Słuchajcie, powstała pizza idealna! Cienki, chrupiący spód, ciasto z pełnoziarnistej mąki - takie fast - foody to ja mogę jeść z uśmiechem na ustach! ;)
Jednak przepis nie jest wyłącznie moją zasługą, otóż powstał przede wszystkim dzięki poszukiwaniom mojego ukochanego, który uwielbia pizzę i szukając receptury idealnej trafił TUTAJ. Ale było pewne ale - jemu zależało przede wszystkim na smaku, a dla mnie, jak wiecie, istotny jest również aspekt zdrowotny. Tak więc wprowadzając minimalne modyfikacje (dotyczące przede wszystkim rodzaju mąki) postanowiłam spróbować stworzyć pizzę nie tylko smaczną ale i w miarę możliwości zdrową. I udało się - mąka graham bardzo dobrze spełniła swoją funkcję (co prawda nie próbowałam z mąką razową typ 2000, jednak obawiam się, że w tym przypadku ciasto nie wyszłoby już takie cieniutkie).
Proporcje i sposób przygotowania ciasta zostały zaczerpnięte z tej strony. Minusem jest długie oczekiwanie na wyrośnięcie ciasta, ale zapewniam Was - naprawdę warto! :)
Składniki na dwie średnie pizze (średnica ok. 30 cm):
- Mąka pszenna graham (typ 1850) - 330 g
- Woda - 180 ml (u mnie woda 160 ml + mleko 20 ml)
- Oliwa lub olej rzepakowy - łyżka
- Drożdże (świeże) - 12 g
- Sól - 1/3 łyżeczki
- Cukier - 3/4 łyżeczki
- Pomidory w puszce
- Przyprawy do smaku: sól, pieprz, ostra papryka, bazylia, oregano
- Kukurydza konserwowa
- Czerwona papryka
- Pieczarki
- Świeży szpinak
- Mozzarella
* W przypadku pizzy więcej nie znaczy lepiej - moim zdaniem optymalnie jest ograniczyć się do 4 ulubionych składników. Raczej unikajmy kiełbasy, boczku i innych tłustych wędlin - wówczas kaloryczność pizzy zdecydowanie wzrośnie - a tego byśmy nie chcieli ;)
Sposób przygotowania:
- Drożdże rozkruszamy do miski.
- Do drożdży dodajemy wodę (w pokojowej temperaturze), oliwę, sól i cukier - mieszamy.
- Do miski wsypujemy mąkę - mieszamy łyżką tak aby wszystkie składniki się połączyły.
- Ciasto wyrzucamy na stolnicę tudzież blat - wyrabiamy przez 10 minut (nie krócej!) - ciasto na początku może się kleić do rąk - aby tego uniknąć możecie obsypać dłonie mąką, aczkolwiek nie dodajemy więcej mąki do samego ciasta. Później ciasto jest coraz bardziej elastyczne i przyjemne w dotyku ;)
- Tak wyrobione ciasto wkładamy do dużego garnka (ciasto potroi swoją objętość), który przykrywamy pokrywką i wstawiamy na noc do lodówki.
- Na drugi dzień ciasto wyjmujemy na 40 minut przed planowanym posiłkiem :)
- Przez chwilę wyrabiamy i dzielimy na dwie równe części - staramy się uformować jednolite kulki bez żadnych wgłębień (łatwiej będzie uzyskać cieniutki spód bez dziur).
- Obie kulki przykrywamy mokrą ściereczką żeby ciasto nie wysychało (ja je owijam również od spodu) i zostawiamy na 30 minut.
- Po tym czasie na stolnicy wysypujemy kupeczkę mąki, w którą wrzucamy pierwszą kulkę. Rozgniatamy ją oprószonymi mąką rękoma i wykonując półkoliste ruchy rozciągamy powiększając średnicę. Czynimy to dopóki uzyskamy bardzo cieniutkie ciasto, aczkolwiek nie dopuszczamy do powstania dziur! I absolutnie nie używamy wałka.
- Ciasto przenosimy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia - nakładamy podkład (zmiksowane pomidory w puszce z przyprawami) i ulubione składniki.
- Pizzę wkładamy do piekarnika nagrzanego do maksymalnej temperatury - pieczemy przez jakieś 5 - 10 minut (to zależy od piekarnika).
- Te same czynności powtarzamy z drugą kulką ciasta.
