta) też jest jakiś "podział godzinowy"?

    Jak wygląda sprawa "cheat meal"? Słyszałam, że taki trik działa bardzo dobrze na metabolizm. W jakich odstępach czasowych stosować "cheat meal"? 2-3 tygodnie? Jak obliczyć ile kalorii można spożyć w takim posiłku?


    I ostatnie - jak "odkuć" się po 2-3 dniach folgowania sobie w trakcie redukcji? To pytanie nieco awaryjne. Idą święta, ze świętami mazurki i boję się, że moja mama, gdy przyjadę, pierwsze co zrobi, to wciśnie mi mazurek na mleku skondensowanym pod sam nos a ja nie dam rady odmówić i cały mój wysiłek do tego czasu się podłamie. Zastosować jakąś dietę oczyszczającą przez kilka dni? (Mam nadzieję, że jednak jakoś zwalczę pokusę)

    Przepraszam za taki nawał pytań, ale nie mam się do kogo zwrócić. Z góry dziękuję za pomoc!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Wyciągnięte przez Was wnioski są bardzo prawdopodobne. Przy czym wyliczona teraz przez aplikację wartość energetyczna znowuż jest za niska i doprowadzi do zwolnienia tempa przemiany materii.

      1200 kcal to ilość, która nawet nie pokrywa Twojego podstawowego zapotrzebowania na energię, potrzebnego na oddychanie, pracę układu krwionośnego itd.

      Przy zerowym wysiłku fizycznym powinnaś jeść co najmniej 1500 kcal. Ze swojej strony sugerowałabym dietę na poziomie 1700 kcal jako bezpieczny pułap, uwzględniający także aktywność fizyczną. Wówczas dietę możesz planować taką samą na każdy dzień, bez konieczności myślenia o dodatkowych posiłkach potreningowych.

      Oczywiście, takie zdrowe słodkości są świetną sprawą i warto wrzucać je od czasu do czasu do diety. Nie ma powodów żebyś musiała się tak "umartwiać". Mam wrażenie, że dałaś złapać się w pułapkę diety związanej z szeregiem ograniczeń i super małymi porcjami. Przecież na dłuższą metę tak się nie da :)

      Postaraj się odpędzić od siebie myśli o ciągłych ograniczeniach, rozkładzie węglowodanów, odpowiedniej porze na coś słodkiego. Generujesz w ten sposób u siebie duży poziom stresu, który nie pomaga w odchudzaniu.

      Skup się na jedzeniu zdrowych, różnorodnych posiłków. Tylko tyle :)

      W swojej praktyce nie stosuję czegoś takiego "cheat meal". Przy wyrobieniu zdrowych nawyków żywieniowych małe odstępstwa i grzeszki raz na jakiś czas (np. w święta) nie stanowią problemu. Po tym wracamy do zdrowej diety :)

      Pozdrawiam!

      Usuń
  55. Witam Pani Paulino,
    Gratuluję super bloga. Prawdziwa skarbnica wiedzy dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie.Chciałabym zasięgnąć Pani porady w kwestii diety. Otóż mam 40 lat, 170 cm wzrostu i ważę 60 kg. Od jakiegoś czasu zaczęłam bardzo regularnie ćwiczyć. Teraz wygląda to tak: 3 x w tygodniu trening z hantlami 40 min + 30 min. cardio (rowerek treningowy), 2 dni w tygodniu marszobiegi 10 km. Dwa dni to regeneracja dla organizmu. Chciałam zmniejszyć obwody (wiem że w przypadku ćwiczeń lepiej mówić o obwodach niż kilogramach) ale jakoś mi to nie wychodziło więc udałam się do dietetyka i poprosiłam o dietę. Otrzymałam dietę i średnia tygodniowa kalorii wynosi 1450 kcal. Dodam jeszcze, że z badania wynika iż moje BMR to 1404 kcal. Czy uważa Pani, że ta ilość kalorii to nie za mało? Czy mogłaby mi Pani podpowiedzieć od ilu kalorii powinnam wystartować? Nie ukrywam,że głodowanie mnie jakoś nie interesuje. Obawiam się również, że być może Pani dietetyk chce aby efekty przyszły szybko. Tylko co później?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam,

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Faktycznie ilość zaplanowanej kaloryczności diety jest trochę zbyt niska. Oczywiście nie chcę podważać pracy innych dietetyków, po prostu podchodzę do tematu trochę inaczej. Wolę początkowo zaplanować mniejszą redukcję niż zbyt dużą, która mogłaby wpłynąć źle na tempo przemiany materii.

      Jeśli miałabym coś zasugerować ze swojej strony to myślę, że dieta na poziomie 1700 kcal już będzie ok przy takim poziomie aktywności fizycznej.

      Pozdrawiam!

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo za odpowiedź

      Usuń
  56. Witam. Zacze od tego ze mam 24 lata. Od 3 lat choruje na chorobe tarczycy hashimoto. Od roku mam tez refluks zoladka i nie dawno problemy z trzustka. Dodatkowo planuje zajsc w ciaze. Chcialabym zaczac zdrowo sie odzywiac ale nie potrafie ocenic co mi wolno o co nie. Dodam eowniez ze nie moge pozwolic sobie na zdrowa( droga) zywnosc. Bardzo prosze o pomoc, moj zoladek juz nie wytrzymuje mojej diety w ktorej niestety jest duzo slodyczy. Uwielbiam tez szpinak i wszelkie dania z makaronem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Przede wszystkim sprawą priorytetową jest rezygnacja ze słodyczy, ponieważ nie wpływa to zarówno dobrze na leczenie Hashimoto jak i na refluks. Wskazówki jak się do tego zabrać żeby nie przeżyć szoku znajdziesz tutaj: http://cojesc.net/5-praktycznych-krokow-do-zerwania-ze-slodyczowym-nalogiem/

      Trudno mi poradzić Ci coś więcej, ponieważ nie znam Twoich szczegółowych nawyków żywieniowych. Poza tym dieta w leczeniu Hashimoto jest bardzo ważnym elementem leczenia, ale musi być ustalona indywidualnie.

