Darmowe Porady Dietetyka

WAŻNE: Zadawanie pytań tymczasowo wstrzymane. Wkrótce pytania będą wznowione (w nowej, ulepszonej formie).


Witaj!


Na tej stronie ZA DARMO odpowiadam na wszystkie pytania związane ze:
  • zdrowym odżywianiem, 
  • odchudzaniem i dietami,
  • żywieniem w chorobach,
  • dietetyką ogólnie.

Kim jestem i dlaczego możesz mi zaufać?

Nazywam się Paulina Styś-Nowak, jestem dietetykiem i autorką tej strony. Ukończyłam studia na kierunku Dietetyka na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Moją misją jest promowanie zdrowego odżywiania wśród Polaków. Dzięki osobom takim jak Ty jest nas coraz więcej!

W 2012 roku założyłam cojesc.net. Dzisiaj to jedna z najważniejszych i najbardziej rzetelnych polskich stron na temat zdrowego odżywiania. W 2014 roku wydałam swoją pierwszą książkę - "20 kroków do zdrowia".

Oczywiście jako dietetyk zajmuje się także układaniem indywidualnych diet (więcej szczegółów tutaj).

Jestem zagorzałą przeciwniczką wszelkiego rodzaju sensacji, teorii spiskowych i rygorystycznych "diet cud". W swojej pracy trzymam się tylko faktów i sprawdzonych informacji, wspomagając się zawsze najnowszymi badaniami i rzetelnymi publikacjami naukowymi.

Jeżeli wyznajesz podobne przekonania... To jesteś we właściwym miejscu!

Jak możesz zadać swoje pytanie?


Wystarczy napisać je w komentarzu poniżej! Na pytania odpowiadam w każdy poniedziałek od 8:00 do 14:00. Pytania, na które nie uda mi się odpowiedzieć w tym czasie, "przechodzą" na kolejny tydzień.
10 strona komentarzy (Od 15.02.2016 - AKTUALNIE)
9 strona komentarzy (Od 18.01.2016 - 15.02.2016)
8 strona komentarzy (Od 07.12.2015 - 18.01.2016)
7 strona komentarzy (Od 09.11.2015 - 06.12.2015)
6 strona komentarzy (Od 25.04.2015 - 08.11.2015)
5 strona komentarzy (Od 02.04.2015 - 25.04.2015)
4 strona komentarzy (Od 27.02.2015 - 01.04.2015)
3 strona komentarzy (Od 27.01.2015 - 26.02.2015)
2 strona komentarzy (Od 04.01.2015 - 26.01.2015)
1 strona komentarzy (Od 09.11.2014 - 03.01.2015)

Chcesz podziękować? To proste!


Wystarczy, że udostępnisz tą stronę na Facebooku, Google czy zwyczajnie powiesz o niej znajomym.  Dzięki!

Chcesz zdrowo schudnąć?

Pobierz za darmo mój jadłospis odchudzający 1500kcal.

Pobierz za darmo

1 991 komentarzy:

  1. Witaj Paulino,
    gratuluję bardzo profesjonalnego i rzetelnego, a jednocześnie przystępnego bloga. Bardzo podoba mi się to, co robisz i życzę dalszych sukcesów:)
    Mam pytanie co sądzisz o zupach? Na ile one wpisują się w zdrowe odżywianie? Ja uwielbiam zupy i gdybym miała czas na ich gotowanie to jadłabym codziennie :))) Mam na myśli oczywiście zupy ze zdrowych składników - warzywa, domowy przecier pomidorowy, kapusta kiszona itp. bez sztucznych kostek rosołowych i tego typu dodatków.
    Czasem zjadam też zupy bardziej treściwe np. z mięsem, kaszą, wtedy starcza za cały obiad, ale przy lekkich zupkach jarzynowych zazwyczaj jem dwa dania.
    P.S.Czy to jest wielki "grzech" jak raz na jakiś czas zaprawię garnek pomidorówki łyżką mąki i 2 łyżkami śmietany? Wiem, że można zastąpić jogurtem, ale...;))
    Pozdrawiam,
    Asia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj!

      Bardzo dziękuję za ciepłe słowa :)

      Jak najbardziej zupy wpisują się w zasady zdrowego odżywiania. Charakteryzują się wysoką gęstością odżywczą (zawierają dużo składników odżywczych) i jednocześnie niską gęstością energetyczną (dostarczają mało kalorii). Dlatego też mogą nawet codziennie gościć na naszych stołach ;)

      Jeśli są to zupy czysto warzywne traktujemy je jako pierwsze danie, natomiast zupy treściwsze (o których piszesz) mogą pełnić rolę obiadu.

      Oczywiście lepiej byłoby przerzucić się na jogurt naturalny. Jeśli jednak zamiana ta Cię nie przekonuje staraj się wybierać śmietanę niskoprocentową (najlepiej 12%). W końcu ilość śmietany przypadającej na jedną porcję nie jest ogromna ;)

      Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  2. 65 kg 159 cm. Aktywność fizyczna - 3 razy w tygodniu po 30 min lekkiej aktywności fizycznej ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Twoje całkowite zapotrzebowanie energetyczne wynosi 2300 kcal. Aby zredukować masę ciała powinnaś spożywać ok. 1500 kcal.

      Pozdrawiam! :)

      Usuń
  3. Za 2 miesiące kończę 16 lat. Mam 165 cm wzrostu i wagę 50 kg. W wieku 13 lat zachorowałam na anoreksję, wtedy ważyłam 43kg. Żałuję tego... W każdym bądź razie pomimo tego iż ważę więcej jestem bardziej szczupła niż przed chorobą. Od 2 tygodni chodzę na siłownię by wyrzeźbić się i nabyć mięśni 3 razy w tyg: poniedziałek, środa i piątek. Jestem tam ok. godziny. Mam do pani pytanie: ile kcal powinnam jeść by nie tyć ani nie chudnąć przy takim wysiłku? I co najlepiej spożywać przed i po treningu? Ile gramów białka dostarczać by zbudować masę mięśniową i odbudować mięśnie po wysiłku? Czy połowa koktajlu przed i po treningu o składzie: 200g kefiru 1.5% tłuszczu,100 g twarogu półtłustego i banan ze szczyptą cynamonu jest odpowiednim posiłkiem dla osoby ćwiczącej? Może ma pani jakieś propozycje na smaczne potreningowe koktajle?
    Przepraszam za ilość pytań ale czuję się niepewnie :( liczę na pani pomoc!
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że powinnaś jeszcze nieco przytyć, choćby do 55 kg. Jeśli będziesz regularnie ćwiczyć i dostarczać odpowiednią ilość kalorii to przytyjesz nabierając masy mięśniowej. W tej sytuacji powinnaś spożywać ok. 2200 kcal.

      Co do jakości posiłków przed i po treningu wszystkie informacje znajdują się tutaj: http://cojesc.net/aktywnosc-fizyczna-co-jesc-przed-i-po-treningu/

      Aczkolwiek przy takiej częstotliwości treningów (3 razy w ciągu tygodnia) nie ma konieczności aż tak dużego zwracania na ilość gramów białka czy rozkładu węglowodanów w poszczególnych posiłkach. Wystarczy jeśli będziesz spożywała 1,2 g białka/kg m.c., ale tak jak mówię, takie ilości spożywamy ze zdrową, zbilansowaną dietą i nie ma sensu fiksować się na tym punkcie.

      Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki!

      Usuń
  4. a czy na podwieczorek można jeść owoce ? czy są one dozwolone tylko w godzinach dopołudniowych ?
    dziękuję za odpowiedz :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można ;) Najważniejszy by unikać owoców i słodyczy na kolację.

      Usuń
  5. Witaj Paulina,
    na początku gratuluję świetnego bloga! Bardzo profesjonalnie, rzetelnie, a zarazem przystępnie piszesz :) Gratuluję i życzę dalszych sukcesów!
    Mam dwa pytania:
    1. Co sądzisz o zupach? Na ile są one pożywne i wartościowe? Czy to wielka "tragedia" zaprawić zupę łyżką mąki i 2 łyżkami śmietany na cały garnek?
    2. Jem 5 posiłków dziennie, ostatni ok. 19 (obiado-kolacja), chodzę spać ok. 23-24 i przed snem zazwyczaj robię się lekko głodna. Co (poza warzywami oczywiście) mogę o tej godzinie przekąsić? Do tej pory zdarzało mi się pić szklankę mleka z miodem/kakao lub zjeść jabłko, ale po lekturze tego bloga widzę, że to raczej kiepskie rozwiązanie ;)
    Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj :)

      Pięknie dziękuję!

      1. Zupy charakteryzują się wysoką gęstością odżywczą (zawierają dużo składników odżywczych) i jednocześnie niską gęstością energetyczną (dostarczają mało kalorii). Dlatego też mogą nawet codziennie gościć na naszych stołach ;)

      Jeśli są to zupy czysto warzywne traktujemy je jako pierwsze danie, natomiast zupy treściwsze (o których piszesz) mogą pełnić rolę obiadu.

      Oczywiście lepiej byłoby przerzucić się na jogurt naturalny. Jeśli jednak zamiana ta Cię nie przekonuje staraj się wybierać śmietanę niskoprocentową (najlepiej 12%). W końcu ilość śmietany przypadającej na jedną porcję nie jest ogromna ;)

      2. Myślę, że powinnaś przesunąć nieco kolację, np. na godzinę 20:00 - 20:30. To powinno rozwiązać problem lekkiego głodu tuż przed snem. Oprócz warzyw możesz zjeść także niewielką ilość serka wiejskiego czy po prostu małą kanapkę z białym serem, pieczonym kurczakiem lub zdrowymi pastami na bazie roślin strączkowych.

      Pozdrawiam!

      Usuń
    2. Dzięki za odpowiedź. Przepraszam za dwukrotne dodanie postu o zupach, ale coś się nie wyświetlał mój post i sądziłam, że się nie dodał, więc napisałam ponownie.
      Z tą kolacją to nie taka prosta sprawa.. Wracam do domu ok. godz.17-18, zanim przygotuję obiad to jest zazwyczaj 18-19, więc traktuję to jak kolację i już nie jem więcej tego dnia (tzn. staram się;)), dlatego nie wyobrażam sobie jeszcze później jeść.. Ale myślę, że w takim razie jedna mała kanapka ok. 21, biorąc po uwagę, że idę spać ok. 24, będzie chyba ok ;)
      Pozdrawiam!

      Usuń
    3. Nic się nie stało ;) Okazało się, że blogger powyżej 200 komentarzy nie pokazuje tych dalszych.

      Rozumiem, w takim razie warto przekąsić coś jeszcze w granicach 21:00. Może być to kanapka, lekka sałatka, serek wiejski z warzywami czy nawet warzywa na patelnię ;)

      Pozdrawiam!

      Usuń
  6. Jakie posiłki proponuje pani po treningu? Zna pani jakieś pyszne propozycje na koktajle? I czy należy spożywać tylko koktajle?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tutaj pisałam o tym jak dostosować jakość posiłków do treningu:
      http://cojesc.net/aktywnosc-fizyczna-co-jesc-przed-i-po-treningu/

      Zaraz po treningu można spożywać koktajle, ale także mogą być to po prostu same owoce (np. banan, garść rodzynek). Chodzi głównie o to, aby uzupełnić zużyte zapasy glikogenu w trakcie ćwiczeń. Najskuteczniejszą metodą jest spożycie produktów zawierających łatwo przyswajalne węglowodany. Najważniejsze, aby w przeciągu kolejnych 1 - 2 godzin zjeść posiłek zawierający także pełnowartościowe białko.

      Moje propozycje na koktajle można znaleźć tutaj: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/p/desery.html

      Usuń
  7. W 20 kroków pisze Pani, że serki to tylko 3x na tydzień,
    czy to dotyczy każdego sera ? czy fety, mozzarelli, żółtego ?
    tymczasem wiejski, twaróg można częściej ?
    dziękuję za odp :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dotyczy to serów tłustych, czyli żółtych, fety, mozzarelli. Choć jeśli dodajemy np. 1/2 kuli mozzarelli do sałatki na kolację to można przymknąć oko na nieco częstsze ich spożycie ;)

      Usuń
  8. Na wstępie chciałam bardzo pochwalić Twój blog :P Świetne przepisy, porady artykuły... Mam takie pytanie: Staram się wychodzić z diety stopniowo, by nie było efektu jojo (dokładam jakieś 100 kalorii na tydzień) zwiększyłam już o 300 kalorii z tym, że po zjedzeniu posiłku czuję się tak objedzona, że nie mam siły ( nie chcę w razie czego rozepchać żołądka) jak zwiększać te kalorie? Dodam że mam 165 i 56kg wiek 25 lat obecnie doszłam do 1300 kalorii dziennie (wiem że powinnam więcej ale nie daje rady się tak opychac) Codziennie ćwiczę ok 1h na zajęciach fitness. Jestem weganką. Bardzo proszę Cię o poradę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Staraj się wybierać przede wszystkim produkty charakteryzujące się wysoką gęstością energetyczną, czyli dużą zawartością kalorii w stosunku do ich masy. Do takich produktów należą orzechy i nasiona, kakao, suszone owoce, oleje roślinne czy awokado.

