Darmowe Porady Dietetyka

WAŻNE: Zadawanie pytań tymczasowo wstrzymane. Wkrótce pytania będą wznowione (w nowej, ulepszonej formie).


Witaj!


Na tej stronie ZA DARMO odpowiadam na wszystkie pytania związane ze:
  • zdrowym odżywianiem, 
  • odchudzaniem i dietami,
  • żywieniem w chorobach,
  • dietetyką ogólnie.

Kim jestem i dlaczego możesz mi zaufać?

Nazywam się Paulina Styś-Nowak, jestem dietetykiem i autorką tej strony. Ukończyłam studia na kierunku Dietetyka na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Moją misją jest promowanie zdrowego odżywiania wśród Polaków. Dzięki osobom takim jak Ty jest nas coraz więcej!

W 2012 roku założyłam cojesc.net. Dzisiaj to jedna z najważniejszych i najbardziej rzetelnych polskich stron na temat zdrowego odżywiania. W 2014 roku wydałam swoją pierwszą książkę - "20 kroków do zdrowia".

Oczywiście jako dietetyk zajmuje się także układaniem indywidualnych diet (więcej szczegółów tutaj).

Jestem zagorzałą przeciwniczką wszelkiego rodzaju sensacji, teorii spiskowych i rygorystycznych "diet cud". W swojej pracy trzymam się tylko faktów i sprawdzonych informacji, wspomagając się zawsze najnowszymi badaniami i rzetelnymi publikacjami naukowymi.

Jeżeli wyznajesz podobne przekonania... To jesteś we właściwym miejscu!

Jak możesz zadać swoje pytanie?


Wystarczy napisać je w komentarzu poniżej! Na pytania odpowiadam w każdy poniedziałek od 8:00 do 14:00. Pytania, na które nie uda mi się odpowiedzieć w tym czasie, "przechodzą" na kolejny tydzień.
10 strona komentarzy (Od 15.02.2016 - AKTUALNIE)
9 strona komentarzy (Od 18.01.2016 - 15.02.2016)
8 strona komentarzy (Od 07.12.2015 - 18.01.2016)
7 strona komentarzy (Od 09.11.2015 - 06.12.2015)
6 strona komentarzy (Od 25.04.2015 - 08.11.2015)
5 strona komentarzy (Od 02.04.2015 - 25.04.2015)
4 strona komentarzy (Od 27.02.2015 - 01.04.2015)
3 strona komentarzy (Od 27.01.2015 - 26.02.2015)
2 strona komentarzy (Od 04.01.2015 - 26.01.2015)
1 strona komentarzy (Od 09.11.2014 - 03.01.2015)

Chcesz podziękować? To proste!


Wystarczy, że udostępnisz tą stronę na Facebooku, Google czy zwyczajnie powiesz o niej znajomym.  Dzięki!

Chcesz zdrowo schudnąć?

Pobierz za darmo mój jadłospis odchudzający 1500kcal.

Pobierz za darmo

1 991 komentarzy:

  1. Witam
    Jestem 3 tygodnie po laparoskopii, usunięcia cysty z jajnika . Kiedy mogę zacząć ćwiczyć ,najbardziej zależy mi na pływaniu . I czy cały czas mam jeść lekkostrawne ? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Wszystko zależy od Twojego samopoczucia. Myślę, że miesiąc to niezbędne minimum, a dla pewności odczekać 6 – 8 tygodni od operacji. Dietę łatwo strawną możesz już stopniowo rozszerzać :)

      Usuń
  2. Jak najbardziej istnieją "złe" i "dobre" kalorie. Przytyć można w zdrowy sposób, wybierając produkty zawierające mnóstwo korzystnych składników (nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały) i poprawiając stan swojego zdrowia.

    Jednak można też pójść w złym kierunku, wybierać produkty obfitujące w cukry proste, tłuszcze trans, sól i szereg dodatków chemicznych, a zerową ilość składników odżywczych, doprowadzając w ten sposób zaburzeń metabolicznych w organizmie (rozwoju stanu zapalnego, insulinooporności, podwyższenia poziomu cholesterolu, doprowadzenia do zaburzeń flory jelitowej itd.). Dlatego też nieracjonalna dieta „na przytycie” może mieć szereg konsekwencji w przyszłości.

    OdpowiedzUsuń
  3. Odpowiedź do komentarza:
    "Jak organizm reaguje na zdecydowanie za duże spożycie kalorii? Jest w stanie przyswoić np. dwa razy więcej niż potrzebuje?"

    Tak, wówczas nadwyżka kalorii odkłada się w formie tkanki tłuszczowej.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam 18 lat 166 cm i 72 kg. Ile mam ćwiczyć i ile kalori jeść by schudnąć ? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Twoje zapotrzebowanie na energię (przy niskiej aktywności fizycznej) wynosi ok. 2300 kcal. Żeby masa ciała zaczęła spadać powinnaś jeść 500 kcal mniej niż wynosi zapotrzebowanie, tj. 1800 kcal. Umożliwi to spadek ok. 0,5 kg w ciągu tygodnia. Jeśli dołożysz do tego regularną aktywność fizyczną, gdzie trening będzie trwał co najmniej 40 minut i ćwiczenia będą wykonywane przez większą część dni w tygodniu masa ciała będzie spadać w szybszym tempie (do 1 kg w ciągu tygodnia) :)

      Usuń
  5. Odpowiedź do komentarza:
    "Masz jakieś top 10 produktów najbardziej niezdrowych po które nigdy nie sięgasz?"

    Nie podchodzę aż tak radykalnie do diety, ponieważ musiałabym chyba zerwać większość kontaktów towarzyskich ;) Niektóre produkty maksymalnie ograniczam lub jem tylko u kogoś czy od święta (np. przetwory mięsne, słodkie napoje, soki, słodycze, chipsy, obecnie także nabiał z uwagi na nietolerancję).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiedyś w Twoich przepisach często występowało mleko, jak doszłaś, że masz nietolerancje?

      Usuń
    2. Z uwagi na problemy kosmetyczne ze skórą (nadmierna suchość, wypryski) wykluczyłam nabiał na 3 miesiące przed ślubem. Oprócz poprawy stanu skóry zaobserwowałam także dużą poprawę jeśli chodzi o dolegliwości jelitowe (wcześniej tego nie kojarzyłam, ponieważ jem sporo strączków i surowych warzyw).

      Teraz zamiast mleka krowiego jem mleko sojowe wzbogacane wapniem, a zamiast sera tofu.

      Usuń
  6. Odpowiedź do komentarza:
    "Czy uważasz książki J. Gawięckiego za aktualne z dzisiejszą wiedzą?"

    W książkach są podstawy, od których należy zacząć edukację z dietetyką. Jednak na dzień dzisiejszy jeśli szukam konkretnych i aktualnych informacji sięgam głównie po publikacje naukowe.

    OdpowiedzUsuń
  7. Odpowiedź na komentarz:
    "Jak cukier wpływa na organizm?"

    Zapraszam do artykułu: http://cojesc.net/cukry-proste/

    OdpowiedzUsuń
  8. Mam 30 lat, wzrost 166cm, waga 83 kg. Ile powinnam zjadać kalorii żeby zdrowo schudnąć?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli nie uprawiasz regularnej aktywności fizycznej powinnaś zjadać ok. 1800 kcal.

      Usuń
  9. Jakie produkty mam jeść codziennie ,by pokryć zapotrzebowanie na tłuszcze ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przede wszystkim awokado, orzechy i nasiona, niewielkie ilości oliwy, kakao, oliwki, ryby. Ukryty tłuszcz znajduje się także w spożywanym nabiale i mięsie.

      Usuń
  10. Dzień dobry! Mam 166cm wzrostu i 53kg wagi. Chcę przytyć, ale nie chcę rezygnować z ćwiczeń (ćwiczę 40-50minut dziennie). Ile kalorii powinnam spożywać codziennie i jakie produkty przede wszystkim powinnam jeść ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj :)

      Powinnaś zjadać ok. 2800 kcal. Aby pokrywać takie zapotrzebowanie w rozsądnej objętości sięgaj często po orzechy i nasiona, awokado, gorzką czekoladę, suszone owoce, makarony, kasze i płatki owsiane.

      Usuń
    2. dziękuję bardzo za pomoc :)

      Usuń
  11. Witam.
    Bardzo liczę na jakąś wskazówkę. Od ok 2 lat cierpie na takie dolegliwości po zjedzeniu posiłków jak: wzdęcia, bardzo częste gazy, ale najgorsze są dziwne dźwięki z brzucha, które są na prawdę głośne oraz czuję jakby pękanie baloników powietrza w brzuchu.. stwarza to ogromny dyskomfort, wstydzę się przebywać w cichych pomieszczeniach przez te dźwięki, a przez studia jestem na to skazana. Już nie wiem co mam robić.. Jutro idę do lekarza rodzinnego, mam nadzieję że pokieruje mnie dalej. Dodam, że bardzo często się wypróżniam, pare razy dziennie. Staram się jeść zdrowo, nie pije mleka, ponieważ zawsze się po nim źle czułam, kawa wywołuje u mnie biegunkę, więc też ją wyeliminowałam, staram się nie jeść smażonego gdy gdzieś wychodzę. Nie wiem co powinnam jeść, bo myslę że moje problemy związane są bardzo z dietą. Piję też często zioła: rumianek, miętę, koper włoski. Czy ma Pani jakiś pomysł? Bardzo proszę o radę. Z góry ślicznie dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Koniecznie udaj się do gastroenterologa. Problem może wynikać z wielu powodów, m.in. stanów zapalnych jelit, nietolerancji glutenu czy laktozy. Przy tak dokuczliwych objawach konieczne jest wykonanie odpowiednich badań, które może zlecić gastroenterolog. Gdy będzie odpowiednia diagnoza wtedy będę mogła zasugerować zmiany w diecie.

      Usuń
  12. Odnośnie bóli i dziwnych dźwięków z brzucha chciałabym jeszcze dodać, że kiedy byłam 10letnim dzieckiem miałam wykonywaną gastroskopię i stwierdzono u mnie jakiś problem z podchodzeniem kwasów, niestety dobrze nie pamiętam, ale objawami były częste wymioty i bóle brzucha. Teraz tego nie mam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Nawet jeśli odeśle Cię z diagnozą zespołu jelita drażliwego, drąż temat.