      Tak czy inaczej sprawą priorytetową jest w tym momencie odstawienie słodyczy.

      Usuń
  57. Witam. Często spotykam się z opinią, że owoce powinno się spożywać do południa, natomiast wieczorem (na kolację) nie bardzo, ze względu na wysoką ilość cukrów. W Pani diecie 7 dniowej dla osób aktywnych fizycznie, codziennie (prócz jednego dnia) proponuje pani na kolację owoce.... Moje pytanie brzmi:jak to jest z tymi owocami, można je jeść, bez względu czy to na śniadanie, czy na kolację, czy jednak uważać na to ?? Drugie pytanie, czy na diecie redukującej unikać owoców, czy bez obaw można je jeść , oczywiście zwazając na kaloryczność posiłku ??
    Z góry dziękuję za odpowiedź!!!!
    Pani blog niedawno odkryłam, mega dużo swietnych przepisów, kilka z nich już wypróbowałam!
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Owoce w tej diecie pojawiają się z uwagi na wieczorne treningi. Po treningu, jeśli zależy nam na uzupełnieniu zapasów glikogenu i zwiększeniu wydolności fizycznej, warto spożyć posiłek o wyższym indeksie glikemicznym. Stąd taki rozkład :)

      Co do samych owoców, zalecenia dotyczące jedzenia ich do południa to lekka przesada. Nie ma żadnych badań, które by uzasadniały aż tak dużą restrykcję. Przy braku aktywności fizycznej porcja owocu na podwieczorek nie stanowi problemu.

      Unikać na pewno nie, jedynie uważać na ich ilość tak aby zachować równowagę pomiędzy owocami a warzywami (często mamy tendencję do jedzenia dużych ilości owoców, a zbyt małej ilości warzyw).

      Bardzo dziękuję i pozdrawiam!
      Paulina

      Usuń
  58. Witam. Mam 26 lat, 163 cm wzrostu i 105kg wagi. Ile kalorii w ciągu dnia powinnam przyjmować, by waga "zdrowo" spadała ???
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      2000 kcal będzie w porządku :)

      Pozdrawiam!

      Usuń
  59. Witam
    Mam pytanie chciałabym sobie zrobić pukanie wątroby czy jest to zdrowe i bezpieczne bo mam obawy?Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Chyba chodzi o "płukanie" wątroby?

      Niestety nie mam wiedzy na temat tego typu alternatywnych metod, więc nie mogę ich zalecać.

      Pozdrawiam

      Usuń
  60. PANI PAULINO, jestem wegetarianka. Ostatnio przeczytalam o proporcjach kwasow omega 6 i omega 3. Boje sie, ze chyba za duzo dziennie jem tych omeg sa 6(po 2 lyzki pestki dyni i slonecznika, mak, sezam czadem zamiast maku orzechy sporo tego)

    Jakie produkty roslinne jesc i konkretnie ile objetosciowo zeby zaspokoic dzienna dawke omega 3 ?

    Jem duzo tych pestek jak pisalam, jem jajka, ale nabial rzadko. Ryb i miesa nie.

    Czy zle robie, ze tak duzo tych pestek, nasion orzechow pochlaniam? Zawsze mocze je, zeby byly lzej strawne.

    Z gory dziekuje za odpowiedz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Jeśli jadasz głównie tłuszcze w naturalnej postaci (orzechy, nasiona) a nie wyizolowanej (oleje roślinne) to nie ma powodów do obaw.

      Jeśli nie jesz ryb to warto rozważyć suplementację kwasów omega 3 (są również wersje wegańskie z alg morskich). Dobrym źródłem tłuszczów omega 3 są świeżo zmielone nasiona lnu, nasiona chia oraz orzechy włoskie. Warto planować dietę tak, aby pojawiały się regularnie.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  61. Zastanawia mnie kwestia, której wyjaśnienia mimo poszukiwań nie znalazłam nigdzie w internecie. Sprawa wydaje się ciekawa, dlatego tym bardziej dziwi mnie, że nie trafiłam na żadne konkretne odpowiedzi.
    Chciałabym wiedzieć czy istnieje limit kalorii, który w ciągu jednego dnia może zostać zamieniony w tłuszcz. Chodzi mi o kalorie, powyżej zapotrzebowania energetycznego, które nie byłyby już przyswajane przez organizm a jedynie wydalane, bo organizm nie mógłby wydajnie przyswoić dużej liczby kalorii w krótkim czasie.
    Przykładowo: na codzień zjadam ok.1700 kcal, czyli tyle ile wynosi moje zapotrzebowanie energetyczne, ale zdarza się wieczór gdy zjadam 1000 kalorii więcej. Czy zrobi różnicę, gdy zjem 2000 kalorii więcej? Czy jest granica powyżej której po prostu wydalę to, co zjem, bo w tak krótkim czasie (1 wieczór) nie będzie to mogło zostać zamienione w tłuszcz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Faktycznie sprawa jest ciekawa, ale jeszcze trudniejsza do zbadania. Stąd problem w znalezieniu odpowiedzi.

      Mogę jedynie napisać moje przypuszczenia. Obawiam się, ze nie ma takiej granicy, chyba że docieramy do takiego momentu, że z przejedzenia dochodzi do wymiotów lub biegunki. Wówczas niestrawiony pokarm nie jest przyswajany.

      Tak bym to rozpatrywała ;)

      Usuń
  62. Zastanawia mnie pewna sprawa. Czy jeśli w trakcie ferii budzę się później i omijam tym samym posiłek, a czasami nawet dwa to zaspokajam moje zapotrzebowanie kaloryczne? Czy raczej się wtedy chudnie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      To zależy czy mniejszą ilość posiłków nie nadrabiasz ich większą gęstością energetyczną i wielkością. Dłuższy sen przyczynia się także do mniejszych wydatków energetycznych niż w dni gdy chodzisz do szkoły. Wszystko zależy od ogólnego bilansu :)

      Pozdrawiam!

      Usuń
  63. Czy twaróg jest zdrowszy od serka wiejskiego? Można go jeść codziennie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Są porównywalne. Tak, jeśli ktoś bardzo lubi twaróg to można jeść codziennie oczywiście pod warunkiem ogólnego urozmaicenia diety :)

      Pozdrawiam!