      Niestety zwiększenie objętości posiłków też będzie konieczne, ale jeśli na początek będziesz starała się jadać więcej produktów o wysokiej gęstości energetycznej to z czasem łatwiej Ci będzie przyzwyczaić się do większych porcji posiłków.

      Usuń
  9. Witaj Mam do Ciebie takie pytanie udało mi się schudnąć, a teraz chcę zwiększać stopniowo kalorie, aby uniknąć efektu jojo ( jakieś 100 kalorii na tydzień) dodam że doszłam już do 1300 kcla wiem, że to jeszcze jest mało powinnam jeść od 1800-2000 kalorii aby nie przytyć a normalnie funkcjonować. Mam 165cm i 56kg 25 lat i codziennie cwiczę zajęcia fitness 1h są różne ABT, HIT, INTERWAŁ itp... dodatkowo rozciągam się w domu jakieś 15min i ok 50 brzuszków... Teraz tak moje pytanie jest następujące jak zwiększać liczbę kalorii by nie czuć przejedzenia i wciąż korzystać ze zdrowych produktów? Teraz tak mam odkąd jestem na 1300kcla ze po posiłku czuje się tak objedzona że nie mam siły się ruszyć. (boję się ponownie rozepchać żołądek ;( ) Dodam jeszcze że jestem weganką. Bardzo proszę o Twoją poradę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odpowiedziałam wyżej :)

      Pozdrawiam i trzymam kciuki!

      Usuń
  10. Odpowiedź do komentarza z 4 stycznia 2015 18:58

    "Bardzo dziękuję za Twoją opinię i poradę. Tak zrobię i zapiszę się do ginekologa. Moja dieta mieści się w granicach 1200-1400 kalorii. Moje zapotrzebowanie to ok 1800-2000 by zachować obecną wagę. Dopiero od dwóch tygodni zwiększam kalorie ok 100 na tydzień by uniknąć efektu jojo. Choć przyznam że organizm przyzwyczaił się do mniejszych porcji i kiedy zjem więcej czuję się strasznie objedzona i nie mam siły się ruszać (jak mam tego uniknąć, tzn jak zwiększyć liczbę kalorii bez dodatkowego obciążania zołądka? )"

    Na początek staraj się zwiększać ilość produktów o wysokiej gęstości energetycznej (orzechów, suszonych owoców, nasion, awokado). Kwestią czasu jest, abyś przyzwyczaiła się do większych porcji.

    OdpowiedzUsuń
  11. Dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  12. Dzień dobry, wyniki z krwi wykazały że mam niedoczynność tarczycy, ponad dwukrotnie przekroczoną normę TSH, wkrótce rozpocznę leczenie. Pomyślałam, że może mogę dopomóc organizmowi także dietą/konkretnymi produktami. Czy mogłaby Pani mi coś podpowiedzieć? Pozdrawiam, Joanna z Krakowa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodam, że mam 33 lata, 162 cm wzrostu, ważę 65 kg i zależy mi aby schudnąć. Będę starała się spożywać 1200 kcal (zdrowych kcal :) ) dziennie jedząc 4-5 posiłków. Joanna

      Usuń
    2. Dzień dobry,

      W przypadku niedoczynności tarczycy dieta ma bardzo duże znaczenie.

      Przede wszystkim należy zapewnić odpowiednią podaż jodu, który jest składnikiem hormonów tarczycy. Niedobór jodu może być także przyczyną niedoczynności tarczycy. Z tego względu warto uwzględnić w diecie 2 - 3 porcje ryb w ciągu tygodnia (np. makrela, dorsz, łosoś), które dostarczają dodatkowo niezbędnych kwasów omega 3 (w przypadku ryb tłustych).

      Bardzo ważne jest także odpowiednie spożycie żelaza i selenu - pierwiastki te też są niezbędne do produkcji hormonów tarczycy. Żelazo znajduje się nie tylko w czerwonym mięsie, ale także w rybach, nasionach roślin strączkowych, zielonych warzywach, amarantusie, komosie ryżowej, orzechach i nasionach. Selen z kolei jest obecny przede wszystkim w orzechach brazylijskich (2 łyżki tych orzechów pokrywają zapotrzebowanie na selen), a także w innych orzechach (tu już w mniejszych ilościach), mięsie indyka, śledziach czy owocach morza.

      Dieta powinna zawierać także dużo warzyw i owoców, które dostarczą odpowiednią ilość witamin antyoksydacyjnych (A, E), wpływających na aktywność tarczycy. W okresie jesienno - zimowym warto wprowadzić suplementację witaminy D (są to zalecenia dla wszystkich osób, gdyż w naszej strefie klimatycznej nie produkujemy jej odpowiednich ilości pod wpływem promieni słonecznych).

      W niektórych produktach znajdują się substancje hamujące aktywność tarczycy. Należą do nich tioglikozydy (gitrogeny) i flawonoidy (genisteina i daidzeina). Substancje te wiążą jod i sprawiają, że jest on niedostępny dla tarczycy.

      Flawonoidy występują przede wszystkim w soi. Tioglikozydy natomiast znajdują się w warzywach: brokułach, brukselce, kapuście, jarmużu, kalafiorze, rzodkiewce, rzepie. Oczywiście nie ma konieczności całkowitego eliminowania tych warzyw - wystarczy ograniczyć ich spożycie np. do jednej porcji tygodniowo. Dodatkowo gotowanie tych warzyw bez przykrycia umożliwia zmniejszenie ilości gitrogenów, które uciekają wówczas z parą wodną.

      Błędem może okazać się nadmierne ograniczanie kalorii - może to dodatkowo spowolnić przemianę materii, która i tak jest już zmniejszona z uwagi na niedoczynność tarczycy. Proszę na początek wprowadzić dietę opierającą się na zasadach zdrowego odżywiania (z uwzględnieniem powyższych wskazówek): dużo warzyw i owoców, chudy nabiał, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona, chude mięso, 2 - 3 porcje ryb tygodniowo, pełnoziarniste kasze, ograniczenie słodyczy, tłustych produktów oraz potraw smażonych.

      Dieta na poziomie 1200 kcal to nieco za mało (na samą podstawową przemianę materii potrzebuje Pani 1400 kcal), dlatego też nie schodziłabym jednak poniżej 1500 kcal, aby zapewnić stopniowy i regularny spadek masy ciała bez negatywnego wpływu na przemianę materii.

      Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego, Paulina

      Usuń
    3. Bardzo dziękuję za tak szybką i długą odpowiedź. Dużym zaskoczeniem jest dla mnie informacja dot. ilości spożywanych kalorii. W zeszłym roku przez pół roku byłam na diecie 1200 kcal ustalonej przez dietetyka i chudłam bardzo powoli, nie schudłam wiele, waga się zatrzymała a ja wcale nie wyglądałam jak po diecie. Nie wiem czy wówczas miałam już niedoczynność. Może to było przyczyną. Teraz chciałam wrócić do tych 1200 kcal. Boję się czy jedząc więcej (1500 kcal) będę w ogóle chudła, skoro przy 1200 kcal szło to tak bardzo opornie.
      Przy okazji dziękuję za Pani strony internetowe - są profesjonalnym i inspirującym źródłem informacji! Gratuluję! :) Joanna

      Usuń
    4. Zbyt niska ilość spożywanych kalorii również może być przyczyną powolnego spadku masy ciała, a nawet jego zatrzymania. Jeśli ilość dostarczanych kalorii spada poniżej ilości koniecznej na pokrycie podstawowej przemiany materii może dojść do drastycznego spowolnienia metabolizmu.

      Organizm zaczyna działać na przekór - jeszcze bardziej skupia się na magazynowaniu zapasów, aby jak najdłużej przetrwać czas głodu. Taki został nam mechanizm po naszych przodkach, którzy musieli biegać za jedzeniem całymi dniami ;)

      Tak jak pisałam wcześniej, w Pani przypadku nie schodziłabym poniżej 1500 kcal, aby nie "spowalniać" dodatkowo metabolizmu (który i tak już jest spowolniony z uwagi na niedoczynność tarczycy). W momencie gdy poziom hormonów zostanie unormowany i wprowadzi Pani zdrowe nawyki żywieniowe, obniżając tym samym gęstość energetyczną diety to masa ciała również powinna spadać. Nawet przy niskiej aktywności fizycznej Pani zapotrzebowanie energetyczne wynosi 2100 kcal. Wprowadzając dietę na poziomie 1500 kcal masa ciała powinna spadać w tempie ok. 0,5 kg na tydzień (oczywiście przy unormowanej gospodarce hormonalnej). Jeśli dodatkowo wprowadzi Pani regularną aktywność fizyczną to tempo spadku masy ciała będzie jeszcze szybsze ;)

      Dziękuję za miłą opinię :)
      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  13. 65 kg 159 cm wzrostu. 3 razy w tyg lekkiej aktywności fizycznej. Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Twoje całkowite zapotrzebowanie energetyczne wynosi 2300 kcal. Aby zredukować masę ciała powinnaś spożywać ok. 1500 kcal.

      Pozdrawiam! :)

      Usuń
  14. Witam, co Pani sądzi o tabletach przyśpieszających spalanie tkanki tłuszczowej, tabletkach tzw "odchudzających"? Czy to prawda, że mogą pomóc przy wysiłku fizycznym? Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Raczej jestem negatywnie nastawiona do tego typu specyfików. Co jakiś czas słyszymy, że w tego typu preparatach wykryto zakazane, niebezpieczne dla zdrowia substancje (bywały także śmiertelne przypadki osób, które za wszelką cenę chciały schudnąć i zażywały "tabletki na odchudzanie"). Dlatego też nie jestem zwolenniczką takich rozwiązań, zdecydowanie lepiej skupić się na zmianie nawyków żywieniowych na stałe :)

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  15. Mam 16 lat. Ważę 65 kg i mam 159 cm wzrostu. Ćwiczę 30 min 3 razy w tyg lekkiej aktywności fizycznej. Próbuję schudnąć od około 2 lat, stosowałam różne metody. W końcu jednak postawiłam na racjonalne odżywianie i aktywność fizyczną, jadłam około 1800 kcal a ćwiczyłam tak jak obecnie. Nie dało to rezultatów tak jak poprzednie diety, więc zrezygnowałam. Dalej zdrowo się odżywiałam, przestałam ćwiczyć ale zaczęłam jeść około 2100 kcal. Zaczęłam tyć, przytyłam w ciągu miesiąca 4 kg. Nigdy nie mogłam schudnąć ale jak przy takiej ilości kalorii zaczęłam tak szybko tyć to się załamałam. Zrobiłam badania krwi, wszystko w normie. Nie mam żadnych problemów zdrowotnych. Może Pani znajdzie odpowiedź dlaczego tak jest. i chciałam także zapytać ile kcal powinnam jeść żeby schudnąć?Z góry dziękuję ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie nietypowa sytuacja. A czy była to dieta ustalana przez dietetyka czy samodzielnie? Być może gdzieś przewijały się dodatkowe, "niezauważalne" na pierwszy rzut oka kalorie? Czy robiła Pani badanie TSH? Czy zauważa Pani u siebie inne problemy zdrowotne (np. wzdęcia, bóle brzucha, wysypki, problemy ze skórą)?

      Trudno mi cokolwiek poradzić na podstawie powyższego opisu. Teoretycznie dieta 1500 kcal powinna zapewnić Pani stabilny, zdrowy spadek masy ciała.

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  16. jestem obecnie w trzecim tygodniu i stosuję krok 3 - mniej ciast i deserów, pisze Pani w 20 kroków, że ciasta i desery można tylko 2x na tydzień, czy dotyczy to także tych deserów bez mąki ? bo np. mini serniczki bananowe to nic innego jak owoc+twaróg chudy (no sa jeszcze daktyle i jajko), i tak się zastanawiam czy dotyczy to wszystkich wypieków czy tylko tych z np. z mąką ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystkich ;) Chodzi o to, aby na co dzień jako źródło słodkości wybierać przede wszystkim świeże owoce, zaś wypieki i desery o większej gęstości energetycznej zostawić na weekend czy dni świąteczne. W ten sposób nie ma szans na przekroczenie lub nadmierne zwiększenie wartości energetycznej diety.