Wartość odżywcza kawałka pizzy graham z podanymi dodatkami (1/6):
- Energia: 167 kcal
- Białko: 10 g
- Tłuszcz: 5,6 g
- Węglowodany: 22,5 g
- Błonnik pokarmowy: 3,7 g
- Cholesterol: 14,6 mg
Pizza graham jest dobrym źródłem:
- Składników mineralnych: wapnia, magnezu, cynku;
- Witamin: A, C, kwasu foliowego, B2, B6, PP;
Dzięki:)) Spróbuje dziś zrobić :)
OdpowiedzUsuńSuper przepis! Akurat mam w domu taką mąkę, więc chętnie wypróbuję :)
OdpowiedzUsuńTaka pizzę lubię :)
OdpowiedzUsuńCzekam na taką w ulubionej pizzerii mojego bratanka (Pizza Dominium), bo sama średnio się odnajduję w kuchni. Choć może w końcu się przełamię i coś smacznego zrobię. Kto wie, może to będzie właśnie pizza z tego przepisu? :)
OdpowiedzUsuńMmm uwielbiam pizze na cienkim cieście pełnoziarnistym. Parę razy próbowałam robić, przyznam że trochę ciężko wyrobić ciasto w porównaniu z typowym pszennym. Przy najbliższej okazji wypróbuję Twój przepis :D
OdpowiedzUsuńW przypadku tego ciasta nie ma żadnych problemów - nawet dzisiaj wyrabiałam - jutro pizza ze szparagami! :D
Usuńciasto z mąki graham czy pełnoziarnistej lub orkiszowej powinny być dłużej wyrabiane co najmniej 10 minut
UsuńCzy taką pizzę można na kolację zjeść?
OdpowiedzUsuńGeneralnie lepiej unikać produktów mącznych na kolację - niestety posiadają one wysoką gęstość energetyczną i mimo tego, że w jakiś sposób próbujemy je "uzdrowić" np. poprzez zmianę rodzaju mąki to i tak mają sporo kalorii. Tak więc taka pizza będzie dobra na obiad, zaś na kolację lepiej wybrać surówkę ze świeżych warzyw bądź serek wiejski z warzywkami albo ryba na parze z warzywami ;)
UsuńMam takie pytanie: czy mozarella na diecie to dobry pomysł? Wydaje mi się, że jest raczej kaloryczna.
OdpowiedzUsuńNa diecie odchudzającej powinno ograniczać się produkty z wysoką zawartością tłuszczu (tłuste mięso, sery - w tym mozzarella), ponieważ jest to prosty sposób na redukcję ilości kalorii. Nie mniej jednak nie jest to przymus i cały jadłospis można dostosować w taki sposób, aby od czasu do czasu pozwolić sobie na takie małe grzechy ;)
UsuńDziękuję ślicznie za odpowiedź. Ja sama przygotowuję ser a'la żółty - lubię wiedzieć co jem:)
Usuńa czy pomidory w puszce są w porządku? czytałam o jakimś paskudztwie jakie jest w konserwach i puszkach i z żalem wywaliłam wszystkie zapasy puszkowe .... dzisiaj zrobiłam pizzerinki z Twojego przepisu Paulino :-) są extra :-) i sosik zrobiony ze świeżych pomidorów, czosnku i przypraw - zgodnie z Twoimi wytycznymi :-) bardzo wszystkim smakowało :-)
OdpowiedzUsuńPomidory w puszce są ok, tylko trzeba czytać etykiety - w składzie powinny być tylko pomidory i sól :)
Usuńpomidory ani inne puszkowane warzywa czy owoce nie są w porządku, bo wchodzą w reakcję z aluminium :)
UsuńNie jest to na tyle duży problem żeby rezygnować w 100% z puszkowanych warzyw. Mimo wszystko więcej korzyści niż zagrożeń przynosi zjedzenie pomidorów czy ciecierzycy z puszki.
UsuńZ tego co się orientuję to w badanych próbkach stężenia mieszczą się w ustalonych normach.