      Usuń
  64. Witam pani Paulino!!
    Trener polecił mi aplikację myfitnesspal do używania jako dziennik posiłków. Ale apka pokazuje mi że mam spożywać 1200kcal, czy to nie za mało??? Moje PPM wynosi jakieś 1435kcal, czy nie powinnam spożywać właśnie takiej ilości kcal, mimo diety odchudzającej?
    Co jeść po treningu na redukcji? Białko i węglowodany? A kalorycznie tyle, ile się spaliło, czy mniej?
    Na ile owoców dziennie mogę sobie pozwolić? Rano często jadam jablko+gruszkę+mandarynkę do bezukrowego musli orkiszowego, czy mogę jadać tego typu mixy owocowe na śniadania codzienne, w różnych wersjach?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam!

      Tak, to za mało. Nigdy nie schodzimy poniżej PPM, a nawet warto zostawić sobie dodatkowo pułap ok. 200 kcal powyżej PPM.

      Zaraz po treningu łatwo przyswajalne węglowodany (np. banan, garść rodzynek), a później pełnowartościowy posiłek z białkiem jeśli pora treningu na to pozwala. Kalorycznie tyle ile się spaliło (można też ustalić tak dietę, aby jeść średnią ilość kalorii niezależnie od treningu).

      2 - 3 porcje owoców dziennie są ok (1 porcja to ok. 100g). Tak, takie kombinacje musli mogą być codziennie, choć warto je czasami urozmaicić czymś innym :)

      Usuń
  65. Czy spożywanie chleba z mąką pszenną i glutenem może spowodować nasilenie trądziku?
    Nie mam alergii na te produkty, ale bardzo lubię chleb pszenno żytni, nie wiem jednak czy jest on wskazany przy trądziku.
    Pozdrawiam, Zosia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Jeśli nie masz nadwrażliwości to produkty pszenne czy glutenowe nie powinny wpływać na nasilenie trądziku.

      Większym problemem w tym przypadku mogą być produkty o wysokim indeksie glikemicznym i nabiał.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  66. Witam. Mam pytanie dotyczące suszonych owoców i wiorków kokosowych. Czy wybiera Pani te ekologiczne by mieć gwarancje , że nie mają żadnych szkodliwych substancji oraz, że nie są siarkowane? Teraz jest wielki bum na wszystko co eko ale niestety nie każdego na to stać:/ stąd moje pytanie. Czy szkodę sobie i w rezultacie rodzinie kupując 'zwykle' bakalie. Zauważyłam, że w ich składach pojawia się bądź to dwutlenek siarki bądź olej słonecznikowy czy bawełniany.

    Drugie moje pyt dotyczy drobiu. Jak tutaj wybierać by sobie nie szkodzić. Nie natknęłam się jeszcze na drób od sprawdzonego rolnika by wiedziec, że zakupione miecho nie jest nafaszerowane hormonami. Jadać te kurczaki? Szkodzą czy nie?;) z góry dziękuję za odp pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Nie, nie wybieram ekologicznych, ale zwracam uwagę na to żeby nie było właśnie takich dodatków jak dwutlenek siarki. Zwykle kupuje je w większych ilościach na allegro - niższe ceny w przeliczeniu na 100g i możliwość wyboru bakalii bez dodatków (podane składy).

      Trudne pytanie :) Z założenia nie powinny być nafaszerowane na tyle żeby szkodzić (w końcu są normy, które muszą spełniać). Myślę jednak, że kluczową sprawą jest tutaj umiar i nie opieranie się wyłącznie na drobiu. Warto 2 - 3 obiady mięsne w tygodniu zamienić na coś ze strączków i jajka :)

      Usuń
  67. Jak to jest z piciem przed, po i w trakcie posiłków? Co powoduje i czy jest dozwolone?
    Kiedyś dietetyczka mi powiedziała, że nie mogę pół godziny przed i po oraz w trakcie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest dozwolone. Zdrowi ludzie wydzielają wystarczające, a nawet więcej niż potrzeba, ilości soków żołądkowych. Tak więc uważam, że jest to problem lekko przesadzony :)

      Gdyby przejmować się dodatkowo godzinami picia płynów można by wpaść w jakiś obłęd :)

      Usuń
  68. Pani Paulino, jem zdrowe produkty, nieprzetworzone, jesyem wegetarianka, jem duzo weglowodanow tzn. Pol szklanki platkow owsianych i ok 2 woreczki kaszy ( waga sucha) w ciagu dnia, do tego straczki, duzo bo ok 6 lyzek roznych nasion, pestek w ciagu dnia.

    Moje pytanie: czy odzywiajac sie takimi rzeczami raczej nieprzetworzonymi trzeba liczyc kalorie? Jestem szczupla, nie wiem ile kalorii jem, spozywam 3 posilki dziennie. Ale kolezanka nagadala mi, ze za duzo tych nasion jem i kaszy/ platkow.

    I MOGE NASION KOLACJE JESC POL WORKA. ( WAGA SUCHA) kaszy gryczanej niepalonej z 2 lyzkami sezamu czarnego, brokulami, marchwia i mixem salat? To jeden z moich wariantow.

    Co Pani mysli o tym, ze na kolacje nie wolno tak jesc tzn. Kaszy tylko lepiej serki?

    Czy nie zaczne z czasem tyc od takiego odzywiania?

    Z gory dziekuje. Tyle jest tych teorii teraz, ze sama czasem nie wiem co zdrowo a co nie. Prosze o jskies sugestie. ALA

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Jeśli masa ciała od dłuższego czasu utrzymuje się w normie to nie ma powodów żeby liczyć kalorie, ważyć produkty i popadać w inne dietetyczne obłędy. Bądźmy normalni, przy zdrowej, nieprzetworzonej żywności naprawdę trudno jest jeść za dużo :)

      Kolacja w porządku. Jedzenie samego białka na kolację to mit. Warto dorzucić tam jedynie jakiegoś strączka lub jajko (jeśli jadasz) żeby było bardziej zbilansowane.