      Usuń
  13. Droga Paulino,

    piszę do Ciebie, gdyż stanęłam przed nie lada wyzwaniem. Łamię sobie głowę nad znalezieniem odpowiednich posiłków dla brata, który jest po przeszczepie szpiku i aktualnie ma ogromne ograniczenia żywieniowe, a mi już braknie pomysłów na wszystkie posiłki (śniadania, obiady, przekąski, kolacje) oraz wiedzy. Dieta musi być bezglutenowa, bez laktozy (jeszcze nie wiem jak w kwestii np. mleka migdałowego), bez błonnika, bez owoców i warzyw (zarówno surowych, jak i po obróbce, gdyż brat ma podwyższony potas oraz cukier), bez ostrych przypraw (jedynie odrobina soli i zioła) i rzeczy wzdymających, ciężkostrawnych, bez produktów surowych, bez orzechów... W zasadzie nie wiem co zostaje oprócz mięsa, ryb, ewentualnie pieczywa i makaronów bezglutenowych - generalnie, dieta NIC. Czy jesteś w stanie mi coś doradzić, podsunąć pomysły na posiłki? Byłabym bardzo wdzięczna.

    Pozdrawiam,
    Edyta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Faktycznie ograniczenia są ogromne i skomponowanie w miarę urozmaiconej diety graniczy z cudem.

      Jeśli chodzi o warzywa to można rozważyć wprowadzenie warzyw gotowanych w 2 - 3 krotnie zmienianej wodzie (w ten sposób maksymalnie usuwamy potas). Możesz też korzystać z bezglutenowych kasz (szczególnie jaglanej i kukurydzianej - są łatwostrawne) i białego ryżu. Zorientuj się czy może wprowadzić zamienniki dla nabiału, np. mleko sojowe i tofu (ser sojowy) - zawsze byłoby to jakieś urozmaicenie diety. Jeśli może jajka to też będą stanowić fajne urozmaicenie.

      Korzystajcie także z nutridrinków - jest to dobry sposób na uzupełnienie energii i składników odżywczych w diecie.

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź. Niestety, jeśli chodzi o nutridrinki, to są przeciwskazane dla osób wymagających diety bezresztkowej...

      Pozdrawiam

      Usuń
    3. Wręcz przeciwnie. Nutridrinki nie zawierają błonnika (za wyjątkiem bogatoresztkowych), są wolne od laktozy i glutenu. Można spróbować jeśli lekarz wyrazi zgodę.

      Usuń
  14. Witam,

    Pisze do Pani ponieważ mam pytanie. Chce i powinnam przybrać na wadze.(166cm. 48 kg)

    Wzwiązku z tym czy mogłaby Pani udzielić mi porady. Jaka powinna być porcja na obiad węglowodanów, mięsa a jak warzyw (do tej pory ta proporcja była raczej za mała, cenię sobie zdrowe odżywianie i bardzo się tym interesuje, jednak jem za mało kalorycznie- trochę zaburzyłam proporcje ) i jaka porcja jest odpowiednia na kolacje i co powinnam jeść.Chcę odżywiać się nadal zdrowo jak do tej pory jednak, wiem zdałam sobie sprawę, że jest to za mało kalorycznie i muszę zbilansować swoje posiłki.

    Mam 25 lat, bardzo lubię ćw. najczęściej jest to dwa razy dziennie(rano 20 minut i wieczorem ok.40 minut) poza tym lubię rower, i w pracy także jestem w ciągłym ruchu.

    na wadzę powinnam przybrać jakieś 4-5 kg.

    Bardzo będę wdzięczna za każdą wskazówkę.

    Pozdrawiam Magda B

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Niestety nie ma ogólnych zaleceń co do porcji na obiad, kolacje czy inne posiłki. Wszystko ustala się indywidualnie na podstawie stylu życia, ilości i rozkładu posiłków oraz zapotrzebowania na energię.

      Usuń
  15. Czy prażone nasiona, pestki np. dyni są zdrowe? Słyszałem, że utleniają się w nich tłuszcze i staja się szkodliwe

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Krótkie prażenie nie spowoduje aż tak drastycznych zmian (działamy wtedy tylko przez chwilę na osłonkę nasion), dlatego też delikatne zrumienienie nasion i pestek jest dopuszczalne.

      Usuń
  16. Czy to możliwe, że z powodu nietolerancji tłuszcz odkładał mi się na brzuchu i w tych okolicach jestem grubszy mimo niedowagi? Słyszałem, że działa tak kortyzol(?)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, jest to możliwe. Przewlekły stan zapalny związany z przepuszczalnością jelitową i przedostawaniem się do krwi substancji, których normalnie być tam nie powinno prawdopodobnie może przyczyniać się do rozwoju otyłości.

      Również przewlekły stres i w efekcie przewlekły wysoki poziom kortyzolu sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha.

      Usuń
    2. Czyli mimo niedowagi jest mozliwe jest miec "brzuszek"? Jest to dla mniej problematyczne bo chciałbym przytyc (171cm przy 49.5kg), a w takim wypadku nie wiem jakie produkty nie są dla mnie wskazanie, jakie nie

      Usuń
    3. Czy jesteś pewien, że problemem jest nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu?

      Być może brzuch jest powiększony z uwagi na wzdęcia, wynikające z nietolerancji pokarmowej (np. laktozy, glutenu)? Czy odczuwasz jakieś dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, np. wzdęcia, bóle brzucha? Czy masz biegunki? Bardziej poszłabym w tym kierunku. Masz bardzo niską masę ciała (na podstawie BMI klasyfikuje się niedożywienie), więc nadmierna ilość tkanki tłuszczowej jest mało prawdopodobna.

      Usuń
    4. Przelewa mi się w sumie w brzuchu wieczorem. I co dziwne po obfitym posiłkiu mój brzuch jest "wklęsły". Tylko, że już naprawdę nie wiem co robić. Co radzisz?

      Usuń
    5. Myślę, że powinieneś iść z tym do lekarza (lekarz rodzinny powinien dać skierowanie do gastrologa lub gastroenterologa), który zleci odpowiednie badania. Szczególnie przy tak niskiej masie ciała mogą być zaburzenia wchłaniania wynikające m.in. ze stanów zapalnych jelit lub konkretnej nietolerancji. Trzeba to zbadać.

      Usuń
    6. Chyba powinienem wspomnieć, że mam bolerizoę i już 2 razy byłem na 2 tygodniowej kuracji antybiotykowej ( w przeciągu 2 lat). Wydaje mi się, że stałem się tak wrażliwy po pierwszej. Jest to możliwe, że nie powinienem jeść pszenicy przez antybiotyk..?

      Usuń
    7. Antybiotyki bardzo mocno wpływają na zaburzenia flory jelitowej, a to stanowi czynnik do wielu innych komplikacji zdrowotnych. Jak najbardziej może mieć to związek z problemami ze strony jelit.

      Na pewno nie zaszkodzi suplementacja probiotyku wieloszczepowego (np. San Probi Super Formula), a może przynieść dużą poprawę. Tak czy inaczej proponuję udać się do lekarza, aby wykonać podstawowe badania.

      Dopiero później można rozważać nietolerancje pokarmowe i eliminację poszczególnych produktów.

      Usuń
  17. Po treningu, szczególnie wieczornym, nie chce mi się w ogóle jesć. Mam w siebie "wciskać" to jedzenie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli nie jesteś wyczynowym sportowcem to nie ma aż takiej potrzeby ;)

      Usuń
    2. Nie będę się 'spalac i czy mięśnie w takich warunkach mogą rosnąć?

      Usuń
    3. Wszystko zależy od całokształtu Twojej diety (kaloryczności i zawartości makroskładników) i treningu (jego rodzaju, intensywności, celów). Bez tych szczegółowych informacji ciężko odpowiedzieć :)

      Usuń
  18. Witam, zastanawia mnie ile kcal powinna spożywać 15- latka o wzroście 163 cm, waga 51,5 kg oraz a jej aktywność jest średnia?

    OdpowiedzUsuń
  19. Mam pytanie dotyczące orzechów.
    1. W jakich ilościach można je spożywać i jak często? Są one bogate w białko i zdrowe tłuszcze, ale słyszałem, że nie powinno się jeść ich dużo bo zawierają też niekorzystne substancje (kalorie mnie nie interesują).
    2. Czy poddawane obróbce termicznej stają się niezdrowe? Prażone migdały, pieczone w granoli nie są pożądane w diecie?
    3. Ewentualnie w jakich temperaturach możemy je piec? Ponoć kokos jest bardziej trwały i go można, czy jest to prawda?
    4. Które orzechy mają najkorzystniejsze wartości odżywcze? Najlepsze proporcje tłuszczów?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 1. Jeśli nie bierzemy pod uwagę kaloryczności to nie ma szczególnych ograniczeń z uwagi na obecność niekorzystnych substancji. Tak więc śmiało można je spożywać każdego dnia.
      2. Długie działanie wysokiej temperatury na orzechy może wpływać na utlenianie się kwasów tłuszczowych, dlatego też o ile to możliwe lepiej unikać ich długiego pieczenia (do granoli można dodać już po upieczeniu). Lekkie podprażenie jest dopuszczalne.
      3. Kokos z uwagi na nasycone kwasy tłuszczowe będzie dużo trwalszy jeśli chodzi o obróbkę termiczną.
      4. Najkorzystniejsze wartości odżywcze mają migdały i orzechy włoskie.

      Usuń
  20. który jogurt naturalny Pani zdaniem jest najzdrowszy? jaki Pani poleca ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie polecam konkretnej firmy, ale polecam czytanie składów. Najzdrowsze będą te bez niepotrzebnych dodatków typu mleko w proszku, substancje zagęszczające itd. Wystarczy mleko i żywe kultury bakterii.

      Usuń
  21. Witam, Czy można całkowicie wyeliminować mąkę pszenna z jadłospisu? Czy nie grozi to na dłuższą metę żadnymi niedoborami dla organizmu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej można. Z powodzeniem można zastąpić ją innymi produktami obfitującymi w te same składniki odżywcze, a nawet bardziej wartościowymi, np. mąką gryczaną, żytnią itd.

      Usuń
  22. Witam, czy to że mało śpię i ciągle nie dosypiam,co za tym idzie ciągle jestem niewyspana, może wpływać na to że ciągle chce mi się jeść?czy może to jakoś wpływać na uczucie głodu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej. Zbyt krótka ilość snu wpływa na większe wydzielanie hormonu nazywanego greliną. A ten z kolei wpływa na wzrost apetytu.

      Usuń
  23. Jakich produktów nie powinno się ze sobą łączyć ?
    To prawda,że nie powinno się liczyć tłuszczy i węglowodanów w jednym posiłku w stosunku 1:1 ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Biorąc pod uwagę fizjologię teoria nie łączenia tłuszczów i węglowodanów (a także białek) nie ma sensu. Z powodzeniem trawimy wszystkie składniki jednocześnie.