      Pozdrawiam serdecznie, Paulina

      Usuń
  17. Witam Serdecznie, od jakiegoś czasu po posiłkach przelewa mi się w brzuchu, mam wzdęcia i często też po posiłku chodzę do toalety defekować się. Jest to bardzo nieprzyjemne bo po jedzeniu powinnam czuć sie normalnie a chodze wzdęta, odbija mi sie i to przelewanie... czym to moze byc spowodowane?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam!

      Przyczyn takie stanu może być wiele. Problemem może być nietolerancja konkretnych składników pokarmowych (np. laktozy, białek mleka, glutenu), ale także zaburzenia flory bakteryjnej (przerost bakteryjny) czy stany zapalne w jelitach. Powinna Pani koniecznie udać się do dobrego gastroenterologa, który zleci odpowiednie badania i będzie mógł postawić konkretną diagnozę.

      Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego, Paulina

      Usuń
  18. Ile powinna wynosić porcja pasty na kanapki ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na jedną kanapkę łyżka (ok. 20 - 25g) :)

      Usuń
    2. A ile kanapek tak standardowo powinno sie zjesc?

      Usuń
    3. Wszystko zależy od zapotrzebowania energetycznego i pozostałych posiłków w ciągu dnia. Nie ma reguły ;)

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  19. Jak mogę obliczyć ile kalorii potrzebuje ? i czy wystarczy zapotrzebowanie obniżyć o 500 kalori aby schudnąc ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Służą do tego odpowiednie wzory, najczęściej wykorzystywany jest wzór wzór Harrisa Benedicta, za pomocą którego obliczamy podstawowe zapotrzebowanie energetyczne. Następnie musi ono zostać powiększone o ilość kalorii niezbędną na codzienną aktywność fizyczną. Jeśli podasz mi niezbędne informacje (wiek, płeć, wzrost, masa ciała, codzienna aktywność fizyczna) to obliczę Twoje zapotrzebowanie energetyczne.

      Tak, zredukowanie zapotrzebowania o 500 kcal zapewni spadek masy ciała o 0,5 kg w ciągu tygodniu, czyli 2 kg w ciągu miesiąca.

      Usuń
  20. Czy na kolację mogę pić mleko ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli masz prawidłową masę ciała i dobrze się czujesz po mleku o nie ma żadnych przeciwwskazań.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  21. Do maja jadłam słodycze, obiady ugotowane przez moją mamę, ważyłam ok. 70 kg. Na przełomie czerwca/lipca zrezygnowałam całkowicie ze słodyczy, chipsów, niezdrowego jedzenia, zaczęłam sama gotować sobie obiady i tak schudłam kolejne 13 kg, nie głodziłam się, ale niestety mało jadłam, a dużo ćwiczyłam.
    Obecnie nie stosuje diety odchudzającej, staram się jeść więcej, 5-6 posiłków dziennie, od czasu do czasu pozwalam sobie na słodycze, bardziej kaloryczne potrawy, jednak boje się efektu jojo.
    Co do okresu - mój lekarz powiedział, że mógłby mi dać skierowanie do ginekologa, aby ten przepisał mi hormony, jednak lepiej by było, gdybym urozmaiciła swoją dietę i poczekała aż okres sam wróci...

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli będziesz zdrowo się odżywiać na co dzień to nie ma obaw o efekt jojo. Staraj się jeść dużo warzyw, owoce, pełnoziarniste kasze, chude mięso i nabiał, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona - w ten sposób urozmaicisz swoją dietę.

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo za rady, pozdrawiam i życzę miłego dnia :)

      Usuń
  22. Dziękuję bardzo za odpowiedź!
    Do maja jadłam słodycze, obiady ugotowane przez moją mamę, z 85 kg zeszłam do ok. 70 kg.
    Na przełomie czerwca/lipca zrezygnowałam całkowicie ze słodyczy, niezdrowych rzeczy, zaczęłam również mniej jeść i więcej, intensywniej ćwiczyć, często zdarzały mi się omdlenia, zawroty głowy, jednak lekceważyłam to. Przez następne pare miesięcy, do grudnia, schudłam kolejne 13 kg.
    Obecnie nie stosuje diety odchudzającej, staram się jeść więcej, od czasu do czasu pozwalam sobie na słodycze, bardziej kaloryczne potrawy.
    Co do okresu - mój lekarz powiedział, że mógłby mi dać skierowanie do ginekologa, aby ten przepisał mi hormony, jednak lepiej by było, gdybym urozmaiciła swoją dietę i gdy okres wróci, będzie to oznaczało, że już wszystko ok...

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  23. W 20 kroków pisze Pani, ze dobrze by było jeść co drugi dzień na kolację sałatkę z sezonowych, i tu wymienia Pani różne kapusty, mam pytanie czy sałatka z rukoli i ogórków konserwowych lub też sałata lodowa+pomidor (różne odmiany sałat), można zaliczyć do sezonowych ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Różne odmiany sałat jak najbardziej - im więcej warzyw tym lepiej. W zimie warto także wspomagać się warzywami konserwowymi i marynowanymi. Pomidory teraz niestety nie charakteryzują się wysokim smakiem i takimi wartościami odżywczymi jak latem, aczkolwiek ja także od czasu do czasu wrzucam do swoich sałatek.

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  24. Witam Panią!
    Z zapartym tchem, od dwóch dni czytam i czytam o zdrowym odżywianiu i pani poradach. Jestem zadowolona, że trafiłam na tę stronkę.
    Proszę o poradę, od roku zmagam się z problemem kobiet po 50-ce, czyli menopauzą. Pomimo niewielkich porcji, staram się też lekko gotować, tyję i tyję,
    a po roku przybrałam ponad 10 kg. Jako młoda panna 20 letnia ważyłam 61kg przy wzroście 168 cm, ale nie zaliczałam się do osób otyłych, wręcz przeciwnie, byłam szczupła i zgrabna, ale nie chudzina (prawdopodobnie mam ciężki kościec).
    Po 28 latach i dwóch porodach ważyłam 70 kg i taka waga mnie satysfakcjonowała, wyglądałam bardzo korzystnie i czułam się dobrze. Niestety teraz się to zmieniło, nawyków nie zmieniłam a tyję, obecnie ważę 82 kg.
    Proszę o wskazówki i dobową wartość kaloryczną, dodam, że moja aktywność fizyczna niewiele odbiega od zera. Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie,

      Niestety w okresie menopauzy dochodzi do spowolnienia metabolizmu, dlatego też trzeba nieco bardziej uważać na jakość i ilość spożywanych posiłków. Bardzo proszę zapoznać się z tym artykułem (powinna Pani obniżyć gęstość energetyczną diety): http://cojesc.net/dieta-skuteczna/

      Warto także wprowadzić regularną aktywność fizyczną, choćby 30 minutowe chodzenie z kijkami czy szybkie spacery. Aktywność fizyczna przyczynia się do wzrostu podniesienia podstawowej przemiany.

      Aby obliczyć Pani zapotrzebowanie energetyczne potrzebują jeszcze informacji na temat wieku :)

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję za odpowiedź.
      Mam 50 lat.
      Pozdrawiam

      Usuń
    3. Pani całkowite zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 2100 kcal. Zdrowy i stabilny spadek masy ciała zapewni dieta 1500 kcal.

      Pozdrawiam!

      Usuń
    4. Dziękuję za odpowiedź.
      Mam jeszcze jedno pytanie, gdzie znajdę prawidłową kaloryczność produktów, oczywiście tych bez opisów na opakowaniach np.poszczególnych warzyw, mięsa, owoców itp.
      Pozdrawiam i dziękuję.

      Usuń
    5. Polecam stronę ilewazy.pl

      Pozdrawiam serdecznie! :)

      Usuń
  25. Witam, co sądzi Pani o jedzeniu chrupek błonnikowych? Czy błonnik jest zalecany gdy chce zgubić kilka kilogramów?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Zależy jakie są to chrupki, bo bardzo często nazwy "błonnikowe", "fit", "light" niewiele mają wspólnego ze zdrową żywnością, wspomagającą odchudzanie. Jak zwykle trzeba czytać skład zawarty na etykietach, jeśli obecne są tam składniki typu cukier, syrop glukozowo - fruktozowy, tłuszcze utwardzone czy inne dziwne nazwy to nie ma to najmniejszego sensu. Konieczne jest także zwrócenie uwagi na ich kaloryczność - często takie pełnoziarniste i bogate w błonnik produkty mają tyle kalorii co chipsy.

      Błonnik w przypadku odchudzania jest jak najbardziej zalecany, aczkolwiek nie z każdego źródła ;) Najlepiej gdyby pochodził z warzyw i owoców, orzechów, roślin strączkowych oraz pełnoziarnistych zbóż. Przetworzone produkty, mimo, że mogą go zawierać, niekoniecznie muszą sprzyjać utracie masy ciała.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  26. Kobieta, wzrost 170cm, waga 67, prawie 18 lat, obecnie ćwiczę z Jillian Michaels 30 min do tego 30 min hula hop i ćwiczenia 10 min na brzuch.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W czym dokładnie mam pomóc? :)

      Usuń
    2. zapotrzebowanie kaloryczne :)

      Usuń
    3. Całkowite zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 2500 kcal ;)

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
    4. Dziękuję za odpowiedź :) A czy jeżeli zapotrzebowanie odetnę o 500 to wystarczy czy np mogę o 700 ?

      Usuń
    5. A ile kalorii w moim przypadku powinny zawierać min śniadanie obiad itd... ?

      Usuń
    6. Jeśli odejmiesz od całkowitego zapotrzebowania energetycznego 500 kcal to powinno to zapewnić spadek 0,5 kg w ciągu tygodnia. Możesz także odjąć 700 - 800 kcal - wówczas ten spadek będzie nieco szybszy :)

      Przy wprowadzeniu diety 1800 kcal idealny rozkład posiłków powinien wynosić:
      - śniadanie (25% energii): 450 kcal
      - II śniadanie (10% energii): 180 kcal
      - obiad (30% energii): 540 kcal
      - podwieczorek (10% energii): 180 kcal
      - kolacja (25% energii): 450 kcal

      Oczywiście rozkład posiłków można nieco zmodyfikować choćby ze względu na tryb pracy ;)

      Pozdrawiam!

      Usuń
    7. A jeżeli już będe zadowolona ze swojej sylwetki to zwiększa się spożywanie kalorii do tych 2500 w moim przypadku ? Dziekuję za odpowiedzi, bardzo mi Pani pomogła :) A blog jest świetny, korzystam z przepisów :)

      Usuń
    8. Dokładnie tak, wówczas stopniowo zwiększa się kaloryczność diety do całkowitego zapotrzebowania energetycznego :)

      Pozdrawiam!

      Usuń
  27. A jeśli się odchudzam to powinnam ograniczyć mleko ? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam ! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Generalnie na kolację lepiej nie spożywać pokarmów zawierających cukry proste, zaś mleko zawiera laktozę. Jeśli to będzie szklanka mleka do wytrawnych kanapek raz na jakiś czas to nic się nie stanie. lepiej natomiast unikać kolacji typu kanapki/naleśniki z dżemem i mlekiem.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  28. Witam, proszę powiedzieć co Pani sądzi o miodzie ? lepiej go używać czy nie ? dodam, że bez miodu sie świetnie obchodzę (bez cukru również), ale może ma on więcej właściwości dobroczynnych i łyżeczka do owsianki przyniosłaby więcej pożytku niż złego ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Miód wykazuje pewne właściwości wspierające odporność, aczkolwiek warto go stosować w umiarkowanych ilościach z uwagi na wysoką zawartość fruktozy. Łyżeczka do owsianki na pewno nie zaszkodzi ;)

      Usuń
  29. Która mąka ma wiecej glutenu - pszenna czy pszenne pełnoziarnista ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że będą miały porównywalną ilość (ale nie widziałam badań dotyczących zawartości glutenu w różnych produktach).

      Pozdrawiam!