      Pozdrawiam :)

      Usuń
  69. Witam. Od dwóch miesięcy staram się świadomie zmiejszyć wagę. Wcześniej po prostu ćwiczyłam, nie zwracałam uwagi na to co jem i chudłam ok. kilograma na miesiąc. Od kiedy zwiększyłam intensywność treningów zaczęłam liczyć kalorie i zdrowo jeść. Mam 17 lat, 162 cm wzrostu i ważę 51 kg. W sumie schudłam już 9 kg (łącznie z okresem bez diety). Aktualnie ćwiczę 5 razy w tygodniu po 40 min cardio. Spożywam 1450 kcal. Mimo to nie chudnę szybciej. Chciałabym zrzucić jeszcze 3 kg. Ile powinnam spożywać kalorii? Czy ilość treningów jest wystarczająca? Proszę o radę. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj!

      Cały sęk tkwi w tym, że Twoja masa ciała jest w tym momencie idealna :) Nie ma potrzeby chudnąć więcej (3 kg mniej będą dawały już BMI świadczące o niedowadze).

      Poza tym ilość kalorii, którą spożywasz jest niska w stosunku do Twojego zapotrzebowania i treningów. Stąd mogło dojść do zwolnienia tempa przemiany materii. Ze spokojem możesz zwiększać stopniowo porcje. A masa ciała jest w porządku :)

      Usuń
  70. Polecasz jakiś jogurt naturalny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Konkretnej firmy nie, ale polecam zwracać uwagę na skład (żeby nie było mleka w proszku i innych zagęstników). Mleko i kultury bakterii wystarczą :)

      Usuń
  71. Super strona, tak na wstępie. Przejdę do mojej wątpliwości. Od 2 lat zdrowo się odżywiam i uprawiam sport. Jestem szczupły, ale nie wiedzieć czemu mam brzuszek. Czy, żeby schudnąć z niego wystarczy, że zmniejszę ilość przejmowanych tłuszczy? Bo co innego mi zostaje? Nie chce się "odchudzać" zmniejszając ilość kalorii, bo reszta ciała tego niepotrzebuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Na odkładanie tłuszczu w partiach brzusznych ma bardziej wpływ jakość spożywanych węglowodanów, a konkretnie zbyt duża ilość cukrów prostych (szczególnie fruktozy, która znajduje się teraz pod postacią syropu glukozowo - fruktozowego praktycznie wszędzie).

      Tak więc duży nacisk trzeba położyć na jakość produktów węglowodanowych i indeks glikemiczny potraw: http://cojesc.net/indeks-glikemiczny/

      Pozdrawiam :)

      Usuń
  72. Mam 15 lat, ważę 49 kg i mam 162 wzrostu. Ćwiczę kilka razy w tygodniu siłowo i ćwiczenia cardio. Jestem już prawie zadowolona, planuję jeszcze trochę zredukować tkankę tłuszczową, a potem zwiększyć bilans i budować mięśnie. Czy taki przykładowy jadłospis jest odpowiedni?
    Śniadanie: mleko 2% szklanka, płatki owsiane 40g, cynamon i pół jabłka,
    Drugie śniadanie: banan
    Lunch: bułka z ziarnami z szynką z indyka,
    Obiad: pieczone ziemniaki (z ok. 2 ziemniaków), pierś z indyka pieczona lub gotowana na parze (ok. 120g), spora ilość surówki,
    Podwieczorek: koktajl: szklanka mleka, banan, cynamon i garśc płatków pełnoziarnistych od lubelli
    Kolacja: bułka z pomidorem lub serek wiejski z chrupkim pieczywem.
    czy nie jest to trochę za dużo jak na redukcję tkanki tłuszczowej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Nie jestem zwolenniczką aż tak restrykcyjnych działań w młodym wieku, ponieważ może wyjść z tego dużo powikłań jeśli chodzi o funkcjonowanie układu hormonalnego (szczególnie u kobiet). Po prostu jeszcze nie czas na redukcję tkanki tłuszczowej i budowanie masy mięśniowej.

      Nie wiem także na jakim poziomie jest Twoja tkanka tłuszczowa. Trudno mi cokolwiek poradzić.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  73. czy płatki ryżowe są dobre na diecie? bardzo lubię przyrządzać je z mlekiem, ale to jednak biały ryż, prawda?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak: biały ryż i to jeszcze bardziej rozdrobniony i przetworzony. Mają wysoki indeks glikemiczny i mało wartości odżywczych. Tak średnio, nie tylko na diecie ale ogólnie ;)

      Usuń
  74. Witam. Czy mogła by mi Pani powiedzieć ile kalorii powinnam spożywać dziennie?
    Mam 23 lata. 168cm. 110 kg. Nie uprawiam żadnych sportów.
    Jestem mama rocznego dziecka i chciałabym w końcu zadbać o siebie. A może mi Pani doradzić w kwestii ćwiczeń? Mam kondycje poniżej 0. Probowalam cwiczyc z Ewa.C ale nie daje rady nawet 5 min. Od jakich ćwiczeń powinnam zacząć?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj, z podobnym problemem się borykam :(( od miesiąca stosuję dietę, bardzo pomocne są jadłospisy i diety Pani Pauliny, staram się jeść 1500 kalorii dziennie, ważę wszystko, żeby gramatura posiłku i kaloryczność się zgadzała, to ważne, i systematyczność, co ok 3-4 godziny posiłek, tak żeby nie doprowadzić się do głodu, bo później ciężko się "najeść". Ze sportem u mnie ciężo, jestem strasznym leniuchem, ale zaczęłam od basenu - trzy lub cztery razy w tygodniu, w domu jakieś rozciąganie, taka "domowa"gimnastyka. Ćwiczenia z CHodakowską dają super efekty, ale ciężko jest na początku, tym bardziej, kiedy ma się kondycję "poniżej 0", doskonale o tym wiem.... Zatem nie zrażaj się, zacznij się zdrowo i racjonalnie odżywiać, z tymi ćwiczeniami tez stopniowo, zeby się nie zrazić, basen, spacery, rower... Jak zaczniesz nabierac lepszej kondycji, to i Chodakowska. Na początku może to byc nawet 5-10 minut, z czasem dojdziesz do lepszej kondycji i "przerobisz" z Nią cały trening !!!! Trzymam za Ciebie kciuki!! Nie poddawaj się !!!!! pozdrawiam

      Usuń
    2. Witaj,

      Aby zredukować stopniowo masę ciała powinnaś jeść początkowo 2100 kcal (z czasem gdy masa ciała będzie spadać ilość kalorii również będzie się delikatnie zmniejszać).