      Usuń
  24. Witam Pnia przypadkiem zafascynowana zdrowym jedzeniem bez cukru i soli , jestem na takiej diecie , szukając słodkości dla mojej córki takich bez szkodliwego cukru i tłuszczu znalazłam przepis Pani trufli , i zadziałało , córka mało je a nawet lubi nie jesc a za to słodkie to jej raj , wypróbowałam trufle , cos wspaniałego , pychotka , córka zajada się i bedziemy testowac po koleji Pani przepisy, pozdrawiam Justyna Tylman z córką Stefanią

    OdpowiedzUsuń
  25. Witam! Mam wolnowar, w ktorym można gotować na wolnym ogniu przez wiele godzin. Czy ma Pani jakieś przepisy na to urządzenie?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie, nigdy nie korzystałam z takiego urządzenia ;)

      Usuń
  26. Witam. Zmieniłam nawyki zywieniowe i staram się dostarczyć organizmowi to co potrzebuje. Do tej pory w ciągu dnia spozywalam 2 lyzeczki oliwy z oliwek do salatek od jakiegoś czasu wprowadzilam do jadłospisu garść orzechów wloskich codziennie i zastanawiam się czy czasem teraz nie powinnam wyeliminować oliwy abym nie spozywala za dużo tłuszczu. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Prawdopodobnie nie ma takiej potrzeby, gdyż i tak nie są to duże ilości. O ile dieta jest zdrowa (nie je Pani tłustych mięs, dużych ilości tłustego nabiału i smażonych potraw) to można nawet dorzucić jeszcze zmielone nasiona lnu jako źródło kwasów omega 3 ;)

      Usuń
  27. Witam pani Paulino. Od jakiegoś czasu zmieniłam swoje nawyki żywieniowe i chciałabym się upewnić, czy dostarczam organizmowi niezbędnych składników. i czy dobrze rozkładam posiłki Mam 46 lat, 150 cm i 56 waga (było 76kg)
    7.30 -
    - dwie kromki chleba żytniego posmarowanego serkiem tartare i dwa plasterki wędliny drobiowej plus sałatka z tartej marchewki, selera i pietruszki z 3 łyżkami jogurtu naturalnego plus pół pomidora
    10.00 -
    100 ml kwaśnego mleka plus dwie łyżki otrąb owsianych
    12.00 -
    kanapka z chlebka żytniego plus plasterek wędliny i plasterek pomidora
    14.00 -
    jabłko
    15.30 obiad
    filet z kurczaka duszony w jarzynach do tego na zmianę ziemniaki (3 małe), makaron, ryż albo kasza ( 40g)
    19.30 kolacja
    kromka chleba z serkiem tartare i wędliną plus sałatka jak na śniadanie

    W ciągu dnia piję dwie kawy inki z mlekiem (1,5%), herbatki owocowe , ziołowe i wodę mineralną.Nadmienię, że mam problemy z podwyższonym cholesterolem.
    Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Na pierwszy rzut oka dieta wygląda w porządku, choć warto wprowadzić trochę więcej urozmaicenia. Do drugiego śniadania dodałabym jeszcze owoce (np. banana), na kolację można poszaleć z jakimiś fajnymi sałatkami ;)

      Jeśli jest problem z poziome cholesterolu warto wrzucić do diety migdały, awokado, tłuste ryby i rośliny strączkowe. Więcej wskazówek tutaj: http://cojesc.net/cholesterol/

      Usuń
  28. Witaj Paulino,
    Najpierw napisze- dziekuje za Twoja ksiazke i fajne przepisy. Bardzo mi sie podobaja.
    Od kilku tygodni stosuje zmodyfikowana diete. Wczesniej jadalam fast foody od czasu do czasu, prawie codziennie slodycze, czasem croisanta na sniadanie itp. Ale tez jadlam dosc duzo warzyw i orzechow.
    Od kilku tygodni duzo gotuje, w tym warzywa. Ograniczylam mieso, jem glownie kurczaka. W piecu duzo robie, jem swieze salatki. Slodycze jadam tylko w sb-nd. Piec dni jest post.
    Robie duzo naturalnych zup, z jogurtem naturalnym zamiast smietany, nie slodze kawy i herbaty. Nie jadam weglowodanow na kolacje. Raczej kolacje bialkowe albo wcale.
    Sniadania jadam zdrowe, czesto stosuje Twoje przepisy. Zastepuje czesto make zwykla np gryczana. Moje weglowowadny w tyg to owoce, ale nie jadam ich jakos duzo. No i jadam czesto niesolone orzechy wloskie, po kilka dziennie. Jako przekaske. Porcje tez nie sa jakies duze, najwiecej jadam raczej na sniadanie. Nie pije gazowanych napojow, to nie moj smak. Pije wogde niegaz lub gazowana dobrej jakosci. Chleb jadam tylko drogi, z ziaren, bez drozdzy i maki, albo chrupki, zytni typu wasa. W weekend tylko czasem zjem zwykly chleb, ale malo.
    Ogolnie- jadam zdrowo. Masz taki ogolny zarys.
    Ale moja waga cos slabo idzie w dol.. Kiedy na samej diecie potrafilam w tym czasie schudnac kilka kg w tym czasie. A teraz wydaje mi sie, ze raczej waga stoi w miejscu, niz idzie w dol :/. Dodam, ze nie cwicze regularnie, to jest moj blad. Probuje sie jakos zmotywowac ;-)

    Co moze byc tego przyczyna?

    ps. 2-3 razy w tyg jadam na sniadanie tj. do 2 jajek 2 lyzeczki majonezu, jesli to pomoze ;-).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Trudno powiedzieć w czym tkwi problem. Na początek obstawiałabym zbyt niską kaloryczność diety co spowodowało mały bunt organizmu i zwolnienie przemiany materii. Oczywiście to tylko moje przypuszczenie, które trzeba sprawdzić.

      Najlepiej będzie gdy przez 2 - 3 dni pozapisujesz sobie dokładnie co i w jakich ilościach jadasz i później obliczysz orientacyjną ilość kalorii (np. za pomocą tej strony: http://www.ilewazy.pl/). Wtedy, gdy podasz mi swój wiek, masę ciała, wzrost i informacje na temat aktywności fizycznej o ile jakaś jest, obliczę Twoje zapotrzebowanie i porównamy to ze zjadaną ilością :)

      Pozdrawiam!

      Usuń
  29. Witam,

    Chciałabym się poradzić odnośnie diety mamy karmiącej. Prawie 5 miesięcy temu urodziłam syna, który ma atopowe zapalenia skóry. Przez fakt, że karmię go piersią muszę trzymać dietę (dieta karmiącej + dieta ograniczająca alergany). Powoli wprowadzam nowe składniki i czekam na reakcję skóry, ale ogólnie mam problem z: jedzeniem w ogóle (mnóstwo obowiązków, mało czasu), gotowaniem (nie wiem co, nie wiem jak, nie wiem z czego).

    Czy mogłaby Pani doradzić co i jak gotować, co jeść lub pić żeby utrzymać laktację i jak później rozszerzyć dietę maluszka. A i jeszcze jedno: czy powinnam zrobić sobie jakieś badania np. morfologię i czy faktycznie brak w diecie nabiału powoduje osłabienie kości i wypadanie zębów? Ewentualnie jak w tym przypadku wprowadzić substytut.

    Z góry serdecznie dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Bardzo dużo pytań, na które nie da się odpowiedzieć w jednym komentarzu :)

      Aby utrzymać laktację dieta powinna dostarczać odpowiednią ilość kalorii (nie można zbyt mocno ograniczać ich ilości) oraz płynów - odwodnienie może wpływać na spadek produkcji pokarmu. Dlatego też proszę pić ok. 3 litrów dziennie. Najlepiej jeśli będzie to woda (źródlana lub mineralna nisko- lub średniozmineralizowana).

      Samo odstawienie nabiału nie musi wpływać na osłabienie kości. Główną rolę odgrywa mała ilość wapnia i witaminy D. Jeśli więc w miejsce odstawionego nabiału nie wstawiła Pani produktów bogatych w wapń (co też może być trudne z uwagi na alergenność tych produktów) to konieczna jest suplementacja tego pierwiastka (i witaminy D, ale to obowiązkowo dla nas wszystkich w okresie jesienno - zimowym).

      Podstawowe badania warto zrobić, ponieważ przy tak ograniczonej diecie mogło dojść do rozwoju niedokrwistości.

      Pozdrawiam :)

      Usuń
  30. co może pani powiedzieć o Miechunce peruwiańskiej? spostrzegłam ją ostatnio w rossmannie i ponoć jest zaopatrzona w wiele witamin. Warto ją spożywać ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudno powiedzieć, nie interesuję się na tyle ziołami, aby doradzić :)

      Usuń
  31. spożycie raz dziennie kostki gorzkiej czekolady ( 90 %) jest zdrowe ?
    czy lepiej ograniczyć sie do " raz na jakiś czas" ?

    Drugie pytanie to ocena napoju actimel.
    Jego skład jest w porządku ? nie przeszkadza jego spożywanie w utrzymaniu dobrej figury ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kostka dziennie, i to 90% jest w porządku.

      Actimel, również ten klasyczny, zawiera cukier z tego powodu nie jest najlepszym wyborem jeśli chodzi o jogurty.

      Usuń
  32. Pani Paulino, jak dlugo stosowac siemie lniane na czczo? Pije (na polepszenie skory i wlosow) mielone 2 lyzki stolowe juz przeszlo miesiac, czy nie za dlugo i nie za duzo siemienia? jak z przerwami?? Slyszalam ze siemie moze zaszkodzic, bo blokuje wchlanianie witamin i ma toksyczne substancje,hm.. nie mam pojecia jak z tym jest. Prosze o Pani rade;)) i dziekuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W przypadku nasion lnu nie ma ograniczeń. W małych dawkach jest nieszkodliwe, więc nie ma tutaj obaw :)

      Usuń
  33. Moglaby Pani napisac ile ugotowanej ciecierzycy dodawac do 1/2 woreczka kaszy ugotowanej. Ma to byc obiad. Najlepiej jakby mozna to okreslic mierzac szklanka, a ile samej ugotowanej ciecierzycy jesli przygotowuje ja bez kaszy? Mam problem z porcjami, wychodze z diety. Do cieciorki i kaszy chce dodac warzywa, lyzke oleju. A drugie pytanie dotyczy warzyw, ktore sa lekkostrawne i nadaka sie na kolacje, i czy ewentualnie je gotowac?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę dodać tyle, aby potrawa była dla Panis smaczna. Nie ma ścisłych wytycznych co do ilości poszczególnych produktów :)

      Łatwo strawne warzywa to: marchew, pietruszka, burak, dynia, bataty, sałata, pomidor (bez skórki), ogórek kwaszony (bez skórki), upieczona papryka (bez skórki), cukinia. Można je gotować (wtedy będą jeszcze bardziej strawne).

      Usuń
  34. Można jeść codziennie na śniadanie jaglankę/owsiankę z owocami? Czy będzie za dużo owoców biorąc pod uwage, że są moją przekąską w pracy i podjadam je w domu?

    OdpowiedzUsuń
  35. Jak rozumieć reakcje Maillarda? Czy jedzenie codziennie tostów (mocno spieczonych) z chleba razowego jest niezdrowe? Nie lubie chleba w innej formie. Lepiej postawić w takim razie na owsiankę ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Im bardziej spieczone tosty tym gorzej (wytwarzają się substancje rakotwórcze). Dlatego też jeśli nie lubisz pieczywa w innej formie to staraj się je tylko delikatnie podpiekać, a od czasu do czasu postaw na owsiankę.