      Usuń
  30. Z czym najbardziej Pani proponuje pierogi razowe aby dostarczały dużo wartości odżywczych ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ze szpinakiem, kapustą i grzybami, ale mogą być także z chudym mięsem i warzywami (np. z rosołu). Najważniejsza jest ich obróbka - jeśli smażymy na oleju to z najbardziej lekkich pierogów robi się bomba kaloryczna. Zdecydowanie lepiej odgrzewać je na parze ;)

      Usuń
  31. Witam!
    Mam pytanie odnośnie oleju z pestek winogron. ostatnio zakupiłam jeden z firmy LaPendiza i producent zapewnia mnie, że: ,,nadaje się do smażenia, pieczenia,marynat,sosów i sałat'', natomiast skład mówi:
    zawartość kw nasyconych 10.9 g
    jednonienasyconych 21.9 g
    wielonienasyconych 67,4 g
    Czy zatem oleje z pestek winogron są rafinowane czy nierafinowane?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Producenci praktycznie zawsze umieszczają takie hasła (pamiętam, że kiedyś widziałam coś takiego także na oleju lnianym!), co nie do końca jest prawdą. Oleje z przewagą wielonienasyconych kwasów tłuszczowych nie powinny być wykorzystywane do smażenia, gdyż charakteryzują się niską trwałością. Szybką się dymią, co wiąże się z powstawaniem szkodliwych dla zdrowia związków.

      Dlatego też powinny być stosowane wyłącznie na zimno. Informacja o tym czy olej jest rafinowany czy nie znajduje się na etykiecie.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  32. Czy np. w jeden dzień mogę zjeść 2 jabłka ? a w drugi np. Banana i mandarynke ?

    OdpowiedzUsuń
  33. Dzień dobry, lekarz przepisał mi żelazo w tabletkach gdyż mam lekką anemię. Żelazo mam brać codziennie przed śniadaniem a ja na śniadanie jadłam do tej pory mleko z płatkami owsianymi. Gdzieś wyczytałam, że mleko utrudnia wchłanianie się żelaza, czy to jest prawda? Czy muszę odstawić owsiankę na mleku na czas brania tabletek?
    Pozdrawiam i proszę o odp.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry,

      Zgadza się. Wśród składników i pokarmów zmniejszających wchłanianie żelaza wymienia się wapń (zawarty w mleku), a także kawę, herbatę czy kakao.
      Dlatego też preparaty żelaza najlepiej przyjmować na czczo i popijać je wodą.

      Myślę, że warto odstawić owsiankę na czas brania tabletek. Zamiast tego może Pani przygotowywać na śniadanie sałatki warzywne na bazie kasz (gryczanej, jaglanej) z dodatkiem papryki, natki pietruszki (warzywa te zawierają mnóstwo witaminy C, która zwiększa przyswajalność żelaza). Dobrą opcją będzie także przygotowywanie kasz z dodatkiem owoców, które także obfitują w witaminę C (np. cytrusy, kiwi, jabłko).

      Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  34. Hej jescze raz! W Biedronce jest dostępny chleb czystoziarnisty do własnego wypieku. Orzechy i nasiona to samo zdrowie, ale jednak to tłuszcz i bardzo kaloryczne chyba jest. Tu są więc jakieś ograniczenia, że np.za dużo tłuszczu? Dodam, że bardzo smaczny :) http://www.czystoziarnisty.pl/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się, pieczywo takie choć zdrowe to jest zdecydowanie bardziej kaloryczne i zawiera więcej tłuszczu (zgodnie z informacjami zawartymi na podanej stronie w 100g chleba czystoziarnistego znajduje się 378 kcal i 23 g tłuszczu, a w chlebie żytnim razowym mamy 213 kcal i 1,7g tłuszczu). Dlatego też jak zawsze ważny jest zdrowy rozsądek i umiar - od czasu do czasu jak najbardziej, lecz uważałabym z codziennym spożyciem ;)

      Usuń
  35. Witam :) mam pytanie. Jakie warzywa należy spożywać zimą? Zdaje sobie sprawę iż teraz pomidory ogórki czy papryki są nafaszerowane byle czym i przywożone z innych krajów. Mrożonki natomiast mi się znudziły gdyż spożwam je jedynie w postaci przerobionej termicznie. Jak zaspokoić zapotrzebowanie na witaminy? Czy soki typu warzywne hortex to dobre rozwiązanie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Soki to nie do końca dobre rozwiązanie - nie zawierają cennego błonnika pokarmowego. W zimę najlepiej opierać się na warzywach korzeniowych (burak, marchew, pietruszka, seler), brokułach, kapuście, a także kiszonkach (kwaszonej kapuście i ogórkach).

      Pozdrawiam serdecznie, Paulina

      Usuń
  36. Czy dałoby radę ugotować pierogi na parze? Jak pani sądzi?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odgrzać na pewno, ale z ugotowaniem surowego ciasta mogłoby być ciężko (chyba lepiej wrzucić je do wody).

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  37. Witam :)
    czy możesz Paulino podpowiedzieć gdzie kupić dobry makaron razowy? Albo jakich firm? Ja ostatnio przeglądałam składy w sklepie i ten "zwykły" makaron bardzo niewiele różnił się od tego ciemnego, więc zaczęłam powątpiewać czy to nie jest jak z tym chlebem farbowanym karmelem...
    Mam też pytanie czy warto jeść wątróbkę drobiową np. pod postacią pasty na kanapki? W przepisie na pasztet napisałaś, że jest bez wątróbki więc zaczęłam się zastanawiać czy ta wątróbka jest zdrowa..
    Mam jeszcze jedno pytanie - czy są jakieś sprawdzone, domowe sposoby na "sensacje trawienne" po fasolce, ciecierzycy, kapuście? Bardzo lubię np. pasty warzywne z fasoli czy ciecierzycy, jednak po ich zjedzeniu trochę mi to dokucza.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Nie spotkałam się jeszcze z "farbowanym" makaronem. Różnią się praktycznie tylko rodzajem mąki. Makaron razowy ma w składzie mąkę pełnoziarnistą/razową, zaś zwykły mąkę pszenną oczyszczoną.

      Wątróbka może jak najbardziej od czasu do czasu pojawiać się w diecie (zawiera szczególnie dużo żelaza i witaminy A), aczkolwiek niezbyt często z uwagi na wysoką zawartość cholesterolu. Z jednej strony obecnie wiadomo, iż cholesterol pokarmowy nie ma aż tak dużego znaczenia jak uważano kiedyś, aczkolwiek normy nadal uwzględniają jego ograniczone spożycie (poniżej 300 mg/dobę). Ja po prostu nie lubię wątróbki ;)

      Jest kilka sposobów na zmniejszenie właściwości wzdymających roślin strączkowych:
      1. Suche nasiona roślin strączkowych zawsze należy namoczyć w sporej ilości wody. Powoduje to rozpuszczenie się substancji gazotwórczych oraz pozbycie się substancji antyodżywczych.
      2. Zawsze należy odlać wodę, w której moczyły się nasiona (wylewamy wtedy rozpuszczone w niej substancje wzdymające).
      3. Sól dodajemy pod koniec gotowania roślin strączkowych, gdyż dodana na początku "wyciągnie" z nich wodę i będą twarde mimo długotrwałego gotowania.
      4. Strączki lepiej gotować bez przykrycia, aby ulotniły się z nich gazy.
      5. Warto zebrać powstającą podczas gotowania pianę na powierzchni wody, gdyż zawiera ona spore ilości substancji antyodżywczych, występujących naturalnie w strączkach.
      6. Rośliny strączkowe gotujemy do miękkości (im twardsze tym silniejsze ich działanie wzdymające).

      Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  38. Witam,
    Wpadłam na Twój blog wczoraj i już go pokochałam, jest świetny.
    Ja mam 25 lat i odchudzam się już od 16 roku życia może nawet wcześniej. Przy wzroście 158 cm ważę 58 kg. Ciągle tyję i chudnę, na diecie wytrzymuję co najwyżej miesiąc półtora, a później zaczyna się masakra jem i jem, czasem nawet zjem coś co tak naprawdę mi nie smakuje, jem nawet kiedy nie czuję głodu (burczenie w brzuchu to już nawet zapomniałam co to jest), po prostu muszę mieć coś w ustach żeby to jak ja to nazywam mielić. Nie potrafię nad tym zapanować.
    Kiedy byłam na tych dietach to regularne jedzenie to była dla mnie tragedia, chociaż widziałam efekty, czułam się świetnie to moje myśli skupiały się tylko na jedzeniu, co mogę zjeść i kiedy nadejdzie np. 13 żebym mogła coś zjeść. Czy to tak musi być że jak ustalę sobie posiłek na 13 to muszę go zjeść o 13? Czy zjedzenie go 12 lub 14 to taka tragedia będzie?
    Gdyby nie te nagłe napady "głodu" (chociaż nocne podjadanie to nie mój problem), zajadanie i złości i szczęścia z ogólną zmianą sposobu odżywania nie miałabym problemu ponieważ nauczyłam się jeść bez soli, nie słodzę herbaty, piję zieloną i czerowną herbatę, staram się jasne pieczywo zmieniać na ciemne, na śniadanie często jem owsiankę, mam parowar często z niego korzystam i lubię potrawy tak przygotowane, ale nie lubię ogólnie gotować stanie przy kuchni to dla mnie masakra. Czytając przepisy przeraża mnie potrzebna ilość składników, latanie po sklepach za nimi (a zakupów nie lubię) :/ Moje ulubione danie to pierś z kurczaka na parze, kasza gryczana i pomidor, proste i naprawdę mało pracochłonne.

    Nawet jeśli powiem sobie rano, że to jest ten dzień zaczynam, opanuję się, zjem fajne zdrowe śniadanie to za godzine wszystko idzie na marne. Czy są jakieś sposoby na zapanowanie nad tym? Dodam, że nie pracuję, zajmuję się córką. Ćwiczyć mogę dopiero po 21 jak zaśnie, ale po takim całodziennym obżeraniu to nawet nie chce mi się ruszać :/
    Najgorsze w tym wszystkim są te wyrzuty sumienia po najedzeniu i nienawiść do samej siebie. Potem nie mam ochoty wychodzić do ludzi. W weekendy studiuję i zjedzenie czegoś w braku na stołówce to też dla mnie tragedia, mam wrażenie, że każdy patrzy się na mnie co jem i że wogólę przy takim wyglądzie jem, to powoduje, że cały dzień nie jem a po powrocie do domu zaczyna się "uczta"...

    Mój problem to także nabiał i wszystkie jego przetwory kiedyś będąc na jednej z takich moich "diet" bardzo dużo spożywałam jogurtów naturalnych, serków wiejskich niestety od tamtej pory jedząc coś takiego od razu pojawia mi się na twarzy paskudztwo w postaci pryszcza. Co jeść zamiast tego?

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Myślę, że problem siedzi w głowie. Przede wszystkim powinnaś zapomnieć o tych wszystkich dietach i nieudanych próbach. W momencie gdy fiksujesz się nadmiernie na konkretnych działaniach efekt jest zupełnie odwrotny. Postaraj się po prostu pracować nad zmianą nawyków żywieniowych, ale nie na siłę.

      W momencie gdy wstajesz rano i mówisz "Tak, dzisiaj zmienię swoją dietę na zawsze" to skreślasz swoje szanse zanim w ogóle zaczęłaś. Nie da się z dnia na dzień zmienić diety - jest to dłuższy proces, który wymaga pracy nad swoimi nawykami żywieniowymi. Jeśli przez kilka lat jedliśmy w konkretny sposób to samo postanowienie nie wystarczy, aby w ciągu jednego dnia to wszystko zmienić.

      Tak więc przestań być na ciągłej diecie - od tej pory zacznij po prostu zdrowo się odżywiać. Pracuj nad zmianą nawyków żywieniowych i zmień je na stałe, a nie na chwile jak zakładają to te wszystkie cudowne diety. Jeśli zdarzy się jakieś niepowodzenie to nic nie szkodzi! - jesteśmy tylko ludźmi i mamy prawo do chwili słabości :) Ważne, aby pamiętać, że żadne, nawet największe niepowodzenie nie przekreśla tego co wypracowaliśmy do tej pory.

      W pracy nad zmianą nawyków żywieniowych może pomóc Ci moja książka (do zakupienia w wersji elektronicznej): https://cojesc.net/zamow/20krokow/

      Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki!
      Paulina

      Usuń
  39. Ile jajek najlepiej jeśc w ciągu tygodnia ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na 4 - 5 jaj śmiało można sobie pozwolić.
      Nieco bardziej ograniczyć się (do 2 - 3 jaj/tydzień) powinny się osoby z problemami z poziomem cholesterolu i chorobami układu krążenia.