      Jeśli chodzi o ćwiczenia to na początek super będzie jak się uda wprowadzić regularny codzienny spacer trwający 30 minut (taki szybszym tempem). Z czasem, gdy masa ciała spadnie, będziesz mogła wprowadzić coś bardziej wymagającego, np. rower, basen. Najważniejsza jest regularność. Nie ma sensu rzucać się od razu na głęboką wodę. Lepiej zacząć od mniejszego stopnia trudności, a wprowadzić coś na stałe.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  75. Dzień dobry! Borykam się z pewnym problemem, a mianowicie z napadami jedzenia - najczęściej wieczorami 1-2 razy w tygodniu. W pewnym stopniu zdaje sobie sprawę co robię, ale nie mogę się powstrzymać, szczególnie kiedy widzę, że mimo moich starań nie potrafię schnąć. Nie jem słodyczy, nie używam cukru - bez wyjątków, aż sama się zdziwiłam, że daję rade ;) dodatkowo ćwiczyłam 5 razy w tygodniu, nie jadłam jasnego pieczywa, makaronów, głęboko i lekko smażonych potraw, a mimo to nic nie ruszyło. No prawię nic. W sumie ok 4cm (tylko) z całego ciała i jakieś 2kg na wadzę. Myślę, ze wyniki są takie słabe przez dosyć duża ilość kcal ok. 1800. Mam 16 lat, 170cm wzrostu i 73kg moja aktywność jest umiarkowanie wysoka. A kiedy ilość kalorii zmniejszyłam do 1200, wieczorami jem i jem. Proszę o radę jak powstrzymać chęć sięgnięcia po następną porcje posiłku (szczególnie przed menstruacją) i ile kcal powinnam spożywać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Jeśli jesz 1200 kcal to nic dziwnego, że zdarzają się takie napady głodu :) Przy takiej diecie nie pokrywasz nawet swojego podstawowego zapotrzebowania na energię, które wynosi ok. 1600 kcal. Poniżej tej wartości nie powinnaś absolutnie schodzić, ponieważ przemiana materii prędzej czy później zwolni i nie będzie żadnego efektu mimo tak dużych ograniczeń.

      Wcześniejsza ilość kalorii (1800) była w porządku. W jakim czasie udało się wtedy osiągnąć spadek 2 kg i 4 cm?

      Pozdrawiam!

      Usuń
  76. Czy jest możliwe, żeby trądzik nasilił się po zjedzeniu soczewicy? Czy to może być reakcja organizmu na białko roślinne? Bardzo rzadko jadam soczewicę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Raczej mało prawdopodobne. Ewentualnie powodem mogłaby być nadwrażliwość (alergia opóźniona) na soczewicę.

      Ale trudno powiedzieć :)

      Usuń
  77. Dzień dobry :) bardzo proszę o pomoc. Mam 164 cm i wagę ok 58. Standardowa waga to 52 kg. 6 pozostało mi po narodzinach córeczki (w styczniu ). Wciąż karmie ja piersią. Dużo spacerujemy. Jednak waga nie spada. Obawiam się ze jem za mało kalorii. Ile powinnam zjadać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam :)

      Jako, że karmisz piersią i jest to bardzo "energochłonny" proces do Twojego zapotrzebowania musimy doliczyć 500 kcal (po 6 miesiącu życia dziecka, gdy zmniejsza się stopniowo ilość karmień a zwiększa ilość posiłków dodatkowych ilość kalorii związanych z laktacją także ulega redukcji).

      Tak więc Twoje zapotrzebowanie umożliwiające spadek masy ciała w tempie 0,5 kg na tydzień wynosi 2000 kcal :)

      Usuń
  78. Witam, mam 28 lat, 168cm wzrostu i siedzącą pracę. 2 razy w tygodniu chodzę na fitness ( bieżnia lub body workout). Jakie jest moje zapotrzebowanie energetyczne? Ważę 52kg.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Masa ciała jest dosyć niska (lekko poniżej dolnej granicy normy). twoje zapotrzebowanie pozwalające ją utrzymać wynosi 2100 kcal.

      Usuń
  79. Witaj,
    Jak powinno wyglądać śniadanie przed egzaminem gimnazjalnym tzn. Z czego powinno się skladac i ile mniej wiecej powinno mieć kalorii ( 16-latka, 174 cm wzrostu, waga: 61.5 kg) żeby mózg mógł jak najlepiej pracować ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Takie śniadanie powinno dostarczać ok. 500 - 600 kcal. Myślę, że najlepszym pomysłem będzie owsianka, ponieważ mamy węglowodany złożone w postaci płatków owsianych. Warto do niej dorzucić także orzechy żeby dostarczyć korzystne tłuszcze. Generalnie owsianka daje uczucie sytości na długi czas dzięki czemu można się skupić na egzaminie, a nie na burczącym brzuchu :)

      Tutaj przykład owsianki:
      http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2015/12/owsianka-z-mango.html
      http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2015/11/owsianka-pomaranczowa-z-makiem.html
      http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2015/07/malinowo-orzechowa-owsianka-na-upalny.html
      http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/12/ja-piernicze-ale-owsianka.html

      Pozdrawiam :)

      Usuń
  80. Mam pytanie odnośnie mojego zapotrzebowanie energetyczne i rozkład białek, węglowodanów i tłuszczu, mam 16 lat 174 cm wzrostu i waze 61.5 kg. 5 razy w tygodniu mam zajęcia w-f, które trwają około godziny, 2-3 razy w tygodniu są to średniointensywne ćwiczenia tzn. Bieganie, brzuszki, pompki itp, ćwiczenia wzmacniające z piłką lekarską itp. a 2 razy w tygodniu są ta lekkie zajęcia tzn. gra w siatkówkę, czasem intensywna a czasem nie. Dodam że są to ćwiczenia wykonywane pod kątem siatkowki. Do tego codziennie chodzę do szkoły 15 min i potem znów wracam 15 min. Chciałabym schudnąć troszkę, wymodelowac ciało itp. Staram się odżywiać zdrowo, no ale nie zawsze się udaje, gdyż mama przygotowuje obiady w ona nie zawsze przygotowuje je super zdrowo ;) no ale nie jest źle ;)
    PS. Naprawdę świetny blog i super przepisy, często korzystam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodam jeszcze ze w poniedzialek- piątek wstaje o 6:30 a kładę się spać o 23-24, a weeend wstaje o 9-10 i tak samo kładę się spać, a obiad przeważnie jadam o 16-17.