Wygląda rewelacyjnie <3
OdpowiedzUsuńaż chce się jeść,zdjęcie mocno zachęcające,przepis super-niestety pracochłonne ;)
OdpowiedzUsuńjeju ten przepis jest idealny, próbowałam i wyszło znakomicie. Mój mąż również zachwalal, nie mogę się doczekać aż sprawdze pozostałe przepisy z Twojej strony, pamiętam kiedyś też robiłam szarlotkę i była wyśmienita. Nareszcie blog na którym przepisy są faktycznie sprawdzone i super smaczne, zaraz biorę się za wertowanie działu ze słodkościami. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńSuper! :)
UsuńZapraszam - czuj się jak u siebie ;)
można zastąpić mąką żytnią razową ? ;)
OdpowiedzUsuńJa bym nie ryzykowała - za dużo grubych otrąb. Poza tym mąka żytnia inaczej wiąże wodę i ciasto mogło by zwyczajnie nie wyjść :(
UsuńJa dodam od siebie patent, który odkryłam dość niedawno: aby pizza wyszła chrupiąca wystarczy przy rozwałkowywaniu ciasta podsypywać ją semoliną. Nie przypuszczałam, że taka prosta czynność może przynieść aż taki rezultat. Pizza po wyjęciu z piekarnika jest sztywna i chrupka jak z dobrej pizzerii :P
OdpowiedzUsuńU mnie też wychodzi super chrupiąca i sztywna - po prostu trzeba ją przytrzymać odpowiednio długo w piekarniku ;) A żeby wyszły fajne pęcherzyki na krawędziach wystarczy wykonywać koliste ruchy łyżką przy nakładaniu sosu ;)
UsuńDosc niedawno trafilam na twoj blog i jestem oczarowana! wyprobowalam juz ok. 5 przepisow i wszystkie pyszne! w nablizszym czasie mam zamiar przyrzadzic te pizze, wyglada bardzo smacznie. jedyne czego mi brakuje na blogu to wiecej zdjec wykonywanych podczas robienia potrawy. zawsze lepiej widziec jak u ciebie wychodzi ciasto itp ;)
OdpowiedzUsuńŚwietna :) robiłam kiedyś na mące z pełnego ziarna. Bajka
OdpowiedzUsuńCzy ciasto można wyłożyć do standardowej wielkości foremki prostokątnej? Czy wówczas również należy je dzielić na dwie części? :)
OdpowiedzUsuńMożna włożyć do foremki. Chyba trzeba będzie podzielić bo będzie go za dużo ;) Ewentualnie zmniejsz ilość składników o pół ;)
UsuńA czy zamiast pomidorów z puszki mogą być świeże? Bo takich z puszki to nie lubię, a pizzę chętnie bym zjadła
OdpowiedzUsuńPewnie, że tak. Tylko zdejmij z nich skórkę i odparuj na patelni żeby sos nie był zbyt "wodnisty" ;)
Usuńwygląda fantastycznie :)
OdpowiedzUsuńCzy mogę mąkę graham zastąpić pełnoziarnistą? Mam taką akurat w domu, a chcę wypróbować przepis już dziś ! :)
OdpowiedzUsuńTak, można ;)
UsuńWyrobione ciasto od razu wkładam do lodówki? czy czekam jak wyrośnie i dopiero wtedy?
OdpowiedzUsuńOd razu do lodówki, tam sobie wyrasta ;)
UsuńSkoro 1 kawałek pizzy to 167kalorii to jedna pizza ma aż 1002kcal?! Czyli dwie pizze z tych 330g mąki mają 2000kcal?? Jak to możliwe skoro tak naprawdę tucząca jest w tym tylko mąka i mozarella? :(
OdpowiedzUsuńNiestety tek to wygląda, niby tylko mąka i mozzarella, ale są to produkty o wysokiej gęstości energetycznej. A proszę tylko pomyśleć jak jest w przypadku klasycznej pizzy..
UsuńMój mąż ma nadżerki na dwunastnicy i jest na lekkostrawnej diecie. Wiem, że powinien unikać mąki żytniej i jeść tylko jasne pieczywo. A co z mąką pszenną graham? Czy również nie powinien jej jeść? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńWszystko zależy od indywidualnej tolerancji. Mąka graham jest łatwiej strawna niż razowa więc myślę, że można ją wykorzystywać do przygotowywania posiłków (zawsze można mieszać pół na pół graham z jasną).
UsuńWitaj, czy można użyć drożdży w proszku? i jeśli tak czy też 12g? :) pozdrawiam, świetny blog!
OdpowiedzUsuńNie próbowałam robić pizzy na suchych drożdżach, ale jeśli już to o połowę mniej :)
Usuńdzięki, na szczęście udało mi sie znaleźć świeże drożdże ;) właśnie wczoraj wyrabiałam ciasto i za godzinkę będę robić pizzę, tylko proszę powiedz mi gdzie popełniłam błąd? moje ciasto nie jest elastyczne, wyrabiałam je 15min i dosyć ciężko to szło.. wszystkie składniki odmierzałam w wadze elektrycznej zgodnie z podanymi proporcjami przez Ciebie...