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  40. Mam 18 lat i chodze do szkoły i nie bardzo wiem jak rozplanowac sobie posiłki. Wstaje o 6 i w domu jestem o 15;00. Najczęściej śniadanie jem o 7, a dalej w ogóle mi sie nie zgrywa posiłek . Mogłaby mi Pani pomóc ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proponuję taki rozkład:
      - śniadanie 7:00
      - II śniadanie (np. kanapka) ok. 10:00 na przerwie
      - przekąska (np. jogurt naturalny z owocem i orzechami; same owoce i orzechy) ok. 13:00 na przerwie
      - obiad po powrocie ze szkoły ok. 15:30 - 16:00
      - kolacja ok. 19:00

      Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  41. Witam chciałam panią zapytać co pani sadzi o chlebie żytnim z takim oto składem na opakowaniu maka żytnia zakwas piekarniczy( woda,maka żytnia),woda drożdże,sól,1 kromka ok 25 g to 27 kcal,drugie pytanie to czy prawda jest że nabiał w każdej formie wychładza organizm i nie powinno się go jeść zwłaszcza na redukcji.Mam też taki oto problem przez 6 mieś.na diecie schudłam 15 kg własciwie to nie dieta tylko zmiana nawyków żywieniowych,a przez następne 7 mimo utrzymywania takiego samego stylu jedzenia schudłam tylko 4 kilo nie rozumiem skąd taki zastój nie wiem jak to nazwać najpierw fajnie powoli waga spada a teraz to całkiem stoi i to od dawna mimo utrzymywania diety tej samej która dawała takie fajne efekty na początku nie wiem co robić jestem załamana że nic nie chudnę.Dodam ze tarczyca w porządku inne badania też mam 158cm wzrostu waga 80-81 kg wiec nie są to ostatnie zapasy mojego organizmu dodatkowy ruch i ćw tez są i były i nic już nie wiem co robić i nie potrafię tego zrozumieć może pani mi pomoże

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Skład chleba wydaje się być w porządku przy czym prawdopodobnie nie jest to pieczywo razowe (wówczas w składzie byłaby mąka żytnia razowa), a warto wybierać właśnie takie.

      Szczerze mówić nigdy nie spotkałam się w solidnych naukowych źródłach, aby teorie o wychładzaniu organizmu przez konkretne produkty były faktycznie potwierdzone.

      Być może problemem jest nadmierna kaloryczność diety. Na początku gdy zmieniła Pani nawyki żywieniowe i zostały obcięte kalorie w stosunku do wcześniejszej spożywanej ilości masa ciała fanie spadała. Po pewnym czasie organizm przystosował się do takich ilości i spadek ten jest wolniejszy. Jeśli odżywia się Pani zdrowo, ale nadal pokrywa całkowite zapotrzebowanie energetyczne organizmu to masa ciała będzie spadała bardzo powoli. Aby zwiększyć tempo spadku masy ciała należy odjąć od zapotrzebowania dodatkowo 500 – 1000 kcal i oczywiście dalej zdrowo się odżywiać.

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  42. Witam. Zaczęłam chodzić na siłownie by zwiększyć masę mięśniową. Jestem po anoreksji. Po analizie mojego ciała po miesiącu ćwiczeń nie przybył mi ani gram masy mięśniowej natomiast schudłam 1 kg. Na siłownię chodzę 3razy w tyg. Jak mam zwiększyć posiłki by mięśnie mi się budowały? Moje obecne posiłki to prawie taki sam schemat:
    Śniadanie - owsianka z owocem i pestkami dyni/orzechami
    2 śniad- 2kromki chleba z twarogiem/serem
    Obiad - pierś z kurczaka/indyka + kasza/makaron + warzywa czy sok
    Podwieczorek - koktajl z kefiru i owocow
    Kolacja - 2 kromki chleba z pietsoą grillowaną czy serem
    Lekarz mi właśnie powiedział abym jadła więcej bo wtedy będę miała z czego budować mięśnie. Ale ja nie wiem co ! Co mam dokładać gdy najadam się tymi porcjami? Poza tym przed siłownią na tych posilkach utrzymywalam wagę.
    Dodam że mam 16 lat 165 wzrostu i 50 kg.
    Bardzo chciałabym mieć fit sylwetkę! Prosze o pomoc!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie,

      Pani lekarz ma rację – należy zwiększyć kaloryczność diety, aby zapewnić odpowiedni dowóz energii w celu pokrycia zapotrzebowania energetycznego na zwiększoną aktywność fizyczną.

      Tutaj znajdziesz niezbędne zalecenia dotyczące zwiększenia kaloryczności diety w zdrowy sposób: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/04/jak-szybko-i-zdrowo-przytyc-7-dniowy.html

      Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego, Paulina

      Usuń
  43. Czy podczas odchudzania mogę spożywać marchewkę gotowaną ?

    OdpowiedzUsuń
  44. Czy jeżeli wstałam o 10, akurat na 2 śniadanie i zjadłam po prostu owsianke z owocami, to mogę zwiększyć kaloryczność np. obiadu ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, w takim przypadku zwiększamy kaloryczność pozostałych posiłków.

      Usuń
  45. Hej :)

    Odkryłam Twojego bloga kilka dni temu i w akcie desperacji postanowiłam zwrócić się do Ciebie po pomoc.

    Moje pytanie dotyczy diety kopenhaskiej (piszę to i już oblewa mnie rumieniec wstydu, że mogłam być tak głupia, by się w to wplątać). Zaczęłam tą dietę za namową mamy chłopaka, która dietę zastosowała latem i do dzisiaj cieszy się 6 kg mniej (tzn. dzisiaj ma wagę idealną do swojego wzrostu). Zawsze miałam spore problemy z wagą, ale jakieś dwa lata temu udało mi się ją unormować dzięki lepszym nawykom żywieniowym, niemal całkowitemu ograniczeniu słodyczy i zwiększonej aktywności fizycznej. Zupełnie bezboleśnie cieszyłam się dobrym wyglądem :) Niedawno jednak rzuciłam palenie i niestety przytyłam kilka kilogramów. Strasznie wpłynęło to na moją samoocenę. Byłam zła na siebie, że w bardzo krótkim czasie zniszczyłam to, na co pracowałam tyle miesięcy - sylwetkę, którą akceptowałam i w której czułam się dobrze. Gdy brzuch zaczął wylewać mi się z jeansów, a w obcisłych sukienkach zaczęłam wyglądać, jak clown, skusiłam się na szybkie, bo 13-dniowe, "skuteczne" (sprawdzone przez mamę chłopaka) i "zdrowe" (rzekomo opracowane przez kopenhaskich lekarzy) rozwiązanie, które "przyspieszy moją przemianę materii". Nie wiem, gdzie miałam rozsądek. Wzięłam kartkę z jadłospisem i bez żadnego zastanowienia zaczęłam stosować dietę. Dzisiaj jest 8 dzień mojej głodówki (bo inaczej tej diety nazwać nie można) i czuję się strasznie. Jestem zmęczona, rozdrażniona, nie mogę się skupić i jestem wściekła na myśl, co ze mnie ubywa, gdy na wadze coraz mniej kilogramów - bo wiem, że tłuszczu tak szybko się pozbyć nie można :( Wiem już, że rozpoczęcie tej diety było głupotą i zastanawiam się, czy starć się wytrwać na niej do końca (bo niby "nie może trwać ani dnia krócej ani dłużej"), czy przerwać ją natychmiast i rozpocząć Twój plan żywieniowy. Czy są jakieś szanse, że nie przytyję po zakończeniu diety?

    Będę wdzięczna za pomoc.

    Pozdrawiam
    Paulina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Ten widoczny spadek kilogramów pod wpływem stosowania diety, a raczej głodówki jak słusznie zauważyłaś, wiąże się przede wszystkim z utratą dużej ilości wody. Szczerze mówiąc nie wiem co Ci poradzić - ja bym z tego zrezygnowała i skupiła się na zmianie nawyków żywieniowych i obniżeniu gęstości energetycznej diety w zdrowy sposób.

      Myślę, że nie ma sensu się tak katować. Kilogramy niestety mogą wrócić nawet po dokończeniu "programu" tak jak w przypadku większości takich restrykcyjnych diet.

      Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!
      Paulina

      Usuń
  46. Hej :)
    Wydawało mi się, że gdzieś na tym blogu trafiłam na jadłospis dla osób lubiących słodkości. Czy mogę prosić o pomoc, gdzie go znaleźć?
    Pozdrawiam
    Paulina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej :)

      Zgadza się, jest tutaj: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/06/7-dniowy-jadospis-odchudzajacy-dla.html

      Pozdrawiam!

      Usuń
  47. Hej serdecznie pozdrawiam często do ciebie zaglądam i korzystam z porad fajnie że jesteś, mam prośbę możesz mi podpowiedzieć ile kalorii mam spożywać aby schudnąć, mam 34 lata wzrost 158 obecna waga 80 kg nie pracuje zawodowo wstaję o 6"20 spać chodzę 22-23 zajmuje się domem czyli normalka pranie sprzątanie gotowanie zakupy dodam że już schudłam 20 kg o czym pisałam do ciebie kilka pytań wyżej to ja stanelam w miejscu bo organizm się przyzwyczaił aktualnie nie ćwiczę bo już mnie wszystko wkurzyło do tego dochodzą zmiany zwyrodnieniowe kolan , bioder i kręgosłupa w części lędźwiowej no to jak się nie wkurzać, ale wrócę do jakiejś aktywności tylko jakiej hmm pomyślę. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć :)

      Na początek spróbuj spożywać ok. 1500 kcal. Oczywiście nie musisz liczyć kalorii, postaraj się po prostu ograniczyć gęstość energetyczną diety (tutaj znajdują się wskazówki jak to zrobić: http://cojesc.net/dieta-skuteczna/).

      Warto wprowadzić dodatkową aktywność fizyczną, przyspieszy to podstawową przemianę materii. Mogą być to na początek 30 - minutowe, szybkie spacery. Być może w grę wchodzi basen?

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  48. Czy jesli chcę zrobić budyń jaglany potrzebne mi jest mleko roślinne ? Czemu nie mogę użyć zwykłego ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz użyć zwykłe mleko. Mleka roślinne stosuje się w przepisach wegańskich bądź w przypadku osób, które mają nietolerancję laktozy czy też uczulenie na białka mleka krowiego.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  49. Może Pani obliczyć moje zapotrzebowanie energetyczne? Mam 17lat, 171cm wzrostu, 51kg, ćwiczę 6x w tygodniu. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie :) Twoje zapotrzebowanie energetyczne wynosi ok. 2500 kcal, przy czym z uwagi na zbyt niską masę ciała warto byłoby zwiększyć nieco kaloryczność diety, np. do 2800 kcal.

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
    2. Mam problem, bo spożywając ok. 1800 kcal, przytyłam ok. 1,5 kg (ważyłam 50kg) przez jakieś 20dni, nie wiem czy to po prostu zatrzymanie wody, czy psuje mi się waga, czy ze mną jest coś nie tak...

      Usuń
  50. Witam :) Mam 20 lat i 172 cm wzrostu ważę 70 kg ile kalorii powinnam spożywać dziennie żeby stracić na wadze? Czy możliwy jest spadek wagi jeżeli jedyną moja aktywnością fizyczną jest intensywny marsz przez ok 40-60 min?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj :)

      Aby tracić 0,5 - 1 kg w ciągu tygodnia (jest to zdrowe i zalecane tempo spadku masy ciała) powinnaś spożywać ok. 1500 kcal w ciągu dnia. Jak najbardziej jest to możliwe - nawet taki intensywny marsz dużo daje. Pamiętaj, że największe znaczenie w gubieniu kilogramów ma dieta (odpowiada za 70% sukcesu), gdyż dużo łatwiej jest wyeliminować z diety pączka niż go wybiegać czy spalić na siłowni ;)

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  51. witam,
    czy zamiast mąki pszennej graham mogłabym używać zmielonej pszenicy ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Wydaję mi się, że mogą mieć one nieco inne właściwości, np. wypiekowe. Ale spróbować zawsze można (najwyżej nie wyjdzie) ;)

      Usuń
    2. Ale co jest zdrowsze zmielona pszenica, żyto, pszenżyto czy mąka graham ?
      dziękuję za odpowiedź

      Usuń
    3. Żyto, co nie oznacza, że pozostałe są nie zdrowe. Żyto ma po prostu więcej wartości odżywczych.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  52. Witam,
    Chciałam zapytać o masło i oliwę. Otóż na maśle ekstra łaciate jest informacja:"Zawartość tłuszczu 83%, Składniki:śmietanka" Czy jest to dobry wybór?Jak wybrać też dobrą oliwę? Czym powinnam się kierować?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Tak, prawdziwe masło zawiera 83% tłuszczu. Unikamy natomiast wszelkich masmixów, w składzie których znajdują się także tłuszcze roślinne.

