Mitów dietetycznych jest wiele. Jednym z nich jest teoria o niezwykle tuczących właściwościach ziemniaków. W efekcie wielu ludzi rezygnuje ze spożycia ziemniaków i liczy na cud w postaci ulatujących kilogramów. Niestety taki cud się nie wydarzy (chyba, że razem z ziemniakami ograniczamy inne - rzeczywiście tuczące produkty).
Same ziemniaki nie tuczą z jednego prostego powodu - charakteryzują się niską gęstością energetyczną (100 g ziemniaków dostarcza nam ok. 85 kcal). Tak naprawdę cały szkopuł tkwi w dodatkach. Jeżeli do tych samych 100 g ziemniaków dodamy tłusty sos, duże ilości żółtego sera lub polejemy je olejem (nie daj Boże po smażeniu kotletów z resztkami spalonej panierki!!!) to wówczas ich kaloryczność może wzrosnąć nawet kilkukrotnie.
Jak zwykle kluczem jest zdrowy rozsądek i umiar. Nawet ziemniaki z niewielką ilością żółtego sera są dla ludzi i przy zdrowym i zrównoważonym sposobie odżywiania nie przekreślą szansy na utrzymanie szczupłej sylwetki ;) Żeby udowodnić moje słowa zapraszam na ziemniaczaną zapiekankę!
Składniki na 3 porcje:
- Ziemniaki - 9 sporych sztuk
- Cebula - 3 średnie sztuki
- Ser żółty - 150 g
- Przyprawy: sól, pieprz, słodka i ostra papryka, majeranek, cząber, tymianek, czosnek, kurkuma, kminek
- Olej rzepakowy - odrobina do posmarowania formy
Sposób przygotowania:
- Obrane ziemniaki podgotuj przez 15 minut (najlepiej na parze).
- Gdy ostygną pokrój je w cienkie plasterki.
- Cebule pokrój w krążki, ser żółty zetrzyj na tarce na grubych oczkach.
- W naczyniu do zapiekania (ścianki posmaruj olejem rzepakowym) układaj na przemian warstwę ziemniaczaną (każdą oprósz przygotowaną wcześniej mieszanką przypraw) oraz cebulę.
- Zapiekankę piecz w temp. 180˚C przez ok. 45 minut (na 15 minut przed końcem pieczenia oprósz serem i zdejmij pokrywę naczynia).
Zapiekankę podałam z brokułami i surówką z marchwi i kalarepy :)
Wartość odżywcza zapiekanki ziemniaczanej (duża porcja!):
- Energia: 409 kcal
- Białko: 20,3 g
- Tłuszcze: 12,5 g
- Węglowodany: 59,8 g
- Błonnik pokarmowy: 6 g
- Cholesterol: 35,5 mg
Zapiekanka ziemniaczana jest dobrym źródłem:
- Składników mineralnych: potasu, wapnia, cynku, magnezu;
- Witamin: A, C, kwasu foliowego, B1, B2, B6, B12, PP;
Ja uwielbiam ziemniaki!
OdpowiedzUsuńCały czas walczę z tą opinią tuczących ziemniaków, jednak kobietą trudno o uzmysłowić, wolą je wyeliminować bo przeczytały że tuczą i kropka :) Ciężki temat niestety.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Klaudia
Kocham ziemniaki. Bez problemu jestem w stanie zjeść je bez żadnych kalorycznych dodatków. Najlepsze są ze zwykłym koperkiem i przygotowane na parze :)
OdpowiedzUsuńMam dokładnie takie samo zdanie :)
UsuńNie wyobrażam sobie życia bez ziemniaków;)
OdpowiedzUsuńW tych ziemniakach, chodzi przede wszystkim o ich wysoki indeks glikemiczny, nie o kaloryczność ;)
OdpowiedzUsuńAle ostudzone i później podgrzane, jak np. w tej zapiekance, mają już niższe IG ;-)
UsuńAlleluja:) Mitów jest bardzo wiele, bardzo wiele jest też przekłamań i błędów. Racjonalne żywienie to klucz do sukcesu, a nie rezygnowanie z jedzenia w ogóle. BTW - fajny przepis, ja zamiast sera sypię ziemniaki dużą ilością ziół prowansalskich. Do tego świeży ogórek z odrobinką jogurtu naturalnego - pycha!:)
OdpowiedzUsuńTeż mnie irytuje powtarzanie, że ziemniaki tuczą. To samo z makaronem. Ludzie muszą się nauczyć, że to dodatki, a przede wszystkim tak lubiane w polskiej kuchni tłuste sosy tuczą, a nie ziemniaki.
OdpowiedzUsuńA zapiekanka bardzo apetyczna :)
pyry tuczą, ale z powodu zjadanych ilości w jednej porcji, polanych sosem/tłuszczem/masełkiem ;-) same w sobie rozsądnych ilościach to same zdrowie :]
OdpowiedzUsuńSą tłuszcz zwierzęcy nie jest tuczący czy nie zdrowy, to ziemniaki czy innego rodzaju węglowodany powodują cholesterol czy przybieranie masy
OdpowiedzUsuńJakiego sera użyłaś w przepisie? Rodzaj będzie miał duży wpływ na makroskładniki?
OdpowiedzUsuńZwykłego, coś w stylu goudy ;)
UsuńPolecam połączenie ziemniaków ugotowanych z cebulką i kiszoną kapustą doprawioną odrobiną czarnego pieprzu-pyszna baza jak dodatek do obiadu lub samodzielne danie
OdpowiedzUsuń