Składniki na 8 batonów:
- Płatki owsiane górskie - 1 i 1/2 szklanki
- Suszone owoce - szklanka*
- Posiekane orzechy, pestki dyni i płatki migdałów - 2/3 szklanki
- Miód - 1/2 szklanki
*U mnie były to rodzynki oraz suszone jabłka i banany, które oczywiście możemy zakupić, lecz również wysuszyć samodzielnie za pomocą piekarnika ;)
Sposób przygotowania:
- Płatki owsiane, orzechy, pestki dyni i płatki migdałów wsypujemy na suchą patelnię i prażymy przez ok. 5 minut.
- Miód wlewamy do rondelka i gotujemy do momentu wrzenia - do miodu wrzucamy uprażone musli i suszone owoce.
- Całość dokładnie mieszamy tak aby wszystkie składniki były obklejone miodem.
- Musli wykładamy na blaszkę do pieczenia i dokładnie ugniatamy za pomocą łopatki lub noża - ubite musli przykrywamy papierem do pieczenia i kładziemy na nim ciężką książkę ;)
- Zostawiamy do ostygnięcia (ok. 1 godzinę).
- Kroimy na batoniki za pomocą ostrego noża.
Wartość odżywcza jednego batonika musli:
- Energia: 197 kcal
- Białko: 4,3 g
- Tłuszcz: 6 g
- Węglowodany: 35 g
- Błonnik pokarmowy: 3,6 g
- Cholesterol: 0 mg
Batony musli z suszonymi owocami są dobrym źródłem:
- Składników mineralnych: potasu, magnezu, żelaza, cynku;
- Witamin: E, B1, B2, B6, kwasu foliowego;
ej, świetne są! :)
OdpowiedzUsuńsuper batoniki ;d
OdpowiedzUsuńDzięki za przepisy, są wspaniałe! Tak rzetelnej blogerki jak ty dawno nie widziałam - należą ci się ogromne brawa!
OdpowiedzUsuńCzy możesz jeszcze podpowiedzieć, w jaki sposób przechowujesz gotowe batoniki?
Dzięki za miłe słowa ;)
UsuńBatoniki można przechowywać w hermetycznym pojemniczku albo zawinięte w folię spożywczą przez ok. 5 – 6 dni, lub zamrozić na okres 1 miesiąca ;)
Czy są sposoby na zrobienie czegoś takiego, ale bez miodu? Bardzo lubię musli, ale chodzenie ze słoikiem i łyżką do szkoły to chyba nienajlepszy pomysł, a kilogram batoników sklepowych jest chyba kilka(naście) razy droższy i mniej zdrowy
OdpowiedzUsuńRaczej będzie ciężko - bynajmniej ja nie znalazłam takiego sposobu. Miód pełni tutaj funkcje "kleju" zespalającego wszystkie składniki ;)
UsuńMożna użyć oleju kokosowego - wystarczy go rozpuścić w kąpieli wodnej (ale ciepłej, a nie gorącej, żeby nie tracił wartości). Na taką ilość to będzie ok 6 łyżek. Jednak batoniki nie będą taki kruche i trwałe, najlepiej przechowywać w lodówce, po dłuższym czasie w cieple mogą się rozpadać. Ja robiłam podobne batoniki z miodem i olejem pół na pół (po 3 łyżki) i zawinięte w papier śniadaniowy mąż brał do pracy, były ok.
UsuńWłaśnie zrobiłam :) Zamiast książek użyłam kartonów z mlekiem :) , Wyglądają smakowicie :) Ja jeszcze mam zamiar je zalać gorzką czekoladą :)
OdpowiedzUsuńWitam a czy te batoniki mozna dac dziecku z cukrzyca jako np przekaska?za odpowiedz z gory dziekuje
OdpowiedzUsuńKwestia jaka to jest cukrzyca (na insulinie, tabletkach?), czy podają państwo stałą dawkę insuliny czy w zależności od posiłku. W przypadku cukrzyka zrezygnowałabym lub ograniczyła ilość miodu a składniki połączyła odrobiną masła lub oleju kokosowego.
UsuńWitam dziekuje za odpowiedz jestesmy na insulinie tzn corka ma 7lat :( cukrzyca typu 1 i straszny nie jadek :(insuline dopasowuje wedlug ilosci kalorii zjadanego posilku wyliczonego wlasnie na podstawie wartosci odzywczych ile czego jest .I oczywiscie najlepiej domowe posilki i zdrowe i jak to mowia posilki zbilansowane i najlepiej z blonnikiem.Musimy poprobowac pani przepisow Bo bardzo fajnie wygladaja:)Mam nadzieje ze bedzie wszystko dobrze i cukry tez pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńok, w takim razie proszę kontrolować cukry i ustalać dawkę insuliny w oparciu o wymienniki i powinno być ok
UsuńSerdecznie dziekuje a jedno pytanie czy moge rowniez zrobic jej te ciasta itd w ktorych sa daktyle suszone?i sliwki?
OdpowiedzUsuńWłaśnie zrobiłam batony i niestety ale się rozwalaja, nadają się tylko do jedzenia łyżką.
OdpowiedzUsuń