      Usuń
    2. Witaj,

      Twoje zapotrzebowanie na energię wynosi ok. 2400 kcal.

      Białka (15% energii): 82g
      Tłuszcze (30% energii) 73g
      Węglowodany (55% energii): 302g

      Pozdrawiam :)

      Usuń
  81. Pani Paulino, walcze o powrot miesiaczki( lecze sie u ginekologa, ale musze zwiekszyc tluszcze) na razie jem 1500 kalorii, jestem weganka, lecz z odzwierzecym jem jajka czasem.

    Tluszcze ktore zjadam co dzien: 2 lyzki siemienia lnianego zmielinego przed uzyciem, 2 lyzki slonecznika, 2 dyni, 2 sezamu, 1 orzech brazylijski, pol awokado ( ma 200 g cale z pestka) ma ub zamiast awokado 2 jaja wiejskie.

    Czy to za malo tluszczu? Co jeszcze dodac by zwiekszyc go? Prosze o jakas wskazowke.
    Martyna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Ilość dostarczanego tłuszczu jest wysoka (ok. 700 kcal pochodzi z samego tłuszczu). Rozumiem, że chodzi także o zwiększenie masy ciała?

      Jeśli tak to warto zwiększyć także ilość węglowodanów. generalnie rozkład składników odżywczych powinien wyglądać mniej więcej tak: białko 15% energii, tłuszcz 35 - 40% energii, reszta na węglowodany.

      Pozdrawiam serdecznie,
      Paulina

      Usuń
  82. Witam,jestem świeżo upieczoną mamą.Niestety nie do końca zadowoloną z ilości kilogramów, jeszcze kilka jest nadprogramowych.Kiedy mogę zacząć odchudzanie przy karmieniu piersią i jak zrobić to mądrze,jak kształtuje się zapotrzebowanie kaloryczne?(proszę o analizę mojego przypadku: wzrost-158cm, waga-60,wiek-30 lat). Z góry dziękuję za pomoc :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Masa ciała podczas karmienia powinna zacząć stopniowo spadać (jest to bardzo energochłonny proces i na samo karmienie potrzeba 500 kcal). Oczywiście nie może być to zbyt szybki spadek, odpowiednie tempo wynosi 0,5 kg w ciągu tygodnia.

      Przy diecie na poziomie 2000 kcal już powinno udać się osiągnąć cel :)

      Usuń
  83. Witam. Pani Paulino jestem na pani diecie od 2 tygodni i związku z tym mam pytanie. Czy na diecie powinnam jeść tylko drób i indyka czy mogę też chudy schab,poledwice,szynkę i chude czerwone mięso? Dodam że mam do zrzucenia 45kg... ale razem zemna na zdrowe odżywianie przeszedł tez mąż i 7 letni syn żeby mnie wesprzeć i boję się że sam drób poprostu nam sie przeje...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Oczywiście od czasu do czasu (np. raz na tydzień) może się pojawiać porcja czerwonego mięsa (chudy schab lub wołowina). Śmiało można ją wkomponować w dietę, nawet odchudzającą :)

      Do tego ryby i nasiona strączkowe.

      Pozdrawiam,
      Paulina

      Usuń
  84. Witam.
    Czy mogłaby mi Pani powiedzieć ile powinnam spożywać dziennie kalorii? Mam 23 lata. 110kg. 168cm. Nie uprawiam sportu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Początkowo ok. 2100 kcal. Z czasem, gdy masa ciała będzie stopniowo spadać można także delikatnie obniżać kaloryczność diety.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  85. Dzień Dobry.
    Mam problem i proszę Panią o poradę. Dzięki Pani wiem ,że powinnam spożywać 1800-1900 kcal , aby schudnąć. Nie wiem tylko jak rozłożyć te kalorie i ile posiłków jadać. Chodzę na siłownie 5 razy w tygodniu po 60 min. W domu jem śniadanie o 7, drugie śniadanie o 10:30 w szkole.Lekcje kończę raz o 14 raz o 15 i później od razu idę na siłownie. Przerwy w szkole mam tylko po 5 min, jedynie na drugie śniadanie 20. W domu jestem o 17. Jak mam rozłożyć posiłki ? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proponowałabym taki rozkład:
      - śniadanie 7:00 ok. 500 kcal,
      - II śniadanie 10:30 ok. 300 kcal
      - przekąska na krótkiej ok. 13:00 przerwie ok. 200 kcal (mogą być po prostu świeże owoce)
      - obiad 17:00 ok. 500 kcal
      - kolacja 20:00 ok. 400 kcal :)

      Usuń
  86. Witam, mam pytanie. Czy muffinki z Pani przepisów można jeść codziennie różne no na 2 śniadanie ? Powinnam jeśc ok 1500kcal i chciałabym schudnąć. Jak powinnam dobierać posiłki czy jest jakas reguła? Czy wystarczy że z przepisów ze strony wybiore 5 posiłków które dadza łacznie 1500kcal ? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Teoretycznie można, ale trzeba pamiętać żeby dieta była urozmaicona, dostarczała odpowiednich ilości warzyw i owoców, kalorii, ale także pozostałych składników odżywczych.

      Tak więc w momencie gdy muffinki będą codziennie to trudno będzie spełnić powyższe wymagania.