      Usuń
  36. Co się dzieje z masłem w wysokich temperaturach? Dlaczego domowe wypieki na maśle sa niezdrowe?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masło (zwykłe) ma niską temperaturę dymienia, dlatego też nie do końca nadaje się do smażenia czy wypieków. Lepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie masło klarowane.

      Usuń
  37. Czy sery pleśniowe kozie są zdrowe? Mają może jakieś prozdrowotne szczepy bakterii? Czy w takim razie jakiś inny ser ma jakieś wyjątkowe właściwości?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jestem technologiem żywności, nie znam się aż tak na produktach ;)

      Niemniej jednak w serach nie ma aż tak istotnych ilości szczepów bakterii, które wywierałyby na nas korzystny wpływ.

      Usuń
  38. Lepiej spozywać jogurt naturalny krowi 2% czy jogurt kozi 3.5%? Co zdrowsze?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudno mówić tu o przewadze jednego nad drugim. Ewentualnie przechyliłabym szalkę na stronę jogurtu koziego z uwagi na warunki hodowli krów.

      Usuń
  39. Czy ser ricotta jest zdrowy? Przeczytałem, że zawiera dużo serwatki, która jest lepsza niż koktajle białkowe dla sportowców. Mogą je jeść osoby źle znoszące laktozę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się, ser ricotta zawiera przede wszystkim serwatkę. Jednak należy pamiętać o wysokiej zawartości tłuszczu, który w diecie sportowców podlega kontroli. Jak każdy produkt mleczny zawiera laktozę i nie będzie dobrze tolerowany przez osoby z nietolerancją laktozy.

      Usuń
  40. Przeszlam na weganizm, co moglaby mi Pani polecic na kolacje? Czy jedzenie co drugi dzien kaszy jaglanej tak 50 g sucha masa lub komosy ryzowej jest ok? Z czym to laczyc? W inne dni surowka z marchwi, korzenia pietruszki, posypane platkami drozdzowymi, jakie warzywa jeszcze moge uzywac do tego? A czy chleb bialkowy z pesto pietruszkowym ( pieteuszka, slonecznik, mleko sojowe zmiksowane) mogliby byc? Jak dlugo moge przechowywac takie smarowidla z np pietruszki, nasion, oleju czy mleka sojowego? Nie kedtem do konca weganka, jem jaja, mozarelle czasem bo lubie; ) mam problem z kolacjami

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na kolację zazwyczaj polecam sałatki, w wersji wegańskiej z dodatkiem nasion roślin strączkowych lub tofu. Gdy będziesz mieć ochotę możesz dodać też jajko lub mozzarellę.

      Nie ma przeciwwskazań do częstego jedzenia kaszy jaglanej czy komosy, choć warto urozmaicać dietę w kaszę gryczaną, jęczmienną, orkiszową czy owsianą. Kaszę fajnie pasują zarówno na wytrawnie (na obiad) jak i na słodko (na śniadanie).

      Pesto może służyć zamiast masła, aczkolwiek do tego dodajemy okład, np. plasterki tofu czy pastę z roślin strączkowych (w przeciwnym razie będzie problem z dostarczeniem składników odżywczych). Smarowidła takie przechowuj w lodówce do tygodnia.

      Usuń
  41. Witam, trenuję piłkę ręczną bardzo intensywnie (raz lub dwa razy w ciągu dnia), jem też regularnie co 3-4 godziny. Zwracam uwagę na to co jem, lecz moim problemem jest zbliżona ilość kalorii każdego z posiłku. Ile kcal powinien mieć każdy posiłek?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Wszystko zależy od Twojego zapotrzebowania na energię - żeby pomóc muszę najpierw wiedzieć na ile kalorii stosujesz dietę).

      Usuń
    2. jem koło 2200 kcal :)

      Usuń
    3. Jak na tak intensywną aktywność fizyczną to bardzo mało :)

      Ale wracając do rozkładu posiłków, powinno to wyglądać mniej więcej tak:

      - śniadanie 25% energii: 550 kcal
      - II śniadanie 15% energii: 330 kcal
      - obiad 30% energii: 660 kcal
      - podwieczorek 10% energii: 220 kcal
      - kolacja 20% energii: 440 kcal

      Usuń
  42. Wymyslilam takie oto pesto, czy jest dobre na kolacje do chleba? Peczek pietruszki, lyzka platkow drozdzowych, lyzka maku, lyzka oleju rzepakowego, lyzka slonecznika, zmiksowane z woda zeby nie bylo zbyt geste, co Pani o tym sadzi, jak dlugo mozna cos takiego przechowywac?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, jako smarowidło zamiast masła jak najbardziej fajny pomysł. Przechowuj do tygodnia :)

      Usuń
  43. Czy jedzenie codziennie 1/3 awokado ( caly owoc wazy ok 300 ) g jest zdrowe, ile tak mniej wiecej zjadam tego?, nie mam wagi,a pani mysle ze sie orientuje w takich przeliczeniach;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej zdrowe, wychodzi tak ok. 50g na dzień ;)

      Usuń
  44. Witam, rok temu miałam po raz drugi podany jod radioaktywny, co spowodowało u mnie z nadczynności tarczycy jej niedoczynność. Obecnie od 3 miesięcy wyniki badań mam w normie, jestem na eutyroksie. Jednak przytyłam i tyję cały czas mimo diety i ćwiczeń. Jem na prawdę mało, brak chleba, makaronu. Już nie pamiętam kiedy jadłam normalny obiad składający się z dwóch dań. Co robić? Jak można schudnąć w niedoczynności tarczycy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Problemem może być też zbyt mała ilość kalorii. Tarczyca odpowiada za 30% spoczynkowej przemiany materii. Już sama choroba powoduje obniżenie tempa metabolizmu przez co są trudności z odchudzaniem lub utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Jednak z drugiej strony zbyt drastyczne ograniczenie kaloryczności diety może jeszcze bardziej upośledzić metabolizm. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie równowagi i dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

      Nie ograniczaj zbyt mocno ilości posiłków - to może być największy problem.

      Usuń
  45. W Pani jadlospisach ,dla osób ćwiczących wieczorami ,jako posiłek potreningowy zazwyczaj jest koktajl owocowy . Czym mogę zastąpić owoce ,bo nie zawsze mam na nie ochotę wieczorem.Jaki inny posiłek mogę zjeść ,aby tak samo jak koktajl spełnił swoją funkcję po treningu ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz zjeść ok. 30g rodzynek lub suszonych daktyli. Więcej informacji o żywieniu po treningu znajdziesz tutaj: http://cojesc.net/aktywnosc-fizyczna-co-jesc-przed-i-po-treningu/

      Usuń
    2. A czy nie można zjeść warzyw i kawałek ryby ?

      Usuń
    3. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę ilość treningów w tygodniu, ich intensywność i cel. Jeśli ćwiczysz amatorsko, dla zdrowia, kilka razy w tygodniu to nie musisz aż tak bardzo dbać o to żeby wstrzelić się w okienko węglowodanowe po to żeby szybko uzupełnić zapasy glikogenu i zwiększyć swoją wydolność fizyczną. Wówczas tak naprawdę nie ma konieczności jedzenia owoców zaraz po treningu. Może być zdrowy, zbilansowany posiłek, np. ryba z warzywami.

      Usuń
  46. Ważę 65kg, mam 173cm wzrostu, ćwiczę 6 razy w tygodniu po 40 minut z Natalią Gacką - są to ćwiczenia siłowe. Ile powinnam jeść kalorii, żeby schudnąć z 5-6 kg?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powinnaś spożywać ok. 1800 kcal ;)

      Usuń
    2. Ja też ćwiczę z Natalią, fajnie modeluje się sylwetka :) Tylko jeszcze do tego 1-2 razy w tygodniu dorzucam cardio.

      Usuń
  47. Czy podczas pieczenia granoli zachodzi reakcja maillarda płatków owsianych i kaszy? Czy to prawda, że makaron, ziemniaki ugotowane (produkty wysokoskrobiowe) po spędzeniu czasu w lodówce będą zdrowsze, ponieważ wytworzy się skrobia oporna?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, podczas pieczenia zachodzi reakcja Maillarda. Pod wpływem ochładzania produktów skrobiowych powstaje skrobia oporna, jednak czy są to tak duże ilości, aby odgrywały znaczący wpływ na zdrowie? Trzeba zapytać technologa żywności.

      Poza tym odpowiednie ilości błonnika, stanowiącego pożywkę dla bakterii, z powodzeniem dostarczymy jedząc owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe.

      Usuń
  48. Jak dlugo mozna przechowywac w lodowce w wekowym sloiku pasy do chleba np pietruszka peczek lyzka slonecznika, lyzka olejy, woda i tofu lub awokado z tofu, zmiksowane wszystko. Albo jakies pasty na bazie soczewicy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Większość past można przechowywać do tygodnia.

      Usuń
  49. Witam.
    Jak to jest z kaszą, ryżem, ziemniakami i makaronem na diecie?
    Niektórzy mówią kategoryczne nie, wyeliminować całkowicie, a inni zupełnie na odwrót.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie widzę powodów żeby eliminować kaszę, ryż, ziemniaki czy makarony tylko z powodu samego odchudzania. Są to bardzo wartościowe produkty dostarczające błonnika pokarmowego, witamin z grupy B oraz składników mineralnych (cynku, magnezu, żelaza). Jeśli wybieramy pełnoziarniste wersje produktów zbożowych (ciemny makaron, brązowy ryż, grube kasze) to nie ma obaw, że zakłócą proces odchudzania. Zwykle problemem są dodatki, z którymi je podajemy :)

      Usuń
  50. Witam, bardzo się cieszę, że mogę napisać tu kilka pytań, bardzo mi to potrzebne było, ponieważ moja motywacja spada.. :( Odżywiam się zdrowo.. jem posiłki co 3-4 godzin.. ćwicze wieczorem Callanetics :) a waga ani drgnie.. ehh chyba powinno coś spaść ? :( Jak już piszę to zadam jeszcze parę pytań.. więc.. właśnie, co z tym Callaneticsem ? Może pani wie.. ćwicze Go o godz. 20 i nie wiem co mam jesc przed i po treningu :( Czy izotopik jest dobry ? jak i kiedy go pić ? Czy ważne jest liczenie kalorii ? Jutro idę na wizytę do Dietetyka, ponieważ moja waga stoi w miejscu.. dołuje mnie to bardzo :( Ponieważ nie mam dużo funduszy na prowadzenie diet.. Czy mozna normalnie sie odzywiac.. w senise nie smazone tylko gotowane i zupy ? Co na ten temat Pani sądzi ? Będę wdzieczna za udzielenie odpowiedzi na moje pytania :) z góry bardzo dziękuję ;3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Być może jest zbyt mało i dlatego waga nie rusza? Coraz częściej zdarza się, że pacjenci jedzą zbyt małe ilości kalorii w stosunku do swojego zapotrzebowania. Powoduje to spowolnienie tempa metabolizmu, a w efekcie brak spadku masy ciała.