      Najlepsza oliwa to oliwa extra virgin (tłoczona na zimno) i właśnie taką warto wybierać. Warto czytać etykiety, bo można natknąć się na podróbki (np. z domieszką innych olejów roślinnych). Najlepszej jakości oliwy dostaniemy w szklanych butelkach o ciemnym szkle (co chroni je przed niekorzystnymi zmianami pod wpływem światła).

      Pozdrawiam!

      Usuń
  53. Czy owoce siarkowane są niezdrowe? Codziennie spożywam ok. 30g. Chcę jednak przytyć i dlatego chciałam zwiększyć ich ilość. Zaczęłam się jednak zastanawiać, czy przypadkiem mi nie zaszkodzą. Wspomnę, że staram się je przepłukiwać przed zjedzeniem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dwutlenek siarki może wywoływać niepokojące objawy (nudności, bóle głowy, biegunkę) u osób wrażliwych i astmatyków. Jeśli do tej pory nie obserwowałaś u siebie takich reakcji po suszonych owocach to zwiększenie ich ilości nie powinno zaszkodzić. Niemniej jednak przy częstym i wysokim spożyciu suszonych owoców warto sięgać częściej po takie, które nie są siarkowane.

      Usuń
  54. Witaj zamarzyla mi się zupa grzybowa na bulionie warzywnym zaciagnieta skrobia ziemniaczaną zabielonam jogurtem i do tego właśnie albo lane kluski albo makaron czy moze te kluski absolutnie nie, a na jutro planuje gulasz wołowo - indyczy obsmarzony na patelni teflonowe bez tłuszczu uduszony w niedużej ilości wody i zaciagniety skrobia ziemniaczaną , i do tego kasza gryczana i surowka , można zaciągać zupki i sosy skrobia będąc na redukcji co ty na to

    OdpowiedzUsuń
  55. Ta zupa to na obiad jednodaniowy, mam do ciebie takie pytanie czy mogę konsultować z tobą takie moje pomysły na dania obiadowe czy to może za duży kłopot, domyślam się że masz dużo obowiązków.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Można, wiadomo, że ilość skrobi czy mąki do zagęszczenia zupy nie jest nie wiadomo jak duża, więc nie wpłynie znacząco na kaloryczność potrawy w przeliczeniu na porcję. Fajnie, że do zabielania używasz jogurtu, a nie śmietany :)

      Pewnie, możesz pytać :)

      Pozdrawiam!

      Usuń
  56. Witam serdecznie, mam problem z ustaleniem godzin/kolejności posiłków ponieważ pracuje w systemie 12/12 - praca biurowa. W pracy nie mam możliwości zjedzenia ciepłego/większego posiłku, a do domu wracam ok 22 i wtedy najchętniej zjadłabym coś ciepłego. Mogę w jakiś sposób pozamieniać posiłki? Powinnam utrzymać te zmiany również w ciągu dnia wolnego aby organizm się przyzwyczaił? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Tak, w tej sytuacji możesz pozamieniać posiłki. Moja propozycja jest taka:
      - porządne śniadanie przed wyjściem do pracy
      - o ile to możliwe 2 - 3 posiłki w pracy z czego jeden w formie lunchoboxu - sałatki na zimno
      - obiadokolacja na ciepło po przyjściu z pracy, np. ciepła zupa z kaszą/ryżem/makaronem albo ryba z warzywami na parze, pieczony kurczak z kaszą i warzywami itp.

      W ciągu dnia wolnego posiłki mogą być spożywane "normalnie" :)

      Usuń
  57. Czy podczas odchudzania można jeśc pierś z kaczki ? Ile ok kalorii mają 4 całe ziemniaki ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podczas odchudzania można jeść wszystko, są tylko produkty, które z uwagi na swoją gęstość energetyczną powinny być spożywane rzadko i w niewielkich ilościach :)

      Również pierś z kaczki może znaleźć się w diecie odchudzające, przy czym niech będzie ona bez skóry (skóra zawiera najwięcej tłuszczu).

      Jeden 100g ziemniak ma 77 kcal, stąd 4 będą miały dokładnie 308 kcal ;)
      Ale wiadomo, że ziemniak ziemniakowi nie równy - są ziemniaki ważące 50g, ale i takie co ważą 200g ;)

      Usuń
  58. Dzień dobry :)
    Mam pytanie dotyczące obsesyjnego myślenia o przytyciu związanego z jedzeniem.
    Jestem prawie piętnastolatką, od lipca (metodą prób i błędów, a raczej w większości błędów) zrzuciłam w końcu to, co chciałam, tzn. spaliłam trochę tłuszczu z ud i brzucha + wyrzeźbiłam go. Z własnej głupoty dość późno pomyślałam o zdrowym odżywianiu, więc dopiero od grudnia zaczęłam wcielać w życie dobre nawyki. Mój problem tkwi w tym, że moja rodzina twierdzi, że nic by się nie stało, gdybym nieco przytyła (co mi się nie bardzo uśmiecha), ewentualnie już więcej nie chudła. Niestety ja nie potrafię przemóc się do jedzenia więcej, czy niećwiczenia, gdyż po zjedzeniu czegoś nadprogramowego (nawet jak ciasto marchewkowe/dodatkowa kanapka), albo nałożeniu sobie więcej obiadu, czuję przymus ćwiczeń, bo panicznie boję się, że moje starania pójdą na marne. Dodatkowo po długich okresach abstynencji słodyczowej mam napady. Np. w zeszłym tygodniu zjadłam 2 kawałki ciasta bounty (co prawda nie duże) i półtorej babeczki z czekoladą (z małych foremek, domowej roboty), zamiast tylko 1 kawałka ciasta. Natomiast wczoraj - 4 kawałki ciasta marchewkowego i kawałek strucli z makiem, tylko dlatego, że dzień wcześniej pozwoliłam sobie na snickersa, bo słodycz typu baton ostatni raz jadłam prawdopodobnie w listopadzie (nie licząc gorzkiej czekolady).
    Czy mogłaby mi Pani jakoś pomóc?
    Z góry dziękuję :)x

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      A powiedz ile ważysz i ile wynosi Twój wzrost?

      Usuń
    2. 160 cm, waga ok. 45 kg, może mniej. Ważyłam się na wadze koleżanki, która jest trochę popsuta, tzn. liczby zmieniają się w zależności od tego gdzie waga się znajduje.

      Usuń
    3. Musisz wiedzieć, że ważysz mniej niż powinnaś (Twoja idealna masa ciała wynosi 50 kg), dlatego rodzina martwi się o Twoje zdrowie.

      Obawiam się, że nie będę mogła pomóc Ci drogą internetową. Myślę, że powinnaś skonsultować się ze specjalistą od zaburzeń odżywiania – pomoże Ci ocenić na ile realne są Twoje obawy i jak wyzbyć się obsesyjnych myśli o przytyciu.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  59. Ja mam jeszcze jedno pytanko o tej nieszczesnej fasoli. Czy zdaniem dietetyka, czyli pani lepiej jest ją wymoczyć w wodzie i gotować w nowej i wyzbyć się tych substancji antyodżywczych a zarazem i części witamin czy gotować w twj samej co się moczyła? Co jest zdrowsze? I czy tam samo postępować z grochem i cieciorką?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moim zdaniem korzystniejsze jest moczenie, które pozwala także na usunięcie sporej części substancji gazotwórczych. W przypadku roślin strączkowych starty witamin nie są aż tak znaczące jak w przypadku innych warzyw (np. brokułów, marchewki).

      Tak, z grochem i cieciorką postępujemy tak samo jak z fasolą :) Wyjątek stanowi soczewica, która nie wymaga moczenia.

      Usuń
    2. Miałam na myśli moczenie, wylewanie wody, w której się moczyły i gotowanie w świeżej wodzie ;)

      Usuń
    3. Dziękuję! ;)

      Usuń
  60. Czy pojawią się jeszcze jakieś propozycje na sniadania ? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście :) Ostatnio mało nowych przepisów z powodu ograniczeń czasowych (niestety doba trwa tylko 24 godziny) :(

      Usuń
  61. http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/12/pierniczkowe-babeczki-z-obednym-kremem.html?m=1
    Mam pytanko do tego przepisu. Czy orzechy mozna namoczyć w gorącym mleku? Przepraszam ze tu pytam ale oczekujęvszybkiej odpowiedzi gdyż mojej siostrze bardzo się ten przepis spodobal i zamierzam te babeczki jak najszybciej upichcić ;D

    OdpowiedzUsuń
  62. Dzień dobry Paulino,

    Przez ostatni miesiąc zmniejszyłam porcje żywieniowe i kaloryczność posiłków do liczby ok. 1550 - 1600 kcal, ponieważ zależało mi na zrzuceniu dwóch kilogramów. Udało się, ważę tyle, ile bym chciała. Problem polega na tym, że teraz nie wiem, co dalej. Czy nadal kaloryczność mojego dziennego jadłospisu powinna oscylować w granicach 1600 kcal? Przedtem spożywałam (mniej więcej, bo nie liczyłam nigdy dokładnie) 1900 kcal. Nie chciałabym, aby utracone kilogramy wróciły z nawiązką. Niestety, moim problemem jest to, że lubię jeść. Dużo. Nie chciałabym jednak, aby moje dotychczasowe wysiłki spaliły na panierce. Co robić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry!

      Stopniowo możesz zwiększać kaloryczność diety (np. o dodatkowe 100 kcal na tydzień). Oczywiście nie musisz teraz ciągle liczyć kalorii, najważniejsze to zdrowo się odżywiać i spożywać jak najwięcej produktów o niskiej gęstości energetycznej, a mniej tych o wysokiej gęstości energetycznej (słodycze, tłuste mięsa, tłuste przetwory mięsne itd.). Więcej informacji na temat gęstości energetycznej diety znajdziesz tutaj: http://cojesc.net/dieta-skuteczna/

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  63. Mam pytanie odnośnie mleka w proszku.
    Jestem osobą bardzo szczupłą, wręcz kościotrupem. Zapisałam się do dietetyka który zalecił mi siłownię by zbudiwać masę mięśniową. Zamiast pełnej chemii odżywki białkowej mam dosypywać do koktajlów mleko w proszku. Lecz słyszałam że należy go unikać i nie jest zbyt zdrowe. A ja się wyłącznie zdrowo odżywiam. Mleko w proszku ma jakieś białko serwatkowe które pomaga budować mięśnie. Dotychczas dodawalam do koktajlów twaróg półtłusty, ok 80 g. Koktajl składa się jeszcze z owocu i kefiru. Aleniby twaróg ma kazeinę któranie buduje mięśni.Czy to prawda że mleko w proszku przyśpiesza ten proces? Czy rzeczywiscie lepiej go unikać? Dodam że miesiąc temu dokonałam analizy ciała i porównalam ro z wynikami tego tygodnia. Po. miesiacu cwiczen nie przybył mi ani gram miesni spadla natomiast tkanka tluszczowa. A ja wykonuje cwiczenia na mase. Malo powtorzen i duzy ciężar. Co mam jeść? Moze jem za malo? Cwiczenia wykonuje 3 razy w tyg. Proszę mi pomóc!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj!

      A ile kalorii dostarcza Twoja obecna dieta? Ile ważysz, jaki masz wzrost i ile lat?
      Prawdopodobnie spożywasz za mało kalorii lub też występuje nieprawidłowy rozkład poszczególnych składników odżywczych. Ogromne ilości białka na nic się zdadzą jeśli nie będzie odpowiedniej podaży węglowodanów. Wówczas organizm nie będzie wykorzystywał białka do budowy mięśni, lecz w celu dostarczenia sobie energii.

      Więcej na ten temat pisałam tutaj: http://cojesc.net/aktywnosc-fizyczna-co-jesc-przed-i-po-treningu/

      Aczkolwiek są to tylko moje przypuszczenia, żeby to ocenić musiałabym wiedzieć więcej na temat kaloryczności diety, zawartości poszczególnych składników odżywczych w diecie, rozkładu posiłku oraz Twoich parametrów (wiek, masa ciała, wzrost).

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
    2. Niedlugo 16 lat, 167 wzrostu i 49-51 kg. A co z tym mlekiem w proszku? :D
      Ile mniej więcej gram bialka i węglowodanow spożywac? Czy ograniczyć tłuszcze?

      Usuń
    3. I spozywam ok. 2200kcal i bardzo duzo bialka ok. 150

      Usuń
    4. Szczerze mówiąc nie chciałabym wchodzić w kompetencję innych dietetyków, bo to absolutnie nie o to chodzi. Zgodnie z moją wiedzą dietę zaplanowałabym trochę inaczej. Jeśli chcesz przytyć (również budując masę mięśniową) konieczne jest zwiększenie kaloryczności diety. Twoje całkowite zapotrzebowanie energetyczne wynosi 2100 kcal, stąd dieta na poziomie 2200 na niewiele się może zdać. Zwiększyłabym w tym momencie kaloryczność do 2600 kcal.