Usuńprzy 'rozwałkowywaniu' ciasta rękoma, formowaniu pizzy porozwalała sie :( jakby ciasto było za suche.. właśnie nie jest na tyle elastyczne, żeby sie bezproblemowo porozciągać, więc w czym może tkwić problem? mleka nie użyłam, tylko 180ml wody i użyłam mąki firmy Melvit (mąka pszenna razowa do wypieku chleba)
UsuńKwestia mąki :(
UsuńRodzaj maki ma tu ogromne znaczenia. Razowa z Melvit ma bardzo dużo otrąb i to na pewno miało wpływ. Graham jest dużo bardziej rozdrobniona przez co inaczej chłonie wodę i inaczej się lepi.
Generalnie gdy ciasto jest takie tępe to zawsze warto dodać więcej wody.
Użyłam dokładnie takiej mąki jak w przepisie -mąka pszenna Graham typ 1850 i ciasto nie wyszło. Przy wyrabianiu było twarde i suche.wyrabiają dobre 10 min.i dodalam trochę więcej wody bo nie dało się wyrabiać. Po nocy w lodówce ciasto nie urosło i dalej jest jak glina.Nie wiem co jest nie tak? Zrobiłam dokładnie jak w przepisie. Proszę o pomoc😕
OdpowiedzUsuńJa też zrobiłam wszystko jak trzeba tylko zamiast mąki pszennej graham użyłam mąki pszennej pełnoziarnistej. Ciasto od wczoraj w lodówce i też nie wyrosło :-(
UsuńWłaśnie mam identyczny problem :(
UsuńPizza wychodzi super, dzisiaj robię kolejny raz :) Moim zdaniem jest to najlepsze ciasto na pizzę jakie jadłam. Dziękuję za przepis i pozdrawiam :-)
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę :)
Usuńa może być mąka orkiszowa ?
OdpowiedzUsuńNie mam pojęcia - w przypadku tego ciasta każda zamiana mąki (nawet tego samego typu, ale na innego producenta) skutkuje zmianą struktury ciasta i trzeba wówczas manipulować ilością płynu.
Usuńnie wiem czy cos zle zrobilam ale moje ciasto malo wyroslo i bardzo ciezko jest je rozciagnac poniewaz sie rwie:(
OdpowiedzUsuńMyślę, że to może być kwestia użytej mąki
Usuń1000 razy lepsza od tych w pizzeriach!
OdpowiedzUsuńDziękuję ale wg mnie gdzieś w widocznym miejscu powinna być informacja, że ciasto ma leżeć całą noc... Bo uzbroiłam się tylko w niezbędne składniki i w trakcie robienia dopiero zorientowałam się, że przepis jest mało praktyczny pod tym względem. Potrzebuję ciasto na dziś więc nie wiem co z tego będzie, czy urośnie bez takiego długiego leżenia :(
OdpowiedzUsuńWłaśnie wydrukowałam całą stronę, razem z komentarzami, klikając ikonkę "drukuj".... Masakra :D
OdpowiedzUsuńPoważnie mam ją piec w 320 stopniach!?!
OdpowiedzUsuńStandardowo piekarniki mają max ok. 250 stopni ;)
UsuńA jakiej firmy mąkę polecasz, żeby ciasto wyszło dobre?
OdpowiedzUsuńObecnie używam Basi pełnoziarnistej ale przepis powstał pierwotnie na mące firmy Symbio i wtedy ciasto wychodziło najlepiej ;)
UsuńJaką inna mąka mogłabym zastąpić ta? Niestety nie wolno mi pszenicy :(
OdpowiedzUsuńTutaj nie da rady wymienić mąki. Proszę szukać w sieci typowo przepisu na pizzę bez pszenicy.
UsuńPozdrawiam
Naprawdę tylko 12 gramów drożdży?! To nie błąd, że tak mało?
OdpowiedzUsuńTak, tylko tyle ;)
UsuńCiasto jest cienkie (jak w typowo włoskiej pizzy), nie bułka do jakiej jesteśmy w Polsce przyzwyczajeni ;)
Czy można zrobić troszkę więcej ciasta i zamrozić na następną pizzę? Jeśli tak to w którym momencie mrozić? Przed czy po wyrośnięciu?
OdpowiedzUsuńTak, można ;) Mrozimy ciasto po wyrośnięciu :)
UsuńPozdrawiam!
Mój mąż kupił pizzę za pośrednictwem title="Pizza Poznań">www.szybkapizza.pl. Jest naprawdę pyszna!
OdpowiedzUsuńWyszła pyszna! Czy ciasto może rosnąć w lodowce 2 dni?
OdpowiedzUsuń