      Dietetyk na pewno pomoże Ci ustalić odpowiednią ilość kalorii i rozkład posiłków w ciągu dnia :)

      Usuń
  51. dobry wieczór.
    Jak objętosciowo powinny wygladac posilki dla 5 latka? Wydaje mi sie że syn nie zjada duzych porcji a mimo to miesci sie w gornych granicach BMI. Jesli chodzi o slodycze to 2-3 razy w tygodniu zjada np. jedna gumę rozpuszczalną czy baton typu mleczna kanapka.

    Chcialam zapytac tez o kasze jaglana. czy mozna jesc ja w dowolnych ilosciach? np w jakos skladnik trzech posiłków w ciągu dnia codziennie?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziecko w wieku 5 lat powinno jeść ok. 1500 kcal, czyli mniej więcej porcje takie jak tutaj: https://drive.google.com/file/d/0B0nbod8JFcaMMjVmRVNQb3dPS3c/view
      (chodzi mi o wielkość porcji, nie dobór produktów czy posiłków).

      Warto dokładniej przeanalizować dietę dziecka. Czasami rodzice nie zdają sobie sprawy z dokładnych ilości słodyczy czy słonych przekąsek (np. co dziecko je u dziadków, cioć itd.). Dużą nadwyżkę kaloryczną stanowią też słodkie napoje i smakowe wody, które często dzieci pijają.

      Takie fiksowanie się na punkcie jednego produktu nie jest dobrym rozwiązaniem (nawet jeśli jest on super zdrowy). W ten sposób automatycznie eliminujemy szereg innych produktów przez co dieta jest mało urozmaicona i może nie pokrywać zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze.

      Pozdrawiam :)

      Usuń
  52. Mam 14 lat wzrost 153cm i 58waga sport to tylko wf, ile powinnam jesć kalorii

    OdpowiedzUsuń
  53. Zastanawia mnie czy jeśli mam już tłustą część białkową posiłku np. łosoś na parze czy ser pleśniowy to powinienem dodawać winegret z oliwą z oliwek? Tyczy się to głownie sałatek, ale dań głównych też np. grillowane mięsko (uprzednio marynowane w oliwie), kasza i brokuł na parze, muszę dodać jeszcze jakiś tłuszcz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli są to spore porcje produktów zawierających naturalnie występujący tłuszcz lub spory dodatek tłuszczu (np. oliwy do marynowania mięsa) to nie ma już potrzeby dodawać tłuszczu do pozostałych składowych dania. Ewentualnie można pokusić się o dodatek nasion, pestek lub awokado, czyli naturalnych źródeł zdrowych tłuszczów.

      Usuń
  54. Witam
    Mam 37 lat,160 cm,68kg.Jem ok1800kcal dziennie.Chodzę min 5 km dziennie.4razy w tygodniu po godzinie na bieżnie(biegam interwały),1 raz w tygodniu jakiś fitness.Słodyczy od miesiąca praktycznie nie jem(wczesniej sie obżerałam),jedynie kostkę gorzkiej czekolady 70 lub 90%lub domowego sernika kawałek(jedynie 3 łyzki skrobii ziemniaczanej w nim i szklanka cukru brzozowego).Piję 2 kawy dziennie bez cukru,dużo herbaty zieloinej i ok litra wody dziennie.Waga ani drgnie :((((Co robić??Już mi diety typu Dukan po głowie chodzą...Najgorzej u mnie od pasa w dół.obw brzucha 97cm,biodra 104 cm...musze schudnąc,tylko jak???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz dużą aktywnosc fizyczną, tak więc aby utrzymać wage musisz jesc ok. 2500 kalorii dziennie ze względu że chcesz schudnać to obetnij na początek 400 kalorii czyli jedz tak ok 2000 i najlepiej obetnij z weglowodanów.
      Wskaźnik BMR: 1428 kcal
      Aby utrzymać wagę: 2463 kcal
      15% białka: 369 kcal = 92 g
      55% węglowodanów: 1355 kcal = 339 g
      30% tłuszczu: 739 kcal = 82 g
      Białka powinnas jeść 92 g
      Nie stosuj dukana ani innych diet wyniszczających 5 posiłków dziennie, bądz 3 wieksze posiłki zależy jak masz czas na gotrowanie i waga pójdzie na pewno.
      Pamietaj że nie tylko kalorie się liczą ale też rozkład makroskładników. Jeśli jesz za mało białka lub za dużo weglowodanów to też zle. Nie unikaj tłuszczów.

      Usuń
    2. Dziękuję za pomoc przedmówcy :)

      Od siebie proponuję jeszcze wykonać badanie na poziom hormonów tarczycy. Mimo wszystko kaloryczność diety (1800) nie jest na tyle niska, aby masa ciała stała w miejscu dlatego warto sprawdzić czy nie ma problemów hormonalnych.

      Pozdrawiam ;)

      Usuń
    3. Bardzo dziękuję obydwu Panią za odpowiedź.
      Chciałabym schudnąć trwale do wiosny 12 kg.Jedzenie 2000kcal to nie za dużo?Czy jest to możliwe stosując tą diete :http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/04/darmowy-jadospis-odchudzajacy-dla-osob.html. Czy muszę dodać kalorii??Utrzymam bieganie na bieżni(1h interwałów)4 razy w tygodniu i 1 raz fitness.
      Tarczycę zbadam-oczywiście,mam w planach tym bardziej,że już słyszałam taką poradę.

      Usuń
    4. Jeśli odpowiada Ci dieta dla osób ćwiczących wieczorami to zwiększ nieco objętość śniadania i obiadu, mniej więcej o 25%.

      I przede wszystkim badanie tarczycy :)

      Usuń
  55. Witam,
    Mam ogromny problem.
    Robiłam sobie badania. wyszła mi nietolerancja glukozy ;(
    Czego powinnam unikać w jedzeniu.
    Dodatkowo nie mam miesiączki gdyż zanikła poprzez intensywne cwiczenia i głodzenie się.
    Zaznacze że nie mam uczucia głodu i sytosci. Cały dzien mogłabym nic nie jesć. a jak już chce mi się jeść to bym mogła jeść wszystko co słodkie czyli pierogi, naleśniki omlety itd.
    Jak wyrobic sobie nawyk jedzenia i nie popaść w szaleństwo. Czy na prawde trzeba jeść 5 razy dziennie?
    Czy ma to znaczenie czy można jesć cały czas to co ma się zjeść w ciągu dnia ale nie komponując posiłków. np jak mam zjeść daną ilośc kalorii to ma znaczenie skąd one pochodzą? ile jest w tym białka a ile weglowodanów itd?
    Proszę o rade bo oszaleje. ;( Już nie wiem jak mam jeść czy jak bedę miała ochote po godzinie zjesć coś to od razu musze się denerwować i czekac do kolejnego posiłku czy moge sobie zjesc jakiś owoc lub warzywo dodatkowo a w nastepnym posiłku się ograniczyć?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      W przypadku nietolerancji glukozy bardzo ważne jest ograniczenie cukrów prostych i produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Mowa tutaj przede wszystkim o słodyczach, wodach smakowych, sokach i napojach, jasnym pieczywie, białym ryżu, jasnym makaronie, drożdżówkach, sklepowym musli i wszelkich innych produktach gdzie mamy dodatek cukru i/lub syropu glukozowo - fruktozowego.

      Nie ma ścisłego przymusu aby jeść 5 posiłków dziennie, jednak w przypadku wahań poziomu glukozy warto zadbać o regularność posiłków i ich prawidłowe zbilansowanie. Dzięki temu możesz samą dietą zadbać o wyrównanie poziomu glukozy we krwi i nie dopuścić do rozwoju cukrzycy.

      Staraj się komponować tak posiłki, aby dostarczały zarówno białka (jajko, mięso, ryby, nabiał, rośliny strączkowe), tłuszcze (oliwa, orzechy, nasiona, awokado) oraz węglowodany (produkty zbożowe, owoce). Dodatek do węglowodanów pozostałych składników odżywczych spowalnia wchłanianie glukozy do krwi i zmniejsza indeks glikemiczny potraw.

      Usuń
  56. Witam. Przy wzroście 158 cm ważę 37 kg. Odżywiam się zdrowo i próbuje stopniowo zwiększać porcje posiłków lecz mój żołądek tego nie toleruje.
    Może to nie jest super pomysł ale żeby choć troche przytyć rozsądne bedzie jedzenie większej ilości słodyczy ? Nie mówie o opychaniu się chipsami, cukierkami. Batonik na dzień ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Jedzenie słodyczy nie jest w tym wypadku dobrym pomysłem, ponieważ łatwo w ten sposób pogłębić niedobry żywieniowe. Postaraj się więc zwiększać gęstość energetyczną diety za pomocą zdrowych i kalorycznych produktów (orzechów, suszonych owoców itd.). A zamiast batoników sięgaj po ciastka owsiane: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/01/dietetycne-ciasteczka-lepsze-od-tych-z.html

      Zawierają sporo składników o wysokiej gęstości energetycznej, ale są to wyłącznie zdrowe kalorie :)

      Usuń
  57. Jeśli jestem na redukcji i odzywiam sie bardzo zdrowo , a raz w tygodniu zjem coś mniej zdrowego , np.ciasto kremówkę co da około 500 kcal więcej , to bardzo negatywnie wpłynie na spadek wagi i zdrowie ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo negatywnie nie :) Raczej troszkę spowolni proces odchudzania :)

      Usuń
    2. No trudno, nigdzie się nie spieszę z tym odchudzaniem .Ważne ,że zmieniłam nawyki żywieniowe, z czego się bardzo cieszę :) Takie odstępstwo raz w tygodniu uspokaja moja psychikę i mam nadzieje uchrania przed rzuceniem na słodycze i efektem jo-jo :))

      Usuń
    3. Dokładnie tak :) Jeśli udało się wprowadzić zdrowe nawyki na co dzień to takie sporadyczne odstępstwo nie będzie wielkim dramatem.

      Usuń
  58. Dzień dobry,
    chciałam dowiedzieć się, ile wynosi max. porcja nasion chia (g) (np. do deseru, sałatki)?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Producenci zastrzegają, aby nie spożywać więcej niż 15 - 20g nasion chia na dobę.

      Usuń
  59. Witam,
    zrezygnowałam z mięsa. Czy muszę je czymś zastąpić? Czy grożą mi jakieś niedobory?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli spożywasz nabiał, ryby i jajka to nie ma większego ryzyka niedoborów. Staraj się w miejsce posiłków mięsnych wrzucać posiłki z roślinami strączkowymi.

      Usuń
  60. Dzień dobry!

    Mam atopowe zapełnienie skóry, od niedawna znów pojawiło się zaostrzenie. Niestety nie stosuje żadnej diety atopowej bo przez zastój choroby nie miałam takiej potrzeby. Teraz gdy pojawił się nawrót kompletnie sobie nie radze, a wiem że dieta jest podstawą przy atopowym zapaleniu skóry. Nie mam pojęcia co mam jeść, by chociaż w ten sposób dodatkowo niwelować objawy. Jestem również zawodową tancerką więc tu też pojawia się pytanie co jeść, jak połączyć dietę tancerza z dietą dla atopowego zapalenia skóry? Proszę o pomoc, gdyż czuje się bezradnna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Dieta przy atopowym zapaleniu skóry powinna być bardzo zindywidualizowana. Przede wszystkim warto uszczelnić barierę jelitową i wprowadzić na pewien czas probiotyki (zaburzenia mikroflory odgrywają ogromną rolę jeśli chodzi o nasilenie atopii). Być może ostatnio wydarzyło się coś co mogło spowodować zaburzenia prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach? Może czymś się mocno stresowałaś, złapałaś jakąś wirusówkę przebiegającą z biegunką albo zażywałaś antybiotyki?

      Biorąc pod uwagę samą dietę postaraj się wykluczyć wszelką przetworzoną żywność. Wybieraj jak najbardziej naturalne produkty. Wato wykonać testy alergiczne - wówczas łatwiej będzie Ci określić, które produkty mogą być powodem nasilenia atopii. Jeśli problem będzie się nasilał może być konieczne wprowadzenie diety eliminacyjnej i obserwacja czy występuje poprawa.

      Usuń
  61. Czy to możliwe, że po mesiecznej kuracji antybiotykowej moja flora jest wyniszczona i mam przez to wzdęcia często? 2. Słyszałem opinię, że błonnik podrażnienia jelita i oczyszcza, ale też z witaminy i składników mineralnych, czy to prawda? Nie jest tak do końca zdrowy i potrzeby jak mówią? Czy osoby nie na diecie muszą go jeść?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, jest to możliwe. Jeśli podczas antybiotykoterapii nie zażywałeś probiotyków to warto zrobić to teraz.

      2. W przypadku prawidłowo zbilansowanej diety, gdy dostarczamy odpowiednie ilości składników odżywczych nie ma powodów do obaw o ich nadmierne usuwanie z błonnikiem. Aby tak się działo trzeba by spożywać duże ilości błonnika pokarmowego (np. z suplementów), w przypadku normalnych ilość, pochodzących z diety nie ma obaw.

      Błonnik jest niezbędny i bardzo potrzebny, w przeciwnym razie może dojść do rozwoju zaparć. Tak, koniecznie trzeba go spożywać, przy czym nie mówimy tu oczywiście o suplementach, lecz naturalnej żywności zawierającej błonnik.

      Usuń
    2. Zażywałem na początku terapii i tuż po. Minęło już z 2vmiesiące. Jest to możliwe?

      Usuń
    3. Trudno powiedzieć czy to właśnie antybiotykoterapia była bezpośrednią przyczyną. Może w międzyczasie przyplątała się jakaś grypa jelitowa, albo towarzyszy Ci przewlekły stres? Na zaburzenia flory jelitowej ma wpływ wiele czynników.

      Tak naprawdę jest to bardziej gdybanie, ponieważ wzdęcia mogą wynikać także z innych powodów. m.in. nietolerancji laktozy, wrażliwości na produkty wzdymające (cebula, por, czosnek, warzywa kapustne), przerostu flory jelitowej do jelita cienkiego (SIBO), czy nawet poważniejszych zaburzeń w obrębie przewodu pokarmowego.

      Usuń
  62. Witam,
    Mam 25 lat praca siedząca w domu nic nie robie nigdzie nie wychodze. Zakupy tez robia inni. Ćwicze raz w tygodniu lekkie trenmingi skalpel, skalpel wyzwanie. chociaż teraz zastanawia sie nad wprowadzeniem zeby zawsze w wolnej chwili zrobić sobie 4 min tabate.
    ile powinnam jesc kalorii dziennie?
    przy bardzo małej aktywności z codziennymi trreningami 4 min tabaty + raz w tygodniu skalpel.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podaj wzrost i masę ciała - są niezbędne do policzenia Twojego zapotrzebowania energetycznego.

      Usuń
    2. wzrost 160 waga to różnie 49/50 kg

      Usuń
    3. Twoje zapotrzebowanie (przy tak zaplanowanej aktywności) wynosi 2000 - 2100 kcal :)

      Usuń
  63. Witam,
    obecnie jestem na diecie niskoenergetycznej (samodzielnie stworzonej) i zadowalają mnie utraty tkanki tłuszczowej, jednak martwię się jak poradzę sobie w okresie świątecznym. Proszę o jakieś rady i wskazówki jak wtedy mogę się odżywiać?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Przede wszystkim staraj się tylko próbować potraw (tak jak mówi tradycja) a nie objadać do rozpuku. I wyluzuj :) Święta to czas kiedy nie myślimy o ścisłym przestrzeganiu diety, lecz cieszymy się obecnością bliskich i świąteczną atmosferą. Taki 2 - 3 dniowy odskok od diety nie sprawi, że cały wysiłek w nią włożony pójdzie na marne. Przecież po świętach ponownie wrócisz do ustalonych zasad.

      Jeśli nie będziesz się mocno objadać, a popróbujesz każdej potrawy to wszystko będzie w porządku :)

      Usuń
  64. Dobry Wieczór Pani Paulino. :)

    Ja piszę w sprawie strasznego schudnięcia mojego chłopaka. Jest to prawdopodobnie spowodowane stresem i brakiem większej aktywności fizycznej.
    Co powinien jeść na co dzień, by przybrać trochę na wadzę.
    Zależy mi na tym, bo widzę, że strasznie wygląda. Same kości.
    Chłopak ma 182 cm i waży około 62 kg.
    Prowadzi siedzący tryb życia.
    Co Pani poleca?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry :)

      Przede wszystkim powinien zwiększyć kaloryczność diety poprzez zwiększenie ilości produktów o wysokiej gęstości energetycznej i jednocześnie wysokiej wartości odżywczej. Do produktów takich należą: orzechy, pestki i nasiona, owoce suszone, awokado, gorzka czekolada, płatki owsiane, kasze i makarony oraz ograniczone ilości olejów roślinnych podawanych na surowo (np. do sałatek).

      Usuń
  65. Witam... Ile kalorii powinnam dziennie spożywać, żeby stracić na wadze - mam 152 wzrostu i ważę ok. 62 kg. Zaczęłam dziś korzystać z Pani jadłospisu dla słodyczo i czekoladoholików, (bo niestety słodycze i nieregularne spożywanie posiłków to mój największy problem) czy jest on dla mnie odpowiedni? Mam niestety siedzącą pracę, a jedyna 'aktywność fizyczna' to spacery z psem, dziennie ok. 3-4 km.

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I jeszcze jedno pytanie, czy posiłki z tego jadłospisu można mieszać? Np. śniadanie z poniedziałku zjeść w czwartek itp. ?

      Usuń
    2. Witam,

      Powinna Panis spożywać 1500 kcal, dlatego też proszę zwiększyć nieco objętość śniadania lub obiadu, lub też dodać przekąskę np. w postaci małej kanapki.

      Posiłki można mieszać, aczkolwiek wpłynie to na delikatne zaburzenie proporcji składników odżywczych w diecie (białek, tłuszczów, węglowodanów). Jednak na ten moment proszę się tym nie przejmować.

      Usuń
  66. Witam, proszę o listę produktów dzięki którym można szybko schudnąć?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Niestety nie ma takiej listy produktów :)

      Znaczenie ma całokształt diety i ilość dostarczanych kalorii, następnie bierzemy pod uwagę źródło ich pochodzenia oraz rozkład energii w ciągu dnia.

      Ogólne zasady zdrowej diety odchudzającej znajdziesz tutaj: http://cojesc.net/dieta-skuteczna/

      Usuń
  67. Witam , proszę o odpowiedź na pytanie, czy modne ostatnio nasiona chia rzeczywiście są takie zdrowe i każdy może je spożywać? Jeśli tak, to ile łyżek dziennie można spożyć? Czy można jeść je codziennie, dodając do owsianki np.? Czy można je zalewać wrzątkiem, tak jak płatki owsiane czy siemię lniane? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Nasiona chia mają szereg korzystnych właściwości. Przede wszystkim zawierają mnóstwo kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3, dzięki czemu pomagają obniżyć stany zapalne w organizmie oraz wpływają korzystnie na układ sercowo - naczyniowy.

      Producenci zastrzegają, aby nie spożywać więcej niż 15 - 20g nasion chia na dobę (wynika to z dużych zwartości błonnika). Dlatego też można je dodawać codziennie do owsianki czy koktajlu, ale nie więcej niż 1 - 2 łyżki na dzień. Można je również zalewać wrzątkiem, choć najlepszym rozwiązaniem będzie dodanie ich do potrawy po ugotowaniu :)

      Usuń
  68. DZIEN DOBRY P.PAULINO
    CO PANI SADZI O TESTACH NA NIETOLERANCJE POKARMOWE.
    CZY WARTO JE SOBIE ROBIC ?
    POZDRAWIAM
    AGNIESZKA

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry,

      W tym przypadku mam mieszane uczucia. Wyniki badań co do wiarygodności tych testów i opinie ekspertów nie są na ten moment spójne.

      Powiem tak. Jeśli stan zdrowia pacjenta się pogarsza, a standardowe postępowanie nie daje efektów, i pacjent jest w stanie przeznaczyć na badanie kwotę 500 - 1000 zł to mogą być to przydatne dane.

      Jednak warto na początek zawsze wziąć pod uwagę prostsze rozwiązania. Sama kiedyś rozważałam wykonanie tych testów, jednak najpierw postanowiłam maksymalnie wyeliminować nabiał i dokuczające dolegliwości ustąpiły.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  69. Witam

    Potrzebuje bardzo pani pomocy. Mam 15 lat. Wzrost 183cm, waga 90kg. Mam bardzo duza nadwage. Strasznie sie naczytalem na roznych forach I praktycznie nic tam nie znalazlem. Chce byc umiesnionym chlopakiem, podkreslam nie chudym tylko umiesnionym. Czy jak jestem gruby I bede wykonywal cwiczenia silowe I wlasciwa diete miesnie beda mi sie rosly? Czy najpierw musze spalic tluszcz I dopiero bede nabieral te miesnie? Wlasnie nie wiem jak to jest.

    Bardzo pania prosze o diete, bo kompletnie nie wiem jak ja ulozyc.
    Cwicze 3 razy w tygodniu przez godzine, biegam robie 100 brzuszkow I 20 pompek I nie moge nabrac tych miesni. Strasznie mnie to denerwuje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Nadwaga nie jest aż taka duża. Przy takiej masie ciała możesz wdrożyć ćwiczenia siłowe oraz 1 - 2 treningi wytrzymałościowe w ciągu tygodnia (np. bieganie) i dietę dostarczającą odpowiednią ilość kalorii (deficyt nie jest wskazany również ze względu na wiek). Przy podanej częstości treningów powinieneś spożywać ok. 3600 kcal (jest to ilość orientacyjna, do dokładniejszego określenia kaloryczności diety potrzeba więcej informacji o treningach).

      W momencie gdy uda się zredukować ilość tkanki tłuszczowej, to wówczas warto zwiększyć odrobinę kaloryczność diety by skupić się na budowaniu masy mięśniowej.

      Usuń
  70. Witam Pani Paulino.
    Na początku chciałam podziękować za wkład w tworzenie cojesc.net oraz tej strony, a także rzetelność zamieszczanych informacji - w dzisiejszych "realiach internetu" to naprawdę rzadkie. Od kwietnia zeszłego roku zaczęliśmy z mężem naszą batalię z nadmiarem ciałka i niezdrowymi nawykami ;) Osiągnęliśmy niezłe efekty choć w pewnym momencie, zwłaszcza waga męża stanęła w miejscu. Niestety w okresie przedwakacyjnym i wakacyjnym nieźle sobie pofolgowaliśmy (tak, że dotarliśmy do punktu wyjścia - nawet z małą górką). Od września br wzięliśmy się więc za siebie od nowa. Obecnie sytuacja wygląda tak:
    Uczęszczamy na siłownię 3-4 razy w tygodniu.
    Jemy 5 posiłków dziennie (zdrowych - dużo ważyw, owoców, pieczywo i makarony pełnoziarniste, sery, mleka chude, zdrowe tłuszcze - staram się przestrzegać zasad)
    Przyjmujemy ok 1200 - 1400 kcal dziennie.
    Dodam, że 1 dzień w tygodniu nie trzymamy diety - jemy co chcemy (robimy sobie tzw dzień odpustu ;) )
    Od tego czasu mąż schudł ok 8kg, ja ok 5,5kg. To bardzo mało. (Choć w obwodach jest znaczna różnica o ok 7-9cm). Obecnie mąż przy 184cm waży 121kg, a ja przy 170cm ważę 70 kg.
    Chciałam zapytać - czy powolna utrata masy ciała może być związana ze zbyt małą liczbą przyjmowanych dziennie kcal co organizm odczytuje jako głodówkę i spowalnia metabolizm? Jeśli tak jest bardzo prosiłąbym o wytłumaczenie tego zjawiska, gdyż mój mąż to niedowiarek i za nic nie może uwierzyć, że na diecie można "jeść za mało".
    Z tego co obliczyłam BMR dla nas wynosi: moje ok 1500 kcal a męża ok 2430 kcal. Dzienne zapotrzebowanie jest za to odpowiednio większe (o ok 1000 kcal), więc aby schudnąć powinnam przyjmować ok 1800 kcal a mąż ok 2700 kcal.
    Czy te wartości są prawidłowe? Czy mamy zwiększać teraz dawkę kcal powoli czy od razu zacząć przyjmować więcej? Czy możliwe jest, że w pierwszym miesiącu po zwiększeniu dawek do 1800 kcal i 2700 kcal przytyjemy?
    Czy może nieznaczny spadek wagi jest związany jedynie z tym, że "przerabiamy" tłuszcz na mięśnie?
    I jeszcze jedno pytanie dot. męża: Jakie produkty powinien spożywać aby spadł poziom glicerydów we krwi? Obecnie jest odrobinę powyżej górnej granicy (norma wynisi chyba 175 a mąż ma 178). Dodam, że cholesterol ma zupełnie dobry.
    I jeszcze jedna sprawa: Na cojesc.net jest dużo świetnych artykułów dot. różnych grup produktów ale brakuje mi jednego. Proszę powiedzieć co Pani sądzi o owocach morza? Krewetki, ośmiornice, małże, kalmary itp. A także np ślimaki, raki i żabie udka z rodzimego podwórka. Warto jeść? Są niskokaloryczne ale czy zdrowe? Czy są tak jak w przypadku ryb - lepsze i gorsze jakościowo?
    Na koniec chciałam przeprosić za długość mojej notki i wielość pytań oraz z góry podziękować za odpowiedź :)

    Pozdrawiam,
    Emilia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam :)

      Pięknie dziękuję za tak miłą opinię :)

      Co do Pani wątpliwości. Spożywacie Państwo stanowczo za mało kalorii przez co organizm spowalnia maksymalnie przemianę materii, aby nie oddać ani grama tłuszczu. Tak mała ilość kalorii jest dla organizmu sygnałem, że nastały bardzo ciężkie czasy i musi trzymać zapasy aby jak najdłużej przeżyć. Dlatego też spadek jest powolny mimo, że dieta jest zdrowa i dostarcza mało kalorii.

      Proszę stopniowo zwiększać kaloryczność diety (o 200 kcal na tydzień) tak aby dojść do Państwa zapotrzebowania na energię. Wtedy od tego odejmujemy 500 kcal i czekamy na efekty :)

      Reakcja organizmu może być różna, może dojść do lekkiego wzrostu masy ciała, choć przy powolnym zwiększaniu kaloryczności zmniejszamy maksymalnie ryzyko.

      Aby obniżyć poziom trójglicerydów konieczne jest obniżenie ilości cukrów prostych w diecie oraz ilości alkoholu (te dwa elementy diety mają największy wpływ na wzrost wartości triglicerydów. Bardzo pomocne będzie wprowadzenie tranu (1 łyżeczka dziennie wpływa na spadek poziomu triglicerydów).

      W przypadku owoców morza również istnieje potencjalne ryzyko obecności zanieczyszczeń, stąd warto je spożywać, ale w umiarkowanych ilościach :)

      Pozdrawiam!

      Usuń
  71. Cześć, chciałabym zapytać o siemię lniane.

    Czytałam o jego wielu zdrowotnych własciwościach , przez jakiś okres jadlam na II śniadanie jogurt naturalny wymieszany z łyżką zmielonego siemienia, jednak odczuwalam po posiłku silny ból żołądka. Czym może to być spowodowane? Dodając siemię do owsianki (zalanej później wrzątkiem) na śniadanie czuję się dobrze...

    W jakiej innej postaci można spożywać siemię lniane, jeśli po zmielonym źle się czuję?

    Jestem również wegetarianką, czym mogę zastąpić mięso w obiedzie? (oprócz ryb)
    będę bardzo wdzięczna za odpowiedź

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć,

      A jak się czujesz po jogurcie bez siemienia? Czy wszystko jest w porządku?

      Aby dostarczyć kwasów z rodziny omega konieczne jest zmielenie siemienia (w przypadku siemienia w całości twarda łupinka blokuje wchłanianie tłuszczów).

      Mięso możesz zastąpić nasionami roślin strączkowych (fasola, ciecierzyca, soczewica), jajkiem, tofu, serem.

      Pozdrawiam,
      Paulina

      Usuń
  72. Bardzo proszę o poradę, przeszłam wiele diet restrykcyjnych oraz głodówek (800-1000 kcal dziennie), teraz jednak chciałabym to zmienić i ZDROWO zgubić zbędną tkankę tłuszczową (Oponkę i uda!) Mam 22 lata, 168 cm wzrostu oraz waga 60 kg. Powinnam jednak zwiększyć kaloryczność posiłków. Aktualnie mój dzień ma ok. 1500 kcal, przykładowy jadłospis;

    8:00 owsianka, (30 g płatków owsianych, łyżka siemienia lnianego, mleko, olej kokosowy, jabłko 100g),
    11.30 jogurt naturalny (175 g), otręby pszenne
    14.00 szklanka ryżu brązowego, warzywa duszone, łyżka oliwy z oliwek, lub szklanka fasoli ze szpinakiem, łyżeczka oleju kokosowego
    18:00 jabłko, parę orzechów
    20:00 chleb razowy (40g) posmarowany olejem kokosowym, twaróg półtłusty (50g), warzywa

    Od ponad miesiąca stosuję taki jadłospis, jednak tkanka tłuszczowa się nie zmniejsza, czy popełniam gdzieś błąd? Za dużo węglowodanów lub tłuszczu? Mam również problem z obiadami, gdyż nie jem mięsa, próbuje zastąpić je produktami strączkowymi)

    Czy możliwe jest posiadanie szczupłej sylwetki przy jedzeniu tak dużych ilości? jestem przyzwyczajona do jedzenia ok 1000 kcal dziennie, dlatego obawiam się takiego jadłospisu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. witam
      Twoje zapotrzebowanie wynosi 1433 jest to podstawowa przemiana materii której nie możesz zaniedbywać bo inaczej narządy wewnetrzne nie będą pracowały odpowiednio.
      Napisz jak wygląda twoja aktywnosc fizyczna ii wtedy zastanowim,y się w czym tkwi problem.
      jesli cwiczysz powinnaś jesc wiecej min 1800 kalorii wtedy wypracujesz mięśnie i spalisz tłuszcz.
      Do tego jesz za mało białka, nie podkr ęcisz metabolizmu jakl go nie będziesz jadła
      ogolnie twoja dieta jest troche głodowa.

      Usuń
    2. głodowa? to czego powinnam jeść więcej i w których posiłkach?

      w jakiej postaci powinnam jeść więcej białka skoro nie jem mięsa?

      ćwiczę ok 2-3 razy w tyg po 30 min (ćwiczenia aerobowe i siłowe)

      Usuń
    3. aby utrzymac wage to powinnaś minimum jeśc tyle kalorii
      2227 kcal
      15% białka: 334 kcal = 84 g
      55% węglowodanów: 1225 kcal = 306 g
      30% tłuszczu: 668 kcal = 74 g
      Czyli powinnaść jeść okj 1700-1800 kalorii dziennie
      Białko znajdziesz w tuńczyku 1 puszka tuńczyka to 30 g białka
      100 g twaróg - 18 g białka
      1 całe jajko - 7 g białka
      orzechy mają dużo białka, nasiona słonecznika
      serek wiejski ma 11 g
      jogurt ma 5 g
      Zamiast jogurtu mozesz wybrać kubeczek serka wiejskiego
      do obiadu dodawaj ryby albo jakieś sery lub straczki i mysle że będzie dobrze. na kolacje mozesz zawsze zrobić sobie omleta z jajek i do tego twaróg i warzywa :)

      Usuń
    4. Witaj,

      Twoje całkowite zapotrzebowanie na energię wynosi 2200 kcal. Aby schudnąć odejmujemy od tego 500 kcal. Tak więc nie powinnaś jadać mniej niż 1700 kcal. Przy czym miej na uwadze, że Twoja masa ciała jest w porządku i warto przede wszystkim skupić się na zwiększeniu aktywności fizycznej nić diecie typowo odchudzającej. Dzięki temu ukształtujesz odpowiednio sylwetkę :)

      Usuń
  73. Witam chcę przytyć i pobrałam Pani dietę 2800kacl ,zauważyłam że dużo w niej chleba . Jakoś nie jestem za bardzo przekonana do jedzenia chleba ,uważam że jest on zbędny w diecie i wolę ryże kasze i inne ziarna .Jak jem chleb to domowy na zakwasie żytni czy orkiszowym, ale to jedna kromka na dzień czasem co drugi dzień . Może pani przekonałaby mnie do jedzenia chleba . Wiem ,że chleb na zakwasie jest lepszy zdrowy bo zawiera kwas mlekowy ,ale jakoś nadal nie uważam go za dobre źródło węglowodanów . Większość osób w dzisiejszych czasach nie je pieczywa i jakoś (tak przynajmniej mi się wydaje) wychodzi im na dobre .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. pieczywo możesz zastąpic makaronem kaszą lub innymi weglowodanami które uważasz za wartosciowe. zawsze możesz sobie zrobić omleta i na to dać np paste z jajka lub z ciecierzycy lub jakieś inne smarowidło

      Usuń
    2. Witaj,

      Jeśli nie jesteś przekonana do jedzenia pieczywa postaraj się zastąpić je płatkami owsianymi, kaszami czy makaronem.

      W diecie uwzględniłam sporo pieczywa ze względów praktycznych tak, aby maksymalnie uprościć przygotowywanie posiłków dla osób, które mają ograniczony czas na gotowanie. W przypadku diety indywidualnej preferencje takie są oczywiście uwzględniane :)

      Usuń
  74. Witam mam pytanie,
    czy istotne jesty z kąd bierzemy kalorie?
    czy trzeba patrzyć na rozkład makroskładników?
    Bo jak ja np lubie jesc owoce i nie musiałabym jesc nic innego to czy musze jesc obiady itd jak mi same owoce wystarczą?
    Np na sniadanie zjem sałatke owocową na obiad zjem banana i na kolacje zjem tez jakieś 3 jabłka.
    Too w zupełności mi wystarcza.
    czy lub jak zjem na sniadanie czekolade całą, a potem dopiero npo jakąś kasze z warzywami i miesem top tez bedzie ok? to przytyje czy nie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Jest to bardzo istotne. Dieta oprócz odpowiedniej ilości kalorii powinna dostarczać odpowiednich ilości białek, tłuszczów, węglowodanów, błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych. Opierając dietę wyłącznie na jednej grupie produktów można doprowadzić do rozwoju niedoborów pokarmowych i pogorszenia stanu zdrowia. Dlatego też proponowane przez Ciebie rozwiązanie nie jest najlepszą opcją :)

      Usuń
    2. No ale co robic jak ja uwielbiam słodki smak. nie chce się odchudzać tylko utrzymac wagę. a jedzenie 5 posiłków dziennie mie przytłacza i prowadzi do obsesji, ze trzeba gotowac 5 różnych rzeczy o odpowie\dniej kaloryce. poza tym ja na prawde jak zjem obfite śniadanie to dopiero wieczorem moge coś zjesc i nie czuje się głodna. czy to jest już oznaka że mam zaburzenia hormonalne itd ?

      Usuń
  75. uwielbiam slodki smak,
    Czy musze jesc normalne jedzenie zeby dostarczyc odpowiedniej ilosci kalorii itd czy moge caly czas jesc np na sniadanie kasza jaglana z jogurtem i miodem, na obiad cos w podobie a potem na kolacje racuchy. i to by sie miescilo w 1800 kalorii czy bedzie to mialo znaczenie skad te kalorie pochodza, buub jak w ciagu dnia zjem 300 g orzechow to bedzie ok czy ravczej nie zabardzo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pochodzenie kalorii ma istotne znaczenie. Dieta oprócz odpowiedniej ilości kalorii powinna dostarczać odpowiednich ilości białek, tłuszczów, węglowodanów, błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych. Opierając dietę wyłącznie na jednej grupie produktów można doprowadzić do rozwoju niedoborów pokarmowych i pogorszenia stanu zdrowia. W tym wypadku jadłabyś mnóstwo cukrów prostych co jest niekorzystne jeśli chodzi o ryzyko rozwoju cukrzycy czy innych zaburzeń metabolicznych.

      Dlatego też nie warto popadać w takie skrajności i spożywać różnorodne produkty (300g orzechów to też niekoniecznie korzystne rozwiązanie) :)

      Usuń
  76. Witam. Zastanawiam się czy jak je się szybko to można od tego przytyć?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Główne znaczenie ma ilość kalorii. Jeśli jesz szybko i jednocześnie dostarczasz odpowiednią ilość kalorii to nie przytyjesz.

      Problem z szybkim jedzeniem polega przede wszystkim na tym, że nie słuchamy wówczas sygnałów głodu i sytości, które pojawiają się po ok. 20 minutach od rozpoczęcia jedzenia posiłku i najzwyczajniej w świecie jedząc szybko jemy zazwyczaj więcej niż gdybyśmy spożyli posiłek na spokojnie ;)

      Usuń
  77. Mam 14 lat i od pewnego czasu na paznokciach pojawiają mi się białe plamki,na kciuki jest największa-pozioma,a na innych powoli się pojawiają.Wydaję mi się,że mam niedobór czegoś.Tylko nie wiem czego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Białe plamki na paznokciach mogą świadczyć o niedoborze wapnia, cynku, żelaza a także witamin z grupy B. Jednak zazwyczaj są wynikiem delikatnych urazów mechanicznych paznokci :)

      Usuń
  78. Czy można codziennie używać ksylitolu ? Czy nie jest on rakotworczy ,bo gdzieś ostatnio tak wyczytałam ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ksylitol jest bezpieczną substancją słodzącą. Jednak w nadmiernych ilościach może powodować biegunki, a u osób nieprzyzwyczajonych do jego używania będzie wywoływał silne wzdęcia.

      Usuń
  79. Ile gram owoców dziennie mogę jeść ,jeśli chce schudnąć mając 10 kg nadwagi ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli jesteś zdrowa/y spokojnie możesz jeść 200 - 300g świeżych owoców na dzień.

      Usuń
  80. Czy jeśli często na śniadanie jem owsianeke, muszę dodawawac owoce , czy wystarcza orzechy ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie musisz dodawać owoców, mogą być tylko orzechy. Najważniejsze aby nie dodawać cukru i dużych ilości miodu.

      Usuń
  81. Czy olej kokosowy jest zdrowy? czytałam wiele nt jego własciwości antybakteryjnych oraz przyspieszających metaboolizm. czy lepiej zastąpić nim oliwę z oliwek? czy faktycznie jest to jedyny zdrowy olej do smażenia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olej kokosowy, dzięki marketingowi, stał się ostatnio bardzo popularnym produktem. Niestety jego właściwości w większości przypadków są mocno przesadzone. Fundacja Wiemy co jemy robiła przegląd badań na ten temat:
      https://www.facebook.com/WiemyCoJemy/photos/pb.181055951921569.-2207520000.1443283552./789015881125570/?type=3&theater
      https://www.facebook.com/WiemyCoJemy/photos/pb.181055951921569.-2207520000.1443283552./789015881125570/?type=3&theater

      Podsumowując, olej kokosowy nadaje się do smażenia (ma wysoką temperaturę dymienia), jednak nie jest to tak super zdrowy produkt jak sugerują reklamy i producenci eco żywności :)

      Usuń
  82. Czy tofu jest zdrowe?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, tofu stanowi cennn uzupełnienie diety, szczególnie wegańskiej. Dostarcza sporo białka roślinnego oraz wapnia jeśli jest wzbogacane wapniem.

      Usuń
  83. Jaką ryba jest najbardziej wartościowa i zbilansowana? Ma najlepsze proporcję białka, tłuszczy, wartości?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudno powiedzieć. Biorąc pod uwagę zawartość tłuszczy najlepszy wydaje się łosoś lub pstrąg tęczowy (z takich bardziej popularnych ryb).

      Usuń
  84. 1. O co chodzi z tym kwasem fitynowym i moczeniem kaszy, ryżu? 2. Ponoć soczewicy zawiera szkodliwe substancje, prawda? 3. Czy można jeść codziennie owsianka na mleku roślinnym z owocami? 4. Czy dieta paelo jest zdrową?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 1. Kwas fitynowy spożywany w nadmiernych ilościach może zmniejszać biodostępność składników mineralnych, szczególnie cynku, żelaza i wapnia. Jest on obecny w produktach zbożowych, szczególnie otrębach. Przy czym jeśli mówimy o zwyczajowej diecie, która jest odpowiednio zbilansowana to nie ma większych obaw o działanie kwasu fitynowego. Moczenie kaszy czy ryżu to lekka przesada i popadanie w skrajności.

      2. O jakie substancje dokładnie chodzi?

      3. Można.

      4. I tak i nie. To jest temat na referat albo i esej. Biorąc pod uwagę ilość odłamów paleo trudno zdefiniować czym tak naprawdę jest ta dieta. Może być odpowiednio zbilansowana i zdrowa, ale w rękach Kowalskiego, który szuka usprawiedliwienia dla swojej miłości do tłustego mięsa może być tykającą bombą zegarową :)

      A tak nawiasem mówiąc, jeśli chcemy jeść jak ludzie paleo to zdobywajmy pokarm jak ludzie paleo (biegając przez kilka dni za zwierzyną i jedząc to co znjadziemy an drzewach) i przygotowujmy go jak ludzie paleo (bez kuchenek gazowych, blenderów i innych udogodnień).

      Usuń
  85. Mam 18 lat , ćwiczę 40 minut przez 5 dni i mam kilka kilogramów nadwagi. By schudnąć muszę jeść 1800 kcal. Ile gram z tego mają stanowić węglowodany i z jakich produktów głównie mają pochodzić ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Węglowodany powinny dostarczać 50 - 55% spożywanej energii. W przypadki diety 1800 kcal wynosi to 225 - 248g.

      Podstawę produktów węglowodanowych w diecie powinny stanowić pełnoziarniste produkty zbożowe: razowe pieczywo, kasze (gryczana, jaglana, jęczmienna, owsiana itd), ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty oraz płatki owsiane.

      Dobrym źródłem węglowodanów są także owoce, które powinny być zamiennikiem słodyczy w diecie.

      Usuń
  86. Witam,ma pytanie dot. popijania wody czy zielonej herbaty w trakcie posiłku. Otóż czy prawdą jest stwierdzenie, że pić powinno się półgodziny przed i jakieś 40 min po posiłku? I czy poranek powinno rozpoczynać się do szklanki przegotowanej wody z odrobiną cytryny?Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam, Luka :-)

    OdpowiedzUsuń