WAŻNE: Zadawanie pytań tymczasowo wstrzymane. Wkrótce pytania będą wznowione (w nowej, ulepszonej formie).
Witaj!
Na tej stronie ZA DARMO odpowiadam na wszystkie pytania związane ze:
- zdrowym odżywianiem,
- odchudzaniem i dietami,
- żywieniem w chorobach,
- dietetyką ogólnie.
Kim jestem i dlaczego możesz mi zaufać?
Nazywam się Paulina Styś-Nowak, jestem dietetykiem i autorką tej strony. Ukończyłam studia na kierunku Dietetyka na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Moją misją jest promowanie zdrowego odżywiania wśród Polaków. Dzięki osobom takim jak Ty jest nas coraz więcej!
W 2012 roku założyłam cojesc.net. Dzisiaj to jedna z najważniejszych i najbardziej rzetelnych polskich stron na temat zdrowego odżywiania. W 2014 roku wydałam swoją pierwszą książkę - "20 kroków do zdrowia".
Oczywiście jako dietetyk zajmuje się także układaniem indywidualnych diet (więcej szczegółów tutaj).
Jestem zagorzałą przeciwniczką wszelkiego rodzaju sensacji, teorii spiskowych i rygorystycznych "diet cud". W swojej pracy trzymam się tylko faktów i sprawdzonych informacji, wspomagając się zawsze najnowszymi badaniami i rzetelnymi publikacjami naukowymi.
Jeżeli wyznajesz podobne przekonania... To jesteś we właściwym miejscu!
W 2012 roku założyłam cojesc.net. Dzisiaj to jedna z najważniejszych i najbardziej rzetelnych polskich stron na temat zdrowego odżywiania. W 2014 roku wydałam swoją pierwszą książkę - "20 kroków do zdrowia".
Oczywiście jako dietetyk zajmuje się także układaniem indywidualnych diet (więcej szczegółów tutaj).
Jestem zagorzałą przeciwniczką wszelkiego rodzaju sensacji, teorii spiskowych i rygorystycznych "diet cud". W swojej pracy trzymam się tylko faktów i sprawdzonych informacji, wspomagając się zawsze najnowszymi badaniami i rzetelnymi publikacjami naukowymi.
Jeżeli wyznajesz podobne przekonania... To jesteś we właściwym miejscu!
Jak możesz zadać swoje pytanie?
Wystarczy napisać je w komentarzu poniżej! Na pytania odpowiadam w każdy poniedziałek od 8:00 do 14:00. Pytania, na które nie uda mi się odpowiedzieć w tym czasie, "przechodzą" na kolejny tydzień.
10 strona komentarzy (Od 15.02.2016 - AKTUALNIE)
9 strona komentarzy (Od 18.01.2016 - 15.02.2016)
8 strona komentarzy (Od 07.12.2015 - 18.01.2016)
7 strona komentarzy (Od 09.11.2015 - 06.12.2015)
6 strona komentarzy (Od 25.04.2015 - 08.11.2015)
5 strona komentarzy (Od 02.04.2015 - 25.04.2015)
4 strona komentarzy (Od 27.02.2015 - 01.04.2015)
3 strona komentarzy (Od 27.01.2015 - 26.02.2015)
2 strona komentarzy (Od 04.01.2015 - 26.01.2015)
1 strona komentarzy (Od 09.11.2014 - 03.01.2015)
Chcesz podziękować? To proste!
Wystarczy, że udostępnisz tą stronę na Facebooku, Google czy zwyczajnie powiesz o niej znajomym. Dzięki!
hej, ja mam takie szybkie pytanko :)
OdpowiedzUsuńod kilku miesięcy codziennie rano na czczo piłam kleik z siemienia lnianego + ziarenka, wczoraj kupiłam młynek i teraz nie wiem, czy robić tak na zmianę- jednego dnia kleik, a drugiego dnia łyżka zmielonego do owsianki, czy cały czas już teraz dosypywać zmielone do owisianki? :)
chodzi o to, że słyszałam, że inne działanie ma stosowane w postaci kleiku, a inne w ten drugi sposób :)
czekam na odp ;)
Hej ;)
UsuńZgadza się, sposób użycia siemienia lnianego wpływa na jego właściwości.
Wypijanie kleiku pomaga uregulować pracę jelit (jest szczególnie zalecane w przypadku zaparć), podobnie ziarna spożywane w całości (poprzez działanie drażniące na błonę śluzową jelit wzmagają ruchy perystaltyczne jelita).
Natomiast zmielone siemię lniane uzupełnia naszą dietę w często niedoborowe kwasy omega 3 (szczególnie gdy rzadko jemy ryby) - rozłupanie twardej skorupki pozwala na wchłonięcie korzystnych tłuszczów przez przewód pokarmowy :)
Jeśli nie masz problemu z pracą jelit to swój wybór możesz częściej kierować w stronę zmielonych nasionek. Zmielone nasionka przechowuj w lodówce w zamkniętym słoiku do 3 dni. Po tym czasie kwasy tłuszczowe zaczynają się utleniać.
P.S. Ja też ostatnio poszalałam i zakupiłam młynek do kawy - dodaję zmielone siemię lniane do owsianek, gryczanki, koktajli czy sałatek :)
Dzień dobry :) Jak ułożyć godziny posiłków jeśli idę rano do szkoły na 8 do 15-16 i od godziny 19 do 20 lub od 20 do 21 mam zajęcia fitness ?
OdpowiedzUsuńMożna to rozłożyć mniej więcej tak:
Usuń- śniadanie 7:00
- II śniadanie: 10:00 - 10:30
- przekąska: 13:00 - 13:00
- obiad: 16:00 - 17:00
- gdy fitness na 19:00 mała przekąska w postaci owocu: 18:00
- gdy fitness na 20:00 kolacja: 19:00
- gdy fitness na 19:00 kolacja: 20:30 - 21:00
- gdy fitness na 20:00 mała przekąska w postaci owocu: 21:30
Pozdrawiam!
Witaj chciałam zapytać o ser na diecie konkretnie chodzi o sery żółte mozzarella i feta jaki wybrać będąc na redukcji np do sałatek albo zapiekanki z razowego makaronu czy brązowego ryżu plus chude mięso i warzywa będąc na zakupach po prostu zglupialm wszystkie bardzo kaloryczna ser feta a może mozzarella light do radzisz mi coś.
OdpowiedzUsuńWitaj,
UsuńZgadza się sery należą do produktów wysokokalorycznych, dlatego też podczas odchudzania należy ograniczać ich ilość, choć nie trzeba wcale z nich zupełnie rezygnować :)
Postaraj się po prostu zmniejszyć częstość ich spożycia do 3 razy w ciągu tygodnia, tak aby jednorazowa porcja (np. do sałatek, czy zapiekanki) nie była wyższa niż 30 - 40g (1 - 2 plastry, 1/3 kuli mozzarelli).
Pozdrawiam!
Zrobiłam badanie tarczycy wyszło tsh 2,214 pani doktor powiedziała ze ona nic tu nie widzi a jak według ciebie pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńPani doktor ma rację, TSH jest w normie :)
UsuńWitam,
OdpowiedzUsuńrealizuję krok - mniej tłustego nabiału - czy powinnam przerzucić się na czarną kawę ? (obecnie pijam białą z dużą ilością mleka - prawie pół szklanki, dodam, ze krowiego bo mieszkam na wsi)
dziękuję
Witaj,
UsuńNie ma takiej konieczności, jeśli jednak jest to pełnotłuste mleko to zmniejsz jego ilość o połowę.
Pozdrawiam, Paulina
Witam,
OdpowiedzUsuńNa śniadanie (8.00) jem owsiankę na wodzie z miodem, suszonymi owocami lub jajecznicę.
Na II śniadanie (11.00) owoce.
Obiad (14.00) staram się, aby zawsze były węglowodany, białko i warzywa.
Podwieczorem jem koło 17, ponieważ jestem wtedy bardzo głodna zjadam kanapkę z pomidorem i rzeżuchą lub jajkiem.
Spać chodzę około 23-24, więc kolacja wypada mi około 20, ale bardzo często nie jestem wtedy już wogólę głodna i do rana spokojnie wytrzymam. Jeść coś na siłę czy przesunąć podwieczorek? Po nabiale - chudym twarogu, serku wiejskim, jogurtach itp. sypie mi twarz, pojawiają mi się paskudne pryszcze więc co jeść na kolację, aby dostrczyło mi białko?
Dziękuje za odpowiedź
Witaj,
UsuńJeśli nie jesteś wieczorem głodna to po prostu nie jedz ;) Nie ma sensu wciskać w siebie coś na siłę tym bardziej, że wcześniejsze posiłki są regularne.
Zamiast nabiału możesz wybierać chude mięso, jaja, rośliny strączkowe, tofu, ryby.
Pozdrawiam, Paulina
Witam
OdpowiedzUsuńPo jedzeniu(nawet malutkiej przekąski) z brzucha robi mi się nadęty powietrzem balon. Nie jest tłusty, ale nie jest też umięśniony, kiedy nic nie jestem zrównuje się płaskością z kością biodrową. Czy to może być zależne od jedzenia? Jeżeli tak, to co jeść by się tego pozbyć?
Witam,
UsuńJak najbardziej przyczyną może być jedzenie. A czy masz inne dolegliwości, jak bóle brzucha, "jeżdżenie" po jelitach, biegunki lub zaparcia?
Pozdrawiam!
Sporadyczne bóle brzucha, ale poza tym niewiele. Dodatkowo od paru miesięcy zażywam leki z dużą ilością witaminy A, jednak sam "balonik na brzuchu" pojawiał się już dużo wcześniej.
UsuńPrzyczyn wzdętego brzucha może być wiele. Jedną z najczęstszych jest nietolerancja laktozy, występującej w mleku. Jeśli pijesz na co dzień mleko w niewielkich ilościach (np. tylko do kawy, a kawa pojawia się kilka razy w ciągu dnia) może być to spowodowane właśnie nietolerancją laktozy. Spróbuj zrobić sobie prosty test: na czczo wypij 2 szklanki mleka i poobserwuj czy pojawiają się dolegliwości (najlepiej gdyby był to dzień wolny od pracy czy innych obowiązków poza domem).
UsuńPowodem mogą być także zaburzenia mikroflory jelitowej (gdy złe bakterie otrzymują pożywkę, np. w postaci cukrów prostych, fermentują i powodują wzdęcia, niekiedy także bóle brzucha), ale także nietolerancje pokarmowe.
Jeśli okaże się, że przyczyną nie jest laktoza to warto udać się z tym do gastroenterologa.
Jeszcze jedno pytanie, jak należy rozumieć stopień aktywności przy wyliczaniu PPM i CPM. Ja ćwiczę 5 razy w tygodniu po 1 godzinie (na rowerku stacjonarnym) + czasem dodatkowo trochę brzuszków itp. około 10 minut, więc jaki to będzie rodzaj aktywności?
OdpowiedzUsuńWitaj :)
UsuńCPM uwzględnia PPM i dodatkowo wydatek energetyczny przeznaczony na aktywność fizyczną. Do oceny aktywności fizycznej najczęściej stosuje się współczynniki aktywności fizycznej (PAL). Tak więc CPM = PPM x PAL
I tak dla niskiej aktywności (siedząca praca, codzienne obowiązki domowe, od 30 – 60 minut umiarkowanej aktywności typu spacer) PAL wynosi 1,4 – 1,69.
Dla umiarkowanej aktywności (codzienne prace domowe, ok. 60 minut codziennej umiarkowanej aktywności fizycznej, np. bieganie, aerobik, jazda na rowerze) lub praca fizyczne PAL wynosi 1,7 – 1,99.
Dla wysokiej aktywności fizycznej (codzienne prace domowe + praca fizyczna + ponad 60 minut codziennej intensywnej aktywności) PAL wynosi 2,0 – 2,4.
W Twoim przypadku aktywność fizyczna będzie umiarkowana i w zależności od rodzaju pracy (czy jest siedząca czy fizyczna) należy dostosować PAL ;)
I tak w ogóle to Pani strony są przecudne. Dziękuję za wszystkie informacje, które otrzymuje e-mailem i możliwość korzystania z Pani porad i przepisów.:) Pozdrawiam i życzę miłego dnia. Marta
OdpowiedzUsuńDziękuję pięknie! :)
UsuńPozdrawiam serdecznie, Paulina
Mam pytanie co do dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Prawie 15 lat, ok. 162 cm wzrostu, waga ok. 45 kg. Codziennie robię ok. 120 skrętoskłonów, 10 przysiadów i 20 brzuszków, a 3 razy w tygodniu dochodzi dodatkowe 100 brzuszków, 50 squatów i 50 wykroków.
OdpowiedzUsuńChyba chcę trochę przytyć, a raczej rodzina tego wymaga.
Co radziłaby mi Pani jeść, aby nie poszło w jedną część ciała? I możliwe jak najlżej, bo ogółem nie jestem w ciągu dnia zbyt głodna. Jem 4-5 razy dziennie, dość regularnie, od 1100 do 1600 kcal, zwykle ok. 1300.
Z góry dziękuję.
Twoje zapotrzebowanie energetyczne wynosi ok. 2200 kcal. Faktycznie masa ciała w stosunku do wzrostu jest trochę za niska i przy takiej aktywności fizycznej dieta na poziomie 1300 kcal to bardzo mało.
UsuńPostaraj się zwiększyć gęstość energetyczną diety wykorzystując zdrowe produkty, np. orzechy i nasiona, awokado, pełnoziarniste kasze. Więcej wskazówek znajdziesz tutaj: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/04/jak-szybko-i-zdrowo-przytyc-7-dniowy.html
Pozdrawiam!
Hej :). Czy polecasz może jakieś posiłki, które są szczególnie pomocne w takim okresie wzmożonego wysiłku umysłowego jak sesja? Niestety podczas ślęczenia nad książkami całymi dniami co chwilę robię się głodna, więc podjadam, a przy tym nie mam zbyt wiele czasu na aktywność fizyczną (ewentualnie spacer, krótkie ćwiczenia w domu)... Po kilkunastu dniach takiego trybu życia zawsze pojawiają się u mnie dodatkowe kilogramy. Czy są jakieś posiłki, które powinny korzystnie wpłynąć na pracę przeciążonych umysłów studentów, a przy tym nie wpłyną na pojawienie się dodatkowych kilogramów? :) Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńHej :)
UsuńPrzede wszystkim staraj się jeść regularnie co 3 godziny – w ten sposób taka ochota na podjadanie będzie zdecydowanie mniejsza. Bardzo ważny udział w posiłkach mają węglowodany złożone (pochodzące z pełnoziarnistych produktów zbożowych i warzyw), zapewniające stabilny poziom glukozy we krwi co także zabezpiecza przed napadami głodu :)
Niezbędnymi składnikami dla mózgu są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, wchodzące w skład osłonek komórek nerwowych. Dlatego dobrze jest wprowadzić do diety więcej tłustych ryb morskich (co najmniej 2 porcje tygodniowo) i orzechów (garść, ok. 30 g na dzień).
A jeśli już wystąpi konieczność podjedzenia czegoś przy czytaniu to najlepiej żeby to były warzywa (np. marchew do pochrupania) i świeże owoce, gdyż mają mało kalorii i nie odbiją się negatywnie na wyglądzie sylwetki :)
Więcej na temat składników korzystnych dla pracy mózgu znajdziesz tutaj: http://cojesc.net/dieta-dla-mozgu/
Pozdrawiam, Paulina
Droga Paulino,
OdpowiedzUsuńchciałabym poznać Twoje zdanie co do ilości pożywanych posiłków. Na prawo i lewo czytam, że ma być ich 5, najlepiej co 3 godziny. Ok, przez długi czas starałam się tak jeść, czując się bardzo "osaczona" przez jedzenie, ciągle z zegarkiem w ręce przy planowaniu czegokolwiek. Męczyło mnie to i zawsze podwieczorek nieco wmuszałam. Ostatnio postanowiłam posłuchać swojego organizmu i zobaczyć, kiedy ono upomni się o jedzenie. Z kilkudniowej obserwacji wyszło, że najlepiej mi pasuje i najlepiej się czuję, gdy jem 4 posiłki co 4 godziny (6:00, 10:00, 14:00, 18:00, spać chodzę o 22). Czy to rozreguluje mój metabolizm? Czy faktycznie musimy jeść 5 posiłków co 3 godziny czy to kwestia indywidualna? 4 godziny to nie za duża przerwa? Zachowuję przy tym kaloryczność w granicach 1700 kcal.
Witaj :)
UsuńMądrze zrobiłaś!
Nie ma konieczności ścisłego trzymania się narzuconych godzin. Fizjologiczne sygnały płynące z organizmu (głód, sytość) są po to żeby ich słuchać.
Optymalną ilością jest 4 - 5 posiłków co 3 - 4 godziny. Jeśli odżywiamy się mądrze i faktycznie słuchamy organizmu (a nie głodujemy przez 8 godzin w pracy bo nie wzięliśmy ze sobą nic do jedzenia) to taki rozkład wychodzi naturalnie. Tak też jest w Twoim przypadku - 4 posiłki co 4 godziny również są w porządku.
Pozdrawiam, Paulina
Cierpię na refluks żołądkowo-przełykowy, dodatkowo jestem szczupła BMI ok. 18,5. Co jeść żeby nie schudnąć i dobrze się czuć (najgorzej jest rano) a co wyeliminować?
OdpowiedzUsuńWitaj,
UsuńNapisz do mnie na adres e-mail: cojescnet@gmail.com
Wyślę Ci szczegółowe zalecenia z tabelą dozwolonych i przeciwwskazanych produktów przy refluksie.
Pozdrawiam, Paulina
Witam pani Paulino!
OdpowiedzUsuńZaczęłam od dzis stosowac pani jadlospis odchudzajacy dla cwiczacych wieczorami.Z tym , ze ja cwicze rano, ale po prostu zamienilam II śniadanie z przekaska potreningowa i tak jak pani radzila jezeli II sniadanie jest "na słodko" to na kolacje jem kanapke lub sałatkę. I tu mam pytanie, czy moge na kolacje zjeść np.kanapke z musztardowym kurczakiem , ktora miala byc na II sniadanie, bo slyszalam ze nie mozna jest na kolacje węglowodanów , chociaz mi sie wydaje ze jezeli jest zachowana kalorycznosc to powinno byc OK.I jeszcze jedno pytanko Mam 25 lat, 160 cm wzrostu, i waze 60kg. Powinam przyjmować 1800kcal, ale chce jeszcze troche zrzuci tłuszczyku , czy dieta 1600kcal jest odpowiednia na redukcje? Mam plan zeby stosowac pani jadłospis ten 1600kcal przez miesiac a pozniej ten 1400kcal.Co pani o tym sadzi?
P.S Chcialam pogratulowac pani bloga jest rewelacyjny , kazdy znajdzie tu cos dla siebie.A placki ziemniaczane sa poprostu obłędne nie wiedzialam ze mozna tak je zmodyfikowac.Jak dla mnie sa lepsze od tradycyjne wysmazanych na tluszczu;)
Pozdrawiam
Daria
Witam serdecznie,
UsuńOczywiście najważniejsze znaczenie ma ogólna kaloryczność diety i jakość poszczególnych składników i produktów. Jeśli chodzi o kolację to należy unikać węglowodanów, ale przede wszystkim prostych (słodyczy, owoców). Węglowodany złożone z kasz czy pełnoziarnistego pieczywa jak najbardziej mogą się znajdować. Dlatego też kanapka na kolację to dobry pomysł :)
Z moich obliczeń wynika, że Twoje zapotrzebowanie energetyczne wynosi ok. 2200 kcal, tak więc dieta 1600 kcal powinna przynieść oczekiwane rezultaty.
Dziękuję ślicznie za tak pozytywną opinię :)
Pozdrawiam, Paulina
Witam, mam pytanie w 2011 roku miałam robioną gastroskopię wynik przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka z metaplazją jelitową, wstyd się przyznać ale nie pamiętam żebym poszła z wynikiem do lekarza a był to później okres gdzie z mężem staraliśmy się o ciąże potem o drugą ciążę i wczoraj przeglądałam swoje dokumenty i natrafiłam właśnie na wynik z gastroskopii, aż boję się myśleć co dzieje się w moim żołądku. Bóli żadnych nie odczuwam, jedynie po posiłkach mam wzdęcia i nieprzyjemne gazy, nie wiem czy to może być od żołądka, staram się gotować zdrowo praktycznie nie smażę, codziennie jem porcje siemienia lnianego ale nie biorę żadnych leków, a zapalenie żołądka mam od leków które muszę przyjmować już do końca życia ponieważ mam niedoczynność tarczycy oraz niedoczynność nadnerczy (leki steroidowe). Byłam wczoraj u lekarza z wynikiem i wspominałam o diecie lekkostrawnej ale nie zalecił ją stosować przepisał leki Controloc na wzdęcia no i kontrolną gastroskopię którą mam dopiero 19 marca i nie wiem czy nie lepiej będzie stosować dla bezpieczeństwa taką lekkostrawną dietę widziałam ją u Pani na blogu (praktycznie jadłam większość zakazanych lub niezalecanych produktów np. pieczywo razowe żytnie, papryka, kalafior, brokuł, kasza gryczana, rzodkiewka, kukurydza, moje ulubione ORZECHY) wracając do pytania chciałabym się zapytać czy przy takim schorzeniu zdiagnozowanym 4 lata temu oraz bez zaleceń co do diety warto abym zastosowała dietę lekkostrawną? mam jeszcze jeden i to ogromny problem a mianowicie po drugim porodzie nie całe 6 miesięcy temu zaczęłam się drastycznie odchudzać dieta 1000 kcal, teraz wiem że to głupot,a co prawda schudłam ale nabawiłam się kompulsywnego jedzenia które nawet do teraz mnie napada gdzie staram się już jeść około 1500-1600 kcal, cały czas myślę o jedzeniu zjem posiłek i myślę o następnym minie godzina a ja już sięgam po kanapki właśnie zmorą dla mnie jest chleb który potrafię zjeść połowę albo i więcej jak mnie opęta to coś nie chcę jeść a jem. Może Pani coś doradzi jak najlepiej poradzić sobie z tym, najczęściej zdarza mi się to w porach przy drugim śniadaniu lub wieczorem, i to zawsze gdy wtedy jem właśnie kanapki przygotuję sobie 2 a potem a to jeszcze dwie i następne i no na przemian kanapki na słodko i mięsne, jak teraz to opisuję to aż płakać się chcę jakaś MASAKRA, w tygodniu kiedyś miałam takie może z dwa napady teraz jeden na tydzień, wiem jestem trudnym przypadkiem lub ewenementem, okropność!!! jem 4 posiłki dziennie więcej nie dam rady w godzinach najczęściej 8-9, 11-12, 14-15 (czasem 16), 18-19, może poleciła by mi Pani jak rozplanować kaloryczność, i kiedy ewentualnie jeść chleb jeśli w ogóle jeść.
OdpowiedzUsuńWitam,
UsuńA czy wtedy gdy robiła Pani gastroskopię pojawiały się jakieś dolegliwości ze strony żołądka?
Myślę, że jeśli nie występują żadne dolegliwości to póki co nie ma konieczności stosowania ścisłej diety łatwo strawnej. Proszę jedynie ograniczyć spożycie produktów szczególnie nasilających czynność wydzielniczą żołądka. Należą do nich: kawa naturalna, mocna herbata, sok pomidorowy, soki z owoców cytrusowych, kakao, czekolada, ostre przyprawy, potrawy smażone oraz alkohol.
Dietę będzie można ściślej dostosować w zależności od tego jaki będzie wynik nowej gastroskopii.
Proszę mi napisać ile ma Pani lat, jaki ma Pani wzrost i ile waży. Być może spożywa Pani za mało kalorii i stąd te napady? Problemem może być też zły rozkład posiłków. Warto jeść duże i pożywne śniadanie – badania potwierdzają, że zjadamy wtedy mniej w drugiej części dnia.
Pozdrawiam, Paulina
dziękuję za odpowiedź, gastroskopię miałam robioną ze względu na odczuwanie bóli z lewej strony pod żołądkiem myślałam że coś z trzustką, po usg prawidłowym lekarka stwierdziłam że musi to być od żołądka dlatego ta gastroskopia, mam 30 lat (w tym roku) 162 cm wzrostu i ważę 59-60 kg, jestem mamą dwójki małych dzieci (5 miesięcy i 3 latka) jeśli chodzi o aktywność to wiadomo wszystko przy dzieciach + obowiązki domowe + staram się 2-3 razy w tygodniu ćwiczyć od 30-40 minut (ćwiczenia spalające tłuszcz). wiem że waga jest prawidłowa w sumie to najbardziej chodzi mi o utratę tłuszczyku w okolicach brzucha (to mi najbardziej przeszkadza). W ciągu dnia jem przeważnie 4 posiłki co 3-4 godziny (na więcej też czas nie pozwala) gdy przez kilka dni jadłam 5 posiłków jeszcze bardziej myślałam o jedzeniu, największą ochotę na jedzenie po 2,5 h od poprzedniego mam w ciągu dwóch pierwszych posiłków i po obiedzie nawet sytym, czyli prawie zawsze :(, pewnie też dlatego że jestem w domu sama z dziećmi mąż przychodzi po 16 i wtedy to wstyd mi by było cały czas się obżerać, w sumie to nie wiem właśnie jak rozplanować posiłki (również jeśli chodzi o ich kaloryczność) przeważnie wychodzi tak że śniadanie jem po 8 (ale też czasem o 7 zależy jak dzieciaczki wstaną) potem drugie śniadanie około 11-12 a obiad to bardzo różnie chciałabym abyśmy z córcią jadły z mężem obiad ale w związku z tym że moja ślicznotka je baaaardzo długo (długo trzyma w buzi jedzenie jej posiłek czasem trwa godzinę a jakbym nie przypominała że ma w buzi jedzenie to i 2 by jadła) to staram się robić obiad około 14-15 żeby zdążyła zjeść kolację przed snem, nawet nie chcąc myśląc o jedzeniu to mam z nim cały czas do czynienia bo właśnie córcia je tak długo, teraz zaczynam gotować obiadki dla mniejszego braciszka, a w ogóle to baaardzo lubię gotować i tak to się sprowadza do tego że wiecznie coś pichcę w kuchni. Nawet zapisywanie zjedzonych posiłków nie pomaga, a jakiś kopniak jest konieczny.
Usuńpozdrawiam Ala
Kaloryczność 1600 - 1800 będzie odpowiednia. Godziny posiłków są w porządku. Jeśli chodzi natomiast o rozplanowanie ilości kalorii w ciągu dnia to mogłoby to wyglądać tak:
Usuń- śniadanie: 500 – 600 kcal
- II śniadanie:300 kcal
- obiad: 500 - 600 kcal
- kolacja:400 – 500 kcal
Oczywiście są to wartości orientacyjne. Myślę, że pomocne może okazać się zwiększenie objętości śniadania – wtedy też proszę wybierać kanapki. Na kolację natomiast najlepszym rozwiązaniem będą rozmaite sałatki, również takie na bazie kasz czy makaronu. Jeśli sytuacja się unormuje to myślę, że warto się skontaktować ze specjalistą zajmującym się zaburzeniami odżywiania.