      Ja zwykle zalecam, aby na tygodniu źródłem słodkości były właśnie świeże owoce, a słodkie wypieki typu muffinki, ciasta najlepiej na weekend :)

      Usuń
  87. Witam. Mam 24l 160cm i 100kg. Jakie mam zapotrzebowanie kaloryczne...?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Potrzebujesz ok. 2000 kcal (taka ilość pozwoli już na spadek masy ciała w tempie 0,7 kg w ciągu tygodnia).

      Pozdrawiam!

      Usuń
  88. Czy zna Pani może dietę Smacznie Dopasowaną? Myśli Pani, że warto w ta dietę iść?

    OdpowiedzUsuń
  89. Witam! Mam 19 lat, moja waga waha się między 60 a 61, mierzę około 172, ile kalorii dziennie mniej więcej powinnam spożywac? Dodam, że ćwiczę w domu kilka dni w tygodniu. I pytanie jesli chodzi o rozkładanie posiłków w ciągu dnia, wstaje przeważnie o 10 (jesli idę na 2 zmiane do pracy), sniadanie jem okolo 10:30, 2 sniadanie okolo 13-14, obiad 16, po 18 podwieczorek i około 20:30-21 kolacje, czy to prawidłowe ? Oraz pytanie, jakich produktów unikać gdy często ma się wzdęty brzuch?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj!

      Powinnaś spożywać ok. 2000 - 2200 kcal. Tak, taki rozkład jest w porządku.

      Wszystko zależy od tego co jest przyczyną wzdęć, np. jeśli laktoza wówczas unika się produktów mlecznych. Oczywiście przyczyn może być mnóstwo. U osób mających po prostu "wrażliwe" jelita wystarczy zmniejszyć ilość produktów wzdymających (roślin strączkowych, cebuli, czosnku, kukurydzy, gruszki, produkty smażone, tłuste). Wszystko zależy od indywidualnej tolerancji i obserwacji czy dolegliwości pojawiają się po konkretnych produktach.

      Usuń
  90. Witam, co poleca Pani na odchudzanie kobiet zaraz po ciąży? Co jeść by dziecku nic nie zaszkodziło?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdrowa dieta o delikatnie obniżonej kaloryczność (-500 kcal w stosunku do zapotrzebowania). Nie trzeba ograniczać nic na wszelki wypadek.

      Wykluczamy konkretne produkty dopiero wtedy gdy widzimy, że coś dzieje się u maluszka.

      Usuń
  91. Dzień dobry,
    Moje pytanie brzmi: Mając 18 lat, 166 cm wzrostu i ważąc 51/52kg poszukiwałam swojego zapotrzebowania kalorycznego, ale podają one bardzo różne wartości. Od 1650 kcal do niespełna 2000 kcal. Dodam, że mój wysiłek fizyczny to głównie spacery i raz w tygodniu średni wysiłek fizyczny około godziny/1,5(lekcje wf w szkole). Czy mogłaby Pani doradzić, ile zatem powinno ono wynosić i jak powinnam rozłożyć je na posiłki, aby utrzymać wagę? Z góry dziękuję! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Twoje zapotrzebowanie wynosi 2100 kcal. Masa ciała jest w porządku więc nie ma powodów żeby redukować ilość kalorii.

      Posiłki mogą być rozłożone następująco:
      - śniadanie ok. 500 kcal
      - II śniadanie ok. 300 kcal
      - przekąska ok. 200 kcal
      - obiad ok. 600 kcal
      - kolacja ok. 400 kcal

      Pozdrawiam!

      Usuń
  92. Witam. Chciałam poprosić o radę odnośnie diety. Za półtorej miesiąca będę miała 14 lat. Mam 154 cm wzrostu i ważę 48 kg. Jakie jest moje zapotrzebowanie kaloryczne, jeśli chciałabym zrzucić nie więcej niż 4 kg? Jeśli chodzi o wysiłek fizyczny, to jest on raczej mały, ale to nie jest proste przy siedzeniu w ławkach osiem godzin dziennie. Mam 4 godziny lekcyjne wfu, na którym raczej się nie męczę, po szkole truchtam przez 40 min plus króciutkie ćwiczenia i tak 2-3 razy w tygodniu. Trudno jest mi też rozłożyć posiłki. Wstaję po szóstej i kładę się spać po 22, ze szkoły wracam zwykle o 15.. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      W Twoim wieku nie należy wprowadzać diety odchudzającej. Jest to po prostu zbyt ryzykowne. Szybko rośniesz i przy zdrowej, zbilansowanej diecie masa ciała się wyrówna.

      Powinnaś jadać ok. 2000 kcal.

      Jeśli chodzi o godziny posiłków to rozłóż je tak jak Ci odpowiada (np. śniadanie o 6:00, II śniadanie ok. 10:00, przekąska ok. 13:00, obiad ok. 16:00, kolacja ok. 19:00).

      Pozdrawiam!

      Usuń
  93. Witam,
    chciałabym zapytać o wpływ nabiału na powstawanie trądziku. Od dawna zmagam się z problemem trądziku, ale pomysł całkowitego wyeliminowania nabiału z diety wydaje mi się lekko przesadzony. Byłabym bardzo wdzięczna za wyjaśnienie problemu, lub przekierowanie mnie do jakiegoś wiarygodnego źródła.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Oto artykuły:
      http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-4632.2009.04002.x/full
      http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1600-0625.2009.00924.x/full

      Pozdrawiam!

      Usuń
  94. Czy przy dobrej kaloryczności 50% węglowodanów , 30% tłuszczy i 20% białka to dobry rozkład na redukcje ? Czy tego białka nie jest za dużo? Dodam , że jestem kobietą i ćwiczę 6 razy w tygodniu :)

    OdpowiedzUsuń
  95. Dzień dobry :) Piszę do Pani z prośbą o wskazanie odpowiedniego dla mnie zapotrzebowania energetycznego. 4-5 razy w tygodniu robie trenigi na przemian- interwałowe,wzmacniające. Praca zawodowa wymaga ode mnie średniego wysiłku. W tej chwili ważę 64 kg przy wzroście 168cm oraz dziennie dostarczam organizmowi około 1800 kcal. Chciałabym schudnąć 4-5 kg. Jaka waga jest odpowiednia do mojego wzrostu?
    Z góry dziękuję za odpowiedź :)
    Pozdrawiam,
    Dorota.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam :)

      Pani zapotrzebowanie umożliwiające stopniową redukcję masy ciała wynosi 1700 - 1800 kcal.

