Mam nadzieję, że już nie ma osoby, która pomijałaby pierwszy posiłek? Śniadanie to podstawa! Więc dzisiaj przepis na jaglankę w nieco innej, bo dyniowej odsłonie :)
Składniki na porcję:
- Kasza jaglana - ok. 40g
- Wiórki kokosowe - łyżka
- Mleko 2% lub dowolne mleko roślinne wzbogacane wapniem - 1/2 szklanki
- Woda - 1/2 szklanki
- Puree z dyni - 2 łyżki
- Banan - sztuka
- Ziarna z połowy małego granatu
- Migdały - łyżka
- Cynamon - 1/2 łyżeczki
Sposób przygotowania:
- Opłukaną kaszę ugotuj razem z wiórkami kokosowymi i cynamonem w mieszance mleka i wody (ok. 20 minut, do wchłonięcia płynu).
- Ugotowaną kaszę wymieszaj z puree dyniowym i drobno posiekaną połówką banana.
- Kaszę podawaj ze świeżymi owocami i orzechami. U mnie banan, granat i migdały :)
Wartość odżywcza dyniowej jaglanki z owocami i migdałami:
- Energia: 423 kcal
- Białko: 12,6 g
- Tłuszcz: 13 g
- Węglowodany: 63,5 g
- Błonnik pokarmowy: 7,5 g
- Cholesterol: 9,6 mg
Dyniowa jaglanka z owocami jest dobrym źródłem:
- Składników mineralnych: potasu, wapnia, magnezu, żelaza, cynku;
- Witamin: A, E, C, kwasu foliowego, B1, B2, B6, B12, PP;
Kasza jaglana z dynią od jakiegoś czasu często gości na moim śniadaniowym stole ;D I wiesz, co przygotowuję ją niemalże identycznie tak jak dziś Ty zaprezentowałaś :D Jest przepyszna! Kremowa, delikatna i mam wrażenie, że dzięki puree z dyni robi się jej coraz więcej :D Bardzo fajny pomysł na zdrowy i pełnowartościowy pierwszy posiłek :)
OdpowiedzUsuńPotwierdzam! Jaglanka przygotwana w ten sposób jest super delikatna! Świetna alternatywa dla klasycznej owsianki :)
Usuńpysznie wygląda i jaki ładny kolor:)
OdpowiedzUsuńApetycznie wygląda :)
OdpowiedzUsuńprzepyszna jaglanka, moje ulubione smaki :)
OdpowiedzUsuńŚniadanie musi być! Nie wiem jak wcześniej mogłam funkcjonować bez tego posiłku. Uwielbiam jaglankę pod każdą postacią, kocham dynię i ubóstwiam wiórki kokosowe. Nie mogłaś więc dać lepszej propozycji :)
OdpowiedzUsuńUgotowałam dziś jaglankę po raz pierwszy i chyba odniosłam porażkę - kaszę gotowałam według instrukcji (filiżankę kaszy 2x przelać wrzątkiem, potem zalać 2 filiżankami mleka i lekko osoloną gotować na małym ogniu do wchłonięcia płynu), ale wciąż była ona twardawa, a do tego taka... mączna. Zdecydowanie nie było to coś, co chciałabym jadać częściej, ale domyślam się, że to moja wina. Gdzie popełniłam błąd? Wyczytałam już, że kaszy nie powinno się mieszać, a ja ją mieszałam. Czy to to? Może po prostu za krótko ją gotowałam i powinnam była dolać mleka?
OdpowiedzUsuńBędę bardzo wdzięczna za odpowiedź, bo chciałabym włączyć jaglankę do mojego śniadaniowego menu!
Pozdrawiam!
Gośka
Jeśli kasza po wchłonięciu płynu jest twardawa to faktycznie lepiej dodać więcej płynu. Powinno się ją gotować ok. 15 minut, na małym gazie, pod przykryciem, bez mieszania. Wówczas się nie przypala.
UsuńZastanawia mnie ten mączny smak. Kasz jaglana ma dość specyficzny, ale niezbyt intensywny smak. Sama w sobie raczej nie powala na kolana ;) Ja ją bardziej stosuje jako bazę do innych potraw gdzie smak zostaje zdominowany np. przez owoce czy warzywa.
Dziękuję za ekspresową odpowiedź!
UsuńChyba faktycznie za krótko ją gotowałam i to musi być główny problem. Mam opory przez niemieszaniem takich kaszek, ale następnym razem spróbuję się powstrzymać.
Co do mączności, to nie tyle smak był mączny co konsystencja. Pewnie przez niedogotowana kaszę. Sam smak to faktycznie jest nijaki, ale dziś na spróbowanie ugotowałam kaszę bez dodatków, żeby zobaczyć co mi wyjdzie. I dobrze, bo zmarnowałabym te dodatki :)
Na pewno musi być przepyszne, kasza jaglana + dynia= idealne połączenie ! <3
OdpowiedzUsuńUwielbiam dynię, kocham kaszę jaglaną ! Trafiłaś w moje gusta z tym przepisem, dziękuję! :]
zapraszam :http://healthy-dreams.blogspot.com/
Czy pure z dyni mogę zastąpić przecierem z dyni????
OdpowiedzUsuńTak, to to samo ;)
Usuń