Na blogu możecie znaleźć kilka propozycji na bezmięsne kotleciki. Dzisiaj mam dla Was przepis na kotleciki z fasoli mung, bardzo pożywne i sycące. Podałam je z kaszą jaglaną i dużą porcją surówki z marchwi. Zapewniam Was, że po takim obiedzie nie poczujecie głodu przez długi czas :)
Składniki na 3 porcj3 (6 sporych kotlecików):
- Fasola mung - 3/4 szklanki (180g)
- Uprażony sezam - 6 łyżek
- Cebula - sztuka
- Czosnek - 1 - 2 ząbki
- Jajo - sztuka
- Olej rzepakowy - łyżka (do smażenia)
- Sól, pieprz, chilli, kurkuma, ostra papryka
Sposób przygotowania:
- Namoczoną przez noc fasolę ugotuj w świeżej wodzie (ok. 30 minut).
- Ugotowaną fasolę zmiksuj blenderem na gładką masę, dodaj posiekane czosnek i cebulę oraz pozostałe składniki - dokładnie wymieszaj.
- Formuj z masy kotleciki i smaż je z dwóch stron na patelni skropionej łyżką oleju rzepakowego lub posmaruj odrobiną oleju i upiecz w piekarniku na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia (200 stopni C, ok. 30 minut, w połowie pieczenia warto obrócić na drugą stronę).
Wartość odżywcza porcji kotlecików z fasoli mung (2 sztuki):
- Energia: 367 kcal
- Białko: 21 g
- Tłuszcz: 18 g
- Węglowodany: 31 g
- Błonnik pokarmowy: 11 g
- Cholesterol: 72 mg
Kotleciki z fasoli mung są dobrym źródłem:
- Składników mineralnych: potasu, wapnia, magnezu, żelaza, cynku;
- Witamin: E, kwasu foliowego, B1, B2, B6, B12, PP;
czy mozna użyć fasoli Jaś?
OdpowiedzUsuńJa bym spróbowała ;)
Usuńbardzo lubię fasolkę mung, jest ona bardzo delikatna w smaku :)
OdpowiedzUsuńsmacznie :)
OdpowiedzUsuńo świetny pomysł:)
OdpowiedzUsuńPrezentują się cudownie! Samo zdrówko! Fasoli mung nigdy nie próbowałam, a i kotlecików z fasolki nie "kleiłam" :D Jak się do nich przymierze to na pewno skorzystam z Twojego pomysłu :)
OdpowiedzUsuńPS: Ta wiewióra w górnym rogu - ŚWIETNA! :D
Dzięki, dzięki ;D
UsuńPani Paulino, a czy taka fasola gotowana w ponad godzinę w wodzie dużo traci cennych wartości odżywczych?
OdpowiedzUsuńTo zależy od konkretnych składników odżywczych, niektóre witaminy i składniki mineralne (np. witamina C, potas) są bardziej wrażliwe na obróbkę termiczną. Niestety starty te są nieuniknione.
UsuńSpadłaś mi z nieba z tym przepisem! :)
OdpowiedzUsuń:)
UsuńCzy fasola mung musi być moczona aż całą noc? Załóżmy, że przychodzę z pracy i chcę ugotować obiad na następny dzień. Czy 2-3 godziny nie starczą? I trzeba moczyć w gorącej czy zimnej wodzie?
OdpowiedzUsuńMoże być krócej, aczkolwiek gdy będzie moczona ok. 12 godzin to po prostu szybciej się ugotuje. W tej sytuacji może Pani namoczyć fasolę na noc poprzedzającą przygotowanie obiadu - jeśli będzie stała dłużej niż 12 h też nic się nie stanie ;) Ja moczę w zimnej.
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńCzy moge zrobic z fasolki adzuki?
OdpowiedzUsuńtak :)
UsuńTo był pyszny obiad:)rowniez podałam z surówka z marchewki i kasza jaglana.Przy okazji w jaki sposob gotuje Pani kasze jaglana?
OdpowiedzUsuńNajpierw dokładnie płukam kaszę pod zimną i gorącą wodą. Następnie na 1 część kaszy wlewam 2 - 2,5 części wody. Gotuję pod przykryciem, bez mieszania przez ok. 15 minut :)
UsuńJa płuczę;)
UsuńPlanuję zrobić jutro 'zielone' kotleciki, czy mozna użyć czarnego sezamu (akurat taki mam, jesli tak- czy też musi być prazony?)
OdpowiedzUsuńZ góry dziękuję za odpowiedź :-)
Może być czarny, nie trzeba go prażyć :)
UsuńJeszcze raz dziękuję za odpowiedź :-) Mam jeszcze pytanko apropos cebuli: czy ona musi być surowa czy można ją lekko podsmażyć? Obiad ma być rodzinny w tym również będą konsumować moje córki,które jak większość małolatów za surową cebulą i czosnkiem nie przepadają :-( czy cebulka w masie pod wpływem smażenia/pieczenia straci na ostrości? Czy lepiej ją nieco podsmażyć?
OdpowiedzUsuńJeśli domownicy nie przepadają za surową cebulą to można ją podsmażyć :)
Usuń:-D dziękuję!
OdpowiedzUsuń