      Waga odpowiednia do wzrostu zawiera się w granicach 55 - 68 kg.

      Pozdrawiam :)

      Usuń
  96. Witam. Pani Paulino mam takie pytanie. Co ile kilogramów powinnam zmiejszyc zapotrzebowanie kaloryczne i o ile? Np. Teraz mam 2000 kcal przy wadze 100kg a gdy będę ważyła 98 lub 96 to kaloryczność mam zmniejszyć?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Jeśli będzie Pani sama "panowała" nad dietą i jej kalorycznością to można przyjąć, że co 10 kg zmniejszamy kaloryczność diety o 100 kcal. Jest to spore uogólnienie, które może ulegać modyfikacjom w zależności od tempa spadku masy ciała, ale przy idealnych założeniach tak to będzie wyglądało.

      I nigdy nie schodzimy poniżej 1400 - 1500 kcal, nawet gdy będzie już Pani w okolicach swojej docelowej masy ciała.

      Usuń
  97. Witam ponownie ;]

    Już kiedyś konsultowałam się w sprawie nabiału i jego związku z trądzikiem. Od połowy stycznia unikam nabiału i wszystkiego co może zawierać jakąkolwiek jego formę. Po pierwszym miesiącu widziałam dużą poprawę skóry, ale teraz mam wrażenie, że sytuacja się zmienia, są dni lepsze i gorsze. Od koleżanki usłyszałam, że takie eliminowanie nabiału z diety, bez potwierdzenia przez testy alergologiczne jest bez sensu i powinnam najpierw zrobić takie testy. Trochę czytałam na temat nabiału i jego właściwości i z tego, co wyczytałam (choć internet nie jest pewnym źródłem) to poza objawami skórnymi, może on także wzmagać problemy z zatokami, a od lat mam przewlekłe zapalenie zatok, które powraca raz na jakiś czas. Mam wrażenie, że odkąd odstawiłam nabiał te zatoki jakby mniej dokuczają, ale nie wiem czy to nie sprawka tego, że się sugeruję tym co przeczytałam. Podobno hormony zawarte w mleku także są dla człowieka szkodliwe, czy to prawda? Oraz czy da się całkowicie wyeliminować nabiał z diety, biorąc pod uwagę fakt, że na wielu produktach możemy znaleźć informację, że "produkt może zawierać śladowe ilości mleka, glutenu, soi" itd.? Czy te śladowe ilości nie mają takiego znaczenia?
    Wiem, że Pani także wyeliminowała nabiał, mogłabym wiedzieć ile zajęła taka zmiana i jak to przebiegało? Bardzo by mi to pomogło. Chciałabym raz na zawsze pozbyć się trądziku, chociaż nie jest on jakoś bardzo zaawansowany, to jednak wpływa na moją samoocenę.

    Chciałam także bardzo podziękować za pyszne przepisy na śniadania. Nigdy nie lubiłam śniadań i za czasów szkolnych byłam do nich zmuszana, potem, kiedy już sama decydowałam co jem, porzuciłam śniadania na jakieś 6 lat. Teraz śniadanie to mój ulubiony posiłek i nie wyobrażam sobie go nie zjeść ;], chyba zwyczajnie nie zdawałam sobie sprawy, że może być takie dobre ;]

    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wpływ nabiału na wzmaganie trądziku nie jest związany z alergią, lecz bardziej działaniem na gospodarkę hormonalną organizmu. Oczywiście nie u każdego odstawienie nabiału pomoże, ponieważ mają tutaj znaczenie także czynniki genetyczne i indywidualne uwarunkowania. Stąd warto podjąć próbę odstawienia nabiały na 3 - 4 miesiące i później ponownego wprowadzenia do diety. Wówczas, na podstawie obserwacji objawów po próbie wprowadzenia nabiału do diety możemy mówić o jakimś związku przyczynowo - skutkowym :)

      Faktycznie 100% wykluczenie nabiału z diety jest bardzo trudne i wiązałoby się z całkowitą rezygnacją z produktów przetworzonych, w których mogą być "śladowe ilości". Aczkolwiek w kontekście trądziku prawdopodobnie nie będzie to miał aż takiego znaczenia.

      Na temat mleka można znaleźć szereg informacji, do których należy podchodzić z dystansem. Większość z nich nie jest potwierdzona badaniami, a jeśli istnieją jakieś przesłanki to oczywiście nie ma tak, że mleko na 100% wszystkim szkodzi.

      Nabiał wyeliminowałam jakoś w okolicach maja/czerwca ubiegłego roku. Ale nie można powiedzieć, że w 100%. Na pewno przewijał się sporadycznie, np. jedząc u kogoś lub gdy miałam straszną ochotę na sałatkę z mozzarellą ;)

      Teraz ponownie zaczęłam go jeść (wprowadzam i obserwuję jak wygląda skóra i samopoczucie).

      Bardzo się cieszę! :)

      Pozdrawiam

      Usuń
  98. Cześć! Od jakiegoś czasu szukam efektywnego sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów. Kiedyś udało mi się tego dokonać poprzez regularne jedzenie 5 posiłków, jednak problemy zdrowotne zmusiły mnie do przybrania na wadze, co niestety wymknęło się z pod kontroli. Mimo tego wciąż jem dość regularnie, zdrowo, ale nie bez grzeszków. Szukam jakiegoś bodźca,zmiany, która pobudzi metabolizm i poskutkuje zrzuceniem wagi :) Pozdrawiam, Karolina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć!

      Wszystko zależy od tego ile jadasz kalorii. Kluczową sprawą jest ograniczenie produktów o wysokiej gęstości energetycznej.

      Tutaj znajdziesz najważniejsze wskazówki: http://cojesc.net/dieta-skuteczna/

      Pozdrawiam :)

      Usuń