W tym roku postanowiłam przygotować dietetyczny odpowiednik mazurka. Wierzcie lub nie, ale u mnie w domu nigdy nie było tradycji przygotowywania mazurków, więc ciężko mi powiedzieć na ile moja wersja spełni Wasze oczekiwania ;)
Moim zdaniem ciacho jest bardzo smaczne i śmiało może zastępować tradycyjne wypieki do kawy, nie tylko w Wielkanoc. Od razu przygotowałam wersję bezglutenową - osoby, które nie muszą wykluczać glutenu mogą użyć pełnoziarnistej mąki pszennej.
Składniki na spód (mała blaszka do ciast o dł. 25cm i szer. 21 cm):
- Mąka jaglana* - 100g
- Zmielone migdały na mąkę - 100g
- Banan - mała sztuka (ok. 100g)
- Masło - 50g
*U mnie podprażona i zmielona w młynku do kawy zwykła kasza jaglana. Myślę, że śmiało można użyć także mąkę pszenną graham lub pełnoziarnistą.
Składniki na krem:
- Ugotowana kasza jaglana - 2 łyżki
- Awokado (dojrzałe) - sztuka
- Suszone daktyle namoczone w gorącej wodzie - 100g
- Wiórki kokosowe - 2 łyżki
- Powidła śliwkowe - 3 - 4 łyżki
- Gorzkie kakao - 1,5 łyżki
Sposób przygotowania:
- Masło drobno posiekaj i rozgnieć palcami z wymieszanymi mąkami. Dodaj zmiksowanego banana i zagnieć miękkie ciasto. Owiń w folię aluminiową i schowaj do lodówki na 40 minut.
- W tym czasie przygotuj krem. Z daktyli odlej wodę, zmiksuj wszystkie składniki na gładki krem.
- Ciastem wyłóż małą foremkę (mi zajęła połowę standardowej blaszki do ciast) zostawiając wyższe brzegi. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i piecz przez ok. 25 minut.
- Gdy ostygnie wyłóż krem i udekoruj wedle uznania.
Wartość odżywcza porcji mazurka (1/12 ciasta):
- Energia: 190 kcal
- Białko: 3,8 g
- Tłuszcz: 10,3 g
- Węglowodany: 20,6 g
- Błonnik pokarmowy: 3 g
Mazurek z musem czekoladowym jest dobrym źródłem:
- Składników mineralnych: magnezu, żelaza, cynku;
- Witamin: E, B1, B2, B6, PP;
Smacznie ;)
OdpowiedzUsuńcoś pysznego, robię bardzo podobne tylko zamiast zwykłego masła daję orzechowe :)
OdpowiedzUsuńMusi być pycha, kocham krem czekoladowy z awokado, więc nadzienie jak najbardziej na plus :)
OdpowiedzUsuńGenialny przepis, właśnie czegoś takiego było mi trzeba! :) Na pewno zagości na naszym Świątecznym stole! :)
OdpowiedzUsuńFajny pomysł na zdrowszą wersję tego wypieku. Chociaż w sumie są święta, to można sobie pozwolić na odrobinę więcej szaleństwa :)
OdpowiedzUsuńPewnie, że tak, również jestem takiego zdania. Święta są raz w roku i można sobie na niektóre rzeczy pozwolić bez wyrzutów sumienia (byle z umiarem). Ale z drugiej strony czemu by nie przygotować choćby jednej zdrowszej wersji ciasta jak jest taka możliwość ;)
UsuńW takim wypadku zrobię z 100g maki jaglanej, 100g pszennej pełnoziarnistej, banana i 50g oleju kokosowego i myślę że wyjdzie super :) a banan jest tu użyty w celu dodania ciekawego smaku czy bardziej do uzyskania dobrej konsystencji?
UsuńDla dodania słodyczy, ale też konsystencji (zamiennik jajka) ;)
UsuńOj pomyłka, mój powyższy komentarz miał być odpowiedzią do poniższego :(
UsuńKochana, a czy planujesz wrzucić jakiś przepis albo posiadasz taki na zdrowy mazurek bardziej zblizony do tradycyjnego, czyli na spodzie z mąki, masła (czy oleju kokosowego), żółtek, cukru trzcinowego (czy tez ksylitolu) ? Szukam takiego wlasnie tradycyjnego ale zastępując zdrowymi zamiennikami, lecz nie umiem się doszukać ciekawego i nie wiem jakie propocje żeby byl kruchy :(
OdpowiedzUsuńA gdybyś spróbowała wykorzystać ten przepis tylko zamiast mąki jaglanej i migdałowej dać mąkę pszenną? Myślę, że wyszłoby w porządku (najlepiej spróbować wcześniej na mniejszej ilości składników) ;)
UsuńW takim wypadku zrobię z 100g maki jaglanej, 100g pszennej pełnoziarnistej, banana i 50g oleju kokosowego i myślę że wyjdzie super :) a banan jest tu użyty w celu dodania ciekawego smaku czy bardziej do uzyskania dobrej konsystencji?
UsuńDla dodania słodyczy, ale też konsystencji (zamiennik jajka) ;)
UsuńA czy myślałaś kiedyś jak zrobić i czy jest to możliwe aby uzyskać "zdrowy/dietetyczny" kajmak? chętnie bym taki zrobiła do zdrowego kruchego spodu, ale nie wiem jak się za to zabrać:) mleko + ksylitol to jedyne co mi przychodzi do głowy, lecz nie wiem co uzyskam w ten sposób hihi :)
UsuńSzczerze mówiąc nie myślałam ;) Ja bym dała suszone daktyle i masło migdałowe, ale to chyba wyszło by coś zupełnie innego ;)
UsuńA czym można zastąpić masło?
OdpowiedzUsuńMożna użyć oleju kokosowego ;)
UsuńW jakiej ilości radzisz? Również 50?
UsuńTak ;)
UsuńA czym mozna zastapic make migdalowa (migdaly zmielone na make)?
OdpowiedzUsuńTak, ja zmieliłam migdały na mąkę.
Usuń190 kcal taki malusieńki kawałek,a jak na jednym poprzestać?haha.To wcale nie wyjdzie dietetycznie ;P
OdpowiedzUsuńNa całe szczęście są to bardzo zdrowe kalorie :)
Usuńsmakowity przepis no i grunt, że bezglutenowy ;) ostatnio opracowuje całe menu - pomaga mi w tym bardzo firma develey z sosami i produktami do dań wytrawnych, ale gdy najdzie mnie ochota na słodkie na pewno też wypróbuję Twój przepis ;) gratki!
OdpowiedzUsuńBardzo lubię mazurka :)
OdpowiedzUsuńCzy można zamienić na coś zmielone migdały?
OdpowiedzUsuńMogą być inne orzechy (np. włoskie, nerkowce, laskowe).
UsuńIle czasu maja sie moczyc daktyle ?
OdpowiedzUsuń30 minut wystarczy
UsuńWitam, czy trzeba nacinać widelcem spód przed włożeniem do piekarnika, jak tartę? Ja zamieniłam zmielone migdały na mąkę kokosową :)
OdpowiedzUsuńNie trzeba ;)
Usuńczym mozna zastapic awokado ?
OdpowiedzUsuńNiestety nie ma dobrego zamiennika - awokado stanowi tutaj podstawę czekoladowego kremu.
Usuń