      Przeraziła mnie także tak potężna ilość białka, wynosząca 3g/kg mc. Badania potwierdzają, że zawartość białka powyżej 2 - 2,5g/kg mc nie ma tak naprawdę większego sensu gdyż organizm i tak nie jest w stanie tego wykorzystać, a dochodzi do nadmiernego obciążenia nerek. I mówimy tu już o sportowcach wyczynowych, a co dopiero ćwiczeniach amatorskich, których częstotliwość i intensywność jest zdecydowanie mniejsza.

      Jeśli wprowadziłabyś dietę na poziomie 2600 kcal to wystarczająca będzie dieta normo białkowa (15% energii pochodzącej z białka), czyli 97g (blisko 2g/kg mc). I nie ma absolutnie konieczności wspomagać się jakimikolwiek odżywkami (również mlekiem w proszku), gdyż taki poziom zapewnia zdrowa, zbilansowana dieta. Nie ma potrzeby obciążać organizmu w tak młodym wieku :)

      Przy wartości energetycznej diety na poziomie 2600 kcal powinnaś spożywać 360g węglowodanów (55% energii).

      Co do mleka w proszku - tak jak pisałam wcześniej nie ma konieczności abyś musiała je dodawać do posiłków. W ogóle nie ma potrzeby abyś stosowała jakiekolwiek odżywki (zostawmy je sportowcom wyczynowym). Na tym poziomie kaloryczności i częstotliwości treningów wystarczy zdrowa, zbilansowana dieta.

      Pozdrawiam!

      Usuń
    5. Bardzo pani dziękuję za tak długą i szczegółową odpowiedź! Pozdrawiam i wprowadzę pani zalecenia do mojej diety :)

      Usuń
  64. Hej :) Co sądzisz o pieczywie chrupkim i waflach ryżowych ? W internecie można znaleźć rozbieżne opinie i informacje. Zawsze czytam skład, i wybieram pieczywo z mąki żytniej, czasami z jakimiś dodatkami typu słonecznik, sezam lub dynia. Poza tym sądzę, że mają naprawdę dobry skład mam na myśli, brak dodatkowych ulepszaczy i chemii. Do tej pory jadałam je na przemian z waflami ryżowymi, z brązowego ryżu z organicznych upraw, ale znalazłam informacje, że wafle są źródłem pustych kalorii, i że mają niewielką ilość błonnika, i kiedy spojrzałam na skład faktycznie się okazało, że jeden wafel zawiera śladowe ilości. Jakie jest Twoje zdanie na temat tych produktów ? Będę wdzięczna za odpowiedź.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć :)

      Pieczywo chrupkie samo w sobie nie jest takie złe. Problem tkwi w tym, że wiele osób myśli, że jest takie leciutkie i można go zjeść więcej, podnosząc w ten sposób niepotrzebnie kaloryczność diety. Do tego dochodzi pytanie czy pieczywem chrupkim najadamy się w taki samym stopniu jak pieczywem żytnim razowym.

      Zgadza się, wafle ryżowe nie niosą nam zbyt wielu wartości odżywczych (klasyfikują się raczej do żywności przetworzonej). Dlatego też lepiej ograniczyć ich spożycie, a już na pewno nie traktować jako zamiennika pieczywa.

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  65. Myślisz że jak zjem od czasu naleśnika ( a mam do nich słabość ) to nie zaważy to na mojej diecie, z reguły teraz odżywiam się zdrowo i ćwiczę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli to będą dwa naleśniki z mąki pełnoziarnistej, z łyżeczką/łyżką dżemu na jednego naleśnika to nie ma szans żeby zaważyło. Staraj się też nie dodawać dużo tłuszczu do ciasta (góra 2 - 3 łyżki na 1,5 szklanki mąki), a także cukru (wystarczą słodkie dodatki w postaci dżemu lub świeżych owoców).

      Pozdrawiam!

      Usuń
  66. Jaki ryż jest najzdrowszy? Co pani sądzi o brązowym i dzikim?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najzdrowszy jest ryż jak najmniej przetworzony, czyli właśnie dziki, a także brązowy. Śmiało można je wprowadzić do diety.

      Usuń
  67. Jak wygląda sprawa ze szpinakiem? Czy rzeczywiście nie jest on tak zdrowy i wartościowy? Czy kwas szczawiowy utrudnia wchłanianie cennych wartości? Czy poleca pani go jeść?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, że polecam :) Szpinak, podobnie jak inne warzywa liściaste ma mnóstwo wartości odżywczych, m.in. witaminy A, E, C, kwasu foliowego, B6, a także magnezu, żelaza i cynku. Jest także jednym z najbardziej alkalizujących warzyw. Co prawda zawiera szczawiany, które mogą utrudniać wchłanianie minerałów, aczkolwiek jeśli dieta jest zbilansowana i zróżnicowana to nie ma sensu go wykluczać. W ten sposób musielibyśmy zrezygnować z większości produktów (praktycznie każdy oprócz korzystnych składników zawiera te niekorzystne). Kluczową sprawą jest rozsądna ilość i urozmaicona dieta.

      Ograniczenia należy wprowadzać dopiero gdy jest to uzasadnione, np. występują niedobory konkretnych składników odżywczych, mogące wynikać z błędów dietetycznych.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  68. Czy mogę zastąpić mięso?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mięso można zastąpić rybami, nabiałem, jajami, roślinami strączkowymi oraz tofu.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  69. Witaj Paulino,

    ostatnimi czasy bardzo nurtuje mnie pewna sprawa. Odżywiam się zdrowo już od ponad roku. Zrezygnowałam ze słodyczy, przetworzonej żywności, wybieram zawsze zdrowsze zamienniki i "uzdrawiam" tradycyjne potrawy gotując. Do tego jestem aktywna, ćwiczę minimum 4 razy w tygodniu przez około 45-50 min. Może nie padam po treningu z wywieszonym językiem na dywan, ale zawsze staram się dawać sobie wycisk, bo lubię mieć zakwasy. Jem regularnie, staram się nie podjadać i nie przejadać. Ogólnie cud, miód i orzeszki.
    Z ręką na sercu przyznaje, że zdarza mi się czasem wrzucić za dużo orzechów do śniadania czy zjeść odrobinę zbyt dużo, ale nie dzieję się to zbyt często.
    Do czego zmierzam. Moja waga spadła (nigdy nie byłam otyła, zaczynając przygodę ze zdrowym żywieniem ważyłam 52 kg przy wzroście 162 cm, teraz ważę 48 kg) i moja waga już nie spada, waha się w granicach pół kilograma w przód i tył, ale nic więcej się nie dzieje. Nie chodzi mi o to, że chciałabym schudnąć, bo ważę dobrze, ale zastanawiam się, dlaczego tak się dzieje? Czy organizm sam czuje, że to już? Że pora przestać i dalej nie chudnąć? Gdzieś tam w głowie kołacze mi się myśl "a może jeszcze kilogram", ale mam wrażenie, że w moim przypadku jest to już niewykonalne. Porcji już nie zmniejszę, bo będzie to niezdrowe, ćwiczyć bardziej intensywnie nie chcę, bo nie będzie już to przyjemność.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Myślę, że jest to kwestia tego, że w tym momencie pokrywasz swoje zapotrzebowanie energetyczne – organizm przystosował swój metabolizm do takiej diety i poziomu aktywności fizycznej. Zresztą słusznie – Twoje BMI jest w tym momencie niewiele poniżej dolnej granicy normy. Nie ma absolutnie powodów, abyś musiała dążyć do spadku kolejnych kilogramów. Teraz pozostaje Ci się nadal zdrowo odżywiać i cieszyć aktywnością fizyczną ;)

      Usuń
  70. Czy jedzenie grochu na diecie jest zdrowe ?

    OdpowiedzUsuń
  71. Mozna jeść groch na diecie ?

    OdpowiedzUsuń
  72. Witam!
    Bardzo spodobał mi się Pani blog. Wiele cennych uwag i wskazówek.
    Chciałabym w zasadzie zapytać o odżywianie, nie jestem pewna czy tak zbilansowane posiłki są odpowiednie dla mnie, mam na myśli ilość i kaloryczność. To może “przedstawię siebie”:
    - Mam 31 lat,prawie 32, 167 wzrostu, waga (nie ważyłam się ostatnio),ale “zawsze to jest 64:) ( i nie chce iść w dół), choć waga nie jest dla mnie wyznacznikiem, ważniejsze są obwody, czuje po spodniach na przykład:)
    - Od grudnia ćwiczę 3 razy w tygodniu, czasami 4 razy, do pracy chodzę i jadę rowerem, w sumie 45 min.
    - Staram się jeść co 4 godziny:
    o Pierwszy posiłek 7:00 rano: smoothie z wodą kokosową, odrobiną soku pomarańczowego, mix zieren,pół awokado i mrożone jagody
    o Drugi posiłek po 11:00 płatki owsiane/kasza jaglana z bananem,zalane wodą/mlekeim kokosowym lub kromka (taka większa) razowego chleba/bułka z pomidorem,ogórkiem,szynką i plastrem sera żółtego
    o Trzeci posiłek 15:00: kubek zupy warzywnej lub wrap z warzywami i plastrem sera żółtego/kozi ser/wędzony kurczak z musztardą angielską
    o Czwarty posiłek 19:00(3 razy w tyg.to posiłek po treningu): Obiadokolacja-coś ciepłego: kurczak z warzywami/ryba na parze/omlet z białek lub jajek z mąką brązową z warzywami i twarogiem.
    Do obiadów staram się jeść kasze:jaglana,kus-kus,gryczana, żeby to nie było tylko białko i warzywo. Piję ciepłą wodę z cytryną i imbirem (2 lub 3 szklanki), zielona herbata, woda kokosowa, kawa czasami z mlekiem sojowym.
    Dla mnie niewiadomą jest czy mam odpowiednią ilość na talerzu.
    Jedzenie w weekend wygląda trochę inaczej, wiadomo,jak się pracuje to jest systematyczność.Gubią mnie słodycze, może nie wcinam batonów czy chipsów,ale niekiedy muszę coś małego zjeść bo brakuje mi słodkiego.
    Oczywiście,że podjadam, w pracy czasami mix orzechów lub ugryzę jakiegoś batona żeby poczuć słodycz:)
    Jeśli chodzi o ćwiczenia to są zajęcia TRX-godzina totalnego wycisku dla mnie, fajne,bo wszystkie partie mięśni pracują i każde zajęcia są inne.
    Chciałabym wiedzieć czy mój sposób odżywiania jest dobry i co zrobić jeszcze by widzieć rezultaty (więcej ćwiczeń, więcej kalorii w posiłkach, ze względu na aktywność..??)..nie mam pojęcia!
    Pozdrawiam! Kamila

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj ;)

      Twoja dieta wygląda bardzo fajnie, aczkolwiek trudno jest mi określić jej poziom kaloryczności. Niemniej jednak jakościowo i pod względem doboru produktów wygląda to całkiem dobrze. Jeśli te grzeszki w postaci słodyczy są sporadyczne to nie ma praktycznie do czego się przyczepić :)

      Pamiętaj, że w momencie gdy ćwiczysz może przyrastać masa mięśniowa - kilogramy się nie zmieniają ale efekty widać po obwodach (co również zauważyłaś) ;)

      Usuń
  73. Ile kalori ma ok owsianka zrobiona z szklanki mleka i 5 łyżek płatków owsianych z łyżeczką kakao i jednym bananem ?

    OdpowiedzUsuń
  74. Czy w jeden dzień mogę zjeść 2 banany bo gdzieś czytałam że jeżeli ktoś sie odchudza to 1 max dziennie albo od czasu do czasu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na diecie odchudzającej można zjeść 2 - 3 porcje owoców (porcja to ok. 100g bez części niejadalnych czyli skórki, ogryzka itd). Jeśli masz ochotę na drugiego banana to nie widzę przeciwwskazań - najważniejsze jest utrzymanie ogólnej kaloryczności diety. Oczywiście łatwiej jest to zrobić jedząc owoce mniej kaloryczne (stąd te zalecenia), ale umówmy się, że drugi banan też nie jest jakąś bombą kaloryczną (1 banan 120g = 114 kcal).

      Pozdrawiam!