Pozdrawiam!
dziękuję, rzeczywiście taka dawka kalorii na śniadanie z pewnością nie pozwoliłaby mi jakiekolwiek podjadanie, czytałam Pani jadłospis dla osób ćwiczących wieczorem, bardzo mi się spodobał, nawet jeśli chodzi o godziny posiłków i kaloryczność spora kaloryczność w pierwszej części dnia :) i ustawienie przekąski po drugim śniadaniu, miałabym wtedy czas na spokojnie zrobić obiadek po przyjściu ze spacerku z moimi maluszkami i obiad jedlibyśmy razem a dla synka rano gotowałabym sobie obiadki żeby po przyjściu ze spaceru około 14 podsunąć co nieco mojemu niejadkowi:) tylko mam pytanie czy jeżeli nie ćwiczę co dzień a co drugi czy trzeci to mogę jeść cały czas tym rytmem (myślę że tak ale chcę być pewna), muszę Pani powiedzieć że bardzo Panią podziwiam za taki ogrom wiedzy i chęci w to co Pani robi, dopiero nie dawno zaczęłam interesować się tematyką jedzenie, dietetyki, zdrowego jedzenia (właściwie wtedy gdy podczas stosowania "diety 1000 kcal" zaczęłam nagle tyć) i mam zamiar zakupić jakieś książki na ten temat (w sumie to nie wiem jakie bo tyle tego jest) gdybym miała też czas i finanse to z chęcią zaczęłam bym studnia w tej tematyce, chciałabym zapytać się o jeszcze jedną kwestię, postanowiłam kategorycznie przestać z obżarstwem, nie i koniec!!!! są ważniejsze rzeczy niż JEDZENIE!! :) i chciałabym jakoś oczyścić organizm od tych wszystkich śmieci które wpakowywałam w siebie ale właśnie nie wiem jak, z czego zrezygnować i na jaki czas żeby czy same warzywa i owoce choć to trochę trudne tak tylko to jeść, czy może znowu nie potrzebnie czepiam się jakiś dziwactw, ale czuje że muszę pozbawić organizm tych śmieci. Czy są jakieś naturalne wspomagacze lepszego krążenia, odkąd pamiętam zawsze miałam wiecznie zimne wręcz lodowate stopy i ręce czy to może już taka moja natura:)
Usuńpozdrawiam serdecznie ze skutego mrozem Szczecina :)
Ala
Zgadza, się nawet gdy Pani nie ćwiczy można stosować dietę (wtedy proszę po prostu zrezygnować z wieczornych koktajlów potreningowych). W momencie gdy będzie Pani zdrowo się odżywiać i znaczącą część diety będą stanowiły owoce i warzywa to organizm sam się oczyści – myślę, że nie ma sensu znowu popadać w skrajności :)
UsuńCo do zimnych rąk i stóp pomóc mogą rozgrzewające przyprawy: papryka, imbir, chilli, cynamon, kardamon i aktywność fizyczna. Warto też zrobić badania na tarczycę, gdyż może być to objaw niedoczynności tego narządu. Choć z pewnością zdarza się, że niektóre osoby tak po prostu mają ;)
Witam. 21 stycznia miałam usuwany pęcherzyk żółciowy. Lekarz zalecił mi 5-6 posiłków dziennie. Jem o 9, 12, 15 i 18 . są to 4 posiłki bo jestem jeszcze na zwolnieniu lekarskim. Kiedy wrócę do pracy dojdzie jeszcze jeden posiłek o godzinie 5 rano (kiedy będę miała 1 zmianę) a ten o godzinie 9 przesunę na 8.30. Taki system jedzenia wprowadziłam sobie od 1 stycznia (postanowienie noworoczne). Czy nawet jeśli nie czuję głodu to mam jeść o wyznaczonej porze? Zaznaczam, że nie mogę już zmniejszyć gęstości energetycznej potraw bo to i tak jest mało (tak mi się wydaje) a kiedy wrócę do intensywnych ćwiczeń (ćwiczyłam 5 razy w tygodniu na siłowni po około 2 godziny) to wtedy tych kalorii będzie mi brakowało. Mój jadłospis przykładowy (np. z dzisiaj): śniadanie: owsianka z 1 łyżki płatków owsianych, 1 łyżki otrąb owsianych i pół szklanki mleka 2%. II śniadanie: serek wiejski typu light + jedno wielkie jabłko, obiad: filet z soli (1 płat), 1 duza marchewka, 1 średni ziemniak - to wszystko gotowane na parze, kolacja: 2 kromki chleba graham cienko posmarowany masłem z wędliną drobiową i pomidorem bez skórki. Oprócz tego codziennie piję 2 litry wody niegazowanej i staram sie wypić 2 kubki zielonej herbaty. Proszę mi również napisać czy w tak krótkim czasie po operacji muszę naprawdę ograniczać się do takich warzyw jak pomidory bez skórki, marchewka i buraczki (taką dostałam rozpiskę ze szpitala) czy mogę jeść warzywa bez ograniczeń? Jeśli Pani może to poda mi Pani co mogę jeść po tej operacji bo te wskazania ze szpitala są niedokładne. Pozdrawiam. Marta
OdpowiedzUsuńzapomniałam dodać, że mam dużą nadwagę (przy wzroście 163 cm ważę 81 kg). od 1 stycznia schudłam już 10 kilogramów na takiej diecie.
UsuńWitam,
OdpowiedzUsuńCzas stosowania diety łatwo strawnej po usunięciu pęcherzyka żółciowego powinien wynosić ok. 2 miesięcy. Być może nie musi być to aż tak rygorystyczna dieta, ograniczająca większość warzyw, aczkolwiek kluczową sprawą jest unikanie ostrych przypraw, tłustych pokarmów, smażonych potraw, roślin strączkowych i warzyw szczególnie wzdymających (kapusty, cebuli, czosnku). Tutaj znajdują się zalecenia dotyczące diety łatwo strawnej: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/05/7-dniowy-jadospis-odchudzajacy-dla-osob.html
Czy taką dietę otrzymała Pani w szpitalu? Jest to dieta szalenie niskokaloryczna co widać też po utraconej ilości kilogramów. 10 kg w ciągu miesiąca to naprawdę zbyt dużo (zbyt szybkie tempo odchudzania może się odbić negatywnie na zdrowiu, np. może spowodować stłuszczenie wątroby). Proszę zwiększyć ilość dozwolonych – łatwo strawnych produktów, gdyż spożywane do tej pory porcje są zbyt małe (szczególnie śniadanie i obiad).
Pozdrawiam, Paulina
A nie uważa Pani, że jeżeli zwiększę te ilości to z powrotem wrócą mi stracone kilogramy. Ja nie chcę aby one wróciły, ale ma Pani rację, że nie powinnam tak szybko chudnąć. Wydaje mi się, że 5-7 kg miesięcznie wystarczy.
OdpowiedzUsuńTak jak pisałam w prywatnej wiadomości postaraj się stopniowo zwiększyć kaloryczność diety (o 200 kcal na tydzień). Bezpieczne tempo odchudzania wynosi 4 - 2 kg w ciągu miesiąca :)
UsuńPozdrawiam, Paulina
1. Ile powinna wynosić porcja twarogu?
OdpowiedzUsuń2. Czy to prawda, że szpinak ZAWSZe nalezy łączyć z nabiałem? Czy jeśli na śniadanie jem jogurt naturalny, na podwieczorek nalesniki w których jest jajko a kolacje twaróg to czy mogę na obiad zjeść szpinak bez produktu mlecznego? Lubię szpinak ale po zbyt dużej ilości produktów mlecznych źle się czuję i dlatego nie chcę łączyć go ze szpinakiem... jednak z drugiej strony boje się, że szczawiany zawarte w szpinaku będą wypłukiwać mi wapń z organizmu :(
Witam,
Usuń1. Nie ma reguły - ilość ustala się na podstawie całego jadłospisu.
2. Szczerze mówiąc nic mi o tym nie wiadomo - nigdy nie łączyłam szpinaku z nabiałem. Przy prawidłowo zbilansowanej diecie nie ma większego ryzyka o to, że sam szpinak spowoduje niedobry wapnia. Trzeba by jeść go bardzo dużo i to każdego dnia. Nie ma sensu tak fiksować :)
Musze zrobić sobie przerwe w ćwiczeniach do 2 tygodni. Mam ospę i musze to wyleżeć. Czy mam zmniejszyć ilość kalorii skoro moje zapotrzebowanie wynosiło 2500, gdy ćwiczyłam spożywałam 1800. I czy bardzo zaważy na mojej kondycji i sylwetce ?
OdpowiedzUsuńTak, w tym wypadku warto zmniejszyć kaloryczność diety na czas gdy nie ma ćwiczeń. Dwutygodniowa przerwa nie powinna jakoś wyraźnie wpłynąć na kondycję, a tym bardziej sylwetkę.
UsuńHej,
OdpowiedzUsuńjaka jest optymalna ilość spożywania zdrowego tłuszczu w postaci orzechów / ziaren w ciągu dnia? Ostatnio bardzo często gotuję owsiankę z dwoma łyżkami zmielonego siemienia lnianego (20 g) i dodaję do tego łyżkę posiekanych orzechów (10 g) - czyli w jednym posiłku jest już 30 g. Co prawda później nie dorzucam już żadnych ziarenek, ale i tak zastanawia mnie, czy to nie za wiele. Chciałabym wiedzieć, ile mogę tego zjeść, aby nie przesadzić? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź :-)
Hej :)
UsuńCo dzienna dieta powinna zawierać 30% energii pochodzących z tłuszczów. Czyli jeśli jemy np. 2000 kcal to tłuszcze powinny stanowić 66g. Mówimy tu o tłuszczach ogółem, czyli zarówno tych zwierzęcych jak i roślinnych.
Im więcej w tym naturalnych źródeł tłuszczów roślinnych (orzechów, nasion, awokado) tym lepiej. Mniej powinniśmy spożywać olejów roślinnych, a najmniej tłuszczów nasyconych, pochodzących z tłustych mięs, przetworów mięsnych, fast - foodów itd.
Tak więc "dozwolona" ilość orzechów i nasion zależy od tego jakie jest nasze zapotrzebowanie energetyczne i ile jemy pozostałych produktów, będących źródłem tłuszczu. Ze spokojem można pozwolić sobie na 1 - 2 garści nasion i orzechów w ciągu dnia (30 - 60g).
Pozdrawiam!
Witam, co zaproponowałaby Pani na zdrowy podwieczorek? Jakoś przy tym posiłku nigdy nie mam pomysłu... :(
OdpowiedzUsuńNa podwieczorek zwykle proponuję po prostu świeże owoce lub koktajle owocowe i owocowo - warzywne, np. ten: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2015/01/super-koktajl-na-super-odpornosc.html
UsuńPozdrawiam!
Witam,
OdpowiedzUsuńPani Paulino
Mam pytanie co robic czy jesc na sile. Jesli w ciagu dnia np jak wstaje rano moge nic nie jesc albo zjem jakiegos grejfruta, potem moge nic a nic nie jesc bo nie czuje uczucia glodu, kiedy sobie przypomne ze nic nie jadlam moge zjesc jajecznice wieczorem albo jakis talerz zupy. i tu moje pytanie czy jak w ciagu dnia nic nie jadlam a wieczorem zjem np porcje kaszy z warzywami i mięsem tak do 400 kalorii to mi sie odłoży w tłuszczyk? czy sie tym nie przejmować?
Witam,
UsuńNie może być tak, że przez cały dzień nic Pani nie je. Nie dostarcza Pani w ten sposób niezbędnych składników odżywczych, co z czasem może doprowadzić do niedoborów. Myślę, że warto mimo wszystko zjadać choćby 4 posiłki co 4 godziny.
Jeśli przez cały dzień nic Pani nie jadła to jeden wieczorny posiłek nie spowoduje, że Pani przytyje. Aczkolwiek proszę pamiętać, że taki rozkład nie jest korzystny dla zdrowia.
Czy watro zacząć studiować dietetykę ? Łatwo później o pracę ? Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńWolałabym się nie wypowiadać na temat studiów :) Jeszcze nie poszukiwałam pracy w zawodzie.
UsuńPozdrawiam, Paulina
Jakie jest minimum kcal na diecie odchudzającej, która nie spowoduje problemów ze zwolnieniem metabolizmu?
OdpowiedzUsuńJest to ilość kalorii konieczna do pokrycia podstawowej przemiany materii (PPM), którą ustala się indywidualnie dla każdego człowieka.
UsuńPozdrawiam :)
Dzień dobry! :D Bardzo często korzystam z Pani przepisów, zwłaszcza, na ciasta. Są przepyszne! Mam 172 cm wzrostu, ważę 64 kg. Chciałabym schudnąć do 58, ale bez straty na mięśniach, tzw redukcja tkanki tłuszczowej. Ćwiczę siłowo 3 dni w tygodniu (ok 50 minut) + w weekendy po 2 treniengi dzienie (każdy po ok 50 min). Po każdym treningu wykonuję 20 minut cardio. Ile kcal powinnam spożywać, by schudnąć, ale nie utracić mięśni? Jak powinien wyglądać mój jadłospis? Słyszałam, ze powinno się odstawić nabiał, czy to fakt, czy mit?
OdpowiedzUsuńDzień dobry :)
UsuńTwoje całkowite zapotrzebowanie energetyczne wynosi 2400 kcal. W celu zredukowanie tkanki tłuszczowej zaproponowałabym Ci obcięcie energii o 500 kcal i skoncentrowaniu się na jakości posiłków około treningowych. Więcej informacji tutaj: http://cojesc.net/aktywnosc-fizyczna-co-jesc-przed-i-po-treningu/
Jeśli dana osoba nie ma nietolerancji czy alergii na mleko i produkty mleczne to nie ma powodów, aby z nich rezygnować.
Pozdrawiam!
Witam :) Czy mogłaby Pani mi poradzić jak skutecznie mogę przytyć? Mam 160 cm wzrostu i ważę 45 kg. Zawsze byłam szczupła nie zależnie od tego ile jadłam ( a jadam raczej sporo), nigdy się nie odchudzałam, a lekarz nie stwierdził żadnych chorób czy zaburzeń (wręcz uznał, że mam wzorowe wyniki). Ze względu na pracę nie zawsze udaje mi się jeść regularnie i zdarza się , że raz obiad jem o 12, a następnego dnia np. o 17. Staram się wprowadzać do jadłospisu zdrowsze rzeczy niż dotychczas (mrożonki, mnóstwo słodyczy i pizze itp. ) , ale mimo to waga wciąż stoi w miejscu :/ Irytuje mnie że na wielu stronach internetowych zdrowe odżywianie jest kojarzone przede wszystkim z odchudzaniem, a nie wiele osób dostrzega problem z przytyciem. Bycie chudzielcem wcale nie jest fajne jakby się mogło wydawać... Może więc Pani doradzi mi jak w końcu skutecznie przytyć i przy okazji zdrowo się odżywiać, a nie wrzucać w siebie co popadnie :)
OdpowiedzUsuńZ góry dziękuję i pozdrawiam :D
Witaj :)
UsuńWszystkie wskazówki na temat zdrowego przytycia znajdziesz tutaj: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/04/jak-szybko-i-zdrowo-przytyc-7-dniowy.html
Pozdrawiam, Paulina
Witam! Czy na blogu zostanie opublikowany jakiś zdrowy jadłospis dla dzieci i młodzieży? Chciałabym się zdrowo odżywiać, ale nie wiem co powinnam jeść, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminy itp. Chciałabym dodać, że jadam obiady w szkole, więc obiadu nie mogę sobie sama przygotować.
OdpowiedzUsuńWitaj,
UsuńJeśli dieta jest zdrowa, składa się z dużej ilości warzyw, owoców, chudego nabiału i ryb to nie ma obaw o niedobory składników odżywczych. Dieta dzieci i młodzieży powinna opierać się na zasadach przedstawionych tutaj:
http://www.izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-ywienia#zasady%20dzieci
http://www.izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-ywienia?id=227
Cześć, czy umiałabyś mi odpowiedzieć na pytanie odnośnie Ksylitolu? Otóż chcę zakupić go ponownie (na razie zużyłam opakowanie 250g), dlatego rozglądam się po sklepach, gdzie znajdę lepszą ofertę, tzn. duża ilość za niższą cenę. Ale nie wiem czy to będzie opłacalne, czy kupując taniej a więcej nie kupię jakiegos oszukanego ksylitolu. Tzn. wszędzie źródła podają, że ksylitol z kory brzozy zawiera 40% kcal mniej niz cukier, czyi 240kcal/100g. W ostatnim sklepie spotkałam ksylitol (opisany jako słodzik stołowy, skład 100% ksylitol) w którym wartość kaloryczna wynosi 418kcal/100g! Jakim cudem, jak to możliwe? Toż to więcej niz w białym cukrze... a cena też nie była zbyt wysoka, bo za 13,69 mamy aż 500g... Czy warto takie coś kupować?CZy to jakies oszustwo, czy ściema? Dodam, że ksylitol ten był firmy Intenson.
OdpowiedzUsuńHmm to faktycznie ciekawa sprawa. Na szybkości teraz przejrzałam ksylitol tej firmy i na stronach są informacje, że zawiera 240 kcal/100g. Szczerze mówiąc ciężko mi cokolwiek doradzić. Jeśli na opakowaniu była informacja o takiej kaloryczności to nie kupowałabym ;)
UsuńDziękuję za odpowiedź :) Pisałam do producenta, bo nie dawało mi to spokoju i odpisali mi, że na etykietę wkradł się błąd bo kalorycznosc faktycznie wynosi 240kcal/100g. Niby pięknie, ale napisali też, że ten pochodzi z Chin i pozyskiwany jest z kolby kukurydzy, a nie z brzozy.. Czy Twoim zdaniem warto uzywac takiego ksylitolu?Czy jest on zdrowy i wartosciowy tak jak ten z brzozy, czy raczej jest gorszy, o czym swiadczy tez nizsza cena..?
UsuńWydaję mi się, że w tym wypadku jednak lepiej zapłacić więcej i mieć pewność, że produkt jest dobrej jakości.
UsuńPozdrawiam, Paulina
witam,
OdpowiedzUsuńczy musze komponowac posiłki tzn sniadanie obiad kolacja itd
czy moge jesc to na co mam ochote. no cały czas cos skubac. raz beda to marchewki potem np miesko potem lyzka kaszy za godzine znowu cos itd
czy to jednak negatywnie odbije sie na mojej sylwetce?
czy po prostu chodzi o to zeby jesc zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem kalorycznym
jeszcze jedno czy moge jesc sama kasze jaglana z warzywami cały czas? albo czy moge jesc same jajka i miesko z warzywami czy to raczej nie za zdrowe podejscie ?
Witaj,
UsuńOczywiście chodzi o to żeby jeść zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem kalorycznym, jednak takie podjadanie co chwile zdecydowanie bardziej to utrudnia, gdyż ciężko jest nam się "nasycić" i tym samym kontrolować ilość spożywanego jedzenia. Zdecydowanie zdrowszym podejściem jest jednak spożywanie konkretnych posiłków kilka razy w ciągu dnia.
Lepiej jest spożywać wszystkie grupy produktów spożywczych, gdyż takie skupianie się na jednych produktach przez dłuższy czas może doprowadzić do niedoborów niektórych składników odżywczych.
Pozdrawiam, Paulina
Witam Panią,
OdpowiedzUsuńCzy może Pani mi poradzić książkę albo typ diety, która łączyłaby dwa schorzenia mojej Mamy: zespół jelita drażliwego i dietę niskopurynową. Jak sobie radzić z nimi dwoma jednocześnie.
Pozdrawiam serdecznie,
Witam,
UsuńNiestety nie znam takiej książki.
W przypadku zespołu jelita drażliwego dieta uzależniona jest od objawów (czy występuje postać biegunkowa czy zaparcia). W przypadku postaci biegunkowej warto wprowadzić dietę z niską ilością błonnika pokarmowego, natomiast w postaci z zaparciami na odwrót. Niektóre badania sugerują także, że pacjenci z zespołem jelita drażliwego częściej wykazują nadwrażliwość na gluten (u tych pacjentów występuje także częściej celiakia - warto to zbadać) dlatego też jeśli standardowe zalecenia nie pomagają to można zastanowić się nad wykluczeniem glutenu z diety.
Jeśli chodzi natomiast o dietę niskopurynową należy maksymalnie ograniczyć mięso i niektóre ryby (najwięcej puryn mają śledzie i szproty wędzone). Czy dieta niskopurynowa musi być stosowana z powodu dny moczanowej?
Pozdrawiam, Paulina
Witam, mam pytanie odnośnie ilości posiłków. Mam bardzo nieregularną pracę jeśli chodzi o godz. Codziennie mogą to być inne godziny pracy po 9-10 godz dziennie. Przerwę w pracy również mam o nieregularnych godzinach. Przez to czasami jem 2 lub 3 posiłki, ponieważ wracając po pracy o późnych godz nic już nie jem. Nie jestem przez to w stanie utrzymać jakiejkolwiek diety, nie mówiąc już o tym że ma słabość do słodyczy. Niestety moja waga rośnie i zaczyna mi to bardzo przeszkadzać niestety moje samozaparcie jeżeli chodzi o radykalne diety nie jest zbyt duże. Bardzo proszę o jakąś podpowiedź.
OdpowiedzUsuńWitam,
UsuńJeśli na nieregularność posiłków ze względu na pracę nic się nie poradzi należy skupić się na tym co można zrobić. Przede wszystkim proszę zwrócić uwagę na jakość posiłków - warto do pracy przygotowywać pożywne sałatki (na bazie kasz/makaronów z dodatkiem ryby/kurczaka/jaj), które będzie Pani mogła zjeść zawsze gdy już przyjdzie czas na przerwę. W momencie gdy będzie Pani miała takie pożywne posiłki to zminimalizuje Pani ochotę na podjadanie słodyczy, co w tym wypadku jest bardzo ważne.
Radykalne diety również nie są rozwiązaniem - proszę skupić się na zmianie nawyków żywieniowych i przygotowywaniu zdrowych i pożywnych posiłków.
Pozdrawiam, Paulina
czy można codziennie na śniadanie jeśc owsianki ?
OdpowiedzUsuńJak najbardziej ;)
UsuńWitam ;) miesiąc temu dowiedziałam się, że mam kandydozę. Stosuję dietę, i udało mi się zrzucić przy niej już 4 kg (dodam, że mam 21 lat i prawidłową masę ciała, jednak do tej pory była bliżej górnej granicy). Czytając w Internecie o tym, co powinnam a czego nie powinnam jeść zauważyłam, że w niektórych artykułach jest napisane, że powinnam wykluczyć całkowicie owoce i kawę. Bez kawy przeżyję, ale moja dieta już teraz jest uboga, czy naprawdę muszę rezygnować z owoców, które bardzo lubię i ułatwiają mi utrzymać diet ę? Staram się nie jeść ich na kolację, najczęściej do owsianki rano lub w ciągu dnia w formie drugiego śniadania, np. jabłko z orzechami włoskimi.
OdpowiedzUsuńZ czego jeszcze poza cukrem, białymi produktami i nabiału muszę zrezygnować? Nie jestem wegetarianką, mięso jadam ale wystarczy mi jedna porcja tygodniowo.
Pozdrawiam
Karolina
Witaj :)
UsuńW przypadku kandydozy kluczową sprawą jest wykluczenie cukrów prostych, stanowiących pożywkę dla grzybów. Stąd te zalecenia dotyczące wyeliminowania owoców. Bardzo ważne jest, aby całkowicie zrezygnować ze słodyczy, przetworzonej żywności, fast – foodów, alkoholu, kofeiny, soków i napojów, mleka (z uwagi na laktozę), drożdży (w tym pieczywa na drożdżach), oczyszczonych przetworów zbożowych (biała mąka, jasne pieczywo itd.).
Co do samych owoców to należy z nich zrezygnować głównie na początku leczenia (pierwsze 7 – 10 dni). Później świeże owoce mogą być z powrotem wprowadzane. Warto też zastanowić się nad wprowadzeniem dobrego probiotyku, uzupełniającego korzystną mikroflorę jelitową.
A powiedz mi czy po rozpoznaniu kandydozy stosujesz/stosowałaś leki?
Pozdrawiam, Paulina
Tak, stosuję kwas kaprylowy i srebro koloidalne przepisane przez lekarza.
UsuńOd samego początku diety jadłam owoce, nie codziennie, ale przez 10 dni jestem pewna, że jadłam je kilka razy.
Ok, w tym wypadku myślę, że nie ma konieczności eliminacji owoców. Staraj się po prostu nie przesadzać z ich ilością (1 - 2 porcje dziennie) i ogranicz owoce z wysoką zawartością cukru (banany, mango, ananas, arbuz, melony).
UsuńZ ciekawości jeszcze zapytam, czy diagnoza kandydozy została postawiona po badaniu endoskopowym?
Poza tym tak jak wymieniłaś, nie jadam produktów z białej mąki, fast foodów, słodyczy i nie piję też alkoholu. Głównie bazuję na warzywach, kaszach, makaronach i ryżach.
UsuńNie, pani doktor pobrała mi krew i od razu zbadała ją pod mikroskopem. To jedyne badanie które miałam robione.
UsuńOk :)
UsuńTrzymam kciuki!
Cześć,
OdpowiedzUsuńCzy można skorelować sposób odżywiania się z występowaniem uczucia przytkanego nosa? Czasami budzę się rano z przytkanym nosem. Wydaje mi się, że to uczucie mija po jakimś czasie od rozpoczęcia dnia. Poza tym, w ciągu dnia muszę od czasu do czasu wydmuchać nos. Czy może się to wiązać ze spożyciem zbóż glutenowych?
Pozdrawiam
Bartek
Cześć,
UsuńZgadza się, nadwrażliwość, ale też alergia na pokarmy (nie tylko zboża glutenowe) może być przyczyną tego typu dolegliwości. Aczkolwiek przyczyn może być tutaj więcej, choćby zwykłe uczulenie na kurz, który występuje wszędzie. Na jednej z konferencji naukowych dotyczących alergii dowiedziałam się, że na przewlekły nieżyt nosa cierpi znaczny odsetek osób (niestety nie pamiętam konkretnej liczby, ale robiła ona wrażenie).
Pozdrawiam!
Dziękuję za odpowiedź. Wydaje mi się, że na kurz nie jestem uczulony. Sprzątanie nie powoduje u mnie nasilenia objawów, co np. występuje u mojej mamy. Na pomysł nadwrażliwości na zboża wpadłem po przeczytaniu fragmentu książki "Dieta Dobrych Produktów". Czy jest jakiś inny sposób na sprawdzenie wspomnianej nadwrażliwości/alergii niż odstawienie zbóż? Wydaje mi się to dość trudne. :)
UsuńAlergię można zdiagnozować za pomocą badań z krwi (skierowanie przepisuje alergolog, badanie można wykonać także we własnym zakresie).
UsuńNieco gorzej sprawa wygląda z nadwrażliwością. Dostępne są testy oceniające ilość przeciwciał IgG (np. ImuPro), które wskazują na nadwrażliwość. Jednak ich wartość diagnostyczna jest dosyć mocno dyskutowana, gdyż nie ma na to badań naukowych, przez co niektórzy lekarze odradzają wykonywania takich testów. Z drugiej jednak strony problem nadwrażliwości istnieje i póki co jest to jedyna opcja diagnostyki. Co więcej dosyć kosztowna (w zależności od ilości badanych alergenów cena takiego testu wynosi 400 - 2000 zł).
Proszę najpierw skonsultować się z dobrym alergologiem - na pewno będzie mógł więcej podpowiedzieć i doradzić w tej sprawie :)
Witam Pani Paulino!
OdpowiedzUsuńBardzo mnie Pani zainspirowała postanowiłam przejść na dietę 1400 kalori ,stosuję ja od tygodnia i powiem,że już czuję się trochę lżejsza. Mam 36 lat 156 cm wzrostu i 64 kg wagi to trochę za dużo,chciałabym zrzucić kilka kilogramów,zaczęłam też ćwiczyć po pół godz. dziennie,czy taka dieta i ruch wystarcza do uzyskania efektu około 5 kg,chciałabym aby było więcej ale będę szczęśliwa jeśli uda mi się zejść 5 kg. Proszę mi powiedzieć jak mam odmierzać porcje czy mam wszystko ważyć?bo wydaje mi się że robię za duże porcje.Dodam jeszcze że przestawiam cała rodzinę na zdrowe odżywianie czyli syna i córkę,maż trochę się opiera. Dziękuję i proszę o odp.jeśli można. Pozdrawiam Irena.
Witaj,
UsuńJak najbardziej dieta na poziomie 1400 kcal + regularna aktywność fizyczna przyniosą oczekiwane efekty (nie schodź poniżej 1400 kcal, aby nie spowolnić metabolizmu). Za ok. 2 miesiące powinno być Cię mniej o 5 kg ;)
Z jakiej korzystasz diety? Czy są tam podane miary domowe?
Pozdrawiam, Paulina
Pani Paulino korzystam z Pani diety dla czekoladocholików gdyz lubię słodkości,ale bardziej moje dzieci więc chcąc im urozmaicić jedzenie postanowiłam stosować tą właśnie dietę.Miary ,nie mam ich staram się odmierzać albo kubkiem albo łyzką albo trochę na oko.Prosze mi poradzić jak mam to robić ,kupić sobie wagę?Stosuję się do Pani 20 kroków dobrego odżywiania zobaczymy czy wytrzymam i jak mi to pójdzie.Korzystam z Pani strony z przepisami i wyszukuję takie które lubię ja i moje dzieciaki.Są tam świetne przepisy czasami je modyfikuję troszeczkę bo np. nie mam składników ale jest ok.Pozdrawiam.
UsuńOk :) Jeśli jest to moja dieta to nie musi Pani ważyć dokładnie produktów - wystarczy stosować się do miar domowych.
UsuńJak najbardziej może Pani także korzystać z przepisów z bloga i mniej więcej dobierać potrawy pod względem kaloryczności. Najważniejsze to, aby skupiła się Pani na zmianie nawyków żywieniowych na stałe, a nie na chwilowym wprowadzeniu diety - tutaj najważniejsze znaczenie ma książka 20 kroków do zdrowia :)
Pozdrawiam i trzymam kciuki!
Paulina
Czy ten pożywny deser z Pani strony mogę zjeść na śniadanie ? Chodzi mi o deser z duszonymi jabłkami, jogurtem greckim i miodem :) Pozdrawiam !
OdpowiedzUsuńTak :)
UsuńWitaj mam takie pytanie czym slodzic herbatę, nieslodzonej bym nie wypila od roku slodzilam stewia w pudrze ale poczytałam sprawdzał skład swojej stewii i jest tam na pierwszym miejscu maltodekstryna niezbyt to zdrowo ,pijam herbatę 3 razy dziennie czym osłodzic białym cukrem czy brązowym, po jednej lyzeczce za każdym razem ,czy to będzie wielka zbrodnia kaloryczna czy może lepiej przy tej stewii zostać co lepsze i co zdrowsze, ile to kalorii niż łyżeczkę wypadnie.
OdpowiedzUsuńŁyżeczka cukru dostarcza 20 kcal. Ilość kalorii będzie więc uzależniona od liczby wypijanych herbat. Jeśli pijesz ich dużo w ciągu dnia to może mieć to istotne znaczenie.
UsuńFaktycznie lepiej wybierać stewię w formie suszonych liści - jeśli wypijałaś do tej pory herbatę ze stewią w pudrze to przejście na suszone liści stewii będzie najlepszym rozwiązaniem.
Możesz też spróbować zamienić cukier na ksylitol (cukier brzozowy) - ma mniej kalorii i niższy indeks glikemiczny w porównaniu do zwykłego cukru.
Pozdrawiam, Paulina
Witam,
OdpowiedzUsuńczy podana w jadłospisie waga np. makaronu-100g to waga suchego produktu?
Dokładnie tak. Waga wszystkich produktów podana jest na ilość przed gotowaniem (jeśli jest inaczej to piszę to przy konkretnym składniku).
UsuńCzy gotowane buraki są zdrowe ? ( czy lepsze może upieczone?) I czy w ogóle można jeśc je na diecie, bo słyszałam że mają wysoki indeks glikemiczny.
OdpowiedzUsuńMożna jeść buraki na diecie. Faktem jest, że mają wyższy indeks glikemiczny niż większość warzyw, ale nadal mieści się w granicach niskiego indeksu. Biorąc pod uwagę ich inne korzystne właściwości i tak warto wprowadzać buraki do swojej diety jak najczęściej.
UsuńLepszą formą będą buraki pieczone - zachowują wtedy więcej wartości odżywczych (w przypadku buraków gotowanych część witamin ucieka do wody). Jeśli natomiast je gotujemy to zawsze w skórce :)
Pozdrawiam!
Witam serdecznie.Na wstępie dziękuję za wszystkie artykuły, porady i cudowne przepisy.Jeden po drugim staram się wypróbowywać:)
OdpowiedzUsuńMam kilka pytań
1.Mam małe dzieci 8 ,6 lat ,czym zachęcić je do zdrowego żywienia?jakimi przepisami?
Mój syn nie je warzyw oprócz rzodkiewki natomiast lubi nabiał-sery ,mleko.Nie wiem czy z tym nie przesadza.Czasem ma na buzi drobne wysuszenia ,czy mogą one być tym spowodowane?
2.Problem z jedzeniem do szkoły.Co zdrowego ,smacznego mogłabym dzieciakom zaproponować?
3 Jem dość zdrowo (szczególnie ostatnio gdy trafiłam na Pani bloga).Uwielbiam owsiankę,płatki ,kasze i warzywa. Natomiast nie wiem czy zjadam za duże ilości czy za dużo błonnika gdyż mam potworne wzdęcia.Brzuch wieczorem mam jak arbuz.Wcale też nie pomaga mi to w przemianie materii.w czym może być problem?
4 Jaką ilość kalorii powinnam przyjmować mając 33 lata,173 cm i 68 kg wagi?
5 Jeszcze pytanie o małe dzieci. Czy mleko modyfikowane jest zdrowe i do jakiego czasu dziecko powinno je pić.Kiedy można wprowadzić mleko zwykłe i czy jest to konieczne -czy wystarczą tylko przetwory mleczne.Z góry dziękuję za odpowiedź
Witam serdecznie,
UsuńDziękuję za miłą opinię :)
1. Aby zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania warto przygotowywać wspólnie posiłki, np. koktajl Shreka, sałatkę warzywną, surówkę owocową. Jeśli dzieci włożą w coś serce i zaangażowanie to z większą chęcią później to zjedzą ;) Bardzo ważne jest także, aby nie dawać im niezdrowych rzeczy między posiłkami, np. chipsów, słodyczy. Wówczas szansa, że sięgną po warzywa przy obiedzie bardzo się zmniejsza.
Przyczyną tych wysuszeń może być właśnie nadmiar nabiału, jeśli syn jest uczulony. Warto skonsultować to z lekarzem rodzinnym.
2. Do szkoły może Pani zaproponować dzieciom:
- kanapki z pełnoziarnistych bułek, np. z serem żółtym, pieczonym kurczakiem, pastą z roślin strączkowych (np. pomidorową);
- muffinki z pełnoziarnistej mąki osłodzone owocami (bez cukru);
- świeże owoce i orzechy;
3. Wzdęcia mogą być objawem wielu problemów ze strony przewodu pokarmowego. A czy zaobserwowała Pani żeby występowały po konkretnych produktach, np. mleku? Jeśli występuje nietolerancja laktozy, która jest dosyć częsta u osób dorosłych to objawia się to m.in. wzdęciami. Problemem może być także zaburzona mikroflora jelitowa lub zaburzona praca jelit. Może Pani spróbować przez pewien czas przejść na dietę łatwo strawną i zaobserwować czy sytuacja wygląda lepiej (warto spróbować także wykluczyć z diety mleko). Tak czy inaczej warto to skonsultować z lekarzem.
4. Pani zapotrzebowanie energetyczne wynosi ok.2200 kcal (jeżeli Pani regularnie ćwiczy to będzie ono wyższe).
5. Najlepszym sposobem żywienia dzieci jest oczywiście pokarm matki. Nawet najlepsze mleko modyfikowane nie jest w stanie odzwierciedlić składu mleka kobiecego. Dlatego też zawsze pierwszą opcją powinno być karmienie piersią. Jeśli jednak jest to niemożliwe to wybieramy mleko modyfikowane. Jeżeli dziecko nie ma alergii na białka mleka krowiego czy nietolerancji laktozy to takie mleko jest dla niego bezpieczne. Mleko zwykłe można wprowadzać po ukończeniu 12 miesiąca życia dziecka. Nie jest to konieczne, aczkolwiek wtedy warto zwrócić uwagę, aby dziecko otrzymywało produkty bogate w wapń. Natomiast przetwory mleczne (jogurt, kefir, sery) mogą być wprowadzane wcześniej (po 7 miesiącu życia dziecka).
Pozdrawiam, Paulina
Co sądzi Pani na temat ryżu preparowanego ?
OdpowiedzUsuńRyż preparowany to produkt mocno przetworzony, pozbawiony błonnika i witamin, które są w ryżu brązowym. Z tego też powodu nie należy go jeść zbyt często :)
UsuńPozdrawiam!
W jakiej postaci mogę zjeśc groch na obiad, aby posiłek być pełnowartościowy ?
OdpowiedzUsuńMoże być w zupie z warzywami, jako kotleciki z dodatkiem kaszy i warzyw i niewielkiej ilości zdrowych tłuszczów (np. łyżka oliwy do polania kaszy).
UsuńPozdrawiam!
Pani Paulino!!
OdpowiedzUsuńDziś zrobiłam pączko-bułki z pani przepisu są rewelacyjne a nawet MEGA rewelacyjne.Jako nadzienie dodałam dzem , ale skonczył mi sie i resztę zrobiłam z gorzką czekolada.Mniam!!!
Gratuluje po raz kolejny i chyle czoła pani blog jest świetny.Polecam go na prawo i lewo.Jestem tu codziennie przeglądając te przepisy i zakochuje się w nich :) Jeszcze raz brawo dla pani!!
Pozdrawiam
Daria
Bardzo dziękuję za tak miły komentarz :)
UsuńPozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
witam chciałam zapytać o książkę 20 kroków zapłaciłam wczoraj przed południem i nic,lista 55 produktów była od razu a jak to będzie z tą książką też przyjdzie do pobrania na pocztę.Pozdrawiam i czekam.
OdpowiedzUsuńWitam,
UsuńProszę napisać wiadomość na maila: cojescnet@gmail.com.
Wyślę ją ręcznie :)
Powiedz mi proszę jak często mogę jeść naleśniki z mąki pełnoziarnistej na śniadanie ? Po prostu uwielbiam naleśniki <3
OdpowiedzUsuńStaraj się jeść nie częściej niż dwa razy na tydzień ;) Bardzo ważne są także dodatki do ciasta i później do naleśników. Do ciasta nie dodawaj cukru i więcej niż 2 - 3 łyżek oleju na 1,5 szklanki mąki. A do gotowych naleśników staraj się dodawać same owoce z jogurtem naturalnym - bez miodu, słodkich syropów czy tłustej śmietany.
UsuńPozdrawiam!
Paulina ja mam pytanie odnośnie pieczywa.
OdpowiedzUsuńWiadomo,że chleb razowy czy żytni an zakwasie jest bardzo dobry, ale jak często można jeść bułki ? Np. grahamki, orkiszowe czy razowe. Przyznam,ze bułką się bardziej najem niż kanapkami, dlatego zastanawiam się czy można je jeść codziennie.
Witaj :)
UsuńJeśli faktycznie są tą bułki razowe to myślę, że można je jeść codziennie. Zwracaj uwagę żeby nie były barwione karmelem, gdyż to zdarza się niezwykle często - wówczas mają specyficzny rudawy kolor. Pamiętaj również, że to, że bułka posypana jest dużą ilością ziaren wcale nie świadczy o tym, że w składzie znajduje się pełnoziarnista mąka.
Pozdrawiam, Paulina
Droga Paulino,
OdpowiedzUsuńza dwa tygodnie mam wyznaczone badanie w szpitalu - kolonoskopię. Dostałam wytyczne, czego powinnam unikać na tydzień przed wizytą. Jest napisane, że m.in. nie powinnam jeść surowych warzyw i owoców, otrębów i ciemnego pieczywa - rozumiem, że to ze względu na dużą ilość błonnika. Czy jest coś jeszcze, czego powinnam nie jeść? Czy mogę się zastosować do podanej przez Ciebie diety łatwostrawnej? Z góry dziękuję za odp.
Tak, jak najbardziej możesz zastosować się do zaproponowanej przeze mnie diety łatwostrawnej - to powinno wystarczyć.
UsuńPozdrawiam, Paulina
Cześć, jestem Twoją młodszą koleżanką chciałoby się powiedzieć po fachu, ale tak na prawdę przed bo na I roku dietetyki. I właśnie dlatego że na pierwszym, jeszcze się na wszystkim nie znam za dobrze i muszę poradzić fachowca :) Ze mną jest taka sprawa, że mam cel: przytyć, ale zdrowo. Od mniej więcej miesiąca chodzę do klubu fitness ale zmieniłam dietę na zawierającą więcej oliwy, mięsa, nabiału, ale oczywiście też warzyw. Nadwyżkę kaloryczną miałam nie wielką, bo chciałam przytyć powoli, bez jakiś skoków, dlatego właśnie ten sport (i ograniczam słodycze do minimum), żeby nie wywołać szoku w organizmie. ALE: przed miesiącem miałam robioną analizę składu ciała i w ciągu tego miesiąca przytyłam o 1 kg samej masy tkanki tłuszczowej. Trochę się przestraszyłam, bo nie chcę żeby to tak gwałtownie szło. I tu moje pytanie: czy moje obawy są słuszne czy może Tanita mało wiarygodna?
OdpowiedzUsuńCześć :)
UsuńJak to się mówi: najpierw masa, potem rzeźba ;)
Może być to oczywiście kwestia błędu pomiaru przez Tanitę, czy inny sprzęt do mierzenia składu ciała. Aczkolwiek pamiętaj, że na zwiększenie masy mięśniowej potrzeba nieco więcej czasu niż na przytycie w tkankę tłuszczową. I nawet jeśli teraz okazało się, że przytyłaś o 1 kg tłuszczu to regularna aktywność fizyczna wykonywana przez dłuższy czas pomoże zmienić ten stosunek.
Pozdrawiam, Paulina
Cześć, zawsze mnie zastanawia co jest zdrowsze makaron czy pizza. Mówię tu o białej paście z mąki durum al dente z sosem pomidorowm i parmezanem, porcja prawie 300g a pizza na BARDZO cienkim cieście 23cm z mozzarellą, warzywami, może jeszcze z jakmś kurczakiem albo serem kozim, bez sosów, nie do ostatniego kawałka :D
OdpowiedzUsuńHmm szczerze mówiąc ciężko powiedzieć co będzie zdrowsze pomiędzy tymi dwiema opcjami ;)
UsuńNa pewno zdrowsza będzie zamiana białego makaronu na pełnoziarnisty i białej mąki na graham lub razową ^.^
Witam Pani Paulino :-)
OdpowiedzUsuńOd dłuższego czasu śledzę pani blog i bardzo podobają mi się zamieszczone w nim wskazówki, a także przepisy. Zakupiłam również książkę, która jest naprawdę świetna i bardzo pomocna.
Niestety mam problem :-( nie wiem jak przekonać tatę mojego chłopaka, żeby zaczął zdrowo się odżywiać.
Oboje rodziców są puszyści, jednak tata już ma skrajną otyłość. Powiesiłam im na lodówce produkty, które jeść powinni oraz te których unikać. Niestety kartka powisiała 2 dni i zniknęła.
Wiem jak ważne jest zdrowe odżywianie, a także ile chorób może przysporzyć taki stan.
Co mogłaby mi Pani poradzić, jak do ich dotrzeć, jak przekonać, a może wystraszyć trzeba.
Sama już nie wiem co robić. Oni są bardzo fajni i nie chciałabym, żeby za kilka lat mój chłopak został bez rodziców. Tylko dlatego, że nie zaczęli dbać o swoje zdrowie.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
Witam serdecznie!
UsuńNiestety na niektóre rzeczy nie mamy wpływu. Nie każdy zdaję sobie sprawę z tego jakie znaczenie ma zdrowa dieta i jakie są konsekwencje nadmiernej masy ciała. Choć wydaję mi się, że obecnie większość osób doskonale zdaje sobie z tego sprawę, ale mimo to nic z tym nie robi. Bo tak prościej, bo trudno jest zmienić utrwalone nawyki, bo w sumie po co - przecież mnie to nie dotyczy.
Z doświadczenia wiem, że jeśli ktoś nie chce lub nie ma zamiaru zmieniać diety to żadne nasze prośby czy groźby nie pomogą. Niektórzy ludzie potrzebują bardzo mocnego bodźca, np. zdiagnozowana choroba. Ale są też tacy, którzy pod wpływem namów i uświadamiania z czasem wprowadzają nowe nawyki żywieniowe (zdecydowanie częściej na taką edukację reagują kobiety - faceci zwykle nie widzą zależności między tym co jedzą a swoim stanem zdrowia).
Myślę, że lepszym rozwiązaniem będzie pokazanie chłopaka rodzicom, że zdrowe potrawy są całkiem smaczne. Może zaproponuj im przygotowanie obiadu czy kolacji. Zrób coś zdrowego, ale na prawdę pysznego ;) Jeśli na co dzień gotuje mama chłopaka to rozmowa z nią może okazać się dużo bardziej skuteczna niż przekonywanie samego taty.
Pozdrawiam i trzymam kciuki!
Paulina
Dziękuję za radę. Niestety z jego mamą będzie jeszcze ciężej. Ona u siebie otyłości nie widzi. Potrafi mężowi powiedzieć, że ma schudnąć a sama pić przy nim napój typu coca-cola. A co do pysznych potraw ostatnio zrobiłam na jego urodziny prawie wszystkie potrawy. Goście się zajadali i nawet nie było co schować później do lodówki. Niestety to nie zadziałało. Chyba faktycznie poważna choroba ich dopiero obudzi. Ale to może być za późno :-(
UsuńNiestety nie możemy nikogo przekonać na siłę. Można mówić o konsekwencjach takiego stylu życia, ale decyzję o zmianie nawyków żywieniowych muszą podjąć sami.
UsuńPozdrawiam!
Ile wynosi moje zapotrzebowanie kaloryczne ? Kobieta, 17 lat, 168 cm wzrostu, codziennie 30 min 30 day shred J. Michaels .
OdpowiedzUsuńWitam,
UsuńDo obliczenia zapotrzebowania kalorycznego potrzebuję jeszcze Twoją masę ciała :)
Pozdrawiam, Paulina
Waga 64 kg
UsuńTwoje zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 2400 - 2500 kcal
UsuńPozdrawiam!
Witam:)
OdpowiedzUsuńCzy przedstawione przez Panią w jadłospisie posiłki zawsze mają taką samą kaloryczność (taką jaka została podana we wstępie)? Czy jedynie zgadza się łączna ilość kalorii spożywanych w ciągu całego dnia?
Witam :)
UsuńNajwiększy nacisk kładę na to, aby zgadzała się ogólna kaloryczność. Natomiast wartość energetyczna poszczególnych posiłków może się nieco różnić od wartości założonych. Szczególnie wtedy gdy planuję jakieś bardziej kaloryczne desery (np. na II śniadanie czy podwieczorek) to obiad lub kolacja mają mniej kalorii.
Pozdrawiam, Paulina
Witaj,
OdpowiedzUsuńCzy są jakieś przeciwwskazania do codziennego jedzenia domowych słodkości typu muffinki, ciasteczka, ciasta itp. przygotowanych na bazie mąki graham bądź żytniej razowej, suszonych i świeżych owoców, orzechów, pestek dyni, słonecznika?
Witaj :)
UsuńGłównie nadmierna masa ciała. Mimo, iż tego typu słodkości są zdrowe, to nadal charakteryzują się wysoką gęstością energetyczną (choć nie aż tak dużą jak sklepowe czy tradycyjne słodycze i wypieki). Niestety od zdrowych kalorii również się tyje. Z tego też powodu na co dzień powinniśmy spożywać przede wszystkim świeże owoce, natomiast słodkości - również te zdrowe - nie częściej jak w weekendy ;)
Pozdrawiam!
A jeżeli ktoś ma prawidłową masę ciała i domowe słodkości uwzględniane są w dziennym zapotrzebowaniu energetycznym (tzn.nie są "nadprogramowymi "kaloriami)?
UsuńWówczas teoretycznie mogą być spożywane nawet codziennie. Aczkolwiek mimo wszystko zalecałabym ich ograniczenie choćby do 3 razy w ciągu tygodnia. W momencie gdy jemy słodkości to automatycznie jemy mniej świeżych owoców, które mają mnóstwo witamin i fitozwiązków.
UsuńWitam :)
OdpowiedzUsuńChciałabym zapytać się, czy kasza manna jest zdrowa ? Przykładowo na śniadanie. Mam 22 lata ,ćwiczę 5 razy w tygodniu + zdrowo się odzywiam. Od jakiegoś czasu szukam jakiejś alternatywy na płatki owsiane (owsianke ), która niestety nie bardzo mi podchodzi... stąd moje pytanie.
Pozdrawiam serdecznie :)
Witaj :)
UsuńKasza manna raczej powinna być spożywana niezbyt często, gdyż jest kaszą bardzo drobną i zawiera mało błonnika pokarmowego. Ma także mniej witamin i minerałów (w porównaniu do kasz grubych) oraz wyższy indeks glikemiczny. Aczkolwiek przy regularnej aktywności fizycznej można pozwolić sobie na nieco więcej :) Staraj się tylko nie dodawać do niej słodkich syropów czy miodu, lecz świeże i suszone owoce i orzechy. Tego typu śniadanie spożywaj nie częściej jak 2 razy w ciągu tygodniu.
A próbowałaś może jaglanki? Jest super, zwłaszcza ta z jabłkami: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2013/04/sniadanie-ze-soiczka-jaglanka-jak.html
Ostatnio odkryłam także gryczankę, spróbuj koniecznie: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2015/01/sniadanie-w-minute-gryczanka-na-sodko.html
Pozdrawiam, Paulina
waga 45 kg, 163 cm wzrostu, 20 lat. chcę ją utrzymać, do tej pory jadłam ok 1600 kcal, brak aktywności. Teraz wracam do biegania 3x w tygodniu po 40 minut, wychodzi w kalkulatorze na potreningu.pl CPM na poziomie 2230 kcal, żeby utrzymać wagę. Naprawdę tak dużo?
OdpowiedzUsuńWitam,
Usuń45 kg w stosunku do Twojego wzrostu to troszeczkę za mało. Twoje BMI wynosi 16,9. Może spróbuj zwiększyć masę ciała do 50 kg?
Twoje zapotrzebowanie energetyczne przy takiej intensywności treningu wynosi 2100 - 2200 kcal.
Pozdrawiam, Paulina
a jak kształtowałoby się moje zapotrzebowanie bez treningów ? :) pokazuje mi, że około 1600 kcal, żeby wagę utrzymać na tym poziomie,który jest :)
OdpowiedzUsuńWedług moich obliczeń 1900 kcal ;)
UsuńCześć!
OdpowiedzUsuńMam kilka pytań po przeczytaniu Twojego artykułu o aktywności fizycznej. Ułożyłem sobie wstępny plan ćwiczeń (po kilku tygodniach aktywności), jednak mimo, że są na pierwszy rzut oka mało intensywne, to jednak potrafią mnie skutecznie zmęczyć. Wygląda to mniej więcej tak (nazwijmy to jedną serią): 10 podciągnięć, 20 unoszeń nóg leżąc, 20 brzuszków, 20 pompek, 20 przysiadów. I tak codziennie z drobnymi modyfikacjami co drugi dzień: poniedziałek, środa, sobota: 2 razy seria + półgodzinna sesja stretchingu, wtorek, czwartek, niedziela: 1 raz seria + basen - przynajmniej kilometr w nieco ponad 20 minut. Piątki są wolne. Cały plan jest jeszcze do późniejszej rozbudowy, ale na początek wystarcza w zupełności.
Pytanie jak powinienem się odżywiać przy takim treningu nastawionym na budowanie masy mięśniowej przy założeniu posiłków o godzinach 8,11,14,18.30, trening około 20.30 i mała kolacja po wysiłku. Mam 29 lat, 71kg, 183cm wzrostu. Jaką powinienem przyjmować ilość kalorii, białek, węglowodanów itp. Może nawet udało by się to podzielić na posiłki/grupy produktów czy coś w tym stylu. Jest mi to dosyć ciężko samemu poukładać,a sam temat jest strasznie szeroki. Z góry dziękuję za każdą pomoc.
Cześć!
UsuńPrzy takiej intensywności treningów powinieneś spożywać ok. 3300 kcal.
- białka 2 g/kg mc = 142g
- tłuszcze (25% energii) = 91g
- węglowodany 55 – 60% energii = 454 – 495g
Do tego zwróć szczególną uwagę na rozkład węglowodanów w zależności od treningów (zaraz po węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym, przed o niskim indeksie glikemicznym).
Oczywiście są to ilości określone na szybko – żeby obliczyć dokładną kaloryczność warto określić dokładny wydatek energetyczny na poszczególne ćwiczenia (niemniej jednak zapotrzebowanie powinno wyjść w tych granicach).
Pozdrawiam serdecznie!
Co robić na częste wzdęcia - często je mam i wyglądam jakbym była w 4 miesiącu ciąży a nie jestem - bardzo źle się z tym czuje
OdpowiedzUsuńPrzede wszystkim warto określić dokładną przyczynę problemu. Czy występują one po konkretnych produktach (może mleku, potrawach smażonych, roślinach strączkowych) czy nie ma takiej zależności?
UsuńJeśli przyczyna tkwi w diecie to wystarczy jej odpowiednia modyfikacja.
Jeśli natomiast nie ma takiej zależności to lepiej udać się do lekarza (najpierw rodzinnego, ten powinien wydać skierowanie do gastroenterologa). Częstym powodem wzdęć są zaburzenia mikroflory jelitowej (np. przerost bakteryjny SIBO), ale także nietolerancje pokarmowe (nietolerancja laktozy lub wrodzona nietolerancja glutenu – celiakia) czy stany zapalne jelit. Jednak aby to ocenić konieczne jest wykonanie odpowiednich badań.
Pozdrawiam!
Witam
OdpowiedzUsuńKsiążka super a granola jabłkowa -uzależnia:)
Ile mogę jej jeść dziennie i czy mogę codziennie?
jem ją z owocami i jogurtem naturalnym.
Ogólnie staram się jeść zdrowo ale największy problem mam z ilością pokarmu.
Ile granoli? ile joogurtu? ile owoców?
To samo w sałatce owocowej jaka ilość?
Albo- ile makaronu pełnoziarnistego na porcje obiadowa,czy warzywa też ograniczam czy mogę do woli itp.
Witaj :)
UsuńBardzo się cieszę :)
Tak, granolę można jeść codziennie jako dodatek do jogurtu czy mleka. Porcja uzależniona jest od indywidualnego zapotrzebowania energetycznego i oczywiście całej diety, ale orientacyjnie możemy przyjąć, że można jeść dziennie 3 – 4 łyżki (30 – 40g).
Ciężko określić dokładną ilość poszczególnych produktów, gdyż to zależy od wielu czynników – nie odżywiamy się codziennie tak samo. Należy skupić się na wybieraniu produktów o niskiej gęstości energetycznej (tak jak pisałam w książce), a wówczas jest mała szansa, że przekroczymy nasze zapotrzebowanie energetyczne.
Co do makaronu na porcję obiadową zwykle planuję 70g makaronu dla osób na diecie odchudzającej lub 100 g da osób, które mają prawidłową masę ciała.
W przypadku większości warzyw nie ma ograniczeń ilościowych (wyjątek stanowią warzywa skrobiowe, np. rośliny strączkowe, ziemniaki).
Pozdrawiam!
witaj mam 3 pytania
OdpowiedzUsuń1.chodzi o jogurty light wiem ze zawieraja slodziki,lecz czytalam ze spozywane w rozsadnych ilosciach nie szkodza zdrowiu.Jogurt naturalny jest zakwasny i nawet z owocami nie smakuje tak samo.To mozna jesc takie jogurty?
2.czy jesli jem zdrowo 5 posilkow to mam liczyc kalorie czy nie musze?
3i ostatnie ile moge zjesc dziennie owocow jesli dziennie slodze w sumie 2 lyzeczkami ksyitolu?
pozdrawiam
Witaj!
Usuń1. Zgadza się, słodziki spożywane w ograniczonych ilościach nie powinny szkodzić. Pamiętaj jednak, że produkty light wcale nie muszą mieć mniej kalorii (jeśli np. mają obniżoną zawartość cukru to nie znaczy, że producent dla poprawy konsystencji nie dodał więcej tłuszczu). Często są to też produkty bardziej przetworzone. Warto czytać etykiety i wśród produktów light wybierać mimo wszystko te najmniej przetworzone.
2. Nie ma konieczności, aby wszyscy nagle musieli liczyć kalorie. Jeśli dieta jest zdrowa i opiera się na produktach o niskiej gęstości energetycznej (warzywa, owoce, kasz itd.) to nie ma szans żeby przekroczyć dzienne zapotrzebowanie energetyczne (chyba, że ktoś cierpi na zaburzenia odżywiania, ale to jest zupełnie osobny temat).
3. Możesz jeść 2 – 3 porcje owoców dziennie (1 porcja to średnie jabłko, banan, gruszka, 2 mandarynki, 2 kiwi itd.).
Witam.
OdpowiedzUsuńW ilu %(lub g/kg masy ciała) nasza dieta powinna się składać z:
- białka,
- tłuszczy,
- węglowodanów(oddzielnie prostych i złożonych),
- błonnika?
Witaj,
Usuń- białko 12 - 15% (1 - 1,5g/kg mc)
- tłuszcze 30%
- węglowodany 55%
- węglowodany proste <10% energii
- błonnik: dla osób dorosłych 25 – 40g
Pozdrawiam!
Co pomoże nam usunąć nadmiar wody z organizmu?
OdpowiedzUsuńWitaj!
UsuńMożesz spróbować wypijać napar z pietruszki - ma właściwości usuwające nadmiar wody z organizmu.
1 łyżkę rozdrobnionego korzenia pietruszki należy zalać 1,5 szklanki wrzącej wody. Naparzamy po przykryciem 15 minut. Potem odstawiamy na 10 minut i przecedzamy. Pijemy 2-3 razy dziennie po 1/4-1/3 szklanki między posiłkami.
Bardzo ważne jest także picie odpowiedniej ilości wody średnio- lub wysokozmineralizowanej (2 – 2,5 litra dziennie) oraz ograniczenie kawy i czarnej herbaty (w tym wypadku warto pić zieloną herbatę).
Pozdrawiam, Paulina
Dzień dobry:)
OdpowiedzUsuńMam stosować dietę ograniczającą cukry proste. Kompletnie nie wiem jak się za to zabrać. A czy można słodzić herbatę stewią? Przyda mi się taka zmiana diety, bo moje BMI podskoczyło do 26,4.
Dzień dobry!
UsuńPolecam ten artykuł: http://cojesc.net/jak-unikac-cukrow-prostych/
Tak, może Pani słodzić herbatę stewią :)
Pozdrawiam!
Hej! :) Czy to prawda że nie mozna łączyć pomidorów z twarogiem??
OdpowiedzUsuńSzczerze mówiąc to są to jak dla mnie są to naciągane teorie. Chyba trzeba by jadać ogromne ilości sera z pomidorem żeby faktycznie wpływało to negatywnie na stawy ;)
UsuńPozdrawiam, Paulina
Hej. Moje pytanie brzmi: w jaki sposób przekonać mężczyznę do zdrowszego jedzenia z większą ilością warzyw w diecie i eliminacji tłustego, nie zdrowego jedzenia? Próbowałam juz wielu metod i ciągle jak grochem o ścianę. Staram się przemycić warzywa gdzie tylko się da, niestety bez pozytywnych skutków. Chciałabym żeby mój narzeczony jadł sałatę itd. Jak przekonać do takiego jedzenia? Dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź.
OdpowiedzUsuńHej ;)
UsuńMoże przestań go po prostu przekonywać i namawiać? :)
Niektórzy lubią robić na przekór. Po prostu przygotowuj mu zdrowe posiłki, sałatki, koktajle itd, ale nie mów o tym jakie to zdrowe i że powinien tego więcej jeść. Myślę, że taka taktyka może zadziałać ;)
Pozdrawiam!
Co pani sądzi o kakao? Chodzi mi o naturalne, nie typu "Nesquik" dla dzieci.
OdpowiedzUsuńNaturalne jak najbardziej - zawiera bardzo dużo antyoksydantów. Warto dodawać do owsianek, koktajli i wypieków.
UsuńA czy to prawda że nie wolno go łączyć z mlekiem, bo ma kwasy i utrudnia wchłanianie wapnia?
UsuńKakao zawiera kwas szczawiowy, który może wiązać się z wapniem i zmniejszać jego wchłanianie. Aczkolwiek jeśli przyrządzamy napój załóżmy z dwóch łyżeczek kakao (ok. 10g) na szklankę mleka (230g) to ilość związanego wapnia nie będzie na tyle duża, aby znacząco wpłynąć na zdrowie osób nie mających problemów z gospodarką wapniową.
UsuńWitam,
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję Pani za poświęcany czas na odpowiadanie pytań (podziwiam Panią), jestem również pod podziwem tak dobrze prowadzonej strony internetowej (nie każdemu by się chciało ;p). Mam do Pani pytanie, a mianowicie, jak to jest z pieczeniem marynowanych potraw w oleju lub oliwie, czy jest to zdrowe i jak to marynowanie wpływa na kaloryczność potrawy? I jeszcze jedno, czy miała Pani okazję zobaczyć książkę "Bądź fit. Ponad 130 przepisów na zdrowe dania."(można ją teraz kupić w Biedronce), jeśli tak to co Pani o niej sądzi i czy te potrawy są rzeczywiście zdrowe? Z góry bardzo dziękuję za poświęcony czas i gorąco pozdrawiam :)
Witam :)
UsuńDziękuję za docenienie pracy :)
Pieczenie jest z pewnością zdrowsze niż smażenie. Marynowanie wpływa na kaloryczność potraw - dlatego też lepiej kontrolować ilość dodawanego tłuszczu do marynaty (nie więcej jak łyżeczkę/łyżką na porcję). Można również piec bez dodatku tłuszczu.
Niestety nie widziałam książki - jak nie zapomnę to przy najbliższej wizycie w biedronce zerknę ;)
Pozdrawiam, Paulina
Dzień dobry!
OdpowiedzUsuńOd paru lat cierpię na anoreksję. Lekarz kazał liczyć kalorie i prowadzić zeszyt z zapiskami by wiedzieć ile jem i powoli zwiększać..
jeśli ktoś chce się dobrze odżywiać nie powinien podjadać ale co jeśli gotujemy? jeśli ciągle trzeba coś spróbować a do zakończenia przygotowania posiłku mamy jeszcze sporo czasu..
czy częste próbowanie przygotowywanych przez nas posiłków jest złe?
Powiem Ci, że z tym próbowaniem mam podobnie. Często "próbuje", a jak już przychodzi pora posiłku to nie mam ochoty na jedzenie, albo już nie zmieszcze normalnej porcji
UsuńCzęste próbowanie może być problemem w przypadku osób otyłych (są to kalorie, których się po prostu nie zauważa).
UsuńJednak w Twoim przypadku nie jest to nic złego o ile bez problemu zjadasz przygotowany posiłek.
Pozdrawiam!
Witam
OdpowiedzUsuńNatknąłem się na taki artykuł http://www.sekretyzdrowia.com/index.php/czy-zapiekanie-pieczywa-w-tosterze-jest-zdrowe/, a że lubie tylko chrupiący chleb to używam cały czas tostera (pełnoziarniste pieczywo). Jestem troszkę zaniepokojony, co radzisz?
Witaj,
UsuńZgadza się, podczas ogrzewania żywności w wysokich temperaturach następuje wytwarzanie akrylamidu. Najwięcej jest go w produktach przypalonych, z brązową chrupiącą skórką, np. schabowy z mocno wysmażoną panierką czy kiełbaski grillowane na węgiel.
Mniejsze ilości powstają także podczas zwykłego pieczenia mięsa czy chleba, a nawet prażenia ziaren. Niestety nie da się tego uniknąć w 100%. Jedyne co możemy zrobić to maksymalnie ograniczyć żywność smażoną i przypaloną i chronić się przez większe ilości warzyw. Tutaj więcej informacji na temat diety przeciwnowotworowej: http://cojesc.net/dieta-przeciwnowotworowa/
Jeśli często używasz tostera to staraj się nie spiekać zbyt mocno chleba. Im mniej przypieczona skórka tym lepiej.
Pozdrawiam!
A jeśli chodzi o tu o takie zwyczajne grzanki z tostera, bez spalenizny, ale jednak chrupiące?
UsuńNiestety zawartość szkodliwych substancji, wynikających z zadziałania wysokiej temperatury będzie wyższa niż w chlebie nieopiekanym.
UsuńPozdrawiam, Paulina
Witam!
OdpowiedzUsuńChciałabym zacząć jeść 5 posiłków co 3-4h, jednak mam dość zróżnicowany każdy dzień. Moje pytanie: Czy te posiłki powinny być każdego dnia o tych samych godzinach, czy wystarczy tylko, jak będę odliczała 3-4h od pierwszego posiłku, który zjem każdego dnia? :)
Witaj,
UsuńTeoretycznie najlepiej by było gdyby posiłki każdego dnia były mniej więcej o tej samej porze. Jednak praktyka często pokazuje, że jest to niemożliwe. Jeśli nie masz możliwości codziennie jadać o tej samej porze to świat się nie zawali. Po prostu postaraj się żeby jeść regularnie co 3 – 4 godziny w ciągu każdego dnia.
Pozdrawiam!
Hej :)
OdpowiedzUsuńOd dłuższego czasu mam problemy z cerą. Nie jest to co prawda straszny trądzik, raczej niegładka cera z takimi jak gdyby grudkami pod skórą, "kaszka" czy coś takiego. Co mam w takim razie jeść aby nie nasilać problemu? Dużo już czytałam i dużo produktów powoduje wzmożenie tych niedoskonałości m.in: kakao, nabiał, ostre przyprawy, cynamon, imbir. Zależy mi na utrzymaniu dobrej sylwetki , a te produkty dodatkowo przyspieszały metabolizm i gdy je odstawiłam zauważyłam, że przybrałam na ciele :( Czym mogę zastąpić te produkty aby metabolizm był nadal taki wysoki i żeby nie szkodziło to mojej cerze? Ocet jabłkowy by pomógł? czy też codzienne jego zażywanie przez dłuższy czas np 1 łyżkę na kubek wody szkodzi? Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Pozdrawiam! ;)
Cześć ;)
UsuńNajlepszym sposobem na przyspieszenie metabolizmu jest regularna aktywność fizyczna, wykonywana co najmniej 4 – 5 razy w tygodniu nie krócej niż 40 minut. Bardzo ważne są także regularne posiłki.
Jeśli chodzi natomiast o same produkty to zielona herbata wykazuje także działanie pobudzające metabolizm. Co do octu jabłkowego to nie mam pojęcia i wolałabym nic nie radzić w tej kwestii. Z problemami ze skórą warto też się udać do dermatologa, może poradzi coś więcej :)
Pozdrawiam!
Pani Paulino, znalazłam ten blog przypadkiem i jestem zachwycona! Profesjonalizm godny polecenia. Mam problem tego typu, że nie mogę zrzucić ani kg z wagi. Przy 170 cm wzrostu ważę 66kg, mam 24 lata. Staram się zdrowo odżywiać, jem słodycze tylko sporadycznie, ćwiczę 3 razy w tygodniu. Na śniadanie najczęściej jem owsiankę na mleku 2% lub kanapki z żółtym serem (3szt) plus kawa zbożowa z odrobiną mleka. następnie jakiś owoc: jabłko lub pomarańcza, potem musli z jogurtem naturalny - musli robię sama na szybko: suszone owoce, otreby, jakiś banan; ewentualnie 4 kanapki z wedlina salatą ogórkiem. Po pracy ok 18:30 zupa warzywna, albo ryż z pulpecikami mięsnymi, czasami makaron z brokułem i fetą. Zastanawiam się co jest przyczyna tego ze nie mogę ani trochę schudnąć, ani z wagi ani z cm. Wiem, że waga nie wskazuje nadwagi, ale widzę że mogłabym zgubić 3-4kg. Czy może mi Pani coś poradzić? Pozdrawiam, Joanna
OdpowiedzUsuńWitam,
UsuńByć może przyczyna tkwi w ilości jedzenia? Oczywiście nie jestem w stanie ocenić dokładnej kaloryczności posiłków, żeby to zrobić musiałabym mieć super dokładną rozpiskę z ostatnich 3 dni. Aczkolwiek warto pamiętać, że od zdrowych produktów spożywanych w nadmiarze również można przytyć. Dotyczy to zwłaszcza produktów o wysokiej gęstości energetycznej (oliwy i olejów roślinnych, orzechów i nasion, serów, suszonych owoców). Żeby zgubić te kilka kilogramów musiałaby Pani obniżyć nieco kaloryczność diety.
Jeśli to nie pomoże warto wykonać badania na poziom hormonów tarczycy – jest to częsta przyczyna problemów z masą ciała.
Pozdrawiam!
Witam,
OdpowiedzUsuńMam okropny problem z utratą kilogramów... prosiłabym o radę, bo może w czymś robię błąd. Moja dieta zawsze polegała na 5 posiłkach w równych, 3-godzinnych odstępach. Starałam się pić codziennie 1,5l wody, zrezygnowałam z niezdrowych tłuszczy i węglowodanów, a także cukrów prostych. Zero alkoholu, makaronu, tylko ciemne pieczywo i ryż. Jadałam kurczaka przyrządzonego na różne sposoby, a także mnóstwo ryb. Ćwiczyłam co 2 dni, a mimo to waga stała w miejscu, wręcz niekiedy wskazywała więcej :( Czy może mieć na to wpływ fakt, iż stosuję antykoncepcję hormonalną? Cierpię także na zespół policystycznych jajników, co prawda są już prawie wyleczone, ale jednak... Mam 165cm wzrostu i w tej chwili ważę 62kg, chciałabym zrzucić 3-4kg
Pozdrawiam, Ola
Witaj,
UsuńTabletki antykoncepcyjne nowej generacji raczej nie powinny powodować problemów ze wzrostem masy ciała. Owszem, mogą przyczyniać się do zatrzymywania nieznacznych ilości wody (ale nie więcej niż do 1 kg). Niestety wszelkie zaburzenia hormonalne (związane także z zespołem policystycznych jajników) mogą powodować wzrost masy ciała. Czy robiłaś teraz badania hormonalne?
Myślę, że warto jeszcze raz pochylić się nad dietą. Czasami nie zauważamy drobnych błędów, które się nawarstwiają i powodują, że spożywamy zbyt dużo kalorii (np. łyżka majonezu do sałatki – w końcu to tylko łyżka, łyżka miodu do owsianki – miód przecież zdrowy, mały cukierek po każdym posiłku – takie małe co nieco na pewno nie zaszkodzi, pół kilo orzechów do filmu – w końcu to same zdrowe tłuszcze itd. itp.). Takich przykładów można by wymieniać w nieskończoność. Spróbuj przez tydzień zapisywać co jesz i pijesz, ale bardzo dokładnie. Wtedy łatwiej Ci będzie wyłapać ewentualne błędy dietetyczne.
Pozdrawiam i trzymam kciuki, Paulina
Witaj, jestem w drugim trymestrze ciąży i mam ogromną ochotę na słodkości. W pierwszym trymestrze i przed ciążą nie miałam z tym problemów, tzn jadłam słodkie raz w miesiącu, nie słodzę od kilku lat, ogólnie nie miałam problemów z unikaniem słodyczy. Próbuję robić w domu tzw zdrowe deserki na bazie jogurtu/ serka waniliowego+ świeże owoce + kakao +suszone owoce. Możesz zaproponować jakieś zdrowe,słodkie przekąski?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam,
Żaneta
Witaj :)
UsuńJasne! Polecam te przepisy:
http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2013/11/dietyczne-ciasto-jabkowe-w-10-minut.html
http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/01/dietetycne-ciasteczka-lepsze-od-tych-z.html
http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/10/super-proste-ciasto-jabkowe-z-granoli.html
http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2015/02/zdrowy-deser-czekoladowy-z-musem.html
http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2015/01/super-koktajl-na-super-odpornosc.html
http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/09/dietetyczny-deser-z-duszonymi-jabkami.html
http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/04/deser-w-stylu-fit.html
Przyczyną wzmożonego apetytu na słodycze może być za mało energii w diecie. Rosnący maluszek będzie stopniowo upominał się o więcej składników odżywczych. Być może powinnaś zwiększyć objętość głównych posiłków (piszę być może bo nie wiem jak to wygląda teraz) :)
Pozdrawiam, Paulina
Czy kleik z siemienia lnianego ma jakieś kalorie, jeżeli jest spożywany bez ziaren (są przecedzone przez sitko)?
OdpowiedzUsuńWydaje mi się, że jeśli ma to niewiele – w końcu są to głównie te substancje śluzowe.
UsuńPozdrawiam!
Witaj. Przeczytałam kilka twoich artykułów i chciałabym się spytać z jakich źródeł korzystasz przygotowując materiał? Jeżeli są to książki to jakich autorów a jak strony internetowe to jakie? Dzięki. Życzę powodzenia w dalszym redagowaniu artykułów. :)
OdpowiedzUsuńWitaj,
UsuńPrawie pod wszystkimi artykułami znajduje się bibliografia, z artykułami z których korzystam (wyjątek stanowią tylko pierwsze wpisy).
Pozdrawiam!
Witam
OdpowiedzUsuńChcialabym zacząć stosować dietę ułozoną przez dietetyka ale nie konkretnie dla mnie. Dieta ma 1300 kcal,
śniadanie 60g węglowodanów, 30g białka + warzywa;
II śniadanie 60g węglowodanów, 50g białka + warzywa
obiad 150g węglowodanów, 100g białka + warzywa
kolacja 60g węglowodanów, 30g białka + warzywa
dodatkowo 200g owoców , ewentualnie 300g nabiału do 1,5% tłuszczu
Proszę mi powiedzieć czy ta dieta jest ok. Czy nie zaszkodzi mojemu zdrowiu ?
Witaj,
UsuńWolałabym nie oceniać diet od dietetyków.
Pozdrawiam, Paulina
Witam:)
OdpowiedzUsuńOd kilku lat zmagam się z problemami żołądkowymi (jest to przewlekły stan zapalny błony śluzowej, nadprodukcja kwasu żołądkowego i oczywiście refluks), ponadto pojawiły się zaburzenia trawienia (a z tym nigdy nie miałam problemów), które pociągają za sobą szereg innych dolegliwości (wzdęcia, których nie można się pozbyć, tycie i tak dalej...). Wybrałam już chyba pół apteki i niestety bez skutku, a lekarze ciągle wysyłają na gastroskopię i przepisują kolejne leki, które nie działają. Staram się jeść lekko, wspomagam się ziołami, piję-jem siemię lniane, ostatnio w akcie desperacji przeszłam na dietę kopenhaską, podczas której naprawdę świetnie się czułam (a od bardzo dawna nie czułam się tak dobrze, pełna energii, bez dolegliwości, jak nowo narodzona), metabolizm trochę się ruszył, ale po diecie niestety powróciły mega wzdęcia, nadkwasota, ból żołądka, podrażnienie śluzówki jamy ustnej, brak sił, zmęczenie itd. uważam na to co jem (nie jem smażonego mięsa, jem więcej gotowanych pokarmów, jogurtów naturalnych z musli, kasz, jajek, bardzo mało pieczywa itd.) ale już nie mam pomysłu jak sobie pomóc, bo przecież nie mogę diety ciągnąć w nieskończoność (bo pewnie w końcu bym się wykończyła). Czy mogłaby mi Pani poradzić co byłoby dla mnie dobre a czego stanowczo unikać, żeby podreperować choć trochę swój organizm?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Witam :)
UsuńWprowadź zasady diety łatwo strawnej. Tutaj znajdują się podstawowe zalecenia: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/05/7-dniowy-jadospis-odchudzajacy-dla-osob.html
Spróbuj też całkowicie zrezygnować z surowych warzyw i owoców (chociaż na próbę) – jeśli owoce to pieczone lub duszone, jeśli warzywa to głównie gotowane. Co do siemienia lnianego, przecedzony kleik jak najbardziej, nie jedz natomiast ziarenek, gdyż mogą mocno drażnić przewód pokarmowy.
Próbowałaś wprowadzić probiotyki (np. Sanprobi)? Powodem wzdęć często jest przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim. Myślę, że warto spróbować odbudować korzystną florę bakteryjną.
Pozdrawiam i życzę powrotu do zdrowia,
Paulina
Cześć;) Ile powinnam spożywać kcal tak aby utrzymać wagę?Mam 25 lat 170 cm 53 kg. Dodam że moją jedyną aktywnością jest chodzenie na przystanek i praca (ciągłe przemieszczanie się w laboratorium, bardzo często wchodzę po schodach np z 1 na 4 piętro)?Według moich obliczeń moje cpm wynosi 1700-1800 kcal;)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Serdecznie;)
Cześć!
UsuńWedług moich 2000 kcal :)
Pozdrawiam, Paulina
Dzień dobry! Mam 16 lat, 2,5 roku temu zachorowałam na anoreksję. Wyszłam z niej, mam wagę w normie, jest dobrze :) Ale najgorszym skutkiem tej choroby jest łamliwość włosów i paznokci. Do tego włosy rosną mi bardzo wolno. Przez rok urosły zaledwie 2 cm, podczas gdy przed chorobą przyrost był o wiele szybszy, Urozmaiciłam dietę w odpowiednie produkty bogate w cynk i inne pierwiastki ale nadal nie widzę rezultatów. Co poleca pani jeść by wzmocnić paznokcie i włosy? Może pić jakieś zioła? Czy sięgnąć po suplementy?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam,
Dzień dobry :)
UsuńA czy robiłaś ostatnio morfologię krwi?
Bardzo częstą przyczyną łamliwości włosów i paznokci jest niedobór żelaza – warto to sprawdzić.
Pozdrawiam!
Jakieś wskazówki dietetyczne (żywieniowe) , które pomogą osiągnąć płaski brzuch i przyczynią się do szybszych efektów ćwiczeń? Bo jak wiadomo 70% to dieta..
OdpowiedzUsuńNajważniejsze wskazówki znajdują się tutaj: http://cojesc.net/dieta-skuteczna/
UsuńPozdrawiam!
Właśnie miałem 17 urodziny, ważę 51kg i mam 171cm (niedowaga) zastanawiam się ile w moim przypadku wynoszą te zalecane "porcje" np. 5 porcji warzyw czy nabiału.
OdpowiedzUsuńAby przytyć musisz zwiększyć dodatkowo wielkość porcji i ilość produktów o wysokiej gęstości energetycznej. Tutaj znajdują się informacje jak to zrobić: http://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2014/04/jak-szybko-i-zdrowo-przytyc-7-dniowy.html
UsuńWitam Pani Paulino!
OdpowiedzUsuńMam prośbę, schudłam z 72 kg do 60kg i waga mi się zatrzymała, wiem że to pewnie przez pojadanie słodyczy sklepowych,ale walcze z tym:) czy moze mi pani powiedziec jaka powinna być dla mnie kaloryczność diety redukcyjnej mam 25 lat ważę 60kg , wzrost 160cm.Ćwiczę 6 razy w tygodniu 40min, mam pracę fizyczną w ciągłym ruchu jestem kelnerką :) I czy na diecie redukcyjnej trzeba całkowicie zrezygnować z owoców bo zawierają cukry proste?i z weglowodanów złożonych na kolacje??np.chleb żytni czy bułka(tak słyszałam)
Z góry dziękuje za odpowiedź
Pozdrawiam
Witam :)
UsuńKaloryczność diety redukcyjnej powinna wynosić ok. 1600 - 1700 kcal. Absolutnie nie trzeba rezygnować z owoców, można jeść zalecane 2 porcje. Warto pamiętać, że każdy, nawet najsłodszy owoc, będzie miał mniej cukru i będzie lepszym wyborem niż słodycze.
Nie trzeba też zupełnie wykluczać węglowodanów złożonych na kolację – są to raczej zalecenia propagowane przez zwolenników diet niskowęglowodanowych. Pieczywo razowe czy kasza do sałatki z pewnością nie spowodują, że przytyjemy.
Pozdrawiam!
Jak często mogę jeść wołowinę na obiad? Jeszcze mam pytanie co do ryb wędzonych do kanapek (łosoś, pstrąg) nie wiem czy jest do lepszy wybór od wędliny. Z jednej strony to ryba o zdrowych tłuszczach, ale wędzona... a wędlina to wędlina, nie do końca zdrowa
OdpowiedzUsuńDzień dobry, moja mama ma w sobotę urodziny nie nie mam pomysłu ma tort. Chiałabym, zeby był nie za drogi, ale zdrowy.
OdpowiedzUsuńZ góry dziękuję.
Witam serdecznie,
OdpowiedzUsuńostatnio dowiedziałam się, że mam insulinooporność, a jako, że jest to pewien rodzaj cukrzycy to niekoniecznie wiem co mogę jeść a czego nie. Czy może mi Pani poradzić jakich produktów powinnam unikać?
Witam,
OdpowiedzUsuńczy wg Pani podczas przygotowywania pieczywa do drożdży wystarczy dodać jedynie mąkę, czy konieczny jest dodatek cukru? Czy prawdą jest,że dodawanie cukru w tym przypadku jest niezdrowe?
Dzień Dobry
OdpowiedzUsuńOstatnio zaczęłam ćwiczyć w domu. Początkowo wykonywałam ćwiczenia na macie bez większego wysiłku, a nie dawno dołączyłam do nich ćwiczenia Ewy Chodakowskiej. W związku z tym zaczęłam szukać w internecie informacji na temat jak zdrowo się odżywiać i natrafiłam na Twojego bloga. Bardzo się ucieszyłam, ponieważ nareszcie znalazłam coś konkretnego. Mam 15 lat, ważę ok 58 kg przy wzroście 170 cm.Chciałabym zrzucić 1 lub 2 kg i bardziej podkreślić swoją sylwetkę.Chciałam zapytać się ile powinno wynosić moje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Dodam, że ćwiczę praktycznie codziennie po półtorej godziny.