      Usuń
  75. O przepraszam że tak dużo razy to pytanie myślałam że coś jest nie tak i się nie dodaje :) a teraz rozumiem, że Pani musi zatwierdzić .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nic się nie stało :) Miałam w ustawieniach zapisane zatwierdzanie komentarzy dla starszych postów, już to zmieniłam :)

      Usuń
  76. Dzień dobry :) Chciałam się zapytać czy przy wzroście 160cm moja waga jest odpowiednia? Ważę 55kg. Moja aktywność fizyczna jest niska jedynie w szkole na wf-ie. Mam 17 lat.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, masz prawidłową masę ciała w stosunku do swojego wzrostu.

      Pozdrawiam :)

      Usuń
  77. A jeszcze chciałabym zapytać, jak powinny być rozłożone godziny posiłków jeśli chodzę do szkoły od 8.00 do 15.10 lub 16.05 ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Posiłki można rozłożyć w następujący sposób:
      - śniadanie: 7:00 - 7:30
      - II śniadanie: 10:00 - 10:30
      - przekąska: 13:00 - 13:30
      - obiad: 16:00 - 16:30
      - kolacja: 19:00 - 19:30

      Pozdrawiam!

      Usuń
  78. jakie jest Pani zdanie na temat odżywek białkowych? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Neutralne :) Aczkolwiek uważam, że tradycyjna dieta pokrywa w pełni zapotrzebowanie na białko, więc dodatkowe dokładanie białka w postaci odżywek to lekka przesada (wyjątek stanowią wyczynowi sportowcy).

      Pozdrawiam!

      Usuń
  79. Witam :) Na początku chciałam powiedzieć, że jestem zachwycona pani blogiem. :) Mam takie pytanko odnośnie jaka dieta powinna być dla mojej mamy, gdy ma niedoczynność tarczycy i hashimoto?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      W przypadku niedoczynności tarczycy dieta ma bardzo duże znaczenie.

      Przede wszystkim należy zapewnić odpowiednią podaż jodu, który jest składnikiem hormonów tarczycy. Niedobór jodu może być także przyczyną niedoczynności tarczycy. Z tego względu warto uwzględnić w diecie 2 - 3 porcje ryb w ciągu tygodnia (np. makrela, dorsz, łosoś), które dostarczają dodatkowo niezbędnych kwasów omega 3 (w przypadku ryb tłustych).

      Bardzo ważne jest także odpowiednie spożycie żelaza i selenu - pierwiastki te też są niezbędne do produkcji hormonów tarczycy. Żelazo znajduje się nie tylko w czerwonym mięsie, ale także w rybach, nasionach roślin strączkowych, zielonych warzywach, amarantusie, komosie ryżowej, orzechach i nasionach. Selen z kolei jest obecny przede wszystkim w orzechach brazylijskich (2 łyżki tych orzechów pokrywają zapotrzebowanie na selen), a także w innych orzechach (tu już w mniejszych ilościach), mięsie indyka, śledziach czy owocach morza.

      Dieta powinna zawierać także dużo warzyw i owoców, które dostarczą odpowiednią ilość witamin antyoksydacyjnych (A, E), wpływających na aktywność tarczycy. W okresie jesienno - zimowym warto wprowadzić suplementację witaminy D (są to zalecenia dla wszystkich osób, gdyż w naszej strefie klimatycznej nie produkujemy jej odpowiednich ilości pod wpływem promieni słonecznych).

      W niektórych produktach znajdują się substancje hamujące aktywność tarczycy. Należą do nich tioglikozydy (gitrogeny) i flawonoidy (genisteina i daidzeina). Substancje te wiążą jod i sprawiają, że jest on niedostępny dla tarczycy.

      Flawonoidy występują przede wszystkim w soi. Tioglikozydy natomiast znajdują się w warzywach: brokułach, brukselce, kapuście, jarmużu, kalafiorze, rzodkiewce, rzepie. Oczywiście nie ma konieczności całkowitego eliminowania tych warzyw - wystarczy ograniczyć ich spożycie np. do jednej porcji tygodniowo. Dodatkowo gotowanie tych warzyw bez przykrycia umożliwia zmniejszenie ilości gitrogenów, które uciekają wówczas z parą wodną.

      Podsumowując, mama powinna wprowadzić dietę opierającą się na zasadach zdrowego odżywiania (z uwzględnieniem powyższych wskazówek): dużo warzyw i owoców, chudy nabiał, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona, chude mięso, 2 - 3 porcje ryb tygodniowo, pełnoziarniste kasze, ograniczenie słodyczy, tłustych produktów oraz potraw smażonych.

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  80. Czy warzywa takie jak pomidor oraz papryka można jeść na redukcji bez ograniczeń? Jem około 1500 kcal, już sporo schudłam a jako przegryzkę między posiłkami zazwyczaj wybieram pomidory (lub czerwoną paprykę, ale to rzadziej). Można je jeść bez ograniczeń przy odchudzaniu, powiedzmy 6 sztuk dziennie, czy jednak w przyrodzie nic nie ginie i nie powinnam spożywać tych 6ciu pomidorów ponad mój limit 1500 kcal? Może pytanie jest głupie, ale wolę się upewnić ;) fachowa porada zawsze w cenie. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Tak świeże warzywa typu pomidor, papryka, ogórek można jeść bez ograniczeń :)

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  81. Witam
    Mam pytanie ile g węglowodanow w postaci cukrów można zjeść na dzień?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Ilość cukrów prostych w diecie nie powinna przekraczać 10% energii spożywanej w ciągu dnia. Jeśli więc mamy spożywać 2000 kcal to maksymalna "dozwolona" ilość cukrów prostych to 50g.

      Choć instytucje ustalające owe normy zastanawiają się nad zmniejszeniem dopuszczalnego dziennego spożycia cukrów prostych do 5% energii.

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  82. Hej :) Mam problem z trądzikiem, moja skóra wygląda na zmęczoną chociaż mam 22 lata , włosy nie są cienki ale chciałabym by uzyskały wiekszą gęstość .. CO mam robić ??? Mój problem tkwi że lubie jeść wszystko .. mięsa , ziemniaczane przysmaki , kanapki ,różnorodne sosy i ryby ..ale mam problem z umiarem bo lubie jeść dużo :( Nawet przed spaniem, wszyscy niby mówią że nie mam co narzekać bo chuda jak patyk jestem...ale mam problemy ze skóra, włosami i samym samopoczuciem, osłabiona jestem ... nie zależy mi by sie wygłodzić chce zacząć jakąś diete ..tylko od czego zacząć ..cierpliwa to ja nie jestem ale sie postaram ..bo zależy mi ..Proszę pomóż Mi :):)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć!

      Nasza skóra potrzebuje kwasów omega 3, które znajdują się w tłustych rybach, orzechach i siemieniu lnianym. Niezbędna jest także wysoka podaż antyoksydantów i witamin antyoksydacyjnych (A, E, C) obecnych w warzywach i owocach. Warto natomiast wyrzucić z diety wszelkie fast - foody i słodycze, gdyż zawierają niekorzystnie działające tłuszcze trans. Unikaj także potraw smażonych - wybieraj natomiast gotowanie i pieczenie. Jednym słowem z pomocą przyjdzie zdrowa dieta, oparta na nieprzetworzonych produktach, z dużą ilością warzyw. Jeśli Twoja masa ciała jest w normie to nie ma powodów stosowania ograniczeń kalorycznych - należy skupić się na jakości spożywanych produktów.

      Warto także pamiętać, że częstą przyczyną trądziku (oraz złego samopoczucia) są zaburzenia hormonalne (aby to zbadać musisz wykonać badania), lub nietolerancja czy nadwrażliwość pokarmowa.

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  83. Czy to prawda że orzechy przed jedzeniem trzeba moczyć???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, szczerze mówiąc nigdy się z takim zaleceniem nie spotkałam.

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  84. Witam,
    zacznę od tego że dokładnie rok temu postanowiłam zmienić swoje życie. Zaczęłam ćwiczyć i zdrowo jeść. W ciągu pół roku udało mi się zrzucić 13 kg. Do teraz jest to już 17 kg. Mam 21 lat, 169 cm wzrostu i ważę 54 kg (wydaję mi się że waga do wzrostu jest ok). Wcześniej ćwiczyłam codziennie jednak teraz gdy chcę tylko utrzymać wagę i kondycję, ćwiczę co drugi, trzeci dzień. Nadal jem zdrowo. Są to 4 posiłki, nie dam rady upchnąć 5-tego niestety. Jem dużo warzyw i owoców. W zasadzie jem wszystko tylko przyrządzam to zdrowo np. nie smażę na dużej ilości oleju, nie słodzę, używam mało soli,zamieniłam białe pieczywo na ciemne.
    Przez pół roku gdy byłam na redukcji nie jadłam słodyczy, no w sumie zdarzyło mi się zjeść ''od święta'' dosłownie, jakieś ciacho albo gorzką czekoladę. Nie jadłam i nie jem sklepowych słodyczy. Ale teraz gdy osiągnęłam idealną wagę chce robić sobie taki słodki dzień, w którym zjem np kawałek domowego ciasta raz w tyg, albo raz na dwa tyg. Stąd moje pytanie do Ciebie, czy mogę sobie pozwolić na jakąś słodkość raz w tyg ,bez obaw ,że odbiję się to na mojej wadze ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście! Zdrowe odżywianie i chęć utrzymania prawidłowej masy ciała nie jest powodem, aby cały czas sobie czegoś odmawiać :)

      Jeśli są to rozsądne ilości (tak ja piszesz kawałek domowego ciasta raz w tygodniu) to nie ma najmniejszych obaw, że masa ciała wzrośnie.

      Zapewniam, że aby przytyć trzeba popełniać zdecydowanie więcej błędów, i to każdego dnia.

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  85. Od kilu lat regularnie jeżdżę do Bułgarii służbowo na kilka tygodni kilka razy w roku. Podstawą wyżywienia jest tam dla mnie miejscowy jogurt, który działa na mnie wyśmienicie - żadnych problemów trawiennych. Jest on wyprodukowany z mleka poddanego fermentacji, nie ma w nim mleka w proszku, ma zawartość tłuszczu od 0% do ponad 7%, na jego powierzchni zawsze jest warstwa wody, a jogurt przez wymieszaniem jest rozwarstwiony - innego tam nie spotkamy, ale w smaku jest rewelacyjny. Tymczasem w Polsce po jogurtach z mlekiem w proszku zawsze miałem bardzo poważne zaburzenia trawienia i bóle brzucha. Jak to jest, że problemy spowodowane spożywaniem jogurtu z mlekiem w proszku można wyleczyć prawdziwym jogurtem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jak się czujesz po spożyciu zwykłego mleka?

      Mleko zawiera laktozę - cukier mleczny, który jest nietolerowany przez część osób. Objawia się to bólem brzucha, wzdęciami a nawet biegunką. Przetwory mleczne, z uwagi na procesy fermentacyjne (ser, jogurt, kefir) zawierają zdecydowanie mniej laktozy i zwykle mogą być spożywane przez osoby z jej nietolerancją.

      Jeśli w składzie jogurtu znajduje się także mleko w proszku to zawiera on zdecydowanie więcej laktozy i może powodować wspomniane przez Ciebie dolegliwości. Prawdopodobnie to jest powodem takiej sytuacji ;)

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  86. Witam :) Co najlepiej jeść jeśli moja skóra jest trądzikowa ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj :)

      Nasza skóra potrzebuje kwasów omega 3, które znajdują się w tłustych rybach, orzechach i siemieniu lnianym. Niezbędna jest także wysoka podaż antyoksydantów i witamin antyoksydacyjnych (A, E, C) obecnych w warzywach i owocach. Warto natomiast wyrzucić z diety wszelkie fast - foody i słodycze, gdyż zawierają niekorzystnie działające tłuszcze trans. Unikaj także potraw smażonych - wybieraj natomiast gotowanie i pieczenie. Jednym słowem z pomocą przyjdzie zdrowa dieta, oparta na nieprzetworzonych produktach, z dużą ilością warzyw.

      Warto także pamiętać, że częstą przyczyną trądziku są zaburzenia hormonalne (aby to zbadać musisz wykonać badania), lub nietolerancja czy nadwrażliwość pokarmowa.

      Pozdrawiam, Paulina

      Usuń
  87. Ile kcal będzie miało 200 g jogurtu naturalnego po jenej łyżce płatków owsianych otrębów owsianych i gryczanych z 1/2 łyżki migdałów i 1/2 łyżki orzechow nerkowca, 1/2 banana i mandarynką? I

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak skomponowany posiłek będzie miał 325 kcal :)

      Pozdrawiam!

